Audiohobby.pl

Projekt Ślimak

ArturP

  • 1303 / 2793
  • Ekspert
27-08-2023, 10:37
Nie powiem, budka zaczyna wyglądać. Podoba mi się to czarne na wierzchu z tym ameliniowym po bokach, ładne.

pień

  • 2239 / 1033
  • Ekspert
27-08-2023, 15:20
Robię w/g swojego gustu-  dlatego sam ją klepię hahahaha.   Morda w nim też zaplanowałem że będzie ameliniowo-czarna.
  Jak dokładnie będzie wyglądała to jeszcze nie wiem na 100%    Konstrukcja całości naprasza się żeby było symetrycznie-  bo to gała selektora po lewej np.  a głos z drugiej strony-   wycieraczki albo jedno wielkie okno centralnie-  albo dwa nieco mniejsze rozstawione.
Parę guzików dla DAC-a  -  parę lampek trybu pracy itd...
     Z tym że morda to i tak będzie oddzielny panel i można ich wyprodukwać kilka sztuk w zasadzie i jeżeli mi odbije to dlaczego nie?
  Bo ja jakoś nie jestem zwolennikiem daleko posuniętej symetrii

Żeby nie było motaniny kabli w środku to wykorzystałem profile jako kanały dla nich.   Przy okazji trochę za ekranowane >w sosie własnym<  Przedni lewy róg to centrala-  tam będzie włącznik- bezpieczniki itp...   duperele.    Siłowe kable na dole  a kilka pomniejszych z tymi napięciami po parę volt  dla malinki itp.   dupereli pójdą górą.    Sam regulator głośności też rozrzuciłem na obie strony ale będę musiał dorobić kabelek synchronizujący.   Normalnie to są jeden nad drugim i spinają się na >jeża<  ale mi nie pasowało z powodu kabli sygnałowych-    w tym rozstrzelonym wariancie prawie ich nie ma i wypadają po 5 cm  max długości.

Kolejna przymiarka czy wszystko się zgra.   
  Kurna-  wolno idzie-  zapotrzebowanie na śrubki, podkładki i nakrętki duże.   Już więcej się nie będę dziwić ile tego będzie na Parts list w jakiej serwisówce bo jutro sam będę musiał dokupić z garść albo dwie.



Hammer

  • 4685 / 2296
  • Ekspert
27-08-2023, 16:41
nie ślimak tylko karmnik i poidełka brak

pień

  • 2239 / 1033
  • Ekspert
27-08-2023, 19:02
Spoko, dorobi się :)  Sterowane komputerowo-  najpierw ptaszek będzie musiał ładnie ćwierkać to coś mu skapnie.
Miejsce na wibrator też jeszcze by się chyba dało wygospodarować-  wiem że mało trochę  :(  i nie każdemu by wystarczało
:)
Tymczasem trochę dłubania od zadniej strony i sprawdzenie czy nie ma kolizji........
      interesów   hehehehe

pień

  • 2239 / 1033
  • Ekspert
29-08-2023, 08:50
Jak będziesz namolnie nalegał, to Ci wytłumaczę o co chodzi z ochroną zas. imp. ;)
Problemem może być ilość zasilaczy w jednej obudowie. Przewód ochronny z gniazda sieciowego łączysz do obudowy w dogodnym miejscu, jak najbliżej tego gniazda. Z tego miejsca, oddzielnymi przewodami, łączysz każdy z zasilaczy do punktu ochronnego. W tym przypadku nie masz możliwości połączenia w pętlę masy zasilania.

 Gdybyś zajrzał przypadkiem i kolejny raz osłowi (osiołowi ?)    -  niech będzie cep :)    Podpowiedział :)

Tzn.   zasilacze już przerobione i jest ok.
   Teraz trochę inna sprawa pt :   gniazdo   XLR
  ma oczywiście   1-2-3  to co trzeba .    Ma jeszcze dodatkową blaszkę-  czwartą-    do uziemienia jak myślę (?)   No bo po co innego.
Odpowiedzi na problem:

A---   Punkty uziemienia łączymy zgodnie z cytowaną częścią poradnika na początku postu
B---   Patrz  A   z tym że wystarczy jeden kabel  dla wszystkich XLR  bo są przecież w kupie obok siebie
C---  Olewamy to  bo i tak obudowa jest uziemiona
D---  Inna-   mogąca być zaskoczeniem dla osła-  znaczy cepa :)   typu trafił cep na kamień hehehe

ArturP

  • 1303 / 2793
  • Ekspert
29-08-2023, 10:46
Metalowe XLR'y zwykle uziemiam jak mam plastikową obudowę, w innym wypadku bez sensu. W plastiku łączę blaszkę przy gnieździe z PE zasilania. Ważne, najpierw wszystko łączyć ze sobą, a na końcu włączać zasilanie, NIGDY ODWROTNIE.

