Audiohobby.pl

Tuning Modyfikacja Marantz CD56 CDM2/29 TDA1541 - prośba o pomoc

marivs

  • 220 / 5720
  • Aktywny użytkownik
02-06-2009, 11:39
> mag2211,

Cześć ,
W moim Philipsie CD820, tożsamym z Marantzem CD40/50/60 i widać po układach również z twoim CD56 wymieniałem operacyjne z LM833 na NE5532, TL082 i chyba coś tam jeszcze - fabryka wiedziała co robi bo najlepszy był LM833. Również bawiłem się w NOS i ta konfiguracja wogóle do mnie nie przemawia bo dźwiękowo to było jakoś tak luźno ale słabo kontrolowane, dlatego zaciekawiła mnie twoja opinia o tym co się stało po twoich przeróbkach.
Najwięcej co się zmieniło w dźwięku, jego kontroli oraz ogólnie na "odetkaniu" brzmienia to wyciągnięcie sygnału bezpośrednio z TDA1541 na aktywny układ konwersji i/u z własnym zasilaniem. Schematu nie udostępnię, gdyż go nie posiadam a projekt nie jest mój. Zmiany są na prawdę duże ale w porównaniu z niedotykanym NAD C540 to Philipsowi dużo jeszcze brakuje do tego co potrafi ten drugi. Aczkolwiek jest coś co ma TDA1541, jest to mocniej eksponowny bas z tym, że słabiej kontrolowany. Możliwe, że układ można jeszcze dopracować ale jak powyżej napisałem oraz to, że moje zabawy z wymianą opampów, wstawieniem zamiast nich FET\'ischizatora lub układu Dietmara (patrz strona Fikusa) to sztuka dla sztuki i grzebanie w tym samym bez widocznego posuwania się do przodu.
Trzymam kciuki, że u Ciebie będzie lepiej!

mag2211

  • 280 / 5438
  • Zaawansowany użytkownik
02-06-2009, 11:53
Nie wiem jak brzmią WO które zastosowałeś, ale czytałem że w Marantzach sprawdza sie opa2134 (z tych tańszych) no i kultowy opa627.
NOS wyrwał dźwięk w tym CD ze studni. Ale nie jest to nadal ideał. Zaciekawiło mnie to obejście na aktywnym układzie konwersji. Czy ktoś z Was może mi przybliżyć ten temat ?

mag2211

  • 280 / 5438
  • Zaawansowany użytkownik
02-06-2009, 15:02
Chyba że tu chodzi o lampizajce ?

Molibden

  • 1906 / 5890
  • Ekspert
02-06-2009, 16:27
Brązowe SMD won, w to miejsce MKT lub lepiej MKP. Opampy są podwójne więc są dwa LM833, ale jak polecą to zostawiasz tylko peirwszy (I/V). Pominięcie LPF: przeróbka ma być tego typu co na schamacie zamieszczonym przez Ł. Fikusa (przy okazji pozdrowienia, pozwoliłem sobie zninkować ten schemat w celach dydaktycznych :) http://www.lampizator.eu/SNIPIT/bypass.jpg
Drugi opamp (z kondensatorami) to właśnie filtr. Wartość rezystora I/V to jak pisałem 1,5 lub 1.8k. Wszystkie pozostale elementy w NFB pozostają niepodłączone, tylko rezystor konwersji jak tutaj (DAC inny): http://www.lampizator.eu/SNIPIT/opamp-out.jpg
Zostaje więc jeden opamp w kanale, po zamiania mogą być pojedyncze (uwaga na inny rozkład wyprowadzeń, wyjście to 6,  a + V zasilania na pinie 7 a nie 8!!)
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

Molibden

  • 1906 / 5890
  • Ekspert
02-06-2009, 16:31
Lampizacja to nie jest aktywna konwersja, z lampą można zrobić pasywną.
Jeżeli nie będzie Ci pasować brzmienie TDA1541 to zmień CDek na jakiś z dwoma PCM56, PCM61, AD1856, AD1860, AD1861/2 to będzie postęp i zrób analogiczny stopień wyjściowy (już bez przeróbki na NOS DAC, ktora nie jest konieczna wtedy - zresztą NOS wymaga DAców 16bit jak AD1856, PCM56).
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

mag2211

  • 280 / 5438
  • Zaawansowany użytkownik
02-06-2009, 18:52
Aha.

Czy dobrze to rozczytuję?

W pozostawionym WO minus to sygnał z pinu 6 (AOR prawy kanał) lub pinu 25 (AOL lewy kanał). Natomiast plus podpinamy pod pin7 (lewy kanał tak samo pod pin7 ?) Zakładam że chodzi o piny z tda1541.  V out z opa do RCA (z kondensatorem czy bez ?). I potem połączyć jeszcze w WO minus i Vout za pomocę rezystora.

Co jeszcze. W datasheecie który mam pisze że pin 7 to DECOU. +5 Vdd jest na pinie 28 ??

