Audiohobby.pl

OPEN BAFFLE

lancaster

  • Gość
03-04-2008, 16:04
marko, no masz ale w hornie dziala to na zasadzie soczewki a wburczybasie na zasadzie odrebnego ustrojstwa "dorabiającego" bas....w kazdym razie horny w stosunku do B-R sa sporo szybsze....z tych ktore slyszałem przynajmniej.

lancaster

  • Gość
03-04-2008, 16:19
electro mowisz o tych 55Hz z OB ??? Prosty przyklad (taka robię)
dajesz na stronę 2 glośniki po 95dB. Umieszczone blisko powiedzmy ze daje to 101dB przy 200Hz(60cm odgroda)
poniżej masz spadek 6dB/okt .....przy 100Hz masz 94dB, przy 50 88dB. Fullrange est na poziomie 92dB daje spadek -3dB ....poniżej 50Hz nadal masz spadek 6dB/oktawę i jezeli coś by miao dudnić to w wiekszym lub mniejszym stopniu byloby to słyszalne(niskie czestotliwości są dosć mocno podbijane zwykle przez pomieszczenie)
Raczej bym zaryzykowal, ze powodem burczybasowatości burczybasów jest to ze producenci za wszelką cene robią "liniowe pasmo basu"....co w danym pomieszczeniu daje wrażenie pogrubienia i braku wizualizacji instrumentów.
Z B-R rozedrgany barwny bas ? Z szybkoscią na poziomie reszty pasma ? Podajcie modele kolumn.....chętnie poslucham.

  • Gość
03-04-2008, 19:52
bc acoustique zrobil co najmniej dwie dobre kolumny w rozsadnej cenie, nil i gange, zycze Ci zeby kiedys Twoje kolumny zblizyly sie do czegos takiego, nie sa to jednak bass reflexy, ogolnie chodzi mi o to ze nie mozna w czambul potepiac jakiejs metody bo ktostam  napisal ze lowther to ZAWSZE jest lepszy od innych glosnikow bo jest szybki, z szybkim pseudo basem i realistyczny, bo ktos kto slucha popu, r\'n\'b czy jakichs wynalazkow bedzie slyszal glownie braki na gorze i dole oraz brak dynamiki w skali makro , ktory mu odejmie przyjemnosc ze sluchania, drugi natomiast , ktory slucha \'glosow\', wokalistyki i plyt z nagranym kapaniem wody znajdzie glosniki swojego zycia, wracajac do tego basu to wiele kolumn nie ma jego regulacji, odciecia i stad to burczenie w malych, polskich pokojach i tu sie klania firma bc acoustique gdzie masz 3stopniowa regulacje wysokich i odciecie subbasu co pozwala zgrubnie  dostroic kolumne do pokoju odsluchowego, mnie nie powalaja ani bass reflexy, ani jakies skrzynie z lowtherami roznego rodzaju, ani obudowy zamkniete , kazdy rodzaj kolumny ma plusy i minusy i jest to troche dziecinne stawiac ob na piedestale kiedy czesto chlopcy w waszych warunkach mieszkaniowych i amplifikacji gra to nie bojmy sie tego slowa chujowo, problemem jest moim zdaniem brak kogos kto ma czas , zastosuje powtarzalne glosniki i zbuduje kolumne bez kompromisow do grania w sredniej wielkosci pomieszczen, jeszzcze do tego zrobi to nam za darmo i opublikuje schematy:))) cos jak basszilla ktorej nikt chyba jeszcze w polsce nie wykonal, z tym za darmo to oczywiscie zart, chodzi mi o nawet dzialalnosc sprzedazy kitow tylko w cenach dostosowanych do naszych warunkow i rozsadnych, bo np. ceny bastanis audio o ktorych kiedys myslalem poszybowaly w kosmos i nie wywale ponad 20 tysiecy na cos czego nawet nie bede mogl posluchac przed zakupem

.................................................................................................
wszystkim nowym polecam wątek:http://www.audiostereo.pl/forum_wpisy.html?temat=10363&all=1

