Audiohobby.pl

system audio w mieszkaniu - poradźcie proszę

yapann

  • 163 / 5731
  • Aktywny użytkownik
04-07-2009, 23:06
witajcie

kiedyś oglądałam stronę lub prospekt, gdzie były rzucające na kolana  (przynajmniej mnie wtedy rzuciło) propozycje aranżacji audio i kina domowego. Na 90% to mógł być Denon.

ponieważ planuję w końcu własne 4 kąty, to pierwsze o czym pomyślałam, to dobrze się w nim okablować pod coś do grania, (no i samo coś do grania do tych kabli dokupić). Poszłam więc do salonu Denona, ale pan racze nie potrafił mi powiedzieć, czego potrzebuję, poza tym, że kilkunastu tysięcy.

Chciałabym zaopatrzyć swoje przyszłe mieszkanie w system audio, który będzie satysfakcjonujący dla bardziej wymagającego ucha. Czy może mi ktoś pomóc, jak ruszyć z tematem?

Nie mam pojęcia, jakie są opcje - wydaje mi się, że potrzebuję instalacji plus źródła plus zestawu głośników (?). Mam ulotki z Denona, ale ja chciałabym trochę konkretniej rozeznać temat, niż lektura folderu reklamowego.
 
Chciałabym nagłośnić dwa pomieszczenia (salon >20m2, łazienka 8m2), jednym źródłem (być może i kuchnię, acz nie wiem). Ponieważ mieszkanko jednopokojowe, więc zależałoby mi na umieszczeniu kolumn w jakiś sprytny, niekolizyjny sposób:
- Czy praktykuje się umieszczanie grajków np zainstalowanych gdzieś jakoś na ścianie/w suficie/...?
- Czy warto aby firma robiła całość - czy też jest sens przekierować koszty na sam sprzęt i własnym sumptem...




Druga kwestia jest taka: jak wygłuszyć się od sąsiada (tzn ego ode mnie) - sąsiadować zamierzam tylko jedną ścianą, ale mam wrażenie, że jakby ą mega wygłuszyć, to dźwięki pójdą rurami/wentylacjami/ czy łączeniami stropów... Czy ma to sens? Dodam, że planuję także odrobinę instrumentu w domu, stąd szczególnie istotne jest abym 'póki goła cegła' zabezpieczyła temat.



dziękuję za wszelkie wskazówki




 


L3VY

  • 224 / 5632
  • Aktywny użytkownik
04-07-2009, 23:28
Jak już myślisz o okablowaniu to pewnie nie chcesz mieć kabli na wierzchu.

90% denon - nie ważne jaka firma, ważne co Ciebie tam powaliło na kolana? Jak pamiętasz to napisz.

"Dla bardziej wymagającego ucha" tzn jakiego? Słuchałeś już zestawów stereo za kilka/kilkanaście tysięcy? Wiesz jakie brzmienie lubisz? Jak tak to napisz, jak nie to idz do salonów posłuchaj kilku/kilkunastu zestawów i napisz co się podobało a co nie i dlaczego.

Z tego co chcesz słuchać to jak dużo z tego to muzyka, a jak dużo filmy? (to pomoże w odpowiedzi na dalsze pytanie)
Salon poniżej 20mkw to wystarczy dwa monitory/para małych podłogowych kolumn w stereo czy chcesz kino domowe 5.1 do oglądania filmów i żeby dobrze się słuchało muzyki?
W tej klitce co nazywasz łazienką to 2 głośniki w zabudowie ściany czy w suficie wystarczy. Wybór od samochodowych, po profesjonalne renomowanych firm jak Focal, Paradigm, ...
Chcesz mieć regulację głośności w łazience czy tylko sterowany ze sprzętu w salonie?

Koniecznie zamieść schemat rozmieszczenia pokojów!

Do ścian to się półki na gramofony montuje żeby je odizolować od drgań podłogi. W suficie to nie słyszałem o takiej instalacji.

Jak dasz gotowy plan dla ekipy elektryków to powinni to zrobić, zostanie Tobie tylko podpiąć kable głośnikowe do sprzętu. To co piszą na www strony salonów to nie wiem czy obejmuje powieszenie monitorka na ścianie za kanapą czy takie instalacje też robią. Jak robią to na pewno nie są tani.

