Audiohobby.pl

Kasety magnetofonowe -temat ogólny-

JaKub92

  • 1822 / 5473
  • Ekspert
15-10-2022, 20:53
Tak, tylko tak piszę dla jasności, co by ktoś po przeczytaniu nie pomyślał, że przy 250 nWb/m wskaźnik ma być na 0 dB :)
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

AUDIOTONE

  • 9387 / 5826
  • Ekspert
15-10-2022, 21:04
Tak, tylko tak piszę dla jasności, co by ktoś po przeczytaniu nie pomyślał, że przy 250 nWb/m wskaźnik ma być na 0 dB :)

Podobna sytuacja jest w AKAI GX ;-) kołomyja na maxa hahaha

Dlatego by uniknąć takich dziwnych pomyłek i niewymienności stosujemy kalibrację odczytu przy pomocy kasety Dolby 400Hz ANSI. I po kłopocie z ustawieniami, ale o tym jest już pisane dziesiątki razy.
« Ostatnia zmiana: 15-10-2022, 21:06 wysłana przez AUDIOTONE »
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

pień

  • 2228 / 1024
  • Ekspert
15-10-2022, 22:51
Mnie to w sumie nie zawadza :)   I tak np.  gdy po nocy słucha się to wyświetlacz z takiego Kena spokojnie oświetli okolicę.

JaKub92

  • 1822 / 5473
  • Ekspert
15-10-2022, 23:23
Ja w sumie też lubię, kiedy wskaźniki rzeczywiście się ruszają, a nie ledwie podrygują ;)
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

pień

  • 2228 / 1024
  • Ekspert
18-10-2022, 12:46
Tak na wszelki wypadek zapytam się :)
     Dajmy na to mam lenia i nie chce mi się Kenwoda jednego z drugim kalibrować na nowo-   one to zresztą między sobą też za bardzo nie zgadzają się  (szczególnie to 5010 lubi świecić wszystkim co ma na wyświetlaczu-  o czym już było pisane hahaha)
   No to zrobię tak  - przykład dla taśmy BASF na której pisze że ona to wytrzyma -1 dB   no góra 0db.   Daję na pożarcie Kenowi i pokrętłem dowalę poziom że na dzień dobry jest z 4-5  dB  w plusie-   fajnie wygląda przy zapisie   ale to zaledwie zadowala okolice 0dB  w JVC  np.
     No to chyba tak może być?   
:)
(idąc za ciosem-  pakuję TDK  która wzięła na klatę 5dB  w JVC-  to w Kenie wypadnie już pobłyskiwanie ostatniej lampki na końcu wyświetlacza hahahahahaha  Ujdzie? )
« Ostatnia zmiana: 18-10-2022, 12:51 wysłana przez pień »

JaKub92

  • 1822 / 5473
  • Ekspert
18-10-2022, 15:14
Czy masz poprawnie skalibrowane magnetofony to tak naprawdę ciężko powiedzieć, nie mając ich przed sobą na stole, ale  ogólnie takie różnice we wskazaniach mogą występować pomiędzy różnymi magnetofonami. Między 160 nWb/m a 250 nWb/m masz 4,5 dB różnicy.
Pomijając już poziomy odczytu, niektórzy producenci lubili ustawiać sam wskaźnik według swojego "widzi mi się", gdzie 0 dB lub VU nie pokrywało się z żadną z trzech podstawowych norm - tak czasami robiło SONY oraz z tego co wiem, również AKAI.
Na wskazania podczas odtwarzania muzyki, o których piszesz, duży wpływ ma także czas reakcji wskaźnika. 5010 ma bardzo szybki i dokładny wskaźnik - nie wiem, jak wypada przy nim ten JVC, a w wielu magnetofonach wskaźniki pracując tak ospale, że nie przy bardziej dynamicznych nagraniach nie zdążą dobić do wartości szczytowej i już muszą "opadać" (co jest w sumie normalne dla wskaźników VU). Tutaj świetnym przykładem jest chociażby DIORA MDS 442 i 446 ;)
Pamiętam, jak zaczynałem zabawę z deck'ami i kiedy miałem ich już kilka i każdy pokazywał co innego, to byłem przekonany, że z niektórymi jest coś nie tak, przez co wtedy pokręciłem sobie kilka polskich deck'ów... :P No ale człowiek był młody, niedoświadczony i głupi (i pewnie nadal jest głupi, tylko mniej :D)
« Ostatnia zmiana: 18-10-2022, 15:17 wysłana przez JaKub92 »
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

Hammer

  • 4681 / 2286
  • Ekspert
18-10-2022, 19:28
Pomimo tego iż poziomy na tych samych scalakach w kaseciakach różnych firm są takie same a przynajmniej powinny być to się to nie koresponduje z poziomem wyjścia i ...wskaźnikami.
Miało być oczywiście wszystko kompatybilne a wysżły 3 normy i pierdyliard ustawień .
Dlatego trza ustawić kaseciaki wg scalaków i nagrywać bez red szumów i problem z głowy .
Warto zrobić testy kaset i wybrać modele posiadające jak najmniej szumów własnych i kłopot z głowy.
Bo.... np medal temu kto nagra z red szumów muzyke poważną o minimalnej i chwilowej wysokiej impresji dźwieku...... najniższe poziomy czasem poniżej 20 db to porazka, a potem nagle wystrzaŁ na np plus 4.
A przy nagraniu bez redukcji na niskich poziomach szum przebija muzyczke....

