Audiohobby.pl

Kondensatory do filtrów głośnikowych

Detektyw Kwass

  • 7851 / 5825
  • Ekspert
22-05-2010, 11:59
>> _avw_, 2010-05-21 23:18:32
>Co wiecie o kondensatorach Bennic? Słyszałem że to całkiem solidna marka kondensatorów. Nawet w kilku recenzjach napotkałem podkreslanie >obecności Bennic w urządzeniu jako jego atut.

We jakich urządzeniach, tatu?

lancaster

  • Gość
22-05-2010, 16:02
O Bennic bardzo dobrze wypowiadał sie znajomy stosujący te kondensatory w swoim wzmacniaczu hybrydowym.
Podobno testowanych było wiele nawet znacznie droższych i ostatecznie zostały Bennic.
Same ogólniki ;-) Myślę, ze za tą kasę warto spróbować. Sam lubie PiO....taki trochę ortodoks jestem w tym temacie.

Detektyw Kwass

  • 7851 / 5825
  • Ekspert
22-05-2010, 16:13
To one są PIO a nie polipropylenowe?
W jakiej roli je stosował? Sprzegające, bocznikujące?

lancaster

  • Gość
22-05-2010, 16:35
Papierowo-olejowe. Polipropyleny są passe :) Stosuję je jako sprzęgające. Nie lubię bocznikowania elektrolitów.

  • Gość
22-05-2010, 18:43
>> Detektyw Kwass, 2010-05-22 11:59:37
We jakich urządzeniach, tatu?

We chinskich. Ło takich ze lampkami:
 http://www.highfidelity.pl/artykuly/0504/val.html

Detektyw Kwass

  • 7851 / 5825
  • Ekspert
22-05-2010, 20:12
Aaaa, te śmieszne. :D Czytałem o nich już dawno temu ale na to ze są w nich te kondensatory nie zwróciłem uwagi.
Lancaster, czemu nie bocznikujesz elektrolitów?

lancaster

  • Gość
22-05-2010, 20:35
Staram się używać mozliwie mało kondensatorów. Miałem kilka podejść z czego jako bocznik w zasadzie tylko szare kostki ERO mi sie podobały. Z pozostalymi(np. czerwone wimy mkp, mundorfy, ruskie olejaki, teflony) bywało inaczej nie lepiej.
A widzisz detektyw. Bardzo ładnie zagrał mi na zasilaniu DAC szary Philips 47uF zbocznikowany teflonem. Może popróbuję jeszcze....na razie jakoś się nie przekonałem.
A jakie doświadczenia u Ciebie w tym temacie ? Pytasz dlaczego nie bocznikuję, znaczy sie bocznikujesz ?:)

  • Gość
22-05-2010, 20:37
Może i śmieszne, ale chinole je produkują, a my produkujemy ... gówno i kosze z wikliny.
Poza tym jak zobaczyłem Mantę V7 w Saturnie jakoś przeszła mi ochota nabijania się ze śmiesznych urządzeń.

Vinyloid

  • 2470 / 5079
  • Ekspert
22-05-2010, 21:30
@_avw_

>>Może i śmieszne, ale chinole je produkują, a my produkujemy ... gówno i kosze z wikliny.

Kolega zapomniał o kole zamachowym naszej gospodarki - gipsowych krasnalach. Ostatnio pojawiły się nawet goryle, słonie i żyrafy. Co prawda w skali 1:2 ale jakiś postęp już jest. Za 5 lat powinny pojawić się pierwsze wieloryby.

Molibden

  • 1906 / 5867
  • Ekspert
24-05-2010, 02:17
Kondensatory na wyższe napięcie będą miały NIECO lepsze parametry niż na niższe. 400V lub przy większych pojemnościach 250V to dość bezpieczny cenowo wybór. Nie wiem jak są zbudowane KNP, ale pewnie mają aluminiową folię. KP-Sn mają folię cynową, nie aluminiową! Oba mają dileketryk z folii polipropylenowej.  
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

Cashlack

  • 1566 / 5768
  • Ekspert
08-12-2013, 12:55

 odświeżam temat, mam problem z kolumną Braun LS 130, widocznymi na załączonym obrazku, a opisnymi tutaj:
http://www.hifi-wiki.de/index.php/Braun_LS_130

konstrukcja trójdrożna, zamknięta, dwie papierowe dziewiętnastki na basie, 5 cm kopułka średniotonowa i 2,5 cm wysokotonowy,  90 dB skuteczność przy 8 omowej impedancji. Produkowane w latach 1983-86, a więc prawie 30 letnie.

w jednej z kolumn, przy pewnych częstotliwościach, dziwnie lekko charczy średniotonowiec.

zanim rozbiorę kolumny i zacznę niepotrzebnie grzebać - czy przyczyną może być wysuszony kondensator na zwrotnicy ?
Lity drut, first watt, full range.

lancaster

  • Gość
08-12-2013, 14:22
Raczej nie. Sprawdx dla pewnosci.

Cashlack

  • 1566 / 5768
  • Ekspert
08-12-2013, 15:04
>> lancaster, 2013-12-08 14:22:53
Raczej nie. Sprawdx dla pewnosci.


skoro nie kond, to co może powodować to dziwne brzęczenie/charczenie na średniotonowcu ?  Kolumny mają prawie 30 lat, czy powodem jest może "obniżenie" się średniotonowca na pojedyńczym zawieszeniu i skrobie o magnes ? A w takim razie - czy wystarczy wykręcić głośnik i obrócić go o 180 stopni, do góry nogami ?

(szkoda że nie kond :-/, już sobie ostrzyłem zęby na jakieś mudorfy... :-}  )
Lity drut, first watt, full range.

lancaster

  • Gość
08-12-2013, 15:33
kondensatory raczej traca pojemnosc lub padaja ale sprawdx.
Co moze byc przyczyna ? Moze ferrofluid stegl, a moze ktos dal czadu i sie cewka napaliła.
Zmierz omomierzem obie cewki dl;a pewnosci jak bedzie rozbieznosc to cewka. Rozbierz glosnik z czuciem, obejrzyj jak to wyglada w srodku. Nie ma magicznych metod diagnozy za pomoca szklanej kuli :-)

Cashlack

  • 1566 / 5768
  • Ekspert
08-12-2013, 15:43

 rzecz w tym, że rzeczony głośnik gra, wydaje z siebie dźwięk, na niektórych utworach tego charczenia/brzęku nie słychać, albo tylko momentami.

Głośniki grają bardzo dobrze, chcę się znimi pobawić, kupiłem je sobie wczoraj na św. Mikołaja za 100 euro i słuchając na razie tylko "lewego" odkrywam swoją kolekcję muzyki polskiej "na nowo" :-) - piękne brzmienie gitar elektrycznych na "Szklanej pogodzie" i "Dorosłych dzieciach", Lady Pank również brzmi świeżo jak wtedy gdy miałem 5 lat :-D


wiem że nie ma szklanej kuli do diagnozowania :-/.   Czy jeżeli jest to "nadpalona" cewka, to możliwe jest aby głośnik grał, a charczał tylko czasami ? I czy będzie można wymienić cewkę w "rozsądnym" koszcie z zachowaniem parametrów elektrycznych głośnika ?
Lity drut, first watt, full range.