Audiohobby.pl

Fanklub Grado

Alucard

  • 2551 / 3601
  • Ekspert
18-07-2019, 00:26
Gładszy sopran, bardziej "audiofilski" dostaniesz z PS500e. Jest inaczej zespolony z nagraniami i wtapia się jakby w nagrania w miarę wygrzewania, jest go słyszalnie mniej i jest bardziej neutralny (prawdziwszy?). W sumie podobny tylko nie tak krzykliwy. Jednak to ten z RS2e dodaje tę klasyczną iskierkę do nagrań. To nie tak że perkusje będą tu miały żywą blache, ale niewątpliwe są bardziej dźwięczne niż na PS500e, echa sięgają głębiej, wybrzmienia są podtrzymywane dłużej. RS2e ostatecznie bardziej trójwymiarowe i mniej napastliwe aczkolwiek z ogólnie bardziej otwartym dźwiękiem i bardziej postrzępioną fakturą. PS500e za to skupione i nastawione na wygar. Oczywiście względem PSów RSdwójkom nie brakuje impaktu i walniecia. Ciężar w basie jest przeniesiony odrobinę niżej w RS2e co skutkuje moim zdaniem większym ociepleniem, ale PS500e uderzają mocniej.

Porównania z niższymi modelami odpuszczę bo to słuchawki nie tej klasy co RS2e i PS500e. Co do średnicy to ona jest jakby lekko wygaszona co można odebrać za przyciemnienie, ale niczego tu nie ma za mało więc to nie taka klasyczna "ciemność". Moim zdaniem tu wychodzi odrobinę bardziej spokojniejsze strojenie RS2 względem PS500, co jednak przedkłada się na większą muzykalność tych pierwszych. Ja słyszę po prostu więcej muzyki na RS2e ale fakt że sfera sopranów potrafi uprzykrzyć życie zaleznie od nagrań, ale też poziomu głośności.Tę sprawę da się załatwić doborem toru (o tyle o ile, zaleznie od tolerancji). Pisałem gdzieś tu a może na mp3 forum mniej więcej jak widze parowanie tych słuchawek. Do wglądu. Chociaż RS2e są wolniejsze to np rocka słucha mi się lepiej na nich, elektroniki chyba jednak też. Lubię tę iskierkę na górze i ciepełko. To troche podciągnięcie skrajów na zasadzie "dodajmy tu z parę decybeli żeby było na wierzchu" ale ucho nawyka jak piszesz. Można spróbować napędzić to Hedoniciem majkela, u mnie on zmiekczył te słuchawki jak trzeba i wydobył bas, wcześniej było za płasko i za twardo, zbyt krzykliwie.
 
Mój set: Qutest, USB za 2 zł od drukarki ;), Siganture by majkel, Hedonic HD
Największy słuchawkowy GURU w Polsce.

Alucard

  • 2551 / 3601
  • Ekspert
18-07-2019, 00:35
"Podsumowując, spodziewałem się czegoś innego, silnie pokolorowanych słuchawek o słabej przestrzenności z niezbyt korzystnym stosunkiem cena/jakość,"

Za używki może jakieś 1900zł najmniej na ebay? Coś w tym stylu. Chyba lepszego stosunku jakość cena nie widzę na dziś dzień jeśli lubisz takie granie.  PS500e to samo w sumie, zaleznie od preferencji. Przy PS500e nie doświadczyłbyś  tego okresu przyzwyczajenia. Mniej więcej wiem o czym mowa z tym okresem. Po neutralnych DT150 i PS500e, RS2e grają odrobinę dziwnie, jakby w lekkie V, z przygaszoną srednicą z basem na planie mniejszej głębi, chaotycznym sopranem. Ale po chwili wychodzi muzykalność i RS2e delikatnie moim zdaniem biorą górę jako słuchawki które są w stanie przekazać najwięcej emocji chyba ze wszystkich Grado z nowej serii które słyszałem. Te 15 minut nawykniecia to właśnie wychodzi ten brak neutralności ale jak ucho złapie korelację, to zapominasz o tym i muzyka płynie ;)
Największy słuchawkowy GURU w Polsce.

