Audiohobby.pl

Tunery

yancho

  • 19 / 5895
  • Nowy użytkownik
01-08-2008, 01:06
Witam.
Kupiłem Nakamichi 430 FM Tuner. Przed zakupem anteny zewnętrznej StefanB zalecił mi poradę u Rafaella - bo zna się, i też z Krakowa. Poradę otrzymałem na PW, i pomyślałem sobie, by z PW przenieść się na forum - może ktoś skorzysta, a inny ktoś już przez to przeszedł.
Mieszkam w miejscu bez widoku na nadajnik (żaden,  - Bronowice Nowe), najczęściej słucham PR2, Jazz Radio, Tok FM. Wszystkie mają polaryzację pionową. PR3, i PR Kraków gdzie z rzadka zaglądam - poziomą. PR2 i Jazz Radio nadają słabo (Tok FM też, ale tam nie chodzi o muzykę więc można olać).
Rafaell polecił mi to: http:
//www.dipol.com.pl/antena_radiowa_profesjonalna_ar3-ccir-ukf-fm_A8515.htm

Witaj Rafaell.
Przyznaję się, że już w Dipolu, gdy zobaczyłem tę antenę zdezerterowałem, i postanowiłem zacząć od czegoś mniej spektakularnego. Kupiłem to: ("Eeee, panie, na pewno będzie dobrze". - To pan z Dipola)
http://www.dipol.com.pl/antena_radiowa_dipol_1ruz_pm_a_anodowana_A0221.htm
Pomyślałem tak: posłucham, oswoję się, okaże się w którą iść stronę.
I tak: PR3, PR Kraków - OK. W porównaniu do nich PR2 i Jazz Radio słabo, dioda Signal w ogóle sie nie zapala. Często zapalenie sie diody Stereo jest jednoznaczne ze zwiększeniem zakłóceń, ale w sumie da się słuchać, i tak jest lepiej niż z kablówki (przycisk Narrow pomaga).
Za tydzień kupię zwykły dipol, podłączę go pionowo i zobaczę co będzie. Jest kierunkowy, jeśli to dobra droga może pójdę dalej. Ja się po prostu boję, że przy kierunkowej antenie wzrost sygnału jednej stacji równa sie osłabieniu innej.
Ten pionowy element w antenie którą kupiłem, to taka krótka (75 cm) antena samochodowa. Może wkręcę dłuższą, obawiam się jednak, że nawet jeśli sygnał się wzmocni to razem z zakłóceniami - w końcu to antena dookólna.
To tyle na razie.

Rafaell

  • 5033 / 5890
  • Ekspert
01-08-2008, 01:27
>> yancho, 2008-08-01 01:06:11
Nie wiem po co pytasz dalej,skoro nie czytasz i robisz po swojemu. Pisałem Ci ze masz trudna lokalizacje na Bronowicach (nadajniki z Wieży ciśnień i Chorągwicy zasłania masyw Lasu Wolskiego) i dwie stacje  (radio jazz i PR2) mają różne polaryzacje. Jak kupisz antenę dookólną przy słabym odbiorze sygnału to w ogóle bez sensu bo nie masz wzmocnienia sygnału z konkretnego kierunku tylko w wypadku zakupu wzmacniacza ze wszystkich. No ale jak lubisz Ciągle jeździć po nowe anteny to baw się dalej mnie w to nie mieszaj .
Ostatnia rada będziesz miał lepszy sygnał z fali odbitej anteną kierunkową ale tylko od wysokiego budynku. No i jak odbierasz Radio Jazz to jest polaryzacja pionowa a PR 1,2,3, Radio Kraków polaryzacja anteny pozioma .Kraków jest coraz trudniejszym terenem do odbioru stacji radiowych gdyż nie ma zagospodarowania przestrzennego i każdy stawia wysoki budynek gdzie mu pasuje powoduje to pasy "cienia" bez dobrego odbioru, tak ze czasem ratunkiem jest pogodzenie się z dobrym odbiorem naziemnym i trzeba się przerzucić na skompresowany odbiór z satelity:(
Rafaell

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

yancho

  • 19 / 5895
  • Nowy użytkownik
01-08-2008, 08:20
Rafaell
Ja nie pytam (na razie), a dzielę się... : )
Wedle Twojego linka Dwójka nadaje pionowo, nie poziomo czyli tak, jak Radio Jazz. I tego się właśnie boję - że przy bardzo kierunkowej antenie będę miał albo jedno, albo drugie.
Wysokiego budynku nie ma przede mną, niestety.
A anteny tanie, czemu nie spróbować?
Pozdrawiam.