A z czego jest ściana dzieląca Ciebie od sąsiada? Jak głośno będziesz puszczał muzykę, grał na instrumencie?


_________________________________________
Pozdrawiam Mirosław Andrejuk
profesjonalne adaptacje akustyczne   www.AcousticLab.pl

L3VY

  • 224 / 5632
  • Aktywny użytkownik
04-07-2009, 23:31
Lancaster przenieś to do Stereo, bo autor źle zrozumiał tytuł tej zakładki.
_________________________________________
Pozdrawiam Mirosław Andrejuk
profesjonalne adaptacje akustyczne   www.AcousticLab.pl

domzz

  • 1113 / 5808
  • Ekspert
04-07-2009, 23:32
W kwestii wyciszenia. są specjalne ścianki, maty itd... możesz uzyskać 70-80% wygłuszenia, ale musisz zarezerwować ok. 20-30cm ściany (głębokość konstrukcji), a to znacząco wpłynie na powierzchnię użytkową mieszkania. Co do okablowania, to pewnie się odezwie ktoś bardziej kompetentny.

(btw, na takie mieszkanie "wyrwiesz" każdego faceta ;)

yapann

  • 163 / 5731
  • Aktywny użytkownik
05-07-2009, 01:01
L3VY, co mnie powaliło: przez mgłę kojarzę, że była pokazana instalacja w trakcie montażu i po - w ścianach czy jakoś tak było pełno sprzętu, potem na to przyszły panele meblowe czy coś w ten deseń - i wystawał tylko ekran o średnicy boiska, a ściana grała - tyle pamięta mój mózg, może se coś dokolorował - nie ma gwarancji.

> idz do salonów posłuchaj kilku/kilkunastu zestawów i napisz co się podobało a co nie i dlaczego
a chęcią tak właśnie zrobię jak sugerujesz
nie wiem  tylko, gdzie u mnie w mieście (Trójmiasto) - kojarzę jedynie Denona

interesuje mnie wyłącznie muzyka (filmy to przy okazji, telewizor przewiduję tylko opcjonalnie, acz możliwość przyłączenia przewidzieć planuję (bo może np. oglądanie koncertów okaże się tańsze albo bardziej wykonalne niż uczęszczanie nań))
 

> dwa monitory/para małych podłogowych kolumn w stereo
podłogowe - czy mógłbyś zapodać jakiś link, abym mogła sobie to wyobrazić?
w Denonie proponowali jeden głośnik do łazienki, z gwizdkami pod kątem 90 stopni. regulacja głośności w łazience - tak.

O jakich drganiach podłogi mowa? przy chodzeniu?
(Chciałabym jeszcze dowiedzieć się coś na temat wygłuszenia podłogi, żeby sąsiad z dołu nie walił miotłą w sufit).

Ściana dzieląca jest ścianą nośną bardzo z resztą grubą. Z muzyką nie będę przesadzać, ale mogą się zdażyć jakieś wyjątkowe akcje od wielkiego dzwonu - i mogę na ten użytek poświęcić te 20 cm pomieszczenia, ale tylko pod warunkiem, że nie ma tu \'dziury w całym\', czyli ucieczek dźwięku innymi kanałami w bloku. Nowe budownictwo.

Przewiduję saksofon - tu nie ma specjalnie regulacji :) (poza patentem grania \'do otwartej szafy\', który kiedyś wyczytałam na necie ledwo, przeżywając ze śmiechu).







 

yapann

  • 163 / 5731
  • Aktywny użytkownik
05-07-2009, 01:06
domzz, czy audiofile w ogóle lecą na kobiety? Na bank jest dowiedzionych 101 powodów, dla których zestaw audio jest lepszy od kobiety. Moje mieszkanie będzie tak małe, że jak wyrwę faceta na "takie mieszkanie", to zaraz o moją osobę będzie tam za dużo :p. A ignoranta muzycznego to ja nie chcę, wiec wyginęły mamuty.  

stogdan

  • 305 / 5866
  • Zaawansowany użytkownik
05-07-2009, 09:56

yapann w 3-mieście dobrze wspominam salon TOP HI FI Al .Niepodległości 677/4 w Sopocie ( wjeżdżając od Gdańska po prawej stronie ) Faceci byli sympatyczni i była opcja wypożyczenia sprzętu za kaucją do odsłuchów. Warto słuchać ostatecznie wybranych grajków u siebie .http://audio.com.pl/sklepy/tophifi7/


