Audiohobby.pl

Klub miłośników klasycznej muzyki XX wiecznej

magus

  • 20990 / 6051
  • Ekspert
16-09-2012, 22:43
Max,

jeszcze nie miałem okazji, żeby w ogóle do tego Prokofiewa Kissina zajrzeć - jak odpalę to powiem więcej
Odszedł 13.10.2016r.

Gustaw

  • Gość
17-09-2012, 10:43
>> asmagus, 2012-09-17 09:39:08

Coś "poleciało" ?

Jeżeli tak, to jak to się ma do tych ustaleń ?

http://audiohobby.pl/topic/3/7335/1

Max

  • 2204 / 5545
  • Ekspert
23-09-2012, 12:12
Wczoraj, z dawna oczekiwany wieczór Schaefferowski. Niestety, z powodu choroby, bez mistrza Bogusława. Szkoda.

Ciszę przedspektaklową wypełniła muzyka płynąca z moich płyt, opisywanych juz w tym wątku :-) (DUX - Assemblage / Schaeffer). Choć oczywiście, w tym przypadku, wyraz "muzyka" należałoby wziąć w cudzysłów ;-)

Spektakl, a właściwie monodram "Audiencja 5", ciekawy, choc moze nie do konca wiedziałem czego sie spodziewać. Troche groteski, troche kabaretu, troche improwizacji i flirtu z publiką.
Mnie oczywiscie najbardziej zainteresował aspekt muzyczny, czyli wykład o "nowej muzyce" i dewaluacji systemu "dur-mol". Niestety, spektakl był o muzyce tylko na wstępie... :-)

Max

  • 2204 / 5545
  • Ekspert
23-09-2012, 12:27
Na początku spektaklu pada Schaefferowskie pytanie: "Czym jest muzyka ?"
Odniosłem wrazenie, ze tylko ja znałem odpowiedz, na jaką czekał autor, czyli - "Wszystkim" :-)

Zresztą aktor - prelegent, tez nie miał wielkiego pojęcia o czym mówi, bo podając przyklad wielkiego burzyciela a zarazem budowniczego nowej muzyki - Weberna, mówił, miast Webern - Weber.... Subtelna róznica... :-)

marcow

  • 1045 / 5504
  • Ekspert
01-10-2012, 16:05
Czas troszeczkę ożywić ten wątek.
Znów z moim Klubem     www.pkm-vintage.pl    zaczynamy chodzić na koncerty.
W piątek jest inauguracja sezonu.
Będzie mocne otwarcie - IX symfonia Antonina Dvoraka.
Jeszcze nie miałem okazji słuchać tego na żywo.
Bardzo jestem ciekaw tego koncertu.
Od czerwca trochę stęskniłem się za muzyką graną na żywo.
W środę idę jeszcze dokupić wejściówki jakby ktoś chciał.

Ged

  • 1717 / 6050
  • Ekspert
01-10-2012, 16:32
Czyli zaczynacie "z grubej rury". Zawsze mówię dzieciom, że ta symfonia jest lepsza od muzyki z Gwiezdnych Wojen (wyobrażam sobie nadciągające krążowniki).
Najciekawsze wykonanie słuchałem na otwarciu kongresu immunologicznego w Japonii. Nie ma sali, która pomieści tylu uczestników (najprawdopodobniej kilkanaście tysięcy), więc wchodziło tylko pierwszych 3500 osób. Byłem ponad godzinę przed rozpoczęciem i dostałem miejsce na balkonie. Reszta słuchała/oglądała z telebimów.
Dobrej zabawy

Max

  • 2204 / 5545
  • Ekspert
01-10-2012, 17:46
No to jest rzeczywiście hicior, który nie ma prawa się nie podobać, choć zebym sobie jakoś tą muzykę szczególnie cenił, powiedzieć nie mogę. ;-)

Przerabiam obecnie wszystkie symfonie Charlsa Ivesa, i wyobraźcie sobie, ze w tych pierwszych - pisanych bardzo jeszcze klasycznie - pojawia się sporo wpływów Brahmsowskich i Dvorakowskich, a motywy z IX Dvoraka, są żywcem cytowane. Troche mnie to nawet irytowało. ;-)

Inauguracja w NOSPrze tez coraz bliżej. Musze sobie odpakować trzecią Pendera i kilka razy odsłuchać przed koncertem. Solistką w koncercie skrzypcowym Szymanowskiego, będzie zwycięzczyni zeszłorocznego konkursu im. Wieniawskiego w Poznaniu -Soyoung Yoon !

marcow

  • 1045 / 5504
  • Ekspert
02-10-2012, 09:53
Zazdroszczę Ci tego Szymanowskiego.
Ten sezon będzie ważny dla muzyki współczesnej.
W przyszłym roku będzie stulecie urodzin Lutosławskiego i osiemdziesiąte urodziny Pendereckiego.
Miejmy nadzieję, że dożyję.
Górecki też by miał osiemdziesiąt lat gdyby żył -  byli równolatkami z Pendereckim.
To chyba najwybitniejsza trójka polskich współczesnych kompozytorów.
Moim zdaniem Lutosławski był z nich najwybitniejszy.

