Audiohobby.pl

Magnetowid VHS Stereo Hi Fi

JaKub92

  • 1822 / 5471
  • Ekspert
30-03-2023, 17:18
To nie wiem o co chodzi. Ja wręcz na nie poluję bo nigdy mnie nie zawiodły a z kasetami wydawanymi np. przez Vision czy Imperial często miałem kłopoty. Jak trafię na jakąś trefną na taśmie B&S to dam znać.

Z wymienionymi przez Ciebie raczej nie miewam problemów. A pod względem jakości moim zdaniem najlepiej wypadają ITI. Best Film i VIM też są jakościowo niezłe i wytrzymałe - mam ich sporo, z czego większość po wypożyczalniach, w różnej kondycji, a mimo to wszystkie chodzą bdb. Kasety z tych wytwórni muszą być naprawdę mocno zajeżdżone lub po prostu uszkodzone mechanicznie, żeby nie nadawały się do oglądania.
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

JaKub92

  • 1822 / 5471
  • Ekspert
12-05-2023, 00:33
Ostatnio po 9 latach udało mi się w końcu upolować HITACHI VT-498EM. Co prawda te 9 lat temu też udało mi się go zdobyć, ale niestety nacieszyłem się nim tylko jakieś 20 minut, bo kondensatory SMD uwaliły scalak na płytce capstana, a nawet po zdobyciu tego silnika, magnetowid już nie załączał funkcji (choć sam capstan był sprawny) :(
Dlatego też w każdym magnetowidzie HITACHI z tym mechanizmem i z tym silnikiem Sankyo pierwsze co robię, to wywalam te kondy SMD (pokażę w kolejnych postach) i wstawiam na ich miejsce normalne elektrolity (o ile ktoś nie zrobił tego przede mną - bo i takie widziałem, a z tego co się dowiedziałem, to były one bolączką tych magnetowidów jeszcze kiedy były dość młode).

W Polsce to dość rzadki model - z tego co wiem, początkiem lat 90-tych był sprowadzany na zamówienie z USA przez firmę Baltona i na ówczesne realia sporo kosztował - dlatego też nie było ich u nas zbyt wiele.

Egzemplarz który trafił mi się tym razem, wyglądał jak wyciągnięty z błota, ale idziemy dalej...
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

JaKub92

  • 1822 / 5471
  • Ekspert
12-05-2023, 00:37
Po podłączeniu do sieci dał oznaki życia oraz reagował na przyciski - to już dobrze. Pasek był w stanie rozkładu, więc przed podjęciem kolejnych działań, musiałem oczyścić koła pasowe ze "smoły", co znają koledzy, którzy naprawiają magnetofony ;)
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

JaKub92

  • 1822 / 5471
  • Ekspert
12-05-2023, 00:51
A oto ten silnik Sankyo i sprawcy wszelkiego zła... Nie rozumiem jednego. Pozostałe kondensatory na jego płytce są "normalne", więc czemu wpieprzyli tam te 3 felerne SMD? :| Wystarczy zobaczyć, jak pięknie "podlewają" scalak. Tego silnika nie udało mi się już uratować - zresztą próby wylutowania tych kondensatorów skończyły się już oderwaniem ścieżek - laminat przeżarty przez rozlany elektrolit. :(
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

JaKub92

  • 1822 / 5471
  • Ekspert
12-05-2023, 00:54
Tak więc wziąłem silnik, który zapeklowałem do poprzedniego egzemplarza. Jak widać, na nim kondensatory SMD nie zdążyły się rozlać, więc udało się je ładnie wylutować (z wyjątkiem jednego, gdzie ścieżka została już lekko "podlana" i niestety odeszła razem z nim - nogę nowego kondensatora dolutowałem po prostu do punktu, do którego biegła i jest OK, choć trochę brzydko - wiem...).
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

JaKub92

  • 1822 / 5471
  • Ekspert
12-05-2023, 00:57
Po tych paru zabiegach, zaczął już coś odtwarzać :)
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

JaKub92

  • 1822 / 5471
  • Ekspert
12-05-2023, 01:01
Na pewno rolka dociskowa była kiepska (później załączę foto), więc zamówiłem nową, ale stwierdziłem, że zobaczę jeszcze, jak wyglądają kondensatory w zasilaczu. No i załamałem się - a raczej bardziej zdziwiłem, że przy takich kondach działał jeszcze całkiem poprawnie :O
Te 3 sztuki co na foto były akurat najgorsze, ale pozostałe też w większości nie lepsze.
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

JaKub92

  • 1822 / 5471
  • Ekspert
12-05-2023, 01:06
Na szczęście ma przełącznik napięcia sieciowego - ale w końcu to magnetowid Multi-System, który powinien mieć możliwość pracować w każdym kraju - ale na szczęście nie ma zasilacza impulsowego ;)

A na drugim foto rolka stara i nowa - nie muszę pisać która jest która. Stara i tak została wcześniej dokładnie wyczyszczona w celu sprawdzenia magnetowidu po jego uruchomieniu - wcześniej wyglądała dużo gorzej.
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

