Audiohobby.pl

system audio w mieszkaniu - poradźcie proszę

Dudeck

  • 5101 / 5862
  • Ekspert
05-07-2009, 23:13
Wielu producentów uważa kable za element nieładnie wyglądający na zdjęciach w prospekcie . Przygotowując takie zdjęcia ustawiają sam sprzęt i  ... pstryk . Na zdjęciu wszystko jest piękne i ładne , ale w rzeczywistości taki sprzęt nie zagra :)
Z braku kabli . Kable czasami można zamaskować , poprowadzić w rurkach pod tynkiem nawet , ale zawsze jednak gdzieś tam je widać . Nie mówiąc już o tym , że prawdziwy audiofil nie może oderwać od nich oczu :)

yapann

  • 163 / 5734
  • Aktywny użytkownik
05-07-2009, 23:29
nie powiem że to tu mi się akurat podoba., acz tutaj http://salonydenon.pl/_img/content/5Realizacja_glowne_zdjecie_577.jpg  - obiektu pożądania prawdziwego audiofila ukrytym przeokrutnie jest.  
I ja niestety także rozważam skrywanie najpiękniejszego.

Rafaell

  • 5033 / 5891
  • Ekspert
05-07-2009, 23:40
tak i to tylko na 20m2 wszystko się mieści ;)
                 

L3VY

  • 224 / 5635
  • Aktywny użytkownik
06-07-2009, 14:52
http://sklep.rms.pl/index.php?k142,kino-domowe-kolumny-i-glosniki-do-kina-glosniki-instalacyjne-do-zabudowy

"Czy wszyskie głośniki można powiesić? czy to kwestia obudowy (podogowe z podstawką / ścienne przystosowane do wiszenia) - czy też różnią się akustycznie/technicznie/cenowo/JAKOŚCIOWO?"
Ogólnie jak stoją grajki swobodnie, mając te +/- 50cm wolnego miejsca z tyłu i po bokach od ścian to zagrają lepiej. Do zabudowy nadają się głośniki do zabudowy (zagrają dobrze pod warunkiem zachowania odpowiedniej przestrzeni w zabudowie) lub monitorki z bassrefleks\'em (dziurka będąca wylotem powietrza) z przodu.

Resztę napisze wieczorem.
_________________________________________
Pozdrawiam Mirosław Andrejuk
profesjonalne adaptacje akustyczne   www.AcousticLab.pl

  • Gość
06-07-2009, 16:56
Pomyślałaś może o montowanych w ścianę monitorach ADAM?

L3VY

  • 224 / 5635
  • Aktywny użytkownik
07-07-2009, 01:10
Siatka zbrojna jest jakby zbrojeniem trzyma to w kupie żeby nie pękało.

Rzutnik - ok to jeszcze kilka kabelków więcej do ukrycia i dla elektryka dociągnąć zasilanie pod sufit i zrobić tam gniazdko. Czy zdrowsze to nie wiem, ale na pewno uzyskasz większą przekątną wyświetlanego obrazu.

Kilkanaście tysi to bardzo porządny budżet. Wg mnie to potrzebujesz:
2 głośniczki do łazienki, regulator głośności, wzmacniacz stereo z parą wyjść (A+B jedno na łazienkę, a drugie na salon), odtwarzacz cd, a do projektora dvd/blue ray z sygnałem audio podpiętym do wzmacniacza a video do projektora + oczywiście para monitorków.

To żeby sprzęt zagrał cicho zależy głównie od kolumn, a potem od wzmacniacza.

Z tym łupem to przesadzasz. Pod względem muzycznym lepiej monitorki zagrają na ciężkich standach odstawione o 30-50cm od ściany tylnej i bocznych. Ale zrobisz jak zechcesz. Jak chcesz także elektronikę zabudować to zadbaj o dobry przewiew, żeby się nie grzała w tych zabudowach.

"Chyba, że niemal całonocny odsłuch we dwoje to jest impreza, to można rzec, że kilka razy w tygodniu ;) "
Ech szkoda że tak mało dziewczyn tak twierdzi.
_________________________________________
Pozdrawiam Mirosław Andrejuk
profesjonalne adaptacje akustyczne   www.AcousticLab.pl

bonaventura

  • 34 / 5769
  • Użytkownik
14-07-2009, 19:38
Firma  ADAM w swojej ofercie to czego potrzeba. AS 2008 oferowali systemy do nagłasniania mieszkań. Pięknie grało.Mają sklep w Wa-wie na ulicy Rosoła.

bonaventura

  • 34 / 5769
  • Użytkownik
14-07-2009, 19:47
Przepraszam za niezgrabny wpis. Coś mi pożarło wyrazy.

yapann

  • 163 / 5734
  • Aktywny użytkownik
26-07-2009, 00:57
> Ech szkoda że tak mało dziewczyn tak twierdzi.
L3VY ta reguła zbudowana jest niepoprawnie - to tak samo, jak z prowadzeniem samochodu -
po prostu trzeba kobietom pokazać ten świat, i trochę pokierować - świadomość muzyczna, jak i w wielu innych obszarach też podlega ewolucji : > Nie na każdym gruncie ruszy, ale nobody\'s perfect : ).

