Audiohobby.pl

Kasety magnetofonowe -temat ogólny-

pień

  • 2238 / 1031
  • Ekspert
07-06-2022, 18:00

Wiem oczywiście, że nie odpowiedziałem na Twoje pytanie, ale moja opinia jest taka, że te "the best of the best" taśmy są w pewnym momencie trochę zbędne. Jasne, że dalej uwielbiam obcować z TDK SA-X, Maxell XLI-S czy Sony HF-ES itd, ale ich przewaga nad niższymi modelami mocno się zaciera przy dobrej klasy decku moim zdaniem.

Nie jesteś osamotniony w poglądzie :)
  Ja wprawdzie żadnej ruskiej taśmy nie mam ale jakaś Jugosłowiańska jest i w sumie- całkiem tragiczna nie jest :)
  Robiłem za to próbę nagrywania na tzw.  jamniku  :)   ale za to jamnik z CD przez co znacząco skróciłem tor do tego audiofilskiego badania
hahahaha.  Wyszło że mam same kijowe taśmy w sumie :)   Od biedy niektóre wypadały lepiej niż ta z Jugosławii ale za to chromówki to tragedia całkowita.
  No a prawdziwe magnetofony (chyba mam taki z jeden czy dwa mam nadzieję)  twierdzą zupełnie co innego:  Wszystkie są dobre

A odpowiadając na pytanie którą uważam za najlepszą.
 Trudna sprawa- bo są trzy najlepsze :) jak dla mnie.   Ale bardzo-bardzo mi pasuje żelazowa Maxima Basf-a   jaki to rocznik?- hyyy\
coś koło 87-89 czy jakoś tak.
ed:   można by ją w ładną kasetkę Sony HF-ES np.  wsadzić i mało kto by się kapnął heheheheh.  Ale ma taki swój >głos< który mi pasuje.
« Ostatnia zmiana: 07-06-2022, 18:09 wysłana przez pień »

PhantomLord

  • 420 / 2271
  • Zaawansowany użytkownik
10-06-2022, 08:17
Mateusz, polecam w takim razie radzieckie taśmy :P
I wziął mnie złapał za słowo ;D.
Analogowa Grupa Wywrotowa. Mateusz

paww

  • 327 / 5895
  • Zaawansowany użytkownik
10-06-2022, 10:37
przyzwoita taśma typu II do dostania w mediamarkcie ma ciekawy granatowy wygląd obudowy

Zawsze trzymała poziom, ostatnie lata z tego co pamiętam nieco gorszą obudowę miała ale sama taśma dalej dobra.

paww

  • 327 / 5895
  • Zaawansowany użytkownik
10-06-2022, 10:41
Coś mi się wpis powtórzył :)

judasz94

  • 388 / 1105
  • Zaawansowany użytkownik
10-06-2022, 11:21
I wziął mnie złapał za słowo ;D.

A to wredny dziad ;)
Adam
Pro audio, muzyk, elektronik

PhantomLord

  • 420 / 2271
  • Zaawansowany użytkownik
10-06-2022, 12:48
przyzwoita taśma typu II do dostania w mediamarkcie ma ciekawy granatowy wygląd obudowy

Zawsze trzymała poziom, ostatnie lata z tego co pamiętam nieco gorszą obudowę miała ale sama taśma dalej dobra.
Powtórzony wpis, to tam małe piwo :D, ale odniosłeś się do wpisu sprzed 14 lat...nie żebym się czepiał :D, ale już się trochę zdezaktualizowała choćby kwestia dostępności wspomnianej taśmy w MM :D.
Analogowa Grupa Wywrotowa. Mateusz

paww

  • 327 / 5895
  • Zaawansowany użytkownik
10-06-2022, 13:40
Też to zauważyłem, niestety nie wchodziłem na forum wiele lat i mi się trochę pochrzaniło :)

PhantomLord

  • 420 / 2271
  • Zaawansowany użytkownik
11-06-2022, 10:54
Też to zauważyłem, niestety nie wchodziłem na forum wiele lat i mi się trochę pochrzaniło :)
Nie no problem żaden :-). Przyznaję, że mnie nabrałeś, bo kolegę gotyk1 kojarzę tylko z wpisów i to właśnie sprzed lat :-D.

Wracając do tematu to nigdy nie miałem tych konkretnych ux-s'ów, do których się odnosiłeś. Starsze roczniki z 80' i początku 90' jak najbardziej, uwielbiam te taśmy, ale do tych nowszych zraziły mnie opinię, że taśmy miały duże problemy z utrzymaniem jakości. Masz z nimi jakieś większe doświadczenie?
Analogowa Grupa Wywrotowa. Mateusz

m701

  • 357 / 2574
  • Zaawansowany użytkownik
12-06-2022, 12:32
To zdjęcia kolegi Mirka (@m701) od nas z forum, może on będzie wiedział coś więcej....
Oj raczej będzie wiedział tyle co nic, kasety kupione na portalu internetowym, jako mieszanka kaset, czyli tak jak lubię kupować kasety, na Discogs.com znalazłem jedynie że firma wydawała kasety nagrane, pokazane jest tam tylko sześć kaset, czyli nakłady raczej miała małe, pierwsza pokazana to "Maanam" z numerem JK025 z 1983 roku, jeśli wydawali kasety według kolejności, to pierwsze kasety mogły ukazać się wcześniej, 1982 roku, ostatnia pokazana i datowana jest z 1987 roku, ale wtedy zmienione jest też troszkę logo, czyli już ten rok odpada. Kasetki pokazane też tu na forum w kasetach polskich,.
Mirek

paww

  • 327 / 5895
  • Zaawansowany użytkownik
12-06-2022, 18:29
Też to zauważyłem, niestety nie wchodziłem na forum wiele lat i mi się trochę pochrzaniło :)
Nie no problem żaden :-). Przyznaję, że mnie nabrałeś, bo kolegę gotyk1 kojarzę tylko z wpisów i to właśnie sprzed lat :-D.