PS'y: To nie cep jest głupi, a jego obsługa. ;););)

pień

  • 2239 / 1033
  • Ekspert
30-08-2023, 00:34
Dzięki :)

ArturP

  • 1303 / 2793
  • Ekspert
02-09-2023, 03:24
Robert, jak postępy, czwarta doba leci, a tu zero wiadomości ;).

Ja też mam na tapecie wielki zasilacz regulowany, taki 3kW 2x 0->100V/0->15A CC, CV, ale to już po wysyłce Judaszowi mojego revoxa, bo wcześniej zbyt duży natłok wydarzeń domowych.

pień

  • 2239 / 1033
  • Ekspert
02-09-2023, 08:56
Przed chwilą u Adama napisałem jak mi idzie hehehehe
 Jak się skończy to będzie gotowe :)

A tak na poważnie to dużo roboty i gdy już wrócę do domu ok 20-tej   to za wiele nie wydłubię.
  Pomimo obiektywnych trudności i nieprzyjaznych realiów zgniłego kapitalizmu jakiś postęp jest.
Dużo czasu zajęło mi opanowanie problemów z grzaniem się stabilizatorów napięcia w regulatorze głośności.   Chłopaki co go wymyślili zrobili w wersji zbalansowanej-  czyli jakby dwa w kupie że:   jeden jest Master i steruje sprzężonym z nim tym Slave  jednocześnie zasilając go z własnych stabilizatorów.  Ponadto Master zasila jeszcze wyświetlacz i drugi selektor wejść.   Na końcu okazało się trafo które to wszystko taszczy,  grzeje się a sam stabilizator gorący- nie mierzyłem ile ale palca prawie przypieka.   Całość żarła ponad  2A  na 12 Voltach co było dla mnie nie do przyjęcia- poza tym transformator mi tam nie pasuje za cholerę.
 Doszedłem do tego że olałem trafo-  zrobiłem obejście dla normalnego zasilacza 12V i okazało się że całość pobiera max 850mA.
Pobór zależny od aktualnie ustawionej głośności i ilości >trzmających<  przekaźników w tym czasie.  Średnio na jeża to tak ze 300mA  no i nic się nie grzeje :) 
Czekam jeszcze na DAC-a  bo zmieniłem plany jaki ma być na pokładzie.   Postanowiłem że pokładowym DAC  będzie zbalansowany na kościach AKM.    Jak szaleć to szaleć :)   Ten DAC raczej przeźre każdy typ plików  bo to kości AK4493 SEQ -32bit do 768k  no i poza tym DSD do 512. 
Sygnał mu podawać będzie oczywiście rasberry pi  przez I2S.   Wstawię malinkę wersji 2B bo kiedyś na próbach okazało się że najmniej sieje.  Tyle że trochę wolno z grafiką jej idzie i przymula wtedy a ponieważ ekranu nie będzie-  co najwyżej hdmi wyciągnę na wierzch żeby w razie W coś podłączyć.   Do samego oglądania >wnętrza<  dajmy na to Volumio  doskonale wystarcza byle telefon.
 Jest nawet od paru dni w sklepie Play nowa apka którą napisał Joni Salminen która absolotnie trafiła w mój gust.  Polecam :)
Zatem -plan na dzisiaj.
  Dorobić fajne gniazdo zasilania
  wstawić raspberry-  tak żeby łącza były bezpośrednio na >wierzchu<   i żeby niczym nie sztukować
 ---  jeżeli czas pozwoli to trochę zadłubać z panelem przednim-  choćby samą blachę dorobić :)

jak zrobi się to pokażę :)   heheheheeh

pień

  • 2239 / 1033
  • Ekspert
02-09-2023, 22:25
Standardowo-  wolno :)  I plan na dzisiaj z lekką obsuwą.
   Piwo się skończyło, lutownica zdechła,  takie tam inne  obiektywne trudności :)
No ale wydłubałem kilka dziur dla gniazdek, pstryczków i malinki.   Kolejna przymiarka czy wszystko OK itd...
 