Alucard

  • 2551 / 3601
  • Ekspert
18-07-2019, 00:55
Co do tych słuchawek trzeba się upewnić że są wygrzane. Mi ostatnio wyszły jeszcze dwie rzeczy po mordowaniu ich elektroniką na Hedonicu na troszkę większych poziomach głosności  - bas się "napuszył", odrobinę objetości poszło w parze z wypełnieniem a sopran się lepiej wyodrębnia z nagrań. Stał się odrobinę bardziej punktowy i trochę lepiej różnicuje ale to małe zmiany i trzeba czasu. No i klasyka Grado - ujednolicenie plus wieksza delikatność całości spektrum. Nie wiem ile godzin im siadło teraz bo też nie wiem ile poprzedni właściciel na nich grał, ale mają chyba koło 200 - 250 godzin.
Największy słuchawkowy GURU w Polsce.

gruesome

  • 778 / 5831
  • Ekspert
18-07-2019, 01:00
U mnie to 15-minutowe osłuchanie głównie otwiera przestrzeń (odrywa ją od głowy), nawet bez tego osłuchania ogólny balans tonalny jest OK, nie ma czegoś takiego jak w SR60i, że dźwięk brzmi jak ze słuchawki telefonicznej (masakrowanie wyższą średnicą i wysokimi tonami).

Apropos przestrzeni to uważam, że jest super, bo zupełnie zależy od nagrania, jak gra klasyka, to słychać wszystko w oddaleniu, a jak rock, to słychać, że jesteśmy na scenie. A w innych słuchawkach mamy zazwyczaj jeden sposób prezentowania przestrzeni i wszystko brzmi tak samo.

Ja swoje RSy kupiłem nówki w muziker.pl za 2400, i uważam stosunek cena/jakość za bardzo dobry.

gruesome

  • 778 / 5831
  • Ekspert
18-07-2019, 01:10
Co do tych słuchawek trzeba się upewnić że są wygrzane.

Z tego co pamiętam GradoFan chyba na forum.mp3store w podręczniku wygrzewania twierdzi, że pełne wygrzewanie to 1000 godzin :). Moje też mają ok. 200 godzin przegrane, więc mogę jeszcze się spodziewać jakichś zmian, to co piszesz czyli większa objętość basu + większa delikatność będzie miłym ulepszeniem.

-Pawel-

  • 4724 / 5498
  • Ekspert
18-07-2019, 09:03
Świeże RS2 mają często kłopoty z sopranami i potrafią "popiskiwać", z czasem to się ułoży. Jeszcze równiejsze są RS1, do tego przestrzeń i jej różnicowanie jest niewiarygodne jak na takie małe i lekkie słuchawki :-)

Zgadzam się co do SR60, przy aktualnych cenach i konkurencji to raczej kiepskiej jakości dźwięk. Kiedyś po prostu nie było tak dobrych słuchawek za te 300-400zł, ale od czasów pojawienia się wielu tanich modeli jak CAL! czy Superluxy, SR60 (jak również 80) są w moim odczuciu za słabe jak na te pieniądze.

pastwa

  • 3815 / 5893
  • Ekspert
18-07-2019, 10:14
Zaciekawilo mnie zestawienie z DT880 Edition, nie wiem czy to sparowanie ze wzmacniaczem (wysoka impedancja), ale model DT880, rocznik 2003, 250 Ohm, jest bardziej precyzyjny, transparentny i przejrzysty nawet od GS1000, ktore w tym obszarze wygrywaly moim zdaniem z RS2.

gruesome

  • 778 / 5831
  • Ekspert
18-07-2019, 10:34
Zaciekawilo mnie zestawienie z DT880 Edition, nie wiem czy to sparowanie ze wzmacniaczem (wysoka impedancja), ale model DT880, rocznik 2003, 250 Ohm, jest bardziej precyzyjny, transparentny i przejrzysty nawet od GS1000, ktore w tym obszarze wygrywaly moim zdaniem z RS2.

Też się nad tym zastanawiałem, tzn. dlaczego aktualnie DT880 brzmią dla mnie niezbyt szczegółowo i przejrzyście, mimo że wcześniej tak nie było (tzn. uważałem je za słuchawki przejrzyste i szczegółowe). Może chodzi tylko o adaptację słuchu do konkretnego typu prezentacji i musiałbym posłuchać DT880 przez kilka godzin/dni, aby je ponownie obiektywnie je ocenić. Generalnie temat adaptacji słuchu jest moim zdaniem bardzo ważny przy słuchawkach, dlatego pewnie zdarzają się skrajnie odmienne opinie o jakości danych słuchawek np. po odsłuchach w sklepie/meetingach.

pastwa

  • 3815 / 5893
  • Ekspert
18-07-2019, 11:28
Z akomodacja naszego sluchu do odmiennych charakterystyk to samo zycie, idzie gosc do salonu, porownuje kilka par sluchawek, wyraza czasami dosc mocne rozczarowanie wobec jednych czy drugich, a za jakis czas, jak uda sie je przytargac do domu na dluzej, zmienia zdanie dosc diametralnie i okazuje sie, ze te 'dosc nijakie' staly sie juz spektakularnie dobre.

