Audiohobby.pl

Kondensatory do filtrów głośnikowych

Cashlack

  • 1566 / 5790
  • Ekspert
08-12-2013, 17:40
 wykonałem żmudną kwerendę po różnych forach.  Niestety, głośniki Braun LS 130 są już od tak dawna nieprodukowane, że wzmianki w internecie wstępują w szczątkowych ilościach, w języku niemieckim, i nie zawierają żadnych przydatnych informacji.

ZERO informacji czy w gł. średniotonowych był ferrofluid. Po przejrzeniu forum elektroda.pl wychodzi, że eweuntualne wyczyszczenie szczeliny i uzupełnienie ferrofluidu to nie jest strasznie skomplikowana rzecz, a sam fluid drogi nie jest: http://audiovideomax.pl/glosniki-wysokotonowe-ferrofluid-plyn-magnetyczny-do-wysokotonowych-1ml/p,7713. Podobno gra lepiej bez i jeżeli się nie przeciąża kolumny, można po prostu pozbyć się ferrofl oczyszczając szczelinę kartonem ( prawda to?)

gdyby to była wina "nadpalonej" cewki, mam zamiar zapytać o cenę regeneracji obu na podstawie parametrów sprawnego jeszcze drugiego głośnika, w tej firmie - chyba że możecie polecić lepszą:  http://www.umifon.pl/cewki.html .  

co do wymiany kondensatorów, któryś z forumowiczów na elektroda.pl  polecił 2 najprostsze metody diagnozowania i naprawy zepsutych kondów elektrolitycznych, bez konieczności wydania 250 zł na np. taki miernik LC:  http://www.gotronik.pl/lc200a-miernik-lc-indukcyjnosc-pojemnosc-p-1274.html
1. wymiana po prostu wszystkich elektrolitów bez mierzenia jeżeli sprzęt ma więcej niż 10 lat,  2. zbocznikowanie podejrzanej sztuki kondem o poj. około połowy oryginału - ponoć niczego nie zepsuje, a poprawi jeżeli to ten właśnie był winny.


jeżeli ktoś ma jakieś pomysły lub sugestie, co może być przyczyną, że głośnik średniotonowy (5 cm kopułka) w jednym z głośników Braun LS 130 czasami brzęczy - byłbym wdzięczny.

Lity drut, first watt, full range.

magus

  • 20990 / 5889
  • Ekspert
08-12-2013, 18:51
>2. zbocznikowanie podejrzanej sztuki kondem o poj. około połowy oryginału - ponoć niczego nie zepsuje, a poprawi jeżeli to ten właśnie był winny.


a nie można go po prostu podmienić odpowiednim kondensatorem z drugiej kolumny i sprawdzić, jak zagra?




-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Po 2 godzinach sam niemal dałem się przekonać tym naukowcom, byli bardzo wiarygodni. Na szczęście mam inne poglądy". - prof. K. Kik

"To przekracza moją wyobraźnię". - S. Chandrasekhar, laureat Nobla, zwolennik teorii, wg. której cała materia Wszechświata miała swój początek w nieskończenie małym punkcie
Odszedł 13.10.2016r.

Bacek

  • 2366 / 5882
  • Ekspert
08-12-2013, 19:06
Może też gdzieś puścił lut i przy głośniejszej muzie traci lekko kontakt, ale najpewniej cewka ociera o karaks w którymś głśniku.
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

Cashlack

  • 1566 / 5790
  • Ekspert
08-12-2013, 19:52
>> Bacek, 2013-12-08 19:06:26
Może też gdzieś puścił lut i przy głośniejszej muzie traci lekko kontakt, ale najpewniej cewka ociera o karaks w którymś głśniku.


o! to cenna sugestia, sprawdzę jak się zachowuje kolumna pod np. różnymi kątami i ewentualnie poprawię luty.  A jeżeli to rzeczywiście cewka ociera o karkas, czy jest jakiś środek zaradczy ? Np wkręcenie głośnika obróconego o 180 stopni/do góry nogami ?
Lity drut, first watt, full range.

magus

  • 20990 / 5889
  • Ekspert
08-12-2013, 19:55
nie można jej postawić na głowie dla sprawdzenia?