lancaster

  • Gość
04-04-2008, 11:15
electro, Lowther IMHO do uniwersalnych nie zawsze nalezy rnb....moze bym sprbowal na Lowtherze w Beauhornie(z tych ktre słyszałem)....ale też bez pewnosci ze to tam zagra....
W hornach moze być ten feler ze wsplczesnej muzy nie zagrają jak byśmy oczekiwali, bo i nie pod taką byy projektowane....w czasachkiedy popu czy o poxniejszych gatunkach nie wspomnę zwyczajnie nie było ....za to akustyka, klasyka(w tym symfonika, wszelki Jazz, Blues....no tu to moze faktycznie wiece wydechu na basie by sie przydało....za to wydech całej reszty-impuls jest cieżki do zrobienia z klasycznej paczki) idzie na tym świetnie. Do rocka czy popu sam brabym co innego.
z odgrodą sprawa ma się uż inaczej - przy przemyślanym doborze driverów pasmo jest OK. Nie ma problemu z nowoczesną czy elektroniczną muza.
tawiaac np obok siebie kopukę Dynaudio D260(co mi sie zdarzyło)obok starej Saby greencone można sie było zastanawiać która kopułka gra "babcinie" :) ...serio, jak masz mozliwosć posuchania dobrze zestrojonej OB to spróbuj. Jezeli tylko bas w tym projekcie nie bedzie zbyt mało efektywny(za niski spl, lub za wąska odgroda) to nie sadzę zebys wróci do jakiejkolwiek "klasycznej" paczki. BC są akurat żywo grajacymi paczkami w odróżnieniu od wiekszosci "audiofilskich" perełek....powinno Ci sie OB spodobac....ostaw sobei jedne paczki obok drugich najlepiej, bo soro ludzi jest tak przyzwyczajona do mikrej-nienaturalnej prezentacji srednicy że jak sysza dxwięk pełnowymiarowy to im(albo ich przyzwyczajeniom/oczekiwaniom) on zwyczanie nie odpowiada.
Nikogo nie namawiam, ale zawsze chętnie posucham rekomendowanych paczek przy OB jezeli tylko jest taka mozliwość....na razie jak dla mnie nawet nie ma o czym mówić....a trochę tego juz było....

marko3T

  • 421 / 5956
  • Zaawansowany użytkownik
04-04-2008, 12:25
Za cholerę nie mogę Cię lan zrozumieć. Niby to OB to szczyt marzeń , spełnienie snu o wciągłym obcowaniu z zywą muzyka , a Ty jednak poświęcasz środki na budowe 3dr. i to o zgrozo w buczącym komercyjnym bassreflexie.

Archiwum X
 
__________________
Tylko V2!

marko3T

  • 421 / 5956
  • Zaawansowany użytkownik
04-04-2008, 14:10
Pamiętam o tym projekcie i zrobię go , ale muszę się odrobić , bo  ostatnio przesadziłem i ...nie mogę zebrać zakrętu.
__________________
Tylko V2!

lancaster

  • Gość
04-04-2008, 14:24
marko, alez to bardzo proste....Seasy kupiłem w czasach kiedy nie mialem jeszcze zielonego pojęcia o OB....juz wtedy szedłem we własciwą stronę :) Zalożenia kolumny to lekkie membrany, ok 90dB/8ohm....a potem temat tylko sie rozwinął ;)

Arek_50

  • 1130 / 5956
  • Ekspert
07-04-2008, 14:36

a_men

  • 746 / 5950
  • Ekspert
07-04-2008, 22:51
Właśnie sie bawię kolumienkami brata, czyli Fostexy FE126e w zalecanej przez producenta obudowie bas refleks. Taki mały eksperyment:) Na razie je grzeje bo są "surowe".

cypher

  • 252 / 5928
  • Zaawansowany użytkownik
08-04-2008, 08:11
Jak wstepne wrażenia z odsłuchu maluchów..

fistulator

  • 348 / 5951
  • Zaawansowany użytkownik
08-04-2008, 09:11
>> cypher, 2008-04-08 08:11:18
Jak wstepne wrażenia z odsłuchu maluchów..

Mam podobne (w zasadzie takie same tylko kolor inny). Brzmienie jest bardzo lekkie z przewagą sopranów, basu trochę mało ale w małym pomieszczeniu, takim do 12 m2 jest go dla niewymagającego słuchacza w miarę wystarczająco. Jazz i małe składy klasyczne brzmi dobrze i pod pewnymi względami (takimi jak szybkość dźwięku) nawet bardzo dobrze:)

a_men

  • 746 / 5950
  • Ekspert
08-04-2008, 09:58
Nic dodac , nic ująć. Może pomalowanie membrany werniksem damarowym mogłoby dodac dźwiękowi nieco masy?

cypher

  • 252 / 5928
  • Zaawansowany użytkownik
08-04-2008, 10:58
Słucham OB od jakiegoś czasu i z dnia na dzień coraz bardziej zaczyna mnie irytować wielkość ustroju.
130/45cm to i tak za mało na uzyskanie dobrego basu, a decha 110\\100 w ogóle nie wchodzi w grę. Z drugiej strony dźwięk szerokopasmowców jest unikatowy i bardzo mi pasuje..Zaczynam się miotać czy przypadkiem nie zaryzykować projektu z szerokopasmowcem wsadzonym w skrzynkę (jakiś horn) i uzupełnić gwizdkiem..
W tej chwili jeżdżę na Audaxie T24PA15 który ma bardzo fajnie rozciągnięty dół, mógłby doskonale zadziałać w skrzyni..Sroki z off-top, musiałem się wyżalić ;-)))))))

a_men

  • 746 / 5950
  • Ekspert
08-04-2008, 11:15
"Sroki z off-top" przyjęte:)))))))

a_men

  • 746 / 5950
  • Ekspert
08-04-2008, 11:22
A tak na serio, to coraz bardziej zastanawiam sie nad tzw. folded baffle, czyli parawanem:)
http://www.petoindominique.fr/php/plansujet.php