Audiohobby.pl

OPEN BAFFLE

cypher

  • 252 / 6023
  • Zaawansowany użytkownik
08-04-2008, 21:22
Dziękuję za wyjaśnienie..
Myślę że przycinanie efektywności szerokopasmowaca mija się z celem, to jak jazda na ręcznym hamulcu (ktoś gdzieś tak powiedział ;-)).
Wymiana głośników na mniej efektywne powinna pomóc, w tzw. odwodzie dysponuję SS9700 i SS 18W8452, ładnie się maczuja z efektywnością ok 90dB przy efektywności woofera ok 96dB, mogłoby to zadziałać..
Czy dobrze kombinuję ?

Artur

marcin316

  • 45 / 6045
  • Użytkownik
08-04-2008, 21:41
U siebie stosuję prosty filtr pomiędzy CD i wzmacniacz, którego zadaniem jest pomagać Alphardom dogonić efektywnością szerokopasmowce (odgroda na bas ma szerokość 85 i wysokość 70 cm, głośnik blisko podłogi). Jak dotąd odnoszę wrażenie, że więcej korzyści niż minusów płynie z takiego rozwiązania... Co do tłumienia szerokopasmowca, to szkoda mi było grzać lampką rezystory... szczególnie że pierwsze 6W jest w klasie A.

Korekcja stosowana z głową nie jest złym, aczkolwiek może mało "ałdiofilskim" pomysłem ;)
____________________________________________________________________________________________
To że sprzęt był drogi nie znaczy że jest dobry, to że coś udało się w miarę tanio złożyć nie znaczy że musi grać źle ;)

konto_usuniete

  • 0 / 5567
  • Nowy użytkownik
09-04-2008, 17:38
>> cypher, 2008-04-08 21:22:37

Czy dobrze kombinuję ?

6dB różnicy pomiędzy basem a średnicą to niedużo ale to juk krok w dobra strunę Sporo będzie zależeć od wymiarów i kształtu odgrody Ostatecznie środek z gorą można ściszyć dzielnikiem napięcia


>> marcin316, 2008-04-08 21:41:39

U siebie stosuję prosty filtr pomiędzy CD i wzmacniacz, którego zadaniem jest pomagać Alphardom dogonić efektywnością szerokopasmowce


Takie rozwiązanie stosuje WLM w baaardzo ¨ audiofilskich¨ i drogich kolumnach

>> cypher

Moze Ty tez pomyśl w razie czego o takim filtrze? Skoro uznane marki mogą ....



Pozdrawiam


Waldek


cypher

  • 252 / 6023
  • Zaawansowany użytkownik
09-04-2008, 22:20
Hm, pomyslę o filtracji ale najpierw chcę sprawdzić wszystkie scenariusze w oparciu o posiadane zasoby..
BTW. Przy okazji wolnych chwil w pracy pobawiłem się programem Egde..(w kontekscie wielkości odgrody oraz ustawienia głośników). Jak bardzo można ufać uzyskanym wynikom ??
Artur

cypher

  • 252 / 6023
  • Zaawansowany użytkownik
10-04-2008, 14:52
W temacie "OB-wzornictwo"
Lancaster napisał " ..le jak coś sie nie podoba to zawsze mozna postawic obok burczybasa za 20-30Kzł :))))"

Czy ktoś bawił się takim rozwiązaniem?? Tylko że nie za 20-30k tylko troszke taniej 2-3 tys ;-))).
jakie były wrażenia czy być moż to jest rozwiąznie i pogodzenie wielkości odgród i braku basu?

magus

  • 20990 / 6051
  • Ekspert
10-04-2008, 18:19
ja zrozumiałem, że chodzi o włączenie burczybasa za 20-30 kzł ZAMIAST odgrody. i domyślam się, że efektem będzie natychmiastowy POWRÓT do odgród :)))

ale nie wiem co na to poeta...

------------------
maciek_m
Odszedł 13.10.2016r.

cypher

  • 252 / 6023
  • Zaawansowany użytkownik
11-04-2008, 22:32
Dwa bardzo ciekawe i długie wątki dotyczące OB, w tekście odpowiedzi dotyczące braku basu i sposobów walczenia z tą dolegliwością

http://www.diyaudio.com/forums/showthread.php?s=&threadid=110583

http://www.diyaudio.com/forums/showthread.php?s=&threadid=110452&perpage=25&pagenumber=1

vector

  • 321 / 6050
  • Zaawansowany użytkownik
11-04-2008, 23:26
Brak basu zostal juz dawno rozwiazany. Teraz mamy za duzo basu!!!!

A Ty co mozesz zrobic dla Vectora?