-----------------------------------------------------------
"A może-co było najbardziej prawdopodobne -podpadł po prostu dlatego ,że czystki i ewaporacje okazały się niezbędnym składnikiem mechanizmu sprawowania władzy"
G Orwell "Rok 1984"
"A może-co było najbardziej prawdopodobn

Rafaell

  • 5033 / 5888
  • Ekspert
05-07-2009, 12:34
>> yapann, 2009-07-05 01:01:30
Przewiduję saksofon - tu nie ma specjalnie regulacji :) (poza patentem grania \'do otwartej szafy\', który kiedyś wyczytałam na necie ledwo, przeżywając ze śmiechu).

To nie jest takie śmieszne a szafa powinna być pełna ubrań. Jopek i Możdżer kiedyś nagrywali wokale w szafie żeby pralki z łazienki nie było słychać.

Najprosciej to by było twarde płyty z wełny mineralnej minimum 10cm dać na ścianę od sąsiada bo się wścieknie. Na to siatkę zbrojoną firmy AKE a nastepnie bardzo dobra akustyczną  masę Megaron Profesjonal (MEGARON S.A. ul. Pyrzycka 3 e, f, 70-892 Szczecin) http://www.jak-budowac.pl/gladz-polimerowo-gipsowa-megaron-professional-1szt-20kg
 

L3VY

  • 224 / 5632
  • Aktywny użytkownik
05-07-2009, 12:45
była pokazana instalacja w trakcie montażu i po (...) i wystawał tylko ekran o średnicy boiska

To pewnie był serwem muzyczny pewnie do instalacji multiroom. Jeśli interesuje Ciebie nagłośnienie salonu >20mkw to ja bym nie chował klocków tylko postawił je na półeczce pod powieszonym na ścianie TV.


Określ kwotę jaką chcesz przeznaczyć na audio do salonu.
Posłuchaj zestawów wzmacniacz+cd+małe kolumny podłogowe/monitorki w tej kwocie, a także za trochę więcej żeby wiedzieć jak gra sprzęt za jaką kasę.

Opór Top-HiFi znalazłem jeszcze:
Albatros I   80-377 Gdańsk   Gen. B. Komorowskiego 22   (58) 553 80 94
AV Design   80-264 Gdańsk   Grunwaldzka 141   (58) 345 05 88
Qba   80-365 Gdańsk   Czarny Dwór 2A   (58) 558 47 65

Jakis link żebyś mogła sobie wyobrazić kolumny. Hmmm zależy w jakiej kwocie, ale do >20mw to np takie monitorki:
http://www.audiofast.com/main.asp?idm=14&ids=147&idsu=301&r=0&wersja=0
Jak masz większy budżet to:
http://allegro.pl/item668964952_usher_b_718_standy.html
małe kolumny podłogowe to np:
http://allegro.pl/item676269299_kef_iq50_dark_apple_nowe_gw_5_lat.html
Tylko każde głośniki grają trochę inaczej, elektronika też różnie brzmi, więc musisz strochę posłuchać żeby się dowiedzieć jaką barwę dźwięku lubisz i potem dobrać sobie kolumny/monitorki i elektronikę.

8mkw to mało, ale wg lepiej jakieś 2 małe głośniki i mieć stereo niż mono.
Przykładowe wraz z regulacją są tu:
http://sklep.rms.pl/index.php?d=szukaj&szukaj=zabudowy&pg=3

Mowa o drganiach które wywołują kolumny przy graniu. Na podłogę zazwyczaj wystarcza dywan/wykładzina jeśli nie zamierzasz słuchać mocno głośno.

Jasne że lecimy na kobiety, tylko audiofile to zazwyczaj faceci po 30-stce, którzy są już żonaci.

