Audiohobby.pl

Słuchawki wysokiego lotu

Karol

  • 2004 / 4295
  • Ekspert
13-01-2020, 15:31
Ja myślałem o czymś takim:

https://www.olx.pl/oferta/asus-xonar-essence-iii-dac-CID99-IDBi13Y.html#bad9f798a8

Mieszczę się w kwocie, a jeden gosciu co się zna mówi, że to okazja.
...

Są jeszcze interfejsy audio, z których zazwyczaj korzystają ludzie tworzący muzykę w domu czy małym studio.
Jak je wykorzystywałem (i wykorzystuje jeszcze od czasu do czasu), do słuchania muzyki.
Jak pisałem miałem TC Electronic Impact Twin, (który mi padł).
Później kupiłem jeszcze Focusrite Saffire Pro 24 DSP, oraz M-Audio Profire 610, które mam do tej pory.
Kupowałem je jako używane za kwoty nie przekraczające 1000 zł.
Wieczorem mogę sprawdzić czy pociągną K701 i jak to brzmi. Podaj tylko jakiś przykładowy utwór do sprawdzenia.
Może być na Youtube.
Ja mając do wyboru propozycję typu Asus Xonar Essence III DAC i Audiolab M-DAC+, wybrałbym tego drugiego.
Mam jeszcze starszą jego wersję (M-DAC bez plusa). Dla mnie to "przezroczyste" urządzenie z dobrym DAC-em i całkiem niezłym wzmacniaczem słuchawkowym. Zakładam, że ten nowszy z plusem, jest jeszcze lepszy.
Mogę sprawdzić, jak sobie radzi ten mój z K701 prosto z dziurki. Ale o ile dobrze pamiętam, mnie tylko brakowało basu. :)
« Ostatnia zmiana: 13-01-2020, 15:54 wysłana przez Karol »

pastwa

  • 3815 / 5865
  • Ekspert
13-01-2020, 15:32
Bez znaczenia Alucard, kolega jest zadowolony z K701 i muzyka gra ;')

Firestarter

  • Gość
13-01-2020, 15:50
Piszecie tu, że bas w tych AKG jest słaby. Ja chyba wiem, o co Wam chodzi. Istotnie w samplach z muzyki rozrywkowej to bas jest słaby, nie ma punchu, to samo jest gdy porównujemy do nagłaśnianych wykonań. Ludzie myślę są przyzwyczajeni do takiej muzyki i takiego brzmienia szukają podczas jej odtwarzania. Natomiast wystarczy posłuchać nawet kontrabasu orkiestrowego strojonego na H, gdzie to jest ok. 30Hz, to ten dźwięk nie ma nic wspólnego z takim dmuchnięciem jakie słyszałem w kilku słuchawkach z tego salonu z drogim sprzętem koneserskim.

Firestarter

  • Gość
13-01-2020, 15:51
A tak wracając do pyt. to ten interface Asus będzie ok?

Firestarter

  • Gość
13-01-2020, 15:53




Wieczorem mogę sprawdzić czy pociągną K701 i jak to brzmi. Podaj tylko jakiś przykładowy utwór do sprawdzenia.
Może być na Youtube.
Ja mając do wyboru propozycję typu Asus Xonar Essence III DAC i Audiolab M-DAC+, wybrałbym tego drugiego.
Mam jeszcze starszą jego wersję (M-DAC bez plusa). Dla mnie to "przezroczyste" urządzenie z dobrym DAC-em i całkiem niezłym wzmacniaczem słuchawkowym. Zakładam, że ten nowszy z plusem, jest jeszcze lepszy.
Mogę sprawdzić, jak sobie radzi ten mój z K701 prosto z dziurki. Ale o ile dobrze pamiętam, mnie tylko brakowało basu. :)


Bardzo dziękuję za bezinteresowną pomoc.

Co do utworu, to może sprawdź coś z płyty jednego takiego :)

« Ostatnia zmiana: 13-01-2020, 15:55 wysłana przez Firestarter »

pastwa

  • 3815 / 5865
  • Ekspert
13-01-2020, 15:53
Tu chodzi o potege i rozdzielczosc niskich skladowych, posluchaj sobie na nich dobrze zrealizowanych nagran z muzyka organowa, ograniczenia K701 wyjda jak na dloni, ale jak sie takiej muzyki nie slucha to nie bedzie to zadnym problemem, do gitary akustycznej albo kontrabasu moga byc.

Tytus1988

  • 148 / 1690
  • Aktywny użytkownik
13-01-2020, 17:26
Do muzyki instrumentalnej lepszym wyborem byłyby na pewno Focale Eleary (radziłbym porównać je bezpośrednio z K701), chociaż nie mieszczą się w cenie regularnej w zakładanym budżecie. Zgadzam się z pastwą, że może być problem z oddaniem dolnego odcinka pasma i potęgi jego brzmienia przez K701 (wspomniana muzyka organowa, czy też symfoniczna). Ich tonacja jest dość mocno przesunięta ku górze, żródła są szczupłe, a głosy pozbawione organicznej głębi i zróżnicowania. U mnie najbliższe ideałowi muzyki na żywo bez nagłośnienia są D8k w moim torze.