Molibden

  • 1906 / 5896
  • Ekspert
01-08-2008, 15:22
Jeżeli sygnał z jakiejś stacji jest bardzo silny to polaryzacja jest mało istotna.
Proponowałbym rozorostować ten dipol dookólny na płasko żeby miał kierunkową charakterystykę a pionową antenę wykręcić.
Sygnał do RTCN retransmitujących programy PR dostarczany jest z satelity a nie drogą naziemną.
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

Rafaell

  • 5033 / 5890
  • Ekspert
01-08-2008, 15:25
No najlepiej sos co jest pokrzywione wyprostować-oj ręce opadają co jeszcze wymyślicie nim napsujecie anten za 300 zł a antena profesjonalna dipola 3 elementowa kosztuje 54 zł
Rafaell

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Rafaell

  • 5033 / 5890
  • Ekspert
06-08-2008, 19:26
Do dwudziestej rzadka okazja niestety tylko w Radio Kraków 101,60MHz -muzyka bezpośrednio z vinyla. U mnie sygnał 98dB czyli super (normalnie koło 93dB)

Rafaell

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

akism

  • 23 / 5732
  • Użytkownik
16-08-2008, 16:25
Dla mnie świetnym tynerem jest Nakamichi ST-S7E ,który posiadam.To b.niepozorne radyjko (płaskie,skromne) brzmi  lepiej od sonek serii es(piszę o 7-kach)i yamachy T-85(także świetny tuner).Nie dziwi się ,że na audioscope wołają za niego 600euronów.Ja swojego naka nabyłem w polsce za 750zł (stan niemal idealny).

yancho

  • 19 / 5895
  • Nowy użytkownik
17-08-2008, 23:48
Zgodnie z sugestią Rafaella kupiłem antenę profesjonalną. Dopiero dzisiaj miałem czas, zamontowałem, i cały dzień kombinowałem.  Zamontowałem ją pionowo, bo stacje na których mi najbardziej zależało nadają w polaryzacji pionowej. Jak było poprzednio mniej więcej opisałem wyżej.I tak:
Jazz Radio - sygnał nieco mocniejszy i stabilniejszy, ale z nieodłącznym szumem o stałym nasileniu - dość wkurzające, więc bez sensu. Co ciekawe, obracanie anteną nie miało wpływu ani na poziom sygnału, ani szumu.
PR pr2 - właściwie bez zmian. Sygnał dalej słaby, zakłócenia pozostały. W jednym położeniu wydawało się odrobinę lepiej, ale wtedy TOK FM całkiem zniknęło.
TOK FM dało się ustawić całkiem dobrze, ale w przypadku tej gadanej stacji nie za bardzo mi na tym zależy.

Natomiast stacje na których czasem się zatrzymuję przejeżdżając gałą po skali, gdzie dźwięk bywał czasem imponujący - tzn. Trójka i Radio Kraków - zupełnie siadły. W rezultacie na żadnej ze stacji której słucham dioda signal w ogóle się nie zapalała.
Gdzieś na stronie Polskiego Radia chyba przeczytałem, by spróbować odkręcić pierwszy element anteny - odkręciłem - jeszcze gorzej. Spróbowałem jeszcze samego dipola - też do kitu. Na antenę na dachu nie ma szans, pytałem, nikt nie dostał pozwolenia. Na całym osiedlu nie ma ani jednej indywidualnej anteny na dachu!
Zamontowałem z powrotem poprzednią antenę. I pomysły mi się skończyły. Przyjdzie przywyknąć.

yancho

  • 19 / 5895
  • Nowy użytkownik
17-08-2008, 23:50
Aha, gdyby ktoś chciał tę antenę kupić, lub chociaż wypróbować - oddam za 30pln. Dokładam symetryzator, i dodatkowe dwa cybanty mocujące (oryg. jest jeden ukośny).

Molibden

  • 1906 / 5896
  • Ekspert
18-08-2008, 00:30
A próbowałeś odwrotnej polaryzacji?
Może trzeba jeszcze poszukać dla niej lepszego miejsca?
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

Rafaell

  • 5033 / 5890
  • Ekspert
18-08-2008, 00:58
>> yancho, 2008-08-17 23:48:12
Pisałem ze będzie ciężko kłania się masyw Lasu Wolskiego
>Jazz Radio - sygnał nieco mocniejszy i stabilniejszy, ale z nieodłącznym szumem o stałym nasileniu - dość >wkurzające, >więc bez sensu
Szum lekki występuje także na mojej 3metrowej antenie (niestety mam polaryzację poziomą) tak że  chłopaki sie nie starają Przykładowo dziś sygnał 3PR to 98-100dB a Radio Jazz 60dB (antena ustawiona na Horągwicę) i naprawdę powinno być czyściutko Włączyłem filtry Narrow, póżniej Super Narrow a w końcu Hi Blend ;pomogło dopiero przełączenie w pozycję mono !!! Chłopcy mają spieprzony nadajnik stereo ot co (to się chyba nazywa nośna,nie pamiętam dokładnie) (byłbym zapomniał z kierunku WSS włazi 3PR na czestotliwość)

