Audiohobby.pl

XXHighEnd

fallow

  • 6457 / 5834
  • Ekspert
27-12-2010, 15:47
Odpowiadasz na wpis
>> Marcin_gps, 2010-12-27 15:45:04
Ale olewasz te rzeczy i myślisz, że nie mają wpływu na dźwięk. Tu się mylisz.

---

Moglbys sie zdzwic ile roznego rodzaju prob przeprowadzalem, przede wszystkim sluzyl mi do tego jednak Linux w roznych wersjach jadra. Od waniliowego, przez RT, po genetyczny cpu schedulera - Zaphod. Moja praca dypl. byla akurat scisle zwiazana z tymi zagadnieniami.

Marcin_gps

  • 185 / 4993
  • Aktywny użytkownik
27-12-2010, 15:48
Ale po co mam przedstawiać analizę? Nie lepiej posłuchać?

Marcin_gps

  • 185 / 4993
  • Aktywny użytkownik
27-12-2010, 15:50
Tego wcale nie neguję! O linuxie mam blade pojęcie, więc nie będę się o nim wypowiadał. Wiem, że da się na nim uzyskać dobry dźwięk (vide Auraliti). Ja piszę o Windowsie, a konkretnie 7 / 2008 R2.

fallow

  • 6457 / 5834
  • Ekspert
27-12-2010, 15:51
Chcialbym tez wiedziec czego slucham. Rownie dobrze mozna ludziom robic lobotomie i mowic, ze teraz czuja sie lepiej bo sa mniej nerwowi. Oczywiscie sa mniej nerwowi, tyle ze nie sa juz soba.

Inzyniera Oprogramowania to nie jest dziedzina artystyczna. Tu sie rozmowia o konkretach.

Marcin_gps

  • 185 / 4993
  • Aktywny użytkownik
27-12-2010, 15:52
Gustaw, przerabiałem temat na dwóch maszynach - Macbook Pro oraz iMac. Za odtwarzacz robiła Amarra, intefejs M-Audio Transit. Porównanie z pecetem i XXHE w roli odtwarzacza wypadło na korzyść tego drugiego.

Sam też ładuję program/muzę z ramu...

Marcin_gps

  • 185 / 4993
  • Aktywny użytkownik
27-12-2010, 15:55
fallow, no to konkrety są takie, że nic nie koliduje z urządzeniami i usługami/programem odpowiedzialnymi za audio, a system nie wykonuje zbędnych operacji i/o, nie zapisuje logów itp. Gotowej recepty nie podam, za dużo pracy mnie to kosztowało, żeby teraz za darmo to udostępniać.

Marcin_gps

  • 185 / 4993
  • Aktywny użytkownik
27-12-2010, 15:56
Ostatecznie mogę podać ogólny zarys optymalizacji. Ale to dopiero, jak ktoś to usłyszy i będzie wiedział, po co to robi :)

Marcin_gps

  • 185 / 4993
  • Aktywny użytkownik
27-12-2010, 16:04
Pierwsza rzecz z brzegu - system timer resolution. Domyślnie na 15.6ms, można wymusić 0.5ms. Myślisz, że bez wpływu na dźwięk? :>

fallow

  • 6457 / 5834
  • Ekspert
27-12-2010, 16:11
Odpowiadasz na wpis
>> Marcin_gps, 2010-12-27 15:55:06
fallow, no to konkrety są takie, że nic nie koliduje z urządzeniami i usługami/programem odpowiedzialnymi za audio, a system nie wykonuje zbędnych operacji i/o, nie zapisuje logów itp. Gotowej recepty nie podam, za dużo pracy mnie to kosztowało, żeby teraz za darmo to udostępniać.

---

Nie wiem w czym moga przeszkadzac zbedne operacje I/O jezeli system nie jest pelnym systemem czasu rzeczywistego a Windows nim nie jest (Windows CE - tak). Ich wielokrotne nakladanie sie moze miec jedynie kluczowe znacznie przy nagrywaniu - co jest oczywiste, lub przy odtwarzaniu - ale skutkuje tym ze skonczy sie jedynie bufor. A juz tak trywialna operacja jak zapis loga w dobie dzisiejszych komputerow to juz nawet nie wspomne.

Tak tez myslalem, ze niczego konkretnego sie tutaj nie dowiemy :)) I bedziemy mieli po prostu do posluchania.

Jezeli taki test ma sie odbyc - ja chetnie wpadne i poslucham leb w leb. Swiezutki Windows z Foobarem grajacym via WASAPI versus Twoje rozwiazanie - vs moje na Linuxie vs np. Gustaw ze swoim Maciem.

