Audiohobby.pl

Kasety magnetofonowe -temat ogólny-

bsw

  • 515 / 4924
  • Ekspert
06-09-2022, 10:37
Hej, mam pytanie techniczne bo się zastanawiam jak zmyć z kaset napisy typu SONY, MAXWEL. Są one naniesione na plastik kasety. Macie jakieś rozwiazania? Próbował już ktoś to zmyć? Pozdrówki!
Nie wiem o jakie napisy chodzi. Kiedyś, gdy czyste kasety były drogie albo niedostępne (późny PRL), można było tanio kupić kasety z nagranymi bajkami, słuchowiskami itd. Ich wadą były nadrukowane na plastik opisy zawartości, które usuwało się spirytusem albo... gumką do mazania!
Ech czasy...

miki11

  • 3 / 592
  • Nowy użytkownik
06-09-2022, 23:05
Ja się zastanawiam po co robić profanacje ?
Chcę coś wydać, a uważam że markowe kasety są lepsze od tych dzisiejszych które możemy kupić w Chinach/ Polsce bez napisów. Dziękuje za linki.
« Ostatnia zmiana: 06-09-2022, 23:07 wysłana przez miki11 »

Hammer

  • 4680 / 2285
  • Ekspert
07-09-2022, 07:27
Możesz sam to zrobić w pare minut np w Corellu dopasowywując do danej kasety.

Krzysztof_M

  • 1469 / 5278
  • Ekspert
07-09-2022, 10:31
Ja się zastanawiam po co robić profanacje ?
Chcę coś wydać, a uważam że markowe kasety są lepsze od tych dzisiejszych które możemy kupić w Chinach/ Polsce bez napisów. Dziękuje za linki.
Na Twoim miejscu fakt użycia markowej kasety bym wykorzystał - to w końcu bardzo dobrze o świadczy o twórcy, że dba o jakość produktu i nie godzi się na kompromisy z seryjnej wytwórni.
A następnie zaprojektowałbym naklejki, które spokojnie dałoby się naklejać tak by przy okazji nie zakrywać loga brandu kasety.

Osobiście sam doceniłbym takiego twórcę.
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

zepter

  • 254 / 845
  • Zaawansowany użytkownik
07-09-2022, 20:30
Znalazłem takie ogłoszenie. Czy mam wrażenie że to jest przerobiona kaseta na szpulki. Może ktoś coś wie więcej na ten temat. Z chęcią zmodyfikował bym sobie parę kaset na szpulki.

zepter

  • 254 / 845
  • Zaawansowany użytkownik
07-09-2022, 20:35
Znalazłem na OLX taki zestaw.
Tylko cena dosyć spora.
Może ktoś ma pomysł na wydrukowanie takich szpulek we własnym zakresie.

Hammer

  • 4680 / 2285
  • Ekspert
07-09-2022, 21:48
tak są poprzerabiane.
Tylko trzeba uważać bo 60 min na szpulki nie wchodzi, trzeba mieć taśmy krótsze , bodajże chyba 46 montowałem.
Same szpulki kupisz taniej od chińczyków.

Po modyfikacji ślizgacze się nie mieszczą , to takie kasety tylko na wygląd, high endu czy hifi nie będzie .....

zepter

  • 254 / 845
  • Zaawansowany użytkownik
07-09-2022, 22:04
Dziękuję za wyjaśnienie. Poszukam na Aliexpres co tam mają ciekawego.