A lutownicę to kupiłem gdy pojechałem po piwo.   Mieli takie coś w Lidlu heheheheh :)
  Zalety-   tańsza nawet od piwa
  Grzeje-  czyli podstawowe zadanie spełnia.
     Wady:
Zrobiona jak dla fizycznego-  a mnie to się zawsze kojarzyło że lutowanie to takie bardziej hmmm   inteligenckie :)   zajęcie.
Uchwyt jak od młota udarewego
Desgin jak transformersa
Kabel sztywny jak szczur w ogonie.   Gdy się lutuje i kręci grotem to nie dość że stację przekręca to jeszcze chce ukręcić gniazdko w ścianie.
   No a poza tym >OK  :)

pień

  • 2239 / 1033
  • Ekspert
03-09-2023, 18:44
Wolno :(
  Jednak na początku miało być tylko jedno wejście itd.....
No dobra- jak się zrobi to będzie gotowe :)
 W sumie to dzisiaj jeszcze będę grzebać w szufladzie,  zdaje się że w jakimś wzmaku co to już idzie na żyletki widziałem na płycie głównej fajny kawadracik wydzielony z preampem gramofonowym.   Muszę sprawdzić czy da się to wyciąć i użyć jako organu dla ślimaka.   Chyba w Denonie to było hehehehe.   Bo w soniaczu żyletkowym na bank jest fajne wyjście słuchawkowe z zabezpieczeniami.   Pewno tutaj też się przyda.
No i jeszcze krótki kabelek hdmi-  wiedziałem że gdzieś na chacie mam i znalazłem nawet-  ale ma chyba z 5 metrów lekko a ja potrzebuję 5 cm.  Mam gniazdka i wtyczki ale nie chce mi się lepić ekstra takiego kabelka i popatrzę na ebayu czy gdzie tam.  Może takie długości występują ?


judasz94

  • 389 / 1108
  • Zaawansowany użytkownik
03-09-2023, 22:31
Wolno :(


Wolno nie wolno idzie jak ślimak ;) do przodu z zawijasami. Bardzo fajnie ta obudowa zaczyna wyglądać. Masz "rękę" do metalu
Adam
Pro audio, muzyk, elektronik

pień

  • 2239 / 1033
  • Ekspert
04-09-2023, 00:30
Idzie jak taki zamulony ślimak.   Moja znajoma kiedyś opowiada:
   A wiesz, w ogródku to mam jakieś takie ślimaki co mi wszystkie kwiatki zeżarły- mówię ci.  A jakie szybkie są-  nie dasz wiary!
     Gdy poszłam po trutkę, wracam, patrzę-  a ich już nie ma! 
To była chwila- moment-  a one już się rozbiegły !!!!
   Mariolka-  pozdrawiam :)

Taki kołchoz mi wyszedł tam przy gniazdkach i włącznikach.   W zamierzeniu to całe badziewie po to żeby w razie W -  odpiąć tylną ścianę bez narzędzi.    Ale sie pacze teraz i mi się nie widzi :(    Wymyśliłem już co z tym tałatajstwem zrobić.
  Krótko to po prostu w........  hehehehe   Ładnie zlutować co trzeba, druty ugnieść po rogach i zostawić tylko trzy wsuwki albo kostkę malutką dodać i ew. odkręcać wkrętakiem .

pień

  • 2239 / 1033
  • Ekspert
07-09-2023, 00:07
Wolno-   znaczy standardowo.   
Dla ew. kibiciów  :)    daję znać że prace trwają.     
  Dzisiaj dzień średni na jeża bo to dentysta i takie tam.   Dorobiłem jednak porządną antresolę dla malinki która i tak była w planie :)
Ma  być blaszana i jeszcze z góry dekiel będzie żeby-  nooo-  wiadomo-  malina sieje znacząco,  ale dla audiofili będzie wersja że to ochrona przed promieniowaniem kosmicznym.
  OIgarnąłem kołchoz który poczyniłem pod wpływem radości z zakupu urządzenia do robienia zacisków- crimp tool    po audiofilsku.
  Mówię sobie będzie ładnie  hehehehe
Taaaaa-  nie ma to jak drutem normalnie skręcić albo zlutować do kupy/  Bo to co za pomocą crimp tool  można zrobić to najwyżej jaki kabel w przyczepie od traktora gdzie nie widać i wszystko jedno.   Albo w fabryce co po kosztach leci i byle małpa da radę tym się posłużyć.
Zrobiłem też ekran na same pstryczki i kabelki -  też w ramach ochrony przed promieniowaniem kosmicznym  :)
 Pod antresolą malinki będzie jeszcze drugi selektor ten od RCA  i zawierzyłem planom z neta co do wymiarów-   bo cholera wie kiedy dojdzie a czekać w nieskończoność nie mogę.
  Powoli zacznę składać finalnie to co jest a DAC i selektor jak w końcu dojdzie to wyląduje w środku ma się rozumieć.

judasz94

  • 389 / 1108
  • Zaawansowany użytkownik
07-09-2023, 10:13
Metalurgicznie elegancko :) wszędzie aluminium :)
Adam
Pro audio, muzyk, elektronik