Audiohobby.pl

Co po CD ?

rafal996

  • 1090 / 5864
  • Ekspert
06-03-2009, 23:16
Dlatego Sony odpuściło i specjalnie nie promuje tego poronionego pomysłu, który dawno temu umarł. Promowaniem zajmują się dziś audiofilskie wytwórnie, które sądzą, że jeszcze zarobią na formacie w agonii.

josef

  • 536 / 5868
  • Ekspert
06-03-2009, 23:17
w każdej dziedzinie liczy się zawsze jedno - kompatybilność i wsparcie
sacd tego nie oferuje

audioholik

  • 424 / 5808
  • Zaawansowany użytkownik
07-03-2009, 00:16
>a na co liczyłeś?

na coś bardziej \'audiofilskiego\' niż odtwarzanie plików z komputera ;)

audioholik

  • 424 / 5808
  • Zaawansowany użytkownik
07-03-2009, 00:20
niestety wygląda na to że marketing znowu górą :(

josef

  • 536 / 5868
  • Ekspert
07-03-2009, 00:58
>> audioholik, 2009-03-07 00:16:52
>na coś bardziej \'audiofilskiego\' niż odtwarzanie plików z komputera ;)

to wymień mi ze 3 klocki odtwarzające pliki DSDIFF :)

audioholik

  • 424 / 5808
  • Zaawansowany użytkownik
08-03-2009, 00:04
jak mówię trzeba najpierw poczekać na pliki DSD... sprzęt żeby je odtworzyć już jest (patrz Digital stream playery LINN)

konto_usuniete

  • 0 / 5384
  • Nowy użytkownik
15-03-2009, 16:02
Od kilku dni jestem uzytkownikiem media playera Dvico  Tvix M-6500A (prezent na 40-te urodziny :-)  )
Troche informacji na temat urzadzenia :

http://digitalo.pl/product_info.php/products_id/2475

W urzadzeniu zainstalowalem dysk 500GB WD. Glownym powodem mojego zainteresowania tym modelem byl fakt , ze jako jedno z niewielu oferowalo mozliwosc czytania formatu bezstratnego FLAC . Po aktualizacji oprogramowania ( ze strony producenta) urzadzenie czyta takze APE .
Z informacji w necie wynika ze urzadzenie jest  zorientowane glownie na obsluge video( urzadzenie zostalo uznane jako jedno z bardziej zaawansowanych w tej materii ) ale ta sfera jakos zupelnie mnie nie interesuje.

Walory uzytkowe:

-estetyczna , solidna  nieduza obudowa
-czytelny wyswietlacz umozliwiajacy poruszanie sie po folderach i wynajdywanie wybranych utworow bez  
podlaczenia z komputerem czy TV ( nalezy pamietac ze nazwy , tytuly itp nadajemy sami wiec czytelnosc latwosc nawigacji w duzej mierze zalezy od nas)
- funkcjonalny pilot
- urzadzenie pracuje cicho ( mamy mozliwosc programowania pracy wentylatora)
- podswietlanie przyciskow sterujacych  gasnie po chwili od zaprzestania uzytkowania ( wazne bo podswietlenie jest niebieskie z gatunku dosc oczojebnego)
- mozliwosc podpiecia dodatkowego dysku czy flash  poprzez dwa USB
- mozliwosc wlaczenia do sieci ( kabel  i wlasny adres IP)
-komunikacja z PC takze poprzez USB - dziala b. szybko
- wyjscie cyfrowe SPDIF i optyczne - a wiec mozliwosc podpiecia zewnetrznego DAC ( Tvix jako swego rodzaju "transport")
- oprogramowanie podlegajace aktualizacji i mozliwosci wzbogacania o nowe formaty , funkcje itpitd

Dzwiek.

Podstawowym testem bylo odtworzenie plyty na klasycznym CD , zrobienie jej wersji FLAC  ( EAC-em) i odtworzenie tego samego materialu z Tvixa. Jako ze od lat zajmuje sie budowa kolumn , mam taki swoj zestaw plt , nazwijmy go , testowy. Plyty moze niezbyt ambitne pod wzgledem muzycznym ale nienaganne pod wzgledem realizacji itp itd.
Na dokladke , po tylu latach  sa to plyty doskonale mi znane do najdrobniejszego szczegoliku.
Do testu uzylem kilku odtwarzaczy CD : Dwa Philipsy ( w tym jeden z TDA 1541) , Luxman ( PCM56) i jakies Sony.
W chwilach chwaly byly to urzadzenia kosztujace  1000- 2500 PLN a wiec zakres cenowy Tvixa. Fakt , ze teraz na Alledrogo mozna je nabyc za 100-200 PLN jest IMO bez znaczenia .

Bezposrednie porownanie IMO wykazuje zdecydowana przewage Tvixa . Dzwiek z Flaca  wydaje sie byc bardziej szczegolowy , bardziej skontrastowany dynamicznie, jest jakby lepiej osadzony i pewniejszy. Kwestia barwy jest jak na razie sprawa drugorzedna zwlaszcza ze porownywalem z kilkoma odtwarzaczami CD. Niemniej urzadzenie prezentuje co najmniej dobry poziom pod tym wzgledem - nie zaobserowalem ani specjalnego zafalszowania barwy , jakis zapiaszczen , wyostrzen itpitd. Na bardziej wnikliwa analize musi uplunac jeszcze sporo godzin odsluchu...

Wydaje sie ze wyeliminowanie klasycznego mechanicznego napedu plyty CD  i zwiazanych  z tym bledow odczytu itp przynosi znaczna poprawe.

Biorac pod uwage coraz bardziej dostepna mozliwosc zakupu w sieci plikow FLAC ( moze jeszcze nie w PL ale to kwestia czasu...) , fakt ze w nieduzym urzadzeniu mozna zgromadzic KILKASET plyt i miec do nich dostep z pilota
stanowi niezaprzeczalny atut. Walory dzwiekowe takze wskazuja na przewage tego urzadzenia nad klasycznym CD  z porownowalego zakresu cenowego ( mam nadzieje ze niedlugo bede mogl skonfrontowac  Tvixa z odtwarzaczem CD z tzw wysokiej polki ) . Niezaprzeczalna zaleta jest takze cala niezbadana ( jeszcze ) sekcja video .
Za okolo 2tys PLN otrzymujemy w pelni multimedialne urzadzenie zapewniajace bardzo dobra jakosc dzwieku co najmniej dorownujaca klasycznym odtwarzaczom CD  i ( ponoc) bardzo wysokiej jakosci sekcje video .



WaldeK

Dudeck

  • 5101 / 5833
  • Ekspert
04-11-2010, 23:26