Audiohobby.pl

Obróbka sklejki

Krs47

  • 1037 / 6106
  • Ekspert
29-09-2009, 23:54
Jarek jak "PORÓWNA"? Jeśli pomierzy akcelerometrem to ok, ale subiektywne wrażenie innej osoby nie jest np. dla mnie specjalnie istotnym wyznacznikiem wyższości jednego rozwiązania nad drugim.

Najprostszym domowym sposobem sprawdzenia obudowy jest odpalenie generatora i mozolne przestrajanie  sinusoidy. Można w ten sposób chociaż złapać jakiś zarys, gdzie i jak mocno rezonuje skrzynka, drgania można bez problemu wyczuć przykładając dłoń do obudowy. Powiedzmy, że tak można amatorsko porównać dwie obudowy o tych samych wymiarach i takiej samej konstrukcji ale z różnych materiałów.

Yogi

  • 493 / 6109
  • Zaawansowany użytkownik
30-09-2009, 07:39
No to mam najwyraźniej inne doświadczenia od Panów. U mnie najlepiej jak dotąd sprawdzała się kanapka z MDF + HDF (2 do 4 warstw) + MDF łączona pod prasą. Sklejki nie łączyłem z niczym więc nie wiem jak sprawdza się jako składnik kanapki. Test opukiwaniowy dla mnie dawał zupełnie różne wyniki. Sklejka wyraźnie grała podczas gdy MDF o tej samej grubości szybko gasł. Gdzieś w sieci jest strona z testem różnych materiałów zrobionym przy pomocy mikrofonu przyklejonego do badanego materiału i chyba akcelerometru (nie pamiętam dokładnie) wynik był bardzo surowy dla sklejki właśnie. Stwierdzono że to najgorszy materiał z dewnopodobnych.

  • Gość
30-09-2009, 09:10
raczej z "drewnopochodnych". Sklejka jest w istocie drewnem, nie materiałem drewnopodobnym. Jak napisałem są sklejki i sklejki. Trzeba wybierac te liściaste, mogą być suchotrwałe.
Od przykładania ręki do obudowy można zostać Kaszpirowskim albo innym uzdrowicielem. Ja tam od przykładania rąk niczego nie wyczułem.
Miaem kilka katalogów kostrukcji niemieckich w tym zestawów estradowych. W nich zawsze stosowano sklejkę z poradą że można zamienić 19 milimetrową na 22 milimetrowy MDF. Chyba za dużą wagę przykładamy do materiału. Jesli miałbym robić prawdziwy hi-end, wziałbym klejone drewno dębowe  łączone pod naciskiem z płytą wiórową lub MDF. Bo jest ciężkie solidne a sklejenie zabezpiecza przed klawiszowaniem.

Yogi

  • 493 / 6109
  • Zaawansowany użytkownik
30-09-2009, 09:22
wiesz, z mojego doświadczenia różnice są oczywiste i mocno wyczuwalne, a nie jestem kaszpirowskim i łapy mam raczej toporne, testy przeprowadzone były z użyciem mikrofonu przyklejonego do obudowy, ale oczywiście jeśli ktoś uważa sklejkę za dobry materiał to ja się nie sprzeczam. mówię jedynie o moich doświadczeniach. a materiał na obudowe jest co najmniej tak wazny jak jakość użytych prztworników, rezonanse potrafią zabić dźwięk, przestrzeń lokalizację o barwie nie wspomnę - też na podstawie doświadczeń, zbudowałem w swoim zyciu już chyba ze 30 różnych systemów i kazdy był inny, takie hobby

  • Gość
30-09-2009, 09:41
no, materiał na obudowe powinien być solidny. Ale też wiele zależy od wielkości obudowy i sposobu wiązania ścian. Też zrobiłem kilka z róznych materiałów i niektóre opukiwane odpowiadały głucho inne bardziej nisko bez względu na zastosowany materiał. Oczywiście obudowy były róznej wielkości i różnie wzmacniane, jednak w żadnych ścianki nie drgały. MDF mi najmniej przypadł do gustu. Ale pomysł łączenia slejki z MDF albo lepiej z HDF wydaje się bardzo dobry




Yogi

  • 493 / 6109
  • Zaawansowany użytkownik
30-09-2009, 10:25
i tu się zgadzam, i wiecej różnych materiałów w kanapce tym lepiej, nie należy też przeginać, "podobno" budy z ekstremalnie twardego i ciężkiego materiału są równie złe jak te z rezonującego, chodzi i którąś z zasad dynamiki. reasumując wg mnie sama sklejka nie, sklejka w kanapce czemu nie ;)

bartek_z

  • 404 / 6108
  • Zaawansowany użytkownik
30-09-2009, 10:29
Yogi, najpierw coś ogarnij a potem się wypowiadaj...

  • Gość
30-09-2009, 10:49
>> Krs47, 2009-09-29 23:54:26
Jarek jak "PORÓWNA"? Jeśli pomierzy akcelerometrem to ok, ale subiektywne wrażenie innej osoby nie jest np. dla mnie specjalnie istotnym wyznacznikiem wyższości jednego rozwiązania nad drugim.

O.K! to był skrót myślowy - oceni która "na ucho" lepiej gra. Mam techniczno-pomiarowe podejście do audio, ale ... być może np. kolumna dodająca coś od siebie (to na pewno wyjdzie w pomiarach) spodoba mi się bardziej od kolumny doskonałej technicznie.
 

Żądam usunięcia Cenzury - poważnie.