Wracając do tematu to nigdy nie miałem tych konkretnych ux-s'ów, do których się odnosiłeś. Starsze roczniki z 80' i początku 90' jak najbardziej, uwielbiam te taśmy, ale do tych nowszych zraziły mnie opinię, że taśmy miały duże problemy z utrzymaniem jakości. Masz z nimi jakieś większe doświadczenie?

Ostatnie jakie kupowałem to były Made in Mexico, poza wizualnie gorzej wyglądającą obudową, taką robioną jakby na taniej wtryskarce, sama taśma z tego co wiem jest wysokiej jakości (ma taki czarny kolor, pewnie chemicznie jest to to samo co w starszych UX-S). Nawet nie wiem czy na dobrych magnetofonach nie grały lepiej niż np. TDA SA, chociaż te drugie też bardzo dobre. Mimo "taniej" obudowy nie zauważyłem aby te Mexico były jakieś gorsze np. traciły jakość, nie chciały się przewijać, zacinały się, nie pamiętam takich zdarzeń. Piszę trochę na bazie doświadczeń sprzed lat, gdyż zasadniczo nie używam już magnetofonu do słuchania muzyki (chociaż stoi cały czas gotowy do użytku). W załączeniu przesyłam zdjęcia, miło popatrzeć i powspominać :)

paww

  • 327 / 5895
  • Zaawansowany użytkownik
12-06-2022, 18:34
Jeszcze zdjęcia

artekk

  • 1694 / 5880
  • Ekspert
12-06-2022, 19:05
Mam taką UX-S z końca produkcji z pięciopaku, która albo sama sobie zrobiła kuku, czyli rysę na taśmie po przewinięciu przed nagrywaniem, albo już ta rysę miała. Stawiam na jakiś zadzior na kołku prowadzącym w obudowie, czy coś w tym stylu, czyli marne wykonanie shella. Od tej pory unikam tych wypustów.
Analogowa Grupa Wywrotowa. Arturo

JaKub92

  • 1822 / 5480
  • Ekspert
14-06-2022, 22:43
Całkiem ostatni UX-S nie miał już zielonego oznaczenia UX-S i strony na kasecie, tylko białe (chyba nawet takie mam - jak nie zapomnę, to pokażę). O ile sama taśma jest niezła, to wykonanie obudowy fatalne - jak we wszystkich "Made in Mexico" :/ I prawie czarna obudowa bez żadnego okienka... Rozbiegówek też już nie oznaczali kolorami, jak to zawsze robiło SONY, tylko tutaj ładowali już przezroczyste lub białe. Wkładka też jakby wydrukowana na szybko na kompie... A szkoda, bo widząc ta kasetę w folii mamy wrażenie, że po rozpakowaniu jej zobaczymy coś ładniejszego, niż się okazuje... Często zastanawiałem się nawet, czy nie są to po prostu podróbki, ale chyba jednak SONY całkowicie olało temat jakości kaset :/
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

Matii

  • 10 / 801
  • Nowy użytkownik
15-07-2022, 11:39
Witam Panowie,
Mam pytanie dotyczące kasety muzycznej licencyjnej (oryginalnej) - kupiłem kasetę z lat 80 - tych i podczas odtwarzania drugiej strony słychać takie delikatne chrobotanie/ocieranie. Niby nic poważnego ale jest słyszalne. Podczas przewijania w przód i tył słychać natomiast takie klekotanie - to już jest wyraźnie głośniejsze.
Wiem, że kasety są rożne i różnie się układają - jakieś piski i odgłosy szczególnie przy przewijaniu ale tutaj jest to takie dość wyraźne.
Czy jest to jakiś problem - w sensie czy nie obciąża to w jakiś sposób silnika czy też napędu magnetofonu, czy nie jest szkodliwe dla magnetofonu?

chorazy3

  • 1483 / 1597
  • Ekspert
15-07-2022, 13:30
Te licencyjne nie miały najlepszej mechaniki. Folie ślizgowe mogą być zużyte lub brudne, wymiana na nowe może pomóc.
Zobacz czy taśma jest równo nawinięta na szpulki.
Zwłaszcza jeśli jest dużo taśmy i jeszcze do tego kilka razy zatrzymasz odtwarzanie to robią się schodki ze zwojów nawiniętej taśmy i może to utrudniać przesuw.
Spróbuj przed otwarzaniem przewinąć taśmę do końca i z powrotem a następnie odtwórz daną stronę w całości bez zatrzymywania.
Paweł