JaKub92

  • 1822 / 5471
  • Ekspert
12-05-2023, 01:12
Front panel i górną pokrywę dokładnie umyłem - płynęło z nich błoto... Mam go już w domu jak widać na foto. Biorąc pod uwagę to jak prezentował się wcześniej, to nie jest tak źle.
I jak na razie działa bez zarzutu, także pozostaje tylko go poużywać i się cieszyć ;)
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

JaKub92

  • 1822 / 5471
  • Ekspert
12-05-2023, 01:21
I parę fotek bez lampy, żeby było ładniej widać wyświetlacz. A właśnie m.in. za te wyświetlacze uwielbiam te HITACHI :) Duże, czytelne, osobno jest zegar, osobno licznik taśmy. Co było rzadko spotykane.
A tak na marginesie - podmieniłem całą płytkę z wyświetlaczem. Tamten świecił już trochę słabo, a przypomniałem sobie, że kilka lat temu "zezłomowałem" podobny - VT-4990EM, który różnił się chyba tylko przełącznikiem TV/VTR i została m.in. cała przednia płytka z wyświetlaczem (wystarczyło wywalić z płytki ten jeden switch) i okazało się, że ten świeci super, a bawić się w wymianę samego wyświetlacza w takim wypadku?... Choć dopiero później, bawiąc się ustawieniem zegara zauważyłem, że zamiast pokazywać nam np. 19:00, pokazuje nam 7:00 PM :D Poza tym, na wyświetlaczu świeci się segment "VTR" Ale jakoś mi to nie przeszkadza ;) Poza tym, chyba mam jeszcze front od tego 4990EM (a to jeszcze rzadszy model i chyba nieświadomie na taki sobie przerobiłem tego VT-498EM), więc zawsze mogę go sobie jeszcze podstawić haha :D

I na koniec może też napiszę, dlaczego mam takiego fioła na ich punkcie... To chyba najładniejsze z tych klasycznych magnetowidów jakie widziałem. To samo dotyczy modelu VT-S85, który opisywałem parę stron wcześniej - to jest ta sama seria!
« Ostatnia zmiana: 12-05-2023, 01:25 wysłana przez JaKub92 »
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

judasz94

  • 388 / 1097
  • Zaawansowany użytkownik
12-05-2023, 08:37
Bardzo fajny ten taśmociąg wideo Kuba. Masz do tego rękę chłopie, moja ręka nie lubi się z magnetowidami ;)
Adam
Pro audio, muzyk, elektronik

chorazy3

  • 1479 / 1588
  • Ekspert
12-05-2023, 09:30
Dużo pracy z tymi VHS i do tego trzeba mieć wiedzę na ten temat. Ja mam 2 sztuki sprawne Sony z ostatnich lat produkcji i trochę kaset wideo kupionych z likwidowanej wypożyczalni:)
Gratuluję udanej naprawy!
Paweł

JaKub92

  • 1822 / 5471
  • Ekspert
13-05-2023, 15:43
Dzięki za słowa uznania, Panowie :)

O dziwo z magnetowidami idzie mi zwykle szybciej, niż z magnetofonami, mimo że to przecież bardziej skomplikowane urządzenia... Może dlatego, że nie muszę (a w zasadzie nawet nie mam jak) bawić się w ich kalibrację? :P Ale na szczęście zwykle nie ma takiej potrzeby, bo zrobię mechanizm, wymienię kondensatory w zasilaczu i wszystko działa poprawnie. Choć gdybym miał taśmy testowe i zacząłbym robić pomiary, to po tylu latach pewnie wyszłyby jakieś odchyłki - co dobrze znamy z magnetofonów.
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

pień

  • 2227 / 1023
  • Ekspert
13-05-2023, 23:53
 Ja piernicze-  takiego skomplikowanego sprzęta ogarnąć.   
Podziwiam :)
   Takie oftopowe pytanie mam :)
  Problem:
Stare taśmy nagrane amatorską dwuczęściową kamerą-  będzie jakie 25 lat temu lekko.  Taśmy BASF E-240 EQ-  nawet taki napis mają:
2000x fantastic colours.
  I kurna one prawie czarno białe są przy odtwarzaniu :(    Odtwarzacz taki z tańszych Aiva jakaś tam ale czterogłowicowa-stereo itp.
  Przy czym takie same taśmy ale z piraconymi domowym sposobem filmami mają kolor w miarę OK.
Tzn.  widać że zapis trochę przysiadł ale da się z przyjemnością oglądać.

Czy ten brak koloru to >niezgodność<  regulacyjna magnetowidu z kamery?   W stosunku do standardu?
     Bo inne taśmy na tej Aivie równie stare albo starsze idą spoko.
I czy to ew.  da radę jakoś podkręcić?

ArturP

  • 1299 / 2782
  • Ekspert
14-05-2023, 10:27
Zajrzyj do kodowania kolorów: nicam, pal, secam, secam 2 i coś podobnie.
Aivka może nie obrabiać akurat tego systemu w którym jest nagrana kaseta.