Radziłbym jeszcze porównać z nimi przynajmniej Beyerdynamiki lub focale, aby mieć pewność co do słuszności decyzji zakupowej. Należy pamiętać, że własnych uszu nie zastąpią opinię choćby największych autorytetów w dziedzinie audio, a szczególnie tych przekonanych o swojej nieomylności ;)

Alternatywą dla wspomnianego przetwornika może być też RME ADI DAC.

Edit: w przypadku sprzedawców sprzętów audio mam wrażenie, że najczęściej potencjalnemu klientowi, który nie ma, np. o nausznikach pojęcia, starają się wybrać słuchawki drogie, które nie schodzą i połączyć je również z odpowiednio drogim (niekoniecznie synergicznym) wzmacniaczem/integrą dostępnym u nich w sprzedaży.  Na jak najlepszym ukazaniu swojego sprzętu powinno zależeć, ale często nawet na imprezach takich, jak AVS różnie z tym bywa. 

Świetnie, że się zjawiłeś na forum, bo dawno nie byłem świadkiem tak ożywionej dyskusji na AH:)
« Ostatnia zmiana: 13-01-2020, 19:34 wysłana przez Tytus1988 »

-Pawel-

  • 4720 / 5470
  • Ekspert
13-01-2020, 17:35
Jakby co, mam na to świadka. Może się odezwie. :)

Podpisuję się jako świadek :-) K701 to wredne słuchawki, z bardzo dobrego Fostexa, który nieźle sobie radził ze Stellią (choć nie tak dobrze jak Q12 po XLR) zagrały jak piła mechaniczna, czyli niezbyt przyjemnie. Okiełznała je dopiero Perełka Majkela, z którą zaczęły grać muzykę i to nawet te trudniejsze realizacje. Natomiast Stellia kompletnie nie przypasowała BP, zagrała z nią słabiej niż z karty dźwiękowej, wyjątkowo niesynergiczne połączenie.

A nie lepiej by było jednak 880 zamiast tych AKG?
Wczoraj próbowaliśmy je czymś napędzić, ale za każdym razem było zbyt ostro. Karol chyba wcześniej je pędzał via interface, ale nie było już czasu zweryfikować jak to gra.

Firestarter

  • Gość
13-01-2020, 23:15
Sugerujecie abym kupił jakieś inne słuchawki? Ja słuchałem chyba ze 4 modeli za bardzo duże kwoty i te AKG mi się z tego najbardziej podobają.

Karol

  • 2004 / 4295
  • Ekspert
13-01-2020, 23:16
@Firestarter trochę się zeszło, ale chciałem to zrobić jak należny. :)
Opisuję swoje wrażenia w kolejności słuchania zaproponowanego nagrania z YouTube na poszczególnych urządzeniach.

 Focusrite Saffire Pro 24 DSP.
 Głosy ludzkie i instrumenty na podpiętych AKG K701 brzmią naturalnie. Zupełnie nie czuje się braku niskich tonów.
 Potencjometr musiałem ustawić na godzinie 3. Słucham dosyć głośno, mimo to zostało mi jeszcze trochę do końca skali. :)

 M-Audio Profire 610.
 Jak wyżej. Z tym, że dla mnie, dopiero na maksymalnej głośności było tak jak lubię.
 Instrumenty odsunięte minimalnie dalej w głąb niż na Saffire, ale cała reszta bardzo podobna.
 Na moje potrzeby, do słuchania na AKG K701, to urządzenie mógłby służyć tylko jak DAC.
 Lubię mieć zapas głośności, a na wbudowanym w niego wzmacniaczu bym go nie miał.
 
 Audiolab M-DAC (wersja bez plusa).
 Maksymalna głośność na wbudowanym wzmacniaczu, większa niż na Profire 610, a trochę mniejsza niż na Saffire Pro 24.
 Dźwięk ostrzejszy z bardziej wyeksponowaną górą.
 Dla mnie AKG K701 lepiej zabrzmiały z Saffire Pro 24 DSP niż z Audiolab M-DAC, a myślałem, że będzie odwrotnie.
 
Z tej trójcy do słuchawek AKG K701, wybrałbym interfejs Focusrite Saffire Pro 24 DSP.

Sprawdziłem jeszcze, jak grają ten utwór K701 prosto z dziurki: "Questyle CMA Twelve Standard" i z "Fostex HP-A8 Mk2".
Na CMA 12, dźwięk był najbardziej wyrazisty, z największą liczbą detali.
To właśnie na nim, talerze wypadły najlepiej. Reszta instrumentów równie naturalna, jak na pozostałych urządzeniach.
Według mnie na HP-A8 Mk2, szczegóły może nie były aż tak wyeksponowane jak na CMA 12, ale dźwięk miał więcej głębi.
Dla mnie, AKG K701 podłączone do tego urządzenia, całościowo brzmią lepiej.