Max

  • 2204 / 5545
  • Ekspert

Max

  • 2204 / 5545
  • Ekspert
03-10-2012, 08:59

marcow

  • 1045 / 5504
  • Ekspert
03-10-2012, 10:18
Do Katowic i do Częstochowy trochę daleko.
Ale w Częstochowie też grają IX symfonię Dvoraka.To dobry utwór na rozpoczęcie sezonu,
szczególnie dla początkujących melomanów.

Wczoraj pisałem, że zazdroszczę Ci słuchania I koncertu skrzypcowego Szymanowskiego.
Jak włączyłem radio, akurat był on odtwarzany.
Był porównywany z pierwszym koncertem skrzypcowym Prokofiewa.
Ciekawa sprawa, że oboje kompozytorzy się znali i konsultowali z tym samym skrzypkiem przy pisaniu
koncertu skrzypcowego ( nie pamiętam jego nazwiska ).Dzisiaj jest 130 rocznica urodzin Szymanowskiego.
W tej chwili  w radiowej Dwójce jest nadawana trzecia symfonia Szymanowskiego, i będzie porównywana z baletem Strawińskiego po. " Wiosna ", którego jak się okazuje Szymanowski też znał.

Wczoraj wieczorem wyszukałem swoje płyty z Szymanowskim i cały wieczór delektowałem się jego muzyką.
Co ciekawe pierwszy koncert i III symfonia są na jednej płycie.
Stary, pięciopłytowy, analogowy box muzy. Na skrzypcach gra Wanda Wiłkomirska.

marcow

  • 1045 / 5504
  • Ekspert
03-10-2012, 10:31
Pomyłka.
Miało być  balet  " Wesele "  nie  Wiosna.

Max

  • 2204 / 5545
  • Ekspert
03-10-2012, 11:20
>> marcow, 2012-10-03 10:18:12
"Ciekawa sprawa, że oboje kompozytorzy się znali i konsultowali z tym samym skrzypkiem przy pisaniu
koncertu skrzypcowego ( nie pamiętam jego nazwiska ).Dzisiaj jest 130 rocznica urodzin Szymanowskiego"

Pawełek Kochański !

Marcow, ja mam oryginalny, przedwojenny autograf Kochańskiego, chyba juz go w tym wątku wklejałem. :-) Paweł napisał kadencje do koncertów Szymanowskiego.
Na początku wieku był cudownym dzieckiem skrzypiec, sprowadzony do Polski przez Emila Młynarskiego, został skrzypkiem nowopowstałej Filharmonii Warszawskiej, a potem zrobił międzynarodową karierę. Koniec końców osiadł z żoną w Stachach. Przyjaciel Szymanowskiego, Rubinsteina, Fitelberga.

Akurat czytam fantastyczną, najpełniejszą, trzytomową monografię Karola "Szymanowski i jego epoka" Teresy Chylińskiej. Pomimo tego, ze o Szymanowskim przeczytałem wszystko co się dało, ta książka przynosi nowe informacje i świeże spojrzenie.

Przy okazji, jeśli ktoś z kolegów kiedykolwiek natrafi na jakieś oryginalne ślady po Karolu Szymanowskim (autograf, listy, pisma, partytury...) bardzo prosze dać mi znać, będę zobowiązany ! Zakup i posiadanie jakiejś pamiątki po Karolu jest moim wielkim marzeniem. Szukam od lat, a kilkukrotnie juz prawie byłem w ogródku i witałem się z gąską... :-)

Max

  • 2204 / 5545
  • Ekspert
03-10-2012, 11:33
Ja sobie tez ostatnio do lektury zapodawałem; Króla Rogera, III symfonię, Stabat Mater i Litanię do Marii Panny.

Jeśli miałbym nawiązać do tematu "wersje i interpretacje", to jesli idzie o Szymanowskiego, z całą pewnoscią będę czekał na nowe spektakularne wydania, bo oprócz kilku płytek Naxosu, mam jeszcze tylko ów kontrowersyjny box EMI/Rattle. Zbiór stanowczo niesatysfakcjonujący.

Max

  • 2204 / 5545
  • Ekspert
03-10-2012, 14:01
>> marcow, 2012-10-03 10:18:12
Ciekawa sprawa, że oboje kompozytorzy się znali i konsultowali z tym samym skrzypkiem przy pisaniu
koncertu skrzypcowego ( nie pamiętam jego nazwiska ).Dzisiaj jest 130 rocznica urodzin Szymanowskiego."

:-)