Cytując na podporę mojej tezy definicję kobiecej intuicji: "miliardy lat niemyślenia" (a bo jestem fanką  dowcipów o kobietach, gdyż one (te lepsze) dowodzą inteligencji mężczyzn : ) ) - polecam jedynie wiele cierpliwości ;_)



yapann

  • 163 / 5734
  • Aktywny użytkownik
26-07-2009, 01:01
no ale wracając do meritum,
witam po wakacjach, w podróży zamiast tradycyjnej gazety z przepisami, nawinęło mi się do plecaka ‘AudioVideo’ - interpretacja wielu zagadnień okazała się dla mnie znacznie trudniejsza, niż interpretacja przepisów : ] - bez kilku (albo: liku) wyjaśnień i podpowiedzi się najwyraźniej nie obejdę, Weźmy na talerz ampli tunery:
- czy wyjście na słuchawki jest w każdym ‘poprawnym’ amplitunerze? (jakie wejścia są zawsze, a które są opcjonalne/pożądane w praktyce (na tę chwilę wiem jedynie, że źródłem dla mnie będzie CD/karta dźwiękowa (PC)/ może tuner kablówki..))
- co oznacza ‘wzmacniacz zintegrowany’
- czym jest ‘możliwość dalszej rozbudowy’
- jak to jest z mocą wyjściową – wyczytałam, że nie koniecznie przekłada się ona 1:1 na wrażenia, ale co dalej ..? To samo w kwestii wydajności prądowej.
- czy powinnam patrzeć na pobór mocy?
- piszą o sposobach realizacji końcówek mocy – czy to jest istotne jakkolwiek? (to samo co do ‘sekcji przedwzmacniacza’)
- co oznacza ‘symetryczny tor audio’?
- co to jest ‘tor sygnałowy’
- czy ‘dominacja parzystych harmonicznych’ jest zawsze atutem (z czego wynika, czy się to określa na słuch czy pomiarowo)…
- czy ‘zdalne sterowanie’ jest tożsame z pilotem?
- czym jest regulacja barwy?


potrzebuję trochę światła w tych kwestiach na początek, (swoją drogą, po lekturze jestem pod wrażeniem, jak wiele audiofile mają do powiedzenia o kolorach. Podoba mi się.).


Interesuje mnie, jak dobrać sprzęt, który będzie wdzięczny dla instrumentów akustycznych, (szczególnie dętych), ale to pewnie kwestia empiryczna (?). Wyczytałam natomiast przy jednym teście, że sprzęt ‘wymagający w wyborze zestawów głośnikowych’ – i jestem ciekawa, co to oznacza – z czego wynika – i ‘czy to dobrze, czy źle’.  Przy innym napisano, że dobry jeśli ‘dysponujemy mało efektywnymi zestawami głośnikowymi’. Czy można te zależności jakoś w skrócie przedstawić?



yapann

  • 163 / 5734
  • Aktywny użytkownik
26-07-2009, 01:05
/sorry za hieroglify  - rozwalona klawiatura, niektóre literki musiałam kopiować z edytora i kodowanie się rozechało - Czy est możliwość edycji posta?/

L3VY

  • 224 / 5635
  • Aktywny użytkownik
26-07-2009, 10:57
-czy wyjście na słuchawki jest w każdym poprawnym amplitunerze?
W każdym poprawnym zazwyczaj jest.

(jakie wejścia są zawsze, a które są opcjonalne/pożądane w praktyce (na tę chwilę wiem jedynie, że źródłem dla mnie będzie CD/karta dźwiękowa (PC)/ może tuner kablówki..))
CD i kartę dźwiękową podepniesz przez wtyki RCA z tyłu wzmacniacza/amplitunera. Każdy ma przynajmniej 3 źródła dźwięku do wyboru. Tuner kablówki nie wiem czym się podpina i jakie ma wyjścia, ale pewnie też da się go podpiąć kabelkiem na 2xRCA.

- co oznacza wzmacniacz zintegrowany
Taki (jeden) klocek co jak mu podasz sygnał na wejściu do odda sygnał na głośniki. Alternatywą jet przedwzmacniacz + końcówka mocy, lub przedwzmacniacz + monobloki.

-czym jest możliwość dalszej rozbudowy  
Oznacza że wzmacniacz/amplituner posiada Pre Out i można podpiąć końcówkę mocy lub monobloki, które dadzą większą moc, która lepiej wysteruje głośniki i będzie lepiej grało.

