Audiohobby.pl

DAC+dodatki trudny dobór

majkel

  • 7476 / 5931
  • Ekspert
05-05-2008, 10:39
Ja bym proponował tak nie promować technologii NOS, bo to nie ona czyni DACe dobrze grającymi, a raczej powoduje, że mimo wysiłków DIYera lepiej to już zagrać nie chce i nie może. Sposób, w jaki NOS DAC reprodukuje dźwięk jest niezgodny z teorią, wprowadza obcięcie pasma i inne zniekształcenia. Po porstu teoria Nyquista nie przewiduje przetwarzania schodków, a te w NOS DACach są maksymalnie długie w czasie. Może to w jakimś wrzaskliwym lub bezbarwnym systemie pomóc, ale to jest takie zmiatanie śmieci pod dywan. Porządnie grające klocki to są np. Accuphase DP800/DC801 albo Theta DSP Generation V. Polecam posłuchać, zapamiętać wrażenia i dopiero budować DACa. Jak komuś wyjdzie taki dźwięk bez over- lub upsamplingu, to moje gratulacje. AudioNemesis DC-1 up-grade jak na sprzęt, który według pewnego recenzenta powoduje trudność wyboru CD w segmencie do 20kzł, to on gra trochę daleko od neutralności. Taka ciekawostka - słuchałem kilka klocków w porównaniu do mojego modyfikowanego "na ucho: Technicsa SL-PS840 i spośród sprzętów typu DC-1, marantza SA7001 i Accu DP800/DC801 grał dźwiękiem najbardziej zbliżonym do tego ostatniego. A przetwornik w nim to 8 równoległych 1-bitowych przetworników z 64-krotnym oversamplingiem, wyjście napięciowe w symetrycznej klasie D. Najnowsze porządne DACe typu AD1955 lub WM8740 to też 1jednobitowce, które mają już zintegrowany układ oversamplingu + filtr FIR.

lancaster

  • Gość
05-05-2008, 10:39
....acha no i DAC 47labs jest na 8414 :)

lancaster

  • Gość
05-05-2008, 10:44
majkel, nie mam mozliwosci porównania z Accu o ktorym piszesz(Rafaell zaznaczyl że krańce pasma mistrzostwem swiata nie są), ale mam mozliwosć porwnania z podobno lepszą Nagrą DCD. Dla mnei technologia również ma drugoplanowe znaczenie i nie myślę ze jakibadx DAC na CS i TDA1543 rozjedzie szczytowego Accuphasa :)
...bez przesady. Ale z drugiej strony jak sie czyta recki tańszych(w komyśle 20-30Kzł) playerow, czy nawet ich slucha to mi osobiscie w pamieci nie pozostaje nic szczególnego....mam nadzieję ze accu 800/801 jest po prostu miazdżaco lepszy.

lancaster

  • Gość
05-05-2008, 10:47
AMjkel, a wolfson swoja drogą jest bardzo dobrym DAC.....ludzie czasami demonizują mozliwosci duzych koncernów....niby wszytsko dopiete na tiptop a słuchajac komletnego systemu...no wasnie...nie mówie ze jest kiepsko, ale nic nie porusza, nic na s nie zbliza dospektaklu, nic się  nie "wkręca".....ot po prostu jakis tam dźwięk. Góra dźwieczna, średnica na miejscu, bas dobrze kontrolowany....i to przy dobrych wiatrach :)

lancaster

  • Gość
05-05-2008, 10:54
majkel, to moze naisz jakie byly różnice miedzy Marantzem SA7001 a szczytowym accu ? W kategoriach absolutnych.

majkel

  • 7476 / 5931
  • Ekspert
05-05-2008, 10:55
lancaster, ja się generalnie z Tobą zgadzam. Sam wiesz, że Nagra to mały i lekki klocek, który rozkłada 60-kilogramowe dzielone monstra, bo to w ogóle nie na tym owa technologia polega. To jest temat-rzeka, przy piwie jak znalazł. Problem ze zgraniem toru polega na tym, że DIYer wymienia np. 2 kondensatory, ale on to robi nie w jednym klocku, ale de facto w całym torze, a często jest to ten jedyny niepasujący element. Zmieniając całe klocki, wymieniasz całą garść elementów w nim zamkniętych, i często znowu trafiają w tor niepasujące do układanki elementy, tym razem inne. Itd.

foxbat

  • 1057 / 5934
  • Ekspert
05-05-2008, 10:58
ja narazie slucham na Ashahi Kasei Microsystems (AKM) AK4309AVM i mi sie podoba :D ale ten DAC na CS i TDA sobie dokupie do sluchawkowca :)