-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Po 2 godzinach sam niemal dałem się przekonać tym naukowcom, byli bardzo wiarygodni. Na szczęście mam inne poglądy". - prof. K. Kik

"To przekracza moją wyobraźnię". - S. Chandrasekhar, laureat Nobla, zwolennik teorii, wg. której cała materia Wszechświata miała swój początek w nieskończenie małym punkcie
Odszedł 13.10.2016r.

Cashlack

  • 1566 / 5790
  • Ekspert
08-12-2013, 19:57
>> magus, 2013-12-08 18:51:35
a nie można go po prostu podmienić odpowiednim kondensatorem z drugiej kolumny i sprawdzić, jak zagra?

teoretycznie można, ale to by znaczyło rozgrzebywanie dwóch kolumn, zamiast tylko jednej :-/ .  No i wlutowywanie tego z powrotem, 2 x tyle śrub do odkręcenia...  Wolałbym tej dobrej kolumny na razie nie ruszać (bo cały czas b. fajnie gra ;-)). Ale dzięki za wskazówkę.
Lity drut, first watt, full range.

Cashlack

  • 1566 / 5790
  • Ekspert
08-12-2013, 19:58
Odpowiadasz na wpis
 >> magus, 2013-12-08 19:55:02
nie można jej postawić na głowie dla sprawdzenia?


o !  pomysł prosty, szybki w realizacji, podoba mi się - już pędzę do pokoju !
Lity drut, first watt, full range.

Bacek

  • 2366 / 5882
  • Ekspert
08-12-2013, 20:02
O odwróceniu do góry nogami to nawet nie pomyślałem ale fajny pomysł jak coś siadło ze starości to może i coś da. Ale raczej ktoś dał mocniej do pieca i coś mechanicznie albo termicznie puściło.
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

Cashlack

  • 1566 / 5790
  • Ekspert
08-12-2013, 20:33
 Po obróceniu do góry nogami stwierdzam, że teraz nie jestem pewien, czy to aby na pewno średniotonowiec, czy może raczej środkowy woofer tak brzęczy jak chrabąszcz. Lipnicka w "Księżycowej" ma chrypę.  Szukam jakiegoś darmowego generatora częstotliwości testowych..
Lity drut, first watt, full range.

Cashlack

  • 1566 / 5790
  • Ekspert
08-12-2013, 20:59
generatorem nie jestem jak na razie w stanie ustalić przy jakiej częstotliwości to brzęczy, potrzebuję czegoś do generowania sweep`a. Ale za to dowiedziałem się bardzo ciekawych rzeczy: po pierwsze, to kolumny "basu" mają gdzieś do 70 hz, a ja z kolei nie słyszę niczego powyżej 11 kHz :-/ - praca przy produkcji zrobiła swoje ;-/.
Lity drut, first watt, full range.

Bacek

  • 2366 / 5882
  • Ekspert
08-12-2013, 21:03
Pojedynczy sinus po prostu za slabo rusza glosnikiem. Jak masz kawalek na ktorym to slychacto odlutuj wszystkie glosniki i sprawdzaj po jednym.

ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

Cashlack

  • 1566 / 5790
  • Ekspert
08-12-2013, 21:41
tak zrobię Backu, dzięki za wskazówki. Będe jutro słuchał po kolei każdego, znajdę tego chrabąszcza grzechotnika, bo kolumny są moim zdaniem tego warte. Nie jest to może suchar jak Heresy, brzmienie jest słodkie a`la Dynaaudio, ale za to przyjemnie się słucha i popu w mp3 128 kbs i  "referencyjnych" .wav. Zestawione razem grają bardzo przestrzennie, zarówno lewo-prawo jaki i przód-tył. (i to na 30-letnim amplitunerze Philipsa, zasilanym empetrójką Sansa)
Lity drut, first watt, full range.