>PR pr2 - właściwie bez zmian. Sygnał dalej słaby, zakłócenia pozostały. W jednym położeniu wydawało się >odrobinę lepiej
U mnie z Horągwicy jest trochę słabszy sygnał bo 79dB ale kręcac wokół antena nie spada ponizej 54dB (sporo odbić od wysokich budynków.
 2PR odziedziczył po PR 1 niechlujnie i niedbale konserwowane łącza i jest po prostu lekki szum (kiedyś przed zmiana częstotliwości grali jak marzenie) przy klasyce to dalej tragedia mimo że i tak jest 4 razy lepiej niż na Jazzie (może oni też maja jakieś kulawe łącza?) Nadają z Horągwicy sadząc po sygnale ale nie wiem czy jak kiedyś w polaryzacji poziomej czy już w pionowej?  Tutaj na pewno masyw Lasu Wolskiego Ci zasłoni wszystko. Kurcze jak pięknie grają teraz muzykę arabską

Trójka i Radio Kraków 96dB nadają z za masywu czyli jw.

Jedynie możliwe rozwiązanie to poszukanie widocznego wysokiego budynku i skierowanie anteny na niego, całkiem możliwe że fala odbita będzie znośnie płaska i nie zniekształcona. Jeśli ta antena nie nosi śladów uszkodzenia to przyjmą Ci w Dipolu.

Pewne rozwiązanie jest w TV satelitarnej np. Cyfra+ sygnał jest lekko skompresowany ale przynajmniej czysty

Rafaell

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Rafaell

  • 5033 / 5890
  • Ekspert
18-08-2008, 01:03
Głupie może pytanie a czy podpiąłeś symetryzator do anteny ? i dopiero od niego puściłeś kabel koncentryk do tunera ? Jeszcze pytanie gniazdo w Tunerze masz płaskie czy koncentryczne , bo może nastąpić niedopasowanie falowe.
Przypomnij jaki kabel kupiłeś i która wtyczkę

Rafaell

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

yancho

  • 19 / 5895
  • Nowy użytkownik
18-08-2008, 03:10
Symetryzator oczywiście podpiąłem, kabel to Triset 113 PE żelowany. Gniazdo 75 o. w tunerze mam nakręcane (jak w kablówce), złącze F to się zdaje się nazywa - wziąłem zaciskane i kazałem je w Dipolu na tym kablu zacisnąć.
Ale spokojnie, nie jest tak źle z Jazz Radiem w ogóle są zdaje się kłopoty (zresztą kumpel ma tam audycję, jak opowiedział jak ją nagrywa to się słabo robi), a PR pr2 lepiej niż z Krzemionek - i całkiem fajnie słychać... no właśnie, nie wiem skąd, ale chyba to RTON Rabka \'G. Luboń Wielki 90.4.

yancho

  • 19 / 5895
  • Nowy użytkownik
18-08-2008, 10:44
Sorry, zapomniałem o Molibdenie.
Przy tej antenie, jeśli chciałbym w polaryzacji poziomej nią obracać - maszt musiałby być metr od ściany. Nie ma szans. A miejsca mogę szukać jedynie w obrębie okna z drzwiami balkonowymi.
Może na próbę inny tuner spróbuję? StefanB kilka razy powtarzał, że to nie jest tuner DX, i musi mieć dobry sygnał żeby zagrać.

Molibden

  • 1906 / 5896
  • Ekspert
18-08-2008, 22:27
Mieszkam dość wysoko na końcu sporego budynku, tak że na kierunku do RTCN mam wszystko dokładnie zasłonięte nawet z onka i z balkonu ścianą żelastwa i betonu. Kiedyś łapałem czysty silny sygnał odbity od niedokończonej stalowej konstrukcji 20m ode mnie, która została jednak rozebrana niedawno. Teraz pewnie też łapię jakieś odbicia, ale niestety ze sporym szumem na Trójce.
O ile przy pobliskim nadajniku Dwójki na 95,0 MHz nie na znaczenia polaryzacja, to przy dalszych stacjach powinna być zgodna z nadawaną.
Może powinienem umieścić antenę w innym pokoju, bo nawet wysokość nad podłogą ma znaczenie (u mnai akurat w połowie).
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!