Audiohobby.pl

XXHighEnd

fallow

  • 6457 / 5860
  • Ekspert
27-12-2010, 12:58
Majkel - mysle, ze to zalezy po prostu od projektu i driverow/w jaki sposob jest do tych opcji dostep. Teraz przy Xonarze moge swobodnie sterowac oversamplingiem DACa i rodzajem uzytego filtra dla PCM1792 a kiedy mialem Lynxa - moglem ustawiac praktycznie wszystko lacznie z dlugoscia slowa na danym etapie i wiele innych ciekawych rzeczy. Mysle, ze soft dla Lynxa jest pod tym katem nie do pobicia, mozliwosc ingerencji w ustawienia w Xonarze to po prostu lata swietlne za Lynxem czy RME lub jakakolwiek karta "pro".

Mysle, ze nikt nie dodaje upsamplera na kartach bo po prostu po co, to tak prosta sprawa dla dzisiejszych CPU, ze nie ma sensu. Niektore karty za to maja sensowne DSP, a jak ktos chce to moze sobie dokupic karte z tylko np. 4rema lub 8ma sensownymi DSP, albo kilka takich kart :))

rafaell.s.cable

  • 1166 / 5349
  • Ekspert
27-12-2010, 13:39
Moje skromne 3 grosze. Rozmawiałem ze specjalistą zajmującym się profesjonalnie multimediami dźwięk ,obraz i coś jeszcze. Z naszej rozmowy odnośnie audio wyszedł jeden podstawowy wniosek. Na dysku z muzyką nie ma być prawa zainstalowany żaden inny program i od tego powinniśmy zacząć-takie ABC dobrego brzmienia. Dwa twarde dyski na kompie to podstawa :)

szwagiero

  • 2239 / 5892
  • Ekspert
27-12-2010, 13:50
>> rafaell.s.cable, 2010-12-27 13:39:30

Mógłbyś rozwinąć Wasze wnioski?

Vinyloid

  • 2470 / 5105
  • Ekspert
27-12-2010, 14:00
Robiłem kiedyś porównanie płyty DVD-A na foobarze, wyposażonym we wtyczkę Dvd-Audio Watermark Detector z PowerDVD i różnica była słyszalna. Moim zdaniem na niekorzyść PowerDVD, który "upiększał" dźwięk, podobnie do niektórych wtyczek VST.

chrees

  • 1653 / 5890
  • Ekspert
27-12-2010, 14:07
To może koledzy z PCtami z zacięciem do eksperymentów zainstalują tytułowy program i zrelacjonują jak im się podoba? O ile oczywiście ruszą z muzyką, co nie zawsze - na XX - jest oczywiste ;>



-------------------------------------------------------------------------------
Obcych ksiąg nie czytajcie. Czego nie wiecie - Księdza pytajcie.
.
Obcych ksiąg nie czytajcie. Czego nie wiecie - Księdza pytajcie.

fallow

  • 6457 / 5860
  • Ekspert
27-12-2010, 14:25
Ja mam zainstalowany :))

rafaell.s.cable

  • 1166 / 5349
  • Ekspert
27-12-2010, 14:47
>> szwagiero, 2010-12-27 13:50:59
>> rafaell.s.cable, 2010-12-27 13:39:30

Mógłbyś rozwinąć Wasze wnioski?

Ten znajomy zajmuje się wysokiej jakości realizacjami multimedialnymi i jest zdania że obciążanie w tym samym czasie głowic twardego dysku dodatkowymi czynnościami poza odtwarzaniem muzyki ma degradujące działanie na dźwięk.

Marcin_gps

  • 185 / 5019
  • Aktywny użytkownik
27-12-2010, 15:34
Witam wszystkich,

Tu nie chodzi o obciążenie głowic, a operacje we/wy w systemie operacyjnym. OS to taki żywy organizm, gdzie bardzo dużo się dzieje, a przeciętny użytkownik nie ma o tym bladego pojęcia (performance counters, indexing, event trace sessions, dpc itd). Nie będę się zagłębiał w temat, bo nie ma sensu. Rozmawiałem dzisiaj z chreesem i jest szansa, że pojawię się w Poznaniu przy okazji następnego spotkania. Wezmę ze sobą swoją platformę, która docelowo ma być produktem komercyjnym. Będzie o tyle ciekawie, że mój serwer bazuje na tej samej karcie, co chreesa. Ciekawe, czy którykolwiek z Was po tym uzna, że bit-perfect to wszystko... haha