Tak na marginesie.
Paweł coś ty wczoraj puszczał za utwór, że brzmiał aż tak fatalnie na K701 podłączonych chyba do Fosteksa?
Dziś oprócz kawałka zaproponowanego przez @Firestartera, posłuchałem jeszcze kilku utworów i było nieźle.
Wiadomo, że to o nie poziom Focal Stellia, ale np. płyta Buddy Guy-a "DJ Play My Blues", gdzie gitarowe granie właściwie dominuje, zabrzmiała całkiem przyzwoicie. Perkusji brakuje bardzo dużo do tej na Stelliach, ale tak będzie na większości słuchawek i to o wiele droższych niż AKG K701.

Ze wszystkich wymienionych tu urządzeń, dla AKG K701 wybrałbym Fostex HP-A8 Mk2.
Biorąc pod uwagę stosunek jakości do ceny jak również oferowany dźwięk, drugi w kolejce byłby Focusrite Saffire Pro 24 DSP.

@Firestarter, na koniec jeszcze mała dygresja.
Możesz wziąć też pod uwagę słuchawki, które mają na głowie muzycy w nagraniu z YouTube.
Są to Bayerdynamic DT 770 Pro. Nie mam DT 770, ale mam DT 880, które rekomendował Ci @Alucard.
Na Focusrite z podłączonymi do niego Bayerdynamic DT880 600Ω, jest trochę ciszej niż na AKG K701.
Potencjometr musiałem rozkręcić do końca skali i dla mnie dopiero wtedy, było w sam raz.
Ale dźwiękowo na pewno nie jest gorzej niż na AKG K701. Przy DT880 o niższej impedancji, może być bardzo dobrze.
Nie miałem DT770, ale wydaje mi się, że mogą być równie dobre jak DT880.
« Ostatnia zmiana: 14-01-2020, 00:14 wysłana przez Karol »

Firestarter

  • Gość
14-01-2020, 00:15
Bardzo dziękuję za pomoc Karolu. Zamówiłem K701. Teraz jeszcze interfejs. Nie chcę wydać 5 tys., nie ma czegoś tańszego? Nie chcę sprzętu luksusowego do ozdoby, ale taki jak w studiach - dobrze grający.

Karol

  • 2004 / 4295
  • Ekspert
14-01-2020, 00:32
@Firestarter, zaproponowałem Ci powyżej, właśnie takie urządzenie.
Jest nim Focusrite Saffire Pro 24 DSP. Zdaje się ze nie ma go już w sprzedaży. Ale używki się trafiają.
Sam kupiłem używany. Ewentualnie poszukaj jego następcy.
Uważam, że może to być też, chyba nawet bardziej rozbudowany Focusrite Liquid Saffire 56.
Myślę, że nie powinien być gorszy od Focusrite Saffire Pro 24 DSP.
Na Allegro są obecnie dostępne 2 egzemplarze Focusrite Liquid Saffire 56, w cenie 1200 i 1500 zł.

Zapomniałem dodać, ze ten interfejs jest na FireWire, ale wydaje mi się, że twój Mac powinien chyba mieć takie wejście!?
« Ostatnia zmiana: 14-01-2020, 00:57 wysłana przez Karol »

Tytus1988

  • 148 / 1690
  • Aktywny użytkownik
14-01-2020, 00:43
Sugerujecie abym kupił jakieś inne słuchawki? Ja słuchałem chyba ze 4 modeli za bardzo duże kwoty i te AKG mi się z tego najbardziej podobają.

Jeśli jest to oczekiwane brzmienie, to decyzja jak najbardziej słuszna. Byłem przekonany, że były to tylko Ultrasone 5 oraz Pioneer Master. Zaproponowany FOCUSRITE SAFFIRE PRO 24 jest do kupienia na stronie za 1150: https://drumstore.pl/pl/interfejsy/4729-focusrite-saffire-pro-24.html W przypadku alternatywy do około 3 tys. zł możesz sprawdzić RME ADI 2.

@Karol: Bardzo wartościowe zestawienie!

Karol

  • 2004 / 4295
  • Ekspert
14-01-2020, 01:13
Zaproponowany FOCUSRITE SAFFIRE PRO 24...

@Tytus1988 to nie jest to samo urządzenie, ale być może będzie wystarczające.
Ja zaproponowałem Focusrite Saffire Pro 24 DSP, które ma 2 wyjścia słuchawkowe i jak sama nazwa wskazuje, wbudowany procesor DSP.

@Karol: Bardzo wartościowe zestawienie!

Dziękuję za uznanie. :-)
« Ostatnia zmiana: 14-01-2020, 01:17 wysłana przez Karol »

Sekator

  • 447 / 3282
  • Zaawansowany użytkownik
14-01-2020, 06:23
Co to znaczy, że są trudne do wysterowania, sorry za pytanie, ale laikiem jestem.
Ja osobiście jakoś tego nigdy nie doświadczyłem, a próbowałem je z różnym sprzętem. Nie znam pochodzenia tej legendy. Owszem z telefonu będzie kiepsko i cicho, ale przyzwoity wzmacniacz już wystarcza.