Koniec wywodu, wracam do programowania.
_________________________________________
Pozdrawiam Mirosław Andrejuk
profesjonalne adaptacje akustyczne   www.AcousticLab.pl

cypher

  • 252 / 5866
  • Zaawansowany użytkownik
05-07-2009, 13:40
Cześć,
Polecam Albatrosa, TOP-HIFI jest dość drogie - inaczej sprzedają drogi sprzęt.
Przede wszystkim usiądź i przekalkuluj bardzo dokładnie ile jesteś wydać. Określenie limitu kosztowego i trzymanie się wyznaczonej granicy jest bardzo pomocne przy szukaniu sprzętu. Nie ulegaj opiniom innych tylko słuchaj, wypożycz sprzęt do domu, tylko taki odsłuch jest miarodajny. Nie daj się zwieść radom sprzedawców, że kablel za XXX pln nadgoni niedostatki sprzętu.
I najważniejsze nie kupuj kina domowego jeśli nie jesteś nastawiona w 100% na oglądanie filmów. Jeśli 90% czasu słuchasz muzy kup sprzęt stereo. Będzie taniej i lepiej ;-))
Bardzo istotne jest również ustawienie sprzętu w mieszkaniu niestety bardzo ciężko jest pogodzić symetryczne ustawianie kolumn względem słuchacza i nowoczesne aranżacje wnętrz ..;-)).
Jeśli chcesz okablować wnętrze mieszkania kablami w ścianie KONIECZNIE umieszczaj je w rurkach PCV tak aby można je było później wyciągnąć i ewentualnie wstawić inne.
Pozdrawiam,
Artur

cypher

  • 252 / 5866
  • Zaawansowany użytkownik
05-07-2009, 13:52
Jeśli chodzi o wygłuszanie- jest to bardzo trudny temat. Sam walczyłem z nim przy remoncie swojego mieszkania.
Trzeba by wstawić sprzęt grający odpalić muzę i pochodzić po sąsiadach i sprawdzić co się niesie..
W samym mieszkaniu jeśli jest to stare budownictwo wygłuszanie przestrzeni między podłogą a stropem jest obowiązkowe, wstawienie dodatkowej ściany z płyt karton-gips oraz wełny mineralnej również pomaga.
Oczywiście są to znaczne koszty i trzeba się zastanowić jak często będziemy robić imprezę w domu i jak często będziemy słuchać po cichu. Z mojego doświadczenia wynika że słucha się muzy muzy po 22:00 z minimalnym poziomem głośności. W takim wypadku istotne jest aby sprzęt dobrze grał cicho co nie zawsze jest regułą ..
Art

cypher

  • 252 / 5866
  • Zaawansowany użytkownik
05-07-2009, 13:54
Miało być:
Z mojego doświadczenia wynika że najlepiej słucha się muzy muzy po 22:00 z minimalnym poziomem głośności.

Gustaw

  • Gość
05-07-2009, 14:33
Autorce wątku proponuję aby nie strzelać bazooki do komara i kupić sobie na początku jakąś fajną mini wieżę np. Yamaha Pianocraft tak aby nie zwalać 20m pokoju górą klocków audio szczególnie w systemie 5.1, do łazienki i do kuchni nie bawić się w jakieś hi-fi tylko kupić dedykowane do takich pomieszczeń urządzenia audio które można znaleźć w marketach.
Nie twierdzę, że w 20m2 nie można ustawić dobrego audio ale jeżeli to ma być jedyne pomieszczenie mieszkalne to należy bardzo uważać.

Głośniki od Pianocrafta można powiesić na wieszakach, które z łatwością można kupić w Castoramie albo Leroy Merlin.

P.S. I zapewniam, że taka mała Yamaha potrafi zagrać całkiem satysfakcjonująco.

paww

  • 327 / 5892
  • Zaawansowany użytkownik
05-07-2009, 19:29
Zgadzam się z Gustawem.

yapann

  • 163 / 5731
  • Aktywny użytkownik
05-07-2009, 23:11
Stogdan - do salon TOP HI FI zajrzę, dzięki za namiar. L3VY - do pozostałych także - wielkie dzięki.

A aranżacje, o których wspomniałam to były http://salonydenon.pl/186.htm - kto takie coś sobie instaluje? Prymusi?

