Audiohobby.pl

Idealny przedwzmacniacz

Ged

  • 1715 / 5896
  • Ekspert
01-09-2010, 12:52
Hej
Chyba potrzebuję idealnego przedwzmacniacza tzn.:
- kilka wejść RCA
- genialny dźwięk
- wspaniałe wyjście słuchawkowe (tak by zastąpiło Twin Heada dla słuchawek dynamicznych typu Grado)
- przedwzmacniacz gramofonowy wysokich lotów (gramofon w drodze)
- regulacja tonów wysokich i niskich (czasem podkręcam bas do godz 13 bo go mało w AKG K-1000)

Cena do 20 tys za używany. Nie ma znaczenia lampiak czy tranzystor. Do tej pory używam Denon 1500 AE.
Końcówka mocy to Cary na 300B (Western Electric).
Od razu uprzedzę pytanie - nie kupuję natychmiast, raczej rozpoczynam rozeznanie w temacie.
Mam kilka pomysłów, ale żaden nie spełnia wszystkich warunków.
Z góry dziękuję za wszystkie propozycje, zarówno Wasze osobiste doświadczenia jak i te zasłyszane opinie.
Włodek

wiktor

  • 2503 / 5894
  • Moderator Działu Słuchawki
01-09-2010, 13:35
Włodku, dobry pomysł! Dla mnie na przykład preamp jest koniecznością. Używam kilku źródeł i kilku wzmacniaczy. Zamierzam rozbudować system o dobry, stary magnetofon kasetowy i magnetofon DAT. No to będzie już 6 źródeł. Zapewniam, że "dziurka" w takim preampie też może być dobra, może nawet lepsza o niejednego dedykowanego wzmacniacza słuchawkowego.

Możesz mieć problem z tym kręceniem basem i sopranem, nie wszystkie przedwzmacniacze mają taką funkcję.

Pozdrawiam,
Wiktor

ahaja

  • 513 / 5897
  • Ekspert
01-09-2010, 15:38
Do konceru życzeń dodałbym:
- wysoka impedancja wejściowa
- niska impedancja wyjściowa
- wydajność prądowa
- rozbudowane zasilanie

K

Ludwik Igielski

  • 59 / 5375
  • Użytkownik
01-09-2010, 18:57
> w.luczynski, 2010-09-01 12:52:16

Chyba trzeba będzie "uszyć na miarę" - czyli DIY, lub zlecić wykonanie jednostkowego urządzenia jakiemuś specjaliście. Chyba, że w grę wchodzą starsze nie produkowane już modele.

lancaster

  • Gość
01-09-2010, 20:10
Oprócz sugestii p. Ludwika dorzucę przedwzmacniacz Absolutor :
http://absolutor.pl/budowa/ABSOLUTOR%20-%20PREAMPLIFIER%20LINEAR.html

Maiłem okazje(zresztą nei ja jeden) porównać go bezpośrednio z Audio Research, wiec wspominam o nim z czystym sumieniem.
Odnośnie przedwzmacniaczy DIY....kiedys tam dawno temu popełniłem preamp tzw "barszczyk" nie kosztuje majatku a w bezpośrednim porównaniu (akurat nie było mnie przy nim - odbylo się w KAiM w Warszawie) pokonał Klyne za circa 20Kzł. Realnie dobry dźwięk.
Jak już będziesz Włodku testował "wypasy" to daj znać, chętnie poskłądam kolejną wersje, zebys miał referencję ;-) .

http://audiohobby.pl/topic/3/5400#koniec

Ludwik Igielski

  • 59 / 5375
  • Użytkownik
01-09-2010, 20:24
Absolutor jest tutaj bardzo dobrą propozycją. Do pełni szczęścia potrzebny będzie jednak dodatkowy stopień wyjściowy (o mocy min. 7 W wymaganej przez AKG K-1000). Może to być końcówka mocy pracująca w klasie A, jakiś Pass, Hiraga, JLH lub Sugden itd. itp. Natomiast sprawa regulatora barwy tonu i wejścia gramofonowego pozostaje nadal otwarta.
Co do "barszczyka" to sam jestem ciekaw jego możliwości. Czytałem to i owo, ale nie miałem okazji "nausznie" go sprawdzić. Gdyby była taka okazja, to polecam się pamięci.

lancaster

  • Gość
01-09-2010, 20:34
Racja p. Ludwiku. Nie doczytałem, ze to ma byc przedwzmacniacz do K1000, czyli w zasadzie wzmacniacz mocy z sekcją przedwzmacniacza do regulacji balansu tonalnego :-)

OK, na pewno będe pamietał :-) Fajny projekt, w sumie. Żadne odkrywanie Ameryki - SRPP z potencjometrem na wyjściu. Prosty układ - mało "robi" dźwięk.