---------------------------------------------
audiostereo.pl? dziekuje, nie wchodze!
"jamnik" - wyraz zakazany na audiostereo

majkel

  • 7476 / 5931
  • Ekspert
05-05-2008, 11:00
Biorąc Accu za referencję, marantz ma buczący wysoki bas, niższego prawie nie słychać, średnica szorstka i trochę jednobarwna. Na inne niuanse nie miałem zbytnio chęci zwracać uwagę, bo program meetingu zawierał ciekawsze punkty programu, a z czasem było średnio. ;) Generalnie zdziwiony byłem, że taki sprzęt może zagrać aż tak nieciekawie, choć to było bezpośrednio po DC-1, więc brzmiało to trochę jak nieudana podróbka AudioNemesisa. Może trochę przesadzam z wielkością różnic, ale to tak dla pokazania efektu. Co do szerszego opisu Accu - wrzuciłem go do Słuchawki wysokiego lotu.

lancaster

  • Gość
05-05-2008, 11:12
majkel, a ja serio porównam tego swojego NOS DAC z Nagra DCD :)
Słyszalem juz wprawdzie lepszy(sporo) DAC od tego ktory używam....i na szczęscie też potrafie go zbudować :) ....ale z tą Nagra to świetny pomysłł....jakie i gdzie dostanie baty to i napisze - żaden wstyd.

Rafaell

  • 5033 / 5928
  • Ekspert
05-05-2008, 11:21
Lancaster
trochę Ci zazdroszczę tej Nagry CDC że ją masz pod ręką w Poznaniu, ale nawet Nagra jak się okazało z osobnym  Nagry    D/A Converterem i napędem Nagra CDT nie miał takich hura recenzji. Także z DAC-ami to nie takie proste oj nie.

Po za tym ostrzeżenie !!!

Najlepszy dźwięk Nagry jest przez XRL i RCA co nawet wynika z pomiarów fabrycznych producenta (gdzieś mam skserowane takowe), po prostu jest to już produkt finezyjnie skończony,podpinasz końcówkę mocy,kolumny i grasz.Jak ktoś słyszał źle grającą Nagrę CDC to niech popatrzy na 4 ostatnie elementy czyli IC, wzmak, kable głośnikowe no i kolumny, to było dziadostwo które zabija dźwięk z Nagry .Te lansowane kolumny co są w Poznaniu po prostu to nie ta klasa dźwięku i robi Nagrze CDC negatywny PR, należało by to zmienić, jak byłbym Producentem to walczył bym o to z przedstawicielem żeby choć zestaw demonstracyjny w sklepie był dobrze skonfigurowany.
Do mojego 10kg napędu Kenwooda 9010 podobno najlepiej służy TDA1541 ? i takowy DAC z 8 przetwornikami, na dodatek selekcjonowanymi (chyba 3 przy koronie,niech mnie ktoś sprostuje jak bredzę) za śmieszne pieniądze przegapiłem, no cóż nie piszę co bo chciałbym choćby z ciekawości kupić i posłuchać
Rafaell

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
audiostereo.pl-ukradzione mi forum;jedyny legalny właściciel swoich postów i czytanej bezprawnie prywatnej korespondencji

IQ Partners S.A.nie dziękuję zostałem oszukany a ich aukcje lecą na pysk
Site S.A.nie dziękuję zostałem oszukany

Rafaell

  • 5033 / 5928
  • Ekspert
05-05-2008, 11:25
Lancaster jak wyżej pisałem NAGRA CDC to produkt perfekcyjnie skończony wpinając dodatkowego DAC-a można tylko rozpocząć zabawę z konkurowaniem z tym co jest w środku Nagry :D
Rafaell

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
audiostereo.pl-ukradzione mi forum;jedyny legalny właściciel swoich postów i czytanej bezprawnie prywatnej korespondencji

IQ Partners S.A.nie dziękuję zostałem oszukany a ich aukcje lecą na pysk
Site S.A.nie dziękuję zostałem oszukany

lancaster

  • Gość
05-05-2008, 11:30
Rafaell, no wto wlasnie mam na myśli :)
Dodatkowo niczego nei bedę wpinał, bo mój DAC też jest wewnatrz playera(shigaclona)...a co poslucham to i opisze. niestety albo stety kolumny wybór nirzły, ale tylo sposróród tych które sa na stanie....nie są złe z niektre w swoich kategoriach nawet uwazma znakomite.
....np. dobry piec + monitory Furioso ?

foxbat

  • 1057 / 5934
  • Ekspert
05-05-2008, 11:47
Berberys, ale jesli chodzi o dac mrelektronik, to ktorego masz??? tam tego troche jest ;)

---------------------------------------------
audiostereo.pl? dziekuje, nie wchodze!
"jamnik" - wyraz zakazany na audiostereo

Berberys

  • 112 / 5928
  • Aktywny użytkownik
05-05-2008, 12:12
Najprostszy model. Chociaż z tego, co usłyszałem od Lucmastera i Zukzukzuka po ich wizycie i odsłuchach w Oławie, pewnie za czas jakiś trzeba będzie go upgradeować! ;-)
Niemniej nawet w tej postaci gra on, jak za swoją cenę, świetnie!

kamil_krotki

  • 26 / 5929
  • Użytkownik
05-05-2008, 15:09
Czy ktoś słuchał Theta DS Pro Basic IIIa? Możecie coś powiedzieć o tym DACu? Mogę go nabyć za 2700zł, co sądzicie o tej cenie?