Jeśli dalej jest problem to ... po 2 x warka strong 9% już tego nie słychać, jest miodzio, po 3 zaczyna być prawie perfect, a po 4 to jest high definition
« Ostatnia zmiana: 18-10-2022, 19:33 wysłana przez Hammer »

JaKub92

  • 1822 / 5473
  • Ekspert
18-10-2022, 20:20
Jeśli dalej jest problem to ... po 2 x warka strong 9% już tego nie słychać, jest miodzio, po 3 zaczyna być prawie perfect, a po 4 to jest high definition

No tak, idąc takimi metodami, to nawet chiński jamnik zacznie grać ;)
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

pień

  • 2228 / 1024
  • Ekspert
18-10-2022, 20:40
To jest bardzo dobra metoda :)  Ja tam mogę potwierdzić że jak są 3 kraty to czerwony chiński jamnik jest bankowo hiendową maszyną w garażu. Nawet gdy poprzednio w jego głośnik był wbity śrubokręt :)

chorazy3

  • 1479 / 1590
  • Ekspert
30-10-2022, 18:45
Taką TDK AD zdobyłem, niestety bez wkładki. Ma ktoś może zeskanowaną?
Paweł

m701

  • 355 / 2567
  • Zaawansowany użytkownik
30-10-2022, 21:16
Taką TDK AD zdobyłem, niestety bez wkładki. Ma ktoś może zeskanowaną?
Pawle, akurat dość ładny skan wkładki jest na https://ez647.sk/cc/bb/tdk_ad9086a.jpg chyba że coś pokręciłem i to nie do tej kasetki, mam w kolekcji też samą wkładkę bez kasety, niestety od paru lat nie mam już skanera.
Mirek

chorazy3

  • 1479 / 1590
  • Ekspert
30-10-2022, 21:48
Wielkie dzięki! To zdaje się ta której potrzebuję.
Paweł

m701

  • 355 / 2567
  • Zaawansowany użytkownik
30-10-2022, 21:55
Widzę że zdobywamy kasety w różnych miejscach, giełdy itp, a wymieniacie się może między sobą ?, ja na przykład zbieram tylko pojedyncze egzemplarze, a że kupuję niekiedy zestawy kaset, w których niejednokrotnie większość to potem duble, takich zbędnych mi kaset na wymianę miałbym setki, stany różne, od badziewia do idealnych,. Pierwszy plan zdjęcia kasetki rozłożone podczas przebierania których nie mam, trafiły akurat bez pudełek, wszystko w tle to już powtarzające się w mym małym zbiorze kaset (ponad 20 lat zbierałem militaria, kasety dopiero od paru lat, dla tego wiedza o nich i ilość marne).
Mirek

chorazy3

  • 1479 / 1590
  • Ekspert
31-10-2022, 12:07
Wow ale zbiór kaset! Trochę zejdzie, żeby to wszystko posegregować:) Dużo fajnych widzę.
Z wymienianiem to była fajna sprawa, niestety odległości pomiędzy nami, zbierającym mogą być problemem.
Ja na giełdach jestem rzadko, w mojej okolicy kaset i magnetofonów jest bardzo mało. Raczej zostaje mi alle i inne serwisy, ale też coraz mniej kupuję ze względu na ceny.
Kupowałem, żeby mieć do nagrywania a nie do kolekcji ale że mam dużo więcej niż będę kiedykolwiek w stanie nagrać to chcąc nie chcąc mam małą kolekcję.
« Ostatnia zmiana: 31-10-2022, 12:14 wysłana przez chorazy3 »
Paweł

m701

  • 355 / 2567
  • Zaawansowany użytkownik
31-10-2022, 20:21
Dzisiaj Pawle odległość to żaden problem, jakiś czas temu wystawił ktoś kasety na olx, w tytule "Zamiana", było parę sztuk które mi się podobały, odpisałem, potem już na priw wysyłaliśmy sobie zdjęcia i dogadywaliśmy się co do wymiany, wysyłka przez olx bo było najtaniej, nawet nie pamiętam skąd facet jest, chyba wystawię też takie ogłoszenie.
Mirek