Ludwik Igielski

  • 59 / 5375
  • Użytkownik
01-09-2010, 20:43
A zatem czekam na możliwość odsłuchu:-)

Ludwik Igielski

  • 59 / 5375
  • Użytkownik
01-09-2010, 20:50
Gdyby nie wchodziłaby w rachubę regulacja barwy tonu, to śmiało poleciłbym przedwzmacniacz ASR Collector sprzed 20 lat. Można pokusić się też o sklonowanie - obrazki w załączeniu ;-)

a_men

  • 746 / 5891
  • Ekspert
01-09-2010, 21:06
Może warto spróbować Yamamoto CA-03 lub CA-04?
http://www2.117.ne.jp/~y-s/CA-03,%20CA-03L,%20EQB-01-kairyou-e.html

Ged

  • 1715 / 5896
  • Ekspert
01-09-2010, 22:09
Dzięki za bardzo interesujące komentarze. Spodziewałem się standardowych Manley, Accuphase, Cary itp.
Chcę tylko zauważyć, że za końcówkę mocy robią monobloki Cary na lampach 300B.
Z aktualnie produkowanych przedwzmacniaczy z regulacją barwy jest Vincent SA-T1, ale nie ma wejścia gramofonowego oraz wyjścia słuchawkowego.
Nie boję się DIY, ale bardzo trudno w takich jak moja sytuacjach sprawdzić jakiś produkt DIY przed zakupem.
Np. pan Bocianek proponował mi zrobienie bardzo dobrego wzmacniacza na 300B ze świetnym wyjściem słuchawkowym, ale niestety nie może mi go zaprezentować do odsłuchu tylko zrobić na od razu odpłatne zamówienie.
A czytając opinię Pawła o Grand Twinie nie jestem przekonany, że wszystko będzie na 200% tak jak np. w Cary czy MBL.
Jeszcze raz dziękuję za propozycje. Proszę o następne.

jjurek

  • 2059 / 5825
  • Ekspert
01-09-2010, 22:35
w.luczynski

Z własnego doświadczenia (używam) polecam pre Grundig SXV6000/7500.
Ma wszystko, czego potrzebujesz- ze sto różnych pokręteł :)
Pre gramofonowe- MM i MC, wyjście słuchawkowe na tranzystorach w klasie A, przełączniki wzmocnienia.
Bardzo solidnie zbudowany i świetnie gra.
Jedynym problemem jest brak wyjść RCA (są DIN)
Czasami można kupić w Niemczech egzemplarz w idealnym stanie.

L3VY

  • 224 / 5635
  • Aktywny użytkownik
01-09-2010, 23:48
A co jest nie tak z T-H, jeśli wolno zapytać? Czyżby do spółki z Cary nie napędzał K1000 tak, że dziki szał?

Chodzi o brak miejsca, bo 2 monobloki, dwuczęściowy TH, CeDek, gramik, Denon 1500ae jako pre i nie ma miejsca na pre gramofonowe dlatego Włodek szuka jakiegoś all in one.

Pozdrawiam Mirek
_________________________________________
Pozdrawiam Mirosław Andrejuk
profesjonalne adaptacje akustyczne   www.AcousticLab.pl

majkel

  • 7476 / 5894
  • Ekspert
02-09-2010, 00:44
Nie będę oryginalny. Accuphase C-2800 z kartą gramofonową i po sprawie. Dziurka zmiata większą część słuchawkowego globu. Nie wiem jak to jest w modelu C-2810, bo nie słuchałem.

Ged

  • 1715 / 5896
  • Ekspert
02-09-2010, 08:18
Piotr Ryka
Zestaw Twin Head + Cary jest dla mnie za ciemny. Poza tym Twin Head nie napędza Grado tak dobrze jak Cary 80-SLI, więc chciałbym coś lepszego :) AKG K-1000 mają mało basu więc czasem dodaję odrobinę pokrętłem i jest dużo lepiej. Zatem faktycznie trzeba się rozejrzeć za czymś z przeszłości albo Accuphase z kartą gramofonową.
Accuphase kompletnie nie będzie pasował stylistycznie do mojego zestawu, który jest czarno odrobiną złota, ale ideału nie ma.

Majkel
Jak oceniasz wyjście słuchawkowe Accuphase w stosunku do wzmacniaczy słuchawkowych np. Cary 80-SLI czy innych ?