Matii

  • 10 / 793
  • Nowy użytkownik
18-09-2022, 18:24
Czołem Panowie,
Mam następujące pytanie odnośnie taśm licencyjnych - mam kilka taśm oryginalnych/licencyjnych od jednego producenta (kolekcja Black Sabbath) w kilku z nich występuje problem - w różnych nieregularnych miejscach w trakcie ich odtwarzania pojawia się takie "zaciąganie" dźwięku, potem coś zagulgocze a w końcu taśma sama się wyłącza. Pojawia  się to rożnie - czasami na początku, czasami w środku czasami na końcu. Czasem taśma pochodzi dłużej, czasami krócej, wyjmę ją przewinię i na chwilę jest OK po czym problem wraca.
Magnetofon jest po przeglądzie - wymieniona rolka i paski, głowica skalibrowana.
Na innych taśmach problem raczej nie występuje, może na jednej.
Czy problem może leżeć w magnetofonie, w tym, że jest to sprzęt 3 głowicowy, czy to po prostu taśmy są uszkodzone.
Taśmy pochodzą od rożnych sprzedawców.
Z tego co pamiętam słuchałem jednej czy dwóch z nich ich na innym magnetofonie (też Technics 701) i chyba było ok.
Co o tym sądzicie?

ArturP

  • 1300 / 2783
  • Ekspert
18-09-2022, 19:55
Z tego co pamiętam słuchałem jednej czy dwóch z nich ich na innym magnetofonie (też Technics 701) i chyba było ok
Chyba sobie odpowiedziałeś na Twój problem. Źle przeprowadzona naprawa Twojego magnetofonu. Kasety na 99% sprawne.

pień

  • 2227 / 1023
  • Ekspert
18-09-2022, 20:04
 Ja na pierwszy ogień wziąłbym pod lupę wkładki w kasetach.   Trafiło mi się kilka z takimi samymi objawami i trochę sprawę badałem-  wyszło że taśma lepi się do wkładek w kasetach, wymieniłem je i zdaje się że jest OK.  Jedną z nich w całości przełożyłem do innej kasety i też śmiga.
   Zakładam że taśmy trzymają się i nie brudzą toru w magnetofonie.
Oczywiście same taśmy również chodzą z różnymi >oporami<   i w jednym przypadku byłem wręcz pewien że z taśmami jest coś nie tak bo problem był z jednym konkretnym typem taśmy,  okazało się jednak  że winowajcą był magnetofon.

ed...    hehe -    ja w tą  a Artur w drugą stronę.

« Ostatnia zmiana: 18-09-2022, 20:08 wysłana przez pień »

JaKub92

  • 1822 / 5472
  • Ekspert
18-09-2022, 23:37
Jakiego wydawnictwa są te kasety i z jakich lat? Mam kilka oryginalnych kaset, które nie brudzą toru prowadzenia taśmy, a objawy są takie, jak opisujesz. I też niektóre magnetofony jakoś je "przeciągną", inne nie. Substancja smarna taśmy mogła zdegenerować się po latach i taśma przechodzi przez tor z dużym oporem (oczywiście cierpią na tym również głowice).
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

Matii

  • 10 / 793
  • Nowy użytkownik
19-09-2022, 13:57
Jakiego wydawnictwa są te kasety i z jakich lat? Mam kilka oryginalnych kaset, które nie brudzą toru prowadzenia taśmy, a objawy są takie, jak opisujesz. I też niektóre magnetofony jakoś je "przeciągną", inne nie. Substancja smarna taśmy mogła zdegenerować się po latach i taśma przechodzi przez tor z dużym oporem (oczywiście cierpią na tym również głowice).

Gimcastle Ltd/ Castle Communicationc PLC - 1996 rok, made in England.
Problem dotyczy kolekcji kaset Black Sabbath wydajne przez w/w firmę.
Reszta mojej kolekcji - ponad 150 kaset chodzi na tym magnetofonie OK. Może jedna czy dwie kasety mają podobny problem.

JaKub92

  • 1822 / 5472
  • Ekspert
20-09-2022, 15:11
Z kaset z angielskich wydawnictw mam taki sam problem z Meat Loaf "Bat Out of Hell II". Taśma wydaje się być w bdb stanie, a większość magnetofonów zatrzymuje się podczas odtwarzania. Nie chcę Cię martwić, ale to na 99% wina samych taśm :(
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

chorazy3

  • 1479 / 1589
  • Ekspert
02-10-2022, 16:50
Ja dziś na pchlim targu w Szczecinie/Przecławiu takie znalazłem. 10 zł za 3 sztuki. Pudełka porysowane strasznie ale same kasety w ładnym stanie.
Paweł