Odnośnie samego odtwarzacza, od przeszło roku jestem bardzo aktywny na forum phasure, mam niemały wpływ na rozwój samego programu, choć od niedawna korzystam z innego. XXHE to dziwny twór, moim zdaniem na tym etapie twórca już sam nie ogarnia ogromu opcji. Zmiennych jest za dużo, a najlepsze jest to, że twórca sam nie wie, do czego wszystko służy. Ba, jest tak niechlujny, że wprowadza kolejne tryby bez wcześniejszego sprawdzenia u siebie! Ja spędziłem bardzo dużo czasu nad odtwarzaczem i da się z niego wyczesać fajny dźwięk. Na uwagę zasługuje m.in. bardzo dobry algorytm upsamplingu, kilka engine\'ów - metod przesyłu danych do interfejsu. Jedna z nich umożliwia latencję na poziomie 1 sampla i tylko ktoś całkowicie pozbawiony słuchu stwierdzi, że nie ma różnicy między buforem 1024 sampli a 1. W tej chwili Peter zagalopował się za bardzo z focusem na Kernel Streaming i moim zdaniem jest w błędzie, bo KS nigdy nie osiągnie poziomu WASAPI z odpowiednimi ustawieniami MMCS, z którego nota bene KS nie korzysta. Do tego dochodzi problem z adresowaniem pamięci, ale to rozwiązuje tylko jeden odtwarzacz, z którego teraz sam korzystam. Chciałbym, żeby po grupowym odsłuchu każdy z Was napisał, że to wszystko nie ma znaczenia, ale na to nie ma szans :)

pozdrawiam,
Marcin


fallow

  • 6457 / 5860
  • Ekspert
27-12-2010, 15:36
To az strach pomyslec, ze nasz komputer jeszcze dziala podczas obciazenia dysku. Ciekawe, ze np. gry sie wczytuja albo mozemy ogladac film i pakowac 4gb danych w tym samym czasie. Dziwne, ze te spakowane dane jeszcze nie sa przeklamane.

Korekcja bledow odczytu czy przesylania danych "wewnatrz" komputera jest tak wielostopniowa i na tyle etapach, ze po prostu nie jest mozliwe oby wystapowaly tam bledy. Jedyna opcja to niemozliwosc odczytania danych z jakiegos sektra dysku w skutek fizycznego uszkodzenia dysku.

Ciekawie by sie pracowalo na komputerze bez korekcji bledow, gdzie dane wczytane z dysku zostawalaby chwile pozniej na nim zapisane w zmienionej formie. Dlugo by na tym jakikolwiek system operacyjny nie popracowal. Pewnie mniej niz "chwile" :)

---

Jedyne degradujace dzialanie jakie moze wystapic w takiej chwili - przy tego typu obciazeniu, to zmniejszenie responsywnosci systemu/drasyczne zwiekszenie opoznien i skonczenie sie bufora probki.

fallow

  • 6457 / 5860
  • Ekspert
27-12-2010, 15:42
Odpowiadasz na wpis
>> Marcin_gps, 2010-12-27 15:34:33
OS to taki żywy organizm, gdzie bardzo dużo się dzieje, a przeciętny użytkownik nie ma o tym bladego pojęcia (performance counters, indexing, event trace sessions, dpc itd)

Wybacz ale piszesz o rzeczach wlasciwych raczej dla Windowsa. Zapewniam Cie, ze nie kazdy korzysta z Windowsa a z reguly ludzie korzystajacy z systemu *nixowych maja na prawde duze pojecie o tym jak dziala system operacyjny.

I wcale nie jest tak, ze nie ma sensu o tym pisac, ja np. BARDZO CHETNIE poczytam doglebna analize.

Marcin_gps

  • 185 / 5019
  • Aktywny użytkownik
27-12-2010, 15:42
fallow, no fajnie, zaprzeczaj, śmiej się, ale na pewno mina Ci zrzednie, jak posłuchasz.
Tu nie chodzi o korekcję błędów, a o responsywność całego systemu.

fallow

  • 6457 / 5860
  • Ekspert
27-12-2010, 15:43
(*) Pomijajac juz fakt, ze czesc z nas jest informatykami, a systemy operacyjne to przedmiot obowiazkowy na wiekszosci uczelni.

Marcin_gps

  • 185 / 5019
  • Aktywny użytkownik
27-12-2010, 15:45
Ale olewasz te rzeczy i myślisz, że nie mają wpływu na dźwięk. Tu się mylisz.

fallow

  • 6457 / 5860
  • Ekspert
27-12-2010, 15:45
>> Marcin_gps, 2010-12-27 15:42:53
fallow, no fajnie, zaprzeczaj, śmiej się, ale na pewno mina Ci zrzednie, jak posłuchasz.
Tu nie chodzi o korekcję błędów, a o responsywność całego systemu.

---

Jak napisalem wyzej, bardzo chetnie poczytam opis problemu - jak responsywnosc systemu (to tez mysle, musimy dokladne zdefiniowac - zakladam ze chodzi o latencje I/O w tym konkretnym przypadku) wplywa na dzwiek.

Gustaw

  • Gość
27-12-2010, 15:47
No to ja na następne spotkanie z chęcią przytaszczę jakieś "jabłko" z OS X i oprogramowaniem ładującym muzę z RAM-u.