Audiohobby.pl

Kondensatory do filtrów głośnikowych

  • Gość
21-05-2010, 09:20
Istnieje przekonanie, że do filtrów głośnikowych najlepsze są kondensatory polipropylenowe, których wybór jest bardzo duży i rozpiętość cen ogromna. Ale czy na pewno? Pomijając kondensatory audiofilskie po kilkadziesiąt złotych za najmniejsze pojemności, jakie kondensatory {rodzaje i marki} z tych tańszych sprawdzą się najlepiej w filtrze głośnika wysokotonowego?

Znalazłem taki opis na temat budowy i właściwości kondensatorów:
http://www.eres.alpha.pl/index.php?text=24
Wynika z niego, że najlepsze są kondensatory styrofleksowe - polistyrenowe. mają najlepsze właściwości i dlatego wykonywane są w najwyższej klasie dokładności.

Rozpowszechnione polipropylenowe  wcale nie mają jakichś wyjątkowych parametrów. Za to ich ceny w zależności od wykonania dla wartości np. 2,2 uF mieszcza się  od 4 złotych do 80 złotych i na pewno znalazłbym jeszcze droższe.

Zamieszczony wyżej artykuł określa też oznaczenia krajowe i zagraniczne kondensatorów. Znalazłem jednak kondensatory polipropylenowe Bennic oznaczone PMT. Są w bardzo dobrych cenach, nawet tańsze od Czeskich Mant czy Słowackiej Iskry MKP. Ale co są warte? Jak się ma ich jakość do podstawowych polipropylenów SCR czy Jantzeta Cross-Cap?

Czy na pewno polipropyleny {przynajmniej w tych cenach a nie jakieś hi-endowe} są lepsze od najtańszych styrofleksów? Może audiofile dali się wpuścić w marketingowy kanał i nie dostrzegają innych znacznie lepszych rozwiązań?

Co możecie poradzić w tym zagadnieniu?

Żeby rozwiać ewentualne dywagacje, wymieniałem kondensatory o jednakowych wartościach różnych marek przy głośniku wysokotonowym i różnice w sposobie prezentacji dźwięku dawało się usłyszeć.

  • Gość
21-05-2010, 09:55
Zapomniałem dodać, że cena kondensatorów styrofleksowych KPN zmienia się bardzo znacznie ze wzrostem pojemności. Nie wiem czy tak musi być ale to zapewne jest największą przeszkodą w zastosowaniu tych kondensatorów.
Dla pojemności np. 15uF zazwyczaj złożonej z kilku mniejszych pojemnosci cena będzie wyrażnie wyższa niż dla specjalnych wersji kondensatorów polipropylenowych.

lancaster

  • Gość
21-05-2010, 10:07
Mi osobiscie bardzej od polipropylenów podobają sie rosyjskie papierowo-olejowe. Pisze że rosyjskie bo niedrogie (ok 3-5zł/szt) a porównywałem z np. Mundorfem Supreme. Jesli komuś z rosyjskiego olejaka brakuje ostrości na górze(góra jest soczysta i wielobarwna) to polecam dołożyć teflonowy równiez rosyjski i również za 3-5zł ;-)

lancaster

  • Gość
21-05-2010, 10:09
15uF MGBO czyli np 10uF+4uF+1uF to koszt ok 10zł/komplet - 1szt.
Dla mnei za rozsadne pieniadze po prostu nie ma lepszych kondensatorów sygnałowych i to neizależnie od tego czy do zwrotnicy czy do przedwzmacniacza lampowego/kondensatory międzystopniowe w lampowej koncówce mocy

magus

  • 20990 / 5867
  • Ekspert
21-05-2010, 12:38
>> lancaster, 2010-05-21 10:07:24
>Mi osobiscie bardzej od polipropylenów podobają sie rosyjskie papierowo-olejowe. Pisze że rosyjskie bo niedrogie (ok 3-5zł/szt) a porównywałem z np.
>Mundorfem Supreme. Jesli komuś z rosyjskiego olejaka brakuje ostrości na górze(góra jest soczysta i wielobarwna) to polecam dołożyć teflonowy równiez
>rosyjski i również za 3-5zł ;-)


to te same co pakują do TU-154?
one chyba na dole nie najlepiej dają sobie radę...
(brak szybkości i kontroli)
Odszedł 13.10.2016r.

lancaster

  • Gość
21-05-2010, 13:36
magus, z przymrużeniem oka OK, ale one(rosyjskie PIO)są faktycznie bardzo dobre nie tylko jak na cenę za jaką można je kupić.

magus

  • 20990 / 5867
  • Ekspert
21-05-2010, 13:57
chyba mój cd-ek na nich lata :)
Odszedł 13.10.2016r.

lancaster

  • Gość
21-05-2010, 14:09
Żaden obciach ;-)

magus

  • 20990 / 5867
  • Ekspert
21-05-2010, 14:43
oczywiście, że nie

a jak padnie (tfu!), to na bank z winy ... pilota :)
Odszedł 13.10.2016r.