-jak to jest z mocą wyjściową – wyczytałam, że nie koniecznie przekłada się ona 1:1 na wrażenia, ale co dalej ..?  
Jak kupisz amplituner co ma 120Wat na wyjściu to i tak wzmacniacz co ma 50Wat zagra lepiej. A wzmacniacz lampowy co ma kilka Wat pokona resztę. Nie wiem jak prosto to wytłumaczyć.

- czy powinnam patrzeć na pobór mocy?
Nie. Ostatnio ktoś zamieścił poboru Vincenta 226. Ma napisane pobór 500Wat, ale to jest maksymalna wartość a jak grał na godzinie 9.00 (umiarkowanie głośno) to pobierał jakieś 20-30Wat.

- piszą o sposobach realizacji końcówek mocy; czy to jest istotne jakkolwiek? (to samo co do sekcji przedwzmacniacza;)
Ogólnie jak ma pełne dual mono, czyli taką samą budowę na oba kanały i sygnał leci nie zależnie, a do tego każdy kanał ma osobne źródło zasilania to jest włąśnie dual mono. Gra lepiej - ale i jest droższy.

- co oznacza symetryczny tor audio?
Pewnie chodzi o konstrukcję dual mono.

- co to jest tor sygnałowy?
Droga (kabelki i ścieżki) po której leci sygnał.

- czy dominacja parzystych harmonicznych jest zawsze atutem (z czego wynika, czy się to określa na słuch czy pomiarowo)
Dla zwykłego czytelnika (dla mnie też ) to tylko techniczny bełkot.

- czy zdalne sterowanie jest tożsame z pilotem?
Tak.

- czym jest regulacja barwy?
Korektor barwy. Takie gałeczki jak Trebble, Bas którymi można to trochę zmieniać. Także funkcja Loudness.  

Interesuje mnie, jak dobrać sprzęt, który będzie wdzięczny dla instrumentów akustycznych, (szczególnie dętych), ale to pewnie kwestia empiryczna (?).
Tak, każdy ma inne zdanie na temat swojego idealnego dźwięku.

Wyczytałam....
Znaczy że nie ze wszystkim dobrze zagra, ale jak się dobierze trafnie to może się odwdzięczyć i grać pięknie. Wynika z koncepcji firmy i brzmienia które realizuje w swoich klockach. Raczej źle.
Przy innym....
Znaczy że to jakaś mała elektrownia i jest wydajny prądowo więc potrzebuje nisko elektywnych kolumn żeby grać dobrze, bo z wysoko efektywnymi zagra za głośno. Dla mnie ten najlepsze są właśnie niskoefektywne i wymagają wydajnych pieców, bo przy ich budowie nie było kompromisów alby zachować wysoką skuteczność.
Ale to nie jest regułą.
_________________________________________
Pozdrawiam Mirosław Andrejuk
profesjonalne adaptacje akustyczne   www.AcousticLab.pl

Gabriel

  • 1229 / 5691
  • Ekspert
26-07-2009, 19:37
"- czy dominacja parzystych harmonicznych jest zawsze atutem (z czego wynika, czy się to określa na słuch czy pomiarowo)
Dla zwykłego czytelnika (dla mnie też ) to tylko techniczny bełkot."
Parzyste charmoniczne rzeczywiście mogą zostać "otoczone" bełkotem recenzentów, sprzedawców...Duża zawartość parzystych charmonicznych spowoduje zazwyczaj uczucie "miękkiego", "ciepłego" dźwięku. W porównaniu do dominacji nieparzystych charmonicznych.Charmoniczne parzyste występują w przyrodzie jako "naturalna" jej część. Dlatego ludzkie ucho jak i cały zmysł słuchu odbiera je jako niemęczące.
Uwaga ta dotyczy czasem (!)  wzmacniaczy tranzystorowych pracujących w tzw. klasie "A", oraz wzmacniaczy hybrydowych (lampa-tranzystor), jak i wzmacniaczy lampowych.Mała uwaga: we wzmacniaczach lampowych dominuja nie tylko charmoniczne parzyste, na efekt "ciepła lamp" nakłada się również występowanie transformatora wyjściowego (w "piecach" gitarowych nawet celowo doprowadza się do jego nasycenia - więcej sygnału już nie przeniesie) .

Gabriel

  • 1229 / 5691
  • Ekspert
26-07-2009, 19:39
EDIT:hhhhhhhhhhhharmoniczne.... hh...
(niedziela)

Molibden

  • 1906 / 5897
  • Ekspert
26-07-2009, 19:57
Ogólnie chodzi o to, żeby harmoniczne były jak najniższe. W końcu to są zniekształcenia. A dużo harmonicznych, a więc za wysokie THD to nic dobrego. Bez znajomości ich rozkładu nie można powiedzieć czy będą bardzo przeszkadzać czy nie, a o to na ogół trudno to stwierdzić, więc wzmacniacz z niskim poziomem zniekształceń nie powinien być pod tym względem zły. Ale ogólnie to nie wiadomo jak będzie brzmiał bo są jeszcze inne czynniki na to wpływające na jego brzmienie.
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!