Molibden

  • 1906 / 5890
  • Ekspert
03-06-2009, 01:16
Zakładam, że masz dwa pojedyncze opampy, które użyjesz zamiast  usuniętych podwójnych.
Sygnał z wyjścia prądowego DACa, niezleżnie od kanału (pin 6 R, czy pin 25, L) wchodzi na wejście odwracające (-) opampa. Jest to jego pin 2. Między wyjściem tegoż opampa (Pin 6 dla pojedynczego wzmacniacza operacyjnego) a wspomnianym wejściem musi znaleźć się rezystor konwersji (1.5-1.8k). Czy będzie on na druku, jak wcześniej go tam zainstalowano czy inaczej - obojętnie, byle nic innego się tam już nie pałętało.
Wejście nieodwracające (+, pin nr 3) musi być połączone z masą. I teraz sygnał z wyjścia opampa (6) kierujesz albo na pin 7 po starym układzie (który był wyjściem drugiego opampa w ukladzie, ale my go przeskakujemy i omijamy) albo na wyjście - przewodem, jakkolwiek.
Pozostaje jeszcze przekierować na pin 7 dodatnie napięcie zasilania (z pinu 8 po układzie podwójnym) i bezpośrednio połączyć napięcie ujemne (tu bez zmian - pin 4). W drugim kanale identycznie.

Pin 28 to +5V, piny 7-13 oraz 18-24 to decoupling i tam wstawiasz kondensatory foliowe. Pin 15 to -15V a pin 26 to -5V i tam też są potrzebne odpowiednie kondensatory elektrolityczne i ew. ich bypassy foliowe.
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

mag2211

  • 280 / 5438
  • Zaawansowany użytkownik
03-06-2009, 10:56
Dzięki za wytłumaczenie. Chyba jest wszystko jasne. Pozwoliłem sobie narysować taki schemacik, myślę że jest prawidłowy. Czy ten rezystor ma być jakiś szczególny ? 5W na przykład ?

Molibden

  • 1906 / 5890
  • Ekspert
03-06-2009, 18:10
Tak jak na schemacie jest prawidłowo. Rezystory metalizowane 0.6W 1% albo lepsze, np. bezindukcyjne DALE, Allen Bradley, Vishay itp.
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

mag2211

  • 280 / 5438
  • Zaawansowany użytkownik
03-06-2009, 19:54
Rezystorki kupiłem takie:

1.
Metal Film Resistors, Military/Established
Reliability,MIL-PRF-55182 Qualified, Type
RNC, Characteristics J, H, K  >>>   PDF
Przedmiotem aukcji jest para REZYSTORÓW w wykonaniu militarnym, ERC-55 firmyVishay Dale
Są to rezystory o dużej stabilności i bardzo niskich szumach, ERC (Military RNC/RNR)
oznaczenie RNC55J1501FS gdzie S=0.001%/1000h
1,5kΩ, 1%,TCR +-25ppm , 0.125W(700) , 0.1W (1250)
2.
REZYSTORY PRECISION SMA0207.PDF
Przedmiotem aukcji jest  4 sztuki REZYSTORÓW
typu SMA0207 firmy Vishay
Są to rezystory 1,78kΩ, 0,1%, 15ppm,
współczynnik szumów < 0,05µV/V
3.
ZESTAW REZYSTORÓW  MBE0414.PDF
Przedmiotem aukcji jest ZESTAW 10 REZYSTORÓW
typu MBE0414 firmy Beyschlag-Vishay
Są to rezystory 1,80kΩ, 1W, 1%, 50ppm,
współczynnik szumów < 0,05µV/V

Nada się coś z tego ?

Molibden

  • 1906 / 5890
  • Ekspert
04-06-2009, 01:12
Oczywiście, wszystkie są odpowiednie.  
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

mag2211

  • 280 / 5438
  • Zaawansowany użytkownik
04-06-2009, 16:36
Części kupione, czekam na paczki. W sumie wyszło na to że kupiłem opa2604. Tylko ten był w sklepie.

1. Gdzieś natrafiłem na opis że ten opa2604 jest wrażliwy na zakłócenia z zasilania i innych kabli. Czy to prawda ?
2. Czy ma znaczenie jakich kabli użyję do tej operacji - skrętka miedziana, nie skrętka, sztywny inny, izolowany czy nie itd itp. ? Czy mogę po prostu użyć kabla z zdemontowanych słuchawek i będzie dobrze ?
3. Czy ma znaczenie gdzie umieszczę ten jeden podwójny WO, mam na myśli długość kabli od płytki do WO i od WO do RCA ? Usadowić WO bliżej płytki czy bliżej RCA ?

Molibden

  • 1906 / 5890
  • Ekspert
04-06-2009, 23:18
Podłącz OPA2604 blisko płytki dowolnymi cienkimi elastycznymi przewodami w izolacji. Umieść go na podstawce. Między piny 8 a 4 możesz wlitować mały kondensator MKP albo styforleksowy 2-10nF. Połączenie wejść (+) z masą powinno być krótkie, wtedy nie będzie zakłóceń. Sygnał na wyjścia wyprowadź przez rezystory szeregowe 50-150ohm.
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

mag2211

  • 280 / 5438
  • Zaawansowany użytkownik
05-06-2009, 10:56
Dzięki. Czyli gdyby coś buczało (zakładam, że jak nic się nie dzieje to te zmiany nie są potrzebne) to mały kon. między Vcc a Vee i rezystor w szeregu między Out a RCA na każdym kanale.

mag2211

  • 280 / 5438
  • Zaawansowany użytkownik
05-06-2009, 14:46
Coś się porobiło !!!
Uruchamiam CD a on przez chwile kręci, a potem słychać stuk-stuk i przestaje kręcić. Pojawia się kontrolka Error jak naciskam mu Play. Jakby jakiś mechanizm odmówił współpracy. Laser porusza się po okręgu na jakimś delikatnym magnesie wokół jego osi. W momencie włożenia płyty laser jest przyciągany do początku płyty i mam wrażenie że właśnie końcowa faza przyciągnięcia powoduje ten hałas. Wczoraj było cacy a dziś klapa.
Help.