  • Gość
21-05-2010, 23:18
Ha ha ha - zaśmiał się hrabia po francusku.
Tylko gdzie te rosyjskie można kupić poza dziwnymi miejscami typu www.kondensatory.net?

Co wiecie o kondensatorach Bennic? Słyszałem że to całkiem solidna marka kondensatorów. Nawet w kilku recenzjach napotkałem podkreslanie obecności Bennic w urządzeniu jako jego atut. Te Bennicki na które natrafiłem były wyjątkowo tanie.

Czy napięcie kondensatora ma jakieś znaczenie dla konstrukcji filtru głośnikowego? Może te na wyższe napięcie mają też zapas innych parametrów i lepiej grają?

p.f.pawlikowski

  • 289 / 5853
  • Zaawansowany użytkownik
21-05-2010, 23:40
Są to jedne z moich ulubionych tego typu kondensatorów w tej cenie. Świetne brzmienie, przyjemne, takie naturalne bez jakiś skrajności, po prostu wpada w ucho, szkoda, że allegro oferuje wartości tylko 1uF max. Choć nigdy nie stosowałem ich w zwrotnicach...

konrad

  • 850 / 5501
  • Ekspert
22-05-2010, 01:53
Kiedyś kupiłem na allegro za 10zł(dziesięć-odbiór osobisty) 100 kondensatorów, olejaki i trochę papierowych, głównie wojskowe telpody i z 20 ruskich, wartości od 0,22 do 4 uF. Chyba niezły interes zrobiłem- wystarczy na kilka konstrukcji :)

Molibden

  • 1906 / 5867
  • Ekspert
22-05-2010, 03:37
Stryfoleksowe robi się w pojemnościach pF-nF ze wzgl. na ich rozmiary i napięcia 63-160V.
W zwrotnicach można ich użyć jako bypassów.
Ale ogólnie najlepiej stosować kondensatory z folią metalową (KP) niż metalizowaną (MKP).
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

  • Gość
22-05-2010, 08:04
Kondensatorów KP w sprzedaży nie spotkałem, to jakoś specjalnie wyróżniane serie kondensatorów?. Za to są MKP w dużych ilościach i rodzajach.

Chyba że chodzi o kondensatory oznaczane jako KNP lub KNP-SN Audyn Cap. Sądziłem, że to są właśnie kondensatory styrofleksowe? Zakres dostępnych pojemności jest w nich ograniczony a ceny bardzo wysokie.

Czy napięcie pracy kondensatora ma jakieś znaczenie dla jego pozostałych parametrów? Jantzeny Superior są dostępne w wykonaniach nawet do 1200 V.
Rozumiem że im wyższe napięcie tym grubsza jest folia izolatora. Człowiek handlujący kondensatorami wyjaśniał mi kiedyś że zazwyczaj kondensatory polipropylenowe są na 400 V bo folie grubości zapewniającej takie napięcie jest najłatwiej dostać. Przypuszczam że duże różnice w napięciach pracy nie mają znaczenia na inne właściwości kondensatora. Jednak te najdroższe kondensatory są zwykle na większe napięcia; 800-1200 V, a cenami różnią się znacznie od takich na 250-400 V, co daje do myślenia.

Kupować takie jak SCR do 250 V czy od razu szukać może mniej uznanych marek ale na wysokie napięcia?
Czy wystarczą Bennic na 160 V i będą miały tak samo dobre parametry jak SCR na 250 V albo Audyn-Cap na 400 V ?

  • Gość
22-05-2010, 08:07
Na pierwsze wątpliwości sam sobie odpowiedziałem. Rzeczywiście np. Audyn-Cap KN-SN jest z folią aluminiową i dielektrykiem z polipropylenowym. Ceny są zasadniczo znacznie wyższe od tych z folią metalizowaną.
Ale to jedny typ który znam.