Zaznaczam, ze nie mam zadnego interesu w propagowaniu jakiegokolwiek rozwiazania i nie mam absolutnie zadnej ochoty opierac na swoch wnioskach i doswiadczeniach jakiegokolwiek sprzetu ktory mialby byc pozniej oferowany odplatnie ;)

Mysle, ze eksperyment bylby bardzo ciekawy i chetnie wezme w nim udzial :)

Oczywiscie bedzie milo, jezeli za werdykt beda sluzyc uszy zgromadzonych.

fallow

  • 6457 / 5834
  • Ekspert
27-12-2010, 16:16
PS. Dla jasnosci, tutaj nie ma zadnej ofensywy z mojej strony. Serio uwazam, ze byloby to ciekawe ;)

majkel

  • 7476 / 5864
  • Ekspert
27-12-2010, 16:22
Najlepiej niech kolega Marcin_gps skompiluje dla nas wersję swojego odtwarzacza działającą np. przez miesiąc, to sobie sami posłuchamy, a jak kogoś przyciśnie, to sobie kupi wersję pełną. Zresztą ja nie kupuję oprogramowania przed zapoznaniem się z nim na swoim komputerze i próbując rozwiązać nim swoje problemy i zadania. Pokaz to ja mogę obejrzeć w PPT, żebym poznał ficzery softu, ale pokazywać mi jak ładnie gra? Sam sobie posłucham.

Marcin_gps

  • 185 / 4993
  • Aktywny użytkownik
27-12-2010, 17:07
fallow,

I bardzo dobrze :) Im więcej rozwiązań i osób, tym lepiej :)

majkel,
ja nie sprzedaję odtwarzacza, zresztą odtwarzacz nie jest tu najważniejszy. Tzn. jest najważniejszy, ale dopiero w momencie, jak pozbędziemy się ograniczeń w systemie operacyjnym, bo zanim to zrobimy, ciężko wyłapać różnicę między 16/44, a 24/96 - można, ale nie jest tak oczywista. Optymalizacja otwiera dźwięk i usuwa tę cholernie nieprzyjemną cyfrową naleciałość - ostrość, jitter, cokolwiek to jest. Nie mam jak zmierzyć, dlatego nie jestem pewien w jakim aspekcie dźwięk ulega poprawie "na papierze". Jeśli miałbym obstawiać, to właśnie postawiłym na jitter. Różnica jest kolosalna i obawiam się, ze 99% ludzi na Computeraudiophile słucha namiastki potencjału, jaki drzemie w pc-audio (pod Windowsem). Nawet z najlepszym DAC-em będzie w najlepszym razie "przeciętnie". Nie wiem, ja po kilku sekundach wysiadam i dźwięku ze "standardowego" peceta nie zniosę. Po prostu strasznie męczy takie granie, szczególnie, jak się da głośniej. Można zwalać na wzmocnienie, kable itd, ale to wszystko siedzi w źródle. Nie ma co gadać, trzeba posłuchać :) Myślę, że za kilka dni johny będzie mógł coś powiedzieć na ten temat, bo właśnie wprowadzam u niego w serwerze poprawki, o których jeszcze miesiąc temu nie miałem pojęcia, a ich rola jest ogromna.

majkel

  • 7476 / 5864
  • Ekspert
27-12-2010, 17:20
Czy jesteś w stanie dostarczyć coś takiego w postaci wykonywalnego patcha? Do kompletu byłby mile widziany przywracacz pierwotnych ustawień, oczywiście. Wiadomo, że chodzi o jitter, a konkretnie, o opóźnienia, które system narzuca z powodu multi-taskingu. Muzyka już leci, a tym czasem system dostarcza kolejną próbkę karcie nieco za późno, a w sumie to w nierównych odstępach i tylko to może być słychać, bo reszta to dane, które można zapewnić bit-perfect bez problemu. Wiadomo, że cyfra w audio to stany logiczne i czasy ich trwania, a w połączeniu tych dwóch wielkości fizycznych tkwi sygnał analogowy, który potem odzyskujemy.

Corvus5

  • 2596 / 5331
  • Ekspert
27-12-2010, 17:31
Jeżeli męczycie się z zapychaniem się portu USB pod wpływem systemu, to do roboty w BIOSie. 2 lub 4 bufor ok. 100 próbek i stabilność to jest coś. Na domyślnych ustawieniach przy 512 tnie przy małej pracy komputera. Sprzęt sprzed prawie 10 lat.

Marcin_gps

  • 185 / 4993
  • Aktywny użytkownik
27-12-2010, 18:01
majkel, na chwilę obecną nie i obawiam się, że niektóre rzeczy (jak np. maski IRQ) trzeba ustawiać na piechotę.