Rafaell - czemu słyży siatka zbrojna - utrzymaniu masy gładzi? Ile cm _minimum będzie mieć opsane przez Ciebie wygłuszenie? Przyznam, że 15 cm nie byłoby mi szkoda, a więcej już gorzej.
Mam tu też gorsze obway - kiedy grałam na saksofonie altowym w mieszkaniu w starym bloku z wielkiej płyty, to sąsiad dwa piętra wyżej w innym pionie tej samej klatki wspomniał te chwile :p - nie spytałam, czy niosło sie po mieszkaniach, czy po prostu przechodził pod drzwiami.  

L3VY - właśni sobie uświadomiłam, że być może nie chcę tv, ale rzutnik + ekran (po pierwsze chcę ogrniczyc ilość koniecznych elementów w pomieszczeniach,
po drugie nigdy niczego nie oglądam za dnia, więc chyba rzutnik by się sprawdził, poza tym tak chyba uzyskam przy tych samych pieniądzach bardziej imponujący obraz (?).
(bardzo mnie teakże ineteresje, Czy oglądanie obrazów z rzutnika jest lepsze dla oczu, niż z ekranu?)
 

L3VY - kwota: kilkanaście tysięcy, powinno obejmować:
- kable + sterowanie + robota/instalacja,
- kolumny (5.1 + łazienkowa), ewentualna instalacja, cokolwiek to oznacza,
- coś, do czego podłączę CD (samo CD nie jest tu uwzględnione. Do samego odsłuchu jakieś poprawne CD zamierzam zorganizować, a czasowo będzie w jego miejsce grało co jest)
- ekran pod rzutnik (sam rzutnik nie uwzględniony, przyjdzie później, albo na czas jakiś zakupię coś jakości i ceny alternatywnej) - najistotniejszy jest dźwięk.  

Nie wszystko z tego o czym tu rozmarzam, zamierzam nabyć zaraz natentychmast bo na pewno wyjdzie to poza najdalszą abstrakcję budżetową - acz plan misterny zamierzam mieć już i kosztorys - a następnie w rzutach realizować, będę wdzięczna za wszelkie kierunkowskazy.
 


L3VY, czy możesz podać jescze raz link do głośniczków do zabudowy, gdyż ten mi nie \'wskakuje\'. Zaproponowany głośnik łazienkowy w Denonie ma dwa głośniczki każdy pod kątem względem drugiego, takie z lekko stereo, czy to się sprawdza? Też się dziwiłam, myślałam, że dwa gośniki to podstawa świata..

Cypher - imprez nie zamierzam robić nigdy. Chyba, że niemal całonocny odsłuch we dwoje to jest impreza, to można rzec, że kilka razy w tygdniu ;)  
Ale tu zwróciłeś natomist uwagę na coś, co zabrzmiałmo mi niezmiernie istotnie: \'aby sprzęt dobrze grał cicho\' - jak do tego podejść, czy tyko empirycznie własnymi uchami? To by mogło mi nie wystarczyć...


Gustaw - jak się spojrzy na obraz crt o trochę lepszym i gorszym odświeżaniu, to można niezbyt dobrze ocenić tę różnicę na oko, a jednak i oko i mózg odczuje to przy ciaągłej prcy. Moja swiadomość audio może nie pozowli mi na pełnoświadomy odbiór pewnych niuansów lepsiejszości bazuki nad rozwiązaniem \'harcerskim\',
ale z czasem przesłuchanych utworów chciałabym miec co odkrywać, a nie odbijać się od kolejnych pułapów (i stać się niewolnikiem allegro w wymianie kolejnego na kolejne).
A czy mógłbyś bardziej rozwinąć \'jeżeli to ma być jedyne pomieszczenie mieszkalne to należy bardzo uważać\'?


Czy wszyskie głośniki można powiesić? czy to kwestia obudowy (podogowe z podstawką / ścienne przystosowane do wiszenia) - czy też różnią się akustycznie/technicznie/cenowo/JAKOŚCIOWO?


Rozważam by głośników nie eksponować, a najchętniej ukryć, ze względu na ograniczenia przestrzenne, ale też aby nie grać na gulu :].
Ostatecznie łudzę się też, że sprzęt wkomponowany w mieszkanie jest trudniejszym łupem dla ewentualnych zainteresowanych. Nie chcę żeby jakiś kominiarz albo pan z gazowni zaglądał mi w głośniki. Jak będę miała męża, to sobie pewnie wyeksponujemy. A póki co tak coś mi podpowiada, że będzie lepiej.