Lutek

  • 535 / 6015
  • Ekspert
12-04-2008, 15:21
Zauwazylem, ze niemal wszyscy buduja odgrody z zastosowaniem szerokopasmowca i wysokotonowego. Zastanawiam sie, dlaczego nie koaksjalnego i czy nie byloby to lepsze rozwiazanie ?
- zawsze to jeden glosnik a nie dwa,
- o zwrotke nie trzeba sie martwic, bo juz jest fabryczna - jedynie odciecie od gory niskotonowca i od dolu koaksjala, co moze korzystnie wplynac - jak mi sie wydaje - na jakosc dzwieku (odciazenie membramy niskotonowej w koaksjalu od niskich czestotliwosci, co powinno sie przelozyc na lepsza reprodukcje pozostalych zakresow przez ten glosnik)
- dzwieki srednio - wysokotonowe wychodza wspolosiowo z jednego centrum.
Z dwoch watkow zalozonych na ten temat na obydwu forach wylowilem - z posrod armii ludzi budujacych odgrody - telko dwie osoby, ktore zastosowaly glosniki koaksjalne. Sa to glosniki 12 calowe z hornami. Z jedna z tych osob rozmawialem telefonicznie i stwierdzila, ze jakosc dzwieku jest bardzo dobra. Natomiast druga osoba - prezentujac zdjecie takiej odgrody -  napisala miedzy innymi:
" ...to jest jakby "finalny" produkt moich doswiadzczen z OB..."
Co wiec sadzicie o zastosowaniu koaksjala ?
    I jeszcze zapytuje o opinie na temat zastosowania konkretnego modelu glosnika koaksjalnego w odgrodzie.
Chodzi o 12 calowy glosnik Tannoy, stosowany w ich starych kolumnach. Glosnik ten siedzi - miedzy innymi - w ich monitorach studyjnych o nazwie: " Super Red Monitor" i oznaczonych symbolem SRM 12B - jak np. na tej aukcji:

http://cgi.ebay.com/TANNOY-SRM-12B-Little-Red-Monitors-Pro-Speakers-RARE_W0QQitemZ290217032537QQihZ019QQcategoryZ47093QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

Niestety nie moge znalezc parametrow glosnika, na podstawie ktorych mozna by ocenic jego przydatnosc w odgrodzie - jakby komus udalo sie znalezc, to bardzo prosze o przeslanie ( jest to glosnik Tannoy Concentric - najprawdopodobniej model 3809).Co do monitorow, to maja 92 dB. Nie wiem jak to sie ma do skutecznosci samego glosnika, ale sadze, ze w przyblizeniu rowniez taka mozna przyjac. Czy w przypadku odgrody, jego niewyzylowana skutecznosc nie bylaby wlasnie korzystna, ze wzgledu na braki w basie ? Czy nie zostalby pomyslnie rozwiazany ten problem, gdyby do tego zastosowac 15 calowy niskotonowiec o skutecznosci co najmniej 100 dB..., a najlepiej jeszcze wyzszej ?

ArtPaw

  • 138 / 6023
  • Aktywny użytkownik
12-04-2008, 15:29
Lutek
RzeczwtymżezanimnieposłuchasztoniedowieszsieczywłaśniekoaksjalCiodpowiada.JeślimaszmożliwośćposłuchaniakilkuOBbudowanychwoparciuoróżnegłośnikitozróbto.Najcześciejkupujesięgłośnikiwciemnoieksperymentujeznimi.Fajnazabawa,dopókiniesądrogie.
 

Lutek

  • 535 / 6015
  • Ekspert
12-04-2008, 16:31
> ArtPaw
" Najcześciej kupuje się głośniki w ciemno i eksperymentuje z nimi. Fajna zabawa, dopóki nie są drogie. "
Tak..., tylko ja nie mam czasu na eksperymenty..., a te o ktorych pisze, to niestety drogie.
No ale wrzucilem ten wpis, bo moze ktos sie wpisze, kto ma jakies doswiadczenia z koaksjalami w odgrodzie.
Wrzuce jeszcze moj powyzszy wpis do tego starszego forum - moze tam tez cos beda wiedziec.

konto_usuniete

  • 0 / 5567
  • Nowy użytkownik
12-04-2008, 17:13
>> Lutek, 2008-04-12 15:21:11

>>- zawsze to jeden glosnik a nie dwa,


No niestety - koaxial to dwa glosniki -wysokotonowy umieszczony zazwyczaj wewnatrz cewki niskotonowego lub wysuniety przed membrane niskotonowego  Poza tym -przegladajac karty katalogowe takich glosnikow - zwroc uwage ze na np wykresie SPL masz dwie niezalezne charakterystyki  Przyklad pierwszy z brzegu :

http://www.trimaudio.pl/index.php?a=opis&k=60&kt=3&id=51

To rozwiazanie ma swoje zarowno wady jak i zalety


>> o zwrotke nie trzeba sie martwic, bo juz jest fabryczna

Nie zawsze jest a jesli jest to wcale nie oznacza ze jest ona optymalna dla danej aplikacji  I kolko sie zamyka ....

Pozdrawiam


Waldek

Lutek

  • 535 / 6015
  • Ekspert
12-04-2008, 22:01
> WaldemarK
" No niestety - koaxial to dwa glosniki ..."
Oczywiscie..., dwa. Piszac: " zawsze to jeden glosnik" mialem na mysli - 1szt :-)

  • Gość
13-04-2008, 09:31
myslę że dwa takie http://www.dexon.pl/sklep/index.php?p435,glosnik-drb-18-250-01-8 na każdą deskę powinny sprawdzić sie na basie ;)

cypher

  • 252 / 6023
  • Zaawansowany użytkownik
14-04-2008, 18:01
Hej,
Sorki troszkę za OT ale Tu mam nadzieję ogłoszenie znajdzie większe zaiteresowanie:

Do sprzedania 2x Altec 416-8A + SABA DEW 8" (Uwaga żabcie kupiłem jako NOS-y grałem na nich 3 miesiące)

Cena (po kosztach) 1 tys pln za Altecki + 300 pln za żabcie ;-)))
Głośniki kupiełm w stanach ok 4 miesięcy temu, i mimo wszytskich zalet jakie posiada OB w moim mieszkaniu rozmiar dyskfalifikuje takie rozwiązanie..
Zdjęcia, szczegóły na @

Pozdrawiam,
Artur