  • Gość
30-09-2009, 10:51
aha ... co do obróbki sklejki, to można położyć bezpośrednio na skelję politurę (bardzo pracochłonna technologia), ale efekt super

robi tak pewien konstruktor lamowców

Żądam usunięcia Cenzury - poważnie.

Rafaell

  • 5033 / 6103
  • Ekspert
30-09-2009, 11:05
Ale macie problemy tutaj jest właściwa aplikacja                

Rafaell

  • 5033 / 6103
  • Ekspert
30-09-2009, 11:09
I widać dla czego jest droga bo arkusze są wycinane w środku układane warstwowo i klejone na prasie. Czyli idzie sporo m2 sklejki w trociny. Jak bym robił odlotową obudowę to tylko taką lub z HPL-u .A czym się wykońszy na zewnątrz to tylko kwestia estetyki  gustów i technologii.              

Yogi

  • 493 / 6109
  • Zaawansowany użytkownik
30-09-2009, 11:12
bartek ale o co chodzi ? ... piszę o swoich doświadczeniach czy nie od tego jest forum ??

Yogi

  • 493 / 6109
  • Zaawansowany użytkownik
30-09-2009, 11:14
o tą zasadę dynamiki ? ... fakt poszukam dokładnie i wkleję, jeśli chodzi o tą wypowiedź masz rację jak się nie wie do końca lepiej nie mówić, myślałem że może ktoś z was czytał też ten artykół i może ma go pod ręką, wielką wad moją jest to że nie robię sobie do wszystkich ciekawych stron zakładek ... a pamięć już nie ta

  • Gość
30-09-2009, 11:46
może chodzi o to że bardzo ciężkie gęste materiały ścian obudowy nie  pochłaniają energii drgań powietrza i musi być ona oddana na zewnątrz i działa na membranę głosnika od wewnątrz obudowy ? też gdzieś o tym czytałem przy okazji tematu o obudowach betonowych i kamiennych.

bartek_z

  • 404 / 6108
  • Zaawansowany użytkownik
30-09-2009, 13:50
Chodzi mi o całokształt... Taki teoretyczno-mądrościowy, dlatego przestałem się udzielać w takich miejscach. Zasadniczo ne tylko Twoja w tym zasługa , ale akurat na Ciebie trafiło, nawał nie do konca rozkminionych rzeczy mnie powalił jednak tym razem (bez obrazy).

1. Sklejka  sklejce niewówna jak sam zauważyłeś. Temat-rzeka i nie ma co za bardzo rozwijać.
2. Kto powiedzial, ze material który rezonuje jest zły? To dlaczego robi się metalowe membrany na przykład? Taka jest natura rzeczy, im sztywniejszy materiał tym silniejszy rezonans, trzeba go jednak wytłumić (umiejętnie projektując obudowę - to też jest temat rzeka i bawi mnie, jak ludzie myślą,że poskładają sobie paczki ze starego blatu i będą mieli hajent...). Nie można stosować wyłączni sztywnego materiału, ale sztywnosci obudowy nigdy nie jest za mało.
3. Opukiwanie - to jest wacka warte. Mówi cośkolwiek wyłącznie o właściwościach tlumiących obudowy, a to tylko część prawdy. Mało sztywna obudowa daje zmulony dźwięk, co z tego, że MDF ma dobre tłumienie jak sztywność ma z dupy...
4. Nie da się przesadzić z iloscią warstw, chyba że masz na względzie wagę , pracochłonność i aspekty estetyczne. Moim zdaniem klejenie frontu z 10 warstw MDFu jest bez sensu, lepiej iść do kamieniarza i pojedynczym płatem załatwić sobie sztywność, albo nawet użyć mocnego betonu (upierdliwa sprawa), lub nawet aluminium, jeśli jednak kogoś rajcują takie patenty to można i nawalić płyt jak w Avalonach.
5. Tłumienie to musi być, ale WEWNATRZ skrzynki (choć widziałem już ża jeden młotek dał do środka i wycenił to na 20 koła albo lepiej, dajmy jednak spokój wszystkim Napoleonom zamieszkującym psychiatryki) , na zewnątrz im mniej sie przedostnie tym lepiej. Prawdą jest to co pisze arkus, że sztywne materiały odbijają idealnie wewnątrz obudowy wszystkie fale, nie pochłaniają nic, wszystko wraca na membranę. Ale na tym właśnie polega umiejętne zaprojektowanie obudowy o którym pisałem, wcale nie jest to takie proste. Napiszę w tym momencie coś co się na pewno nie spodoba na tym forum, ale takie są własnie ostatnie moje wnioski - najłatwiej zaprojektować wąską obudowę. Czyli vintage\'owe patelnie odpadają. Wszelkie rezonanse są w takich pudełkach z racji niewielkich gabarytów stosunkowo wysokie, bardzo łatwo sobie z nimi poradzić. Jak potrzeba wiecej dynamiki to dać więcej głośników - tak jest najprościej w warunkach amatorskich, choć na pewno konieczność wpakowania większej ilości glosników przedroży sprawę.
6. sklejka nawet najpodlejsza jest sztywniejsza od MDFu, jej stosowanie ma jak najbardziej sens. Trzeba tylko temat rozkminić - jak jest problem z rezonansem to nie osłabiać całości. Tylko rozwalić rezonans. Dwa tłumiki założone na podstawek skrzypiec robią z tego dość hałaśliwego instrumentu wynalazek tylko trochę głośniejszy od gitary elektrycznej nie podłączonej do wzmacniacza.

Jak są pytania to na priv...