To jest wlasnie pulapka szybkich sparingow na meetach czy w salonie ;'))

Alucard

  • 2551 / 3601
  • Ekspert
18-07-2019, 15:46
"Z tego co pamiętam GradoFan chyba na forum.mp3store w podręczniku wygrzewania twierdzi, że pełne wygrzewanie to 1000 godzin "

Aż tyle to chyba nie, niby GS1000 tak miały. PS500e wygrzewały się dość szybko. Na te małe grado to jakieś 450 godzin i nie wiem czy się tam coś zmieni w ogóle. Może i mniej. SR225e były wypalone po pół roku, PS500e krócej.  Około jakoś 250  jest okej, potem to już taki szlif.
Największy słuchawkowy GURU w Polsce.

Gustaw

  • 3856 / 3315
  • Administrator
18-07-2019, 15:58
Hmmmm. Chciałbym mieć tak genialną pamięć słuchową aby jasno stwierdzić, że 1000 godzin wystarczy na wygrzewanie słuchawek. :-)

Synthax

  • 2323 / 4112
  • Ekspert
18-07-2019, 18:48
Hmmmm. Chciałbym mieć tak genialną pamięć słuchową aby jasno stwierdzić, że 1000 godzin wystarczy na wygrzewanie słuchawek. :-)
Gustaw, to tylko magia liczb :-)

Shakhal

  • 617 / 5586
  • Ekspert
21-07-2019, 21:59
Alucard

Mysle o zakupie Grado, nigdy nie slyszalem a zawsze chcialem miec:)
Tak zachwalasz te Ps 500e, wiec biore je pod uwage, pytanie jak one jeszcze sie maja do Grado RS1e, bo sa w podobnej cenie?

Alucard

  • 2551 / 3601
  • Ekspert
21-07-2019, 22:32
Ciężko powiedzieć bo nie słyszałem RS1e, ale zdania sa w sumie jednolite na temat tych słuchawek jeśli porównać je z RS2e czy PS500e: one generalnie się nie podobają jeśli postawić je obok tych dwóch par. Na head fi wszyscy bynajmniej tak mówią a jak jest naprawdę to nie wiem. One mają podobny wykres do GS1000e czy PS1000e jeśli chodzi o dół pasma i po mojej przygodzie z nowymi GS1000e myślę że wiem o co chodzi. Własnie o bas. RS2e maja go na tyle głęboki że nic nigdy nei zabrzmi płasko, PS500e tak samo. GS1000e to inaczej nastrojony zwierz. Wygląda na to ze RS1e tak samo. Może to być właśnie "audiofylskio" nastrojony bas, nastawiony na kopa, bez głębi i co jeszcze wynikałoby z wykresu i "opowiadań" - obcięta góra. Muliste słuchawki bez dosadnego dołu? To do mnie nie przemawia. Nie wiem na ile to wszystko jest prawdziwe ale te opowieści zestawione z tym grafem frekwencji nie napawają mnie optymizmem. To śmierdzi. Trzeba koniecznie odsłuchać przed zakupem. Pytanie jest jeszcze jedno - jak to będzie grało po wypaleniu? No bo generlanie to GS1000e grały dobrze, ale pod moje gusta... no żałowały troche tego basu.
Największy słuchawkowy GURU w Polsce.

Alucard

  • 2551 / 3601
  • Ekspert
21-07-2019, 22:38
Słuchaweczki które obrosły legendą już w krótkim czasie to SR80e. Nowe osiemdziesiątki , może to jest to od czego warto zacząć odsłuchy Gradosów? Ponoć John Grado naprawdę rozbił pulę tymi małymi słuchawkami i jak poczytasz to niby najlepsze na świecie słuchawki do 100 dolarów.

 Ale jak celować wysoko to RS2e albo PS500e - jak najbardziej polecam. Trzeba tylko wziąć pod uwagę co się lubi bardziej, bo tu o gusta się rozchodzi jeśli idzie o wybór między tymi dwoma. Różnic klas tu nie ma.  Rożnice juz opisałem więc nie ma sensu chyba nic tu więcej pisać :)
Największy słuchawkowy GURU w Polsce.