Audiohobby.pl

AKAI X-201D

judasz94

  • 388 / 1104
  • Zaawansowany użytkownik
08-05-2022, 11:46
"mały potworek"

No jak by nie patrzeć silnik wielouzwojeniowy w dodatku synchroniczny z rozruchem asynchronicznym klatkowym Czyli nie dość, że ma wirnik z klatką to jeszcze wirnik z magnesem trwałym i 3 zestawy uzwojeń gdzie zazwyczaj są dwa lub jedno uzwojenie ;)
Adam
Pro audio, muzyk, elektronik

pień

  • 2237 / 1030
  • Ekspert
08-05-2022, 13:12
Nooo-  faktycznie da się obejść bez siekiery :)   Dzięki za instrukcję Wojtku :)
 Dla ułatwienia warto odkręcić wydmuch silnika to można zapodać łapę - uchwycić go i wyłazi wszystko idealnie.
   Aaa- pewno już to pokrętło od ścieżek zdjąłeś ale na wszelki wypadek piszę.   Srubka która to trzyma robi odgniotkę która ją blokuje.
Trza się nie bać i zakręcić -
  A dalej już idzie jak z płatka.
    Zaimponowali mi kolesie z Akaia tymi bebechami jakie wepchali w skrzynkę.   Silnik fest- faktycznie.   Teraz takie to w hybrydowe samochody wstawiają hehehehe..  I jakie hamulce do kompletu :)
  Nawet te od przewijania już są całkiem-całkiem a  główny potwór to -  co tam pisać- na obrazkach widać.
Ja to wszystko tylko z ciekawości i dla service rozdłubałem bo sprzęt działa.  No ale jeżeli się da to niech będzie przygotowany na następne 40 czy 50 lat.

:)

Wojciech7

  • 1494 / 1094
  • Ekspert
08-05-2022, 19:24

pień

  • 2237 / 1030
  • Ekspert
08-05-2022, 20:53
:)
  Ja jeszcze filmika nie zrobiłem.   
   Za to gruntowne czyszczenie - smarowanie i takie tam.   Nie wiem jak twój egzemplarz ale mój wychlał pół banieczki drogiego oleju do maszyn precyzyjnych-  taki był spragniony :)   Za to wyciszył się niesamowicie.
   Nie nagrywałem również bo koniecznie chciałem posłuchać pod wzmakiem jak to brzęczy.   Kilka taśm zakładałem- po chwili zdejmowałem aż trafiłem na jedną nagraną zajebiście na 7 i 1/4 
    Co mogę powiedzieć?
Twoja kopara Wojtku już spadła a dzisiaj moja też przywaliła o podłogę.    W doraźnej skali którą zaproponowałem jest bezdyskusyjnie -a.
   Albo nawet -- A 
  On teraz sobie gra- ja piszę ale zaraz spadam bo mam plan co do skrzynki :)  Może jeszcze dzisiaj zrobię na wyjściowo.



ed:   krzakory przez pomyłkę :)   hahahaha

« Ostatnia zmiana: 08-05-2022, 20:55 wysłana przez pień »

AUDIOTONE

  • 9390 / 5831
  • Ekspert
08-05-2022, 21:29
Dziękuję Robercie za zdjęcia głowic, to jest jednak normalna głowica uniwersalna. Która po prostu się przemieszcza góra-dół a stałe są tylko dwie głowice kasujące.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Wojciech7

  • 1494 / 1094
  • Ekspert
08-05-2022, 22:53
Faktycznie na prędkości 19,5cm/s daje super, dzisiaj też połączyłem do wzmacniaka pionierkowego to kolumny dostały po membramach:)))
Zamówiłem na  wszelki wypadek komplet pasków ( Pasek płaski - zamiennik fi 116 x 7 x 1,0 mm,Pasek licznika- zamiennik fi 74 x 1,2 x 1,2 mm) niech będą w  szufladzie jednak-hehehehe....

pień

  • 2237 / 1030
  • Ekspert
09-05-2022, 00:13
Z paskami pójdę twoim śladem chociaż wydają się być całkiem dobre te które siedzą.  Trochę je przeczyściłem i wyglądają bardzo dobrze.
   Jednak cholera wie co w boju będzie i jakiś zapas powinien być.   Przynajmniej ten główny bo ten od licznika to mam całą paczkę różnych długości cienkich.

I zrealizowałem plan- prawie do końca :)   bo trzeba jeszcze śrubki przykręcić a jest już dzisiaj a nie wczoraj i mi się nie chce.
    Pudło zdezynfekowałem, nasączyłem lekko olejkiem cedrowym  i przerobiłem po swojemu.  Odwracalnie-   dodam żeby ktoś nadwrażliwy nie nakrzyczał że zabytek zniszczyłem.  (ed:   na zdjęciu kolor złapała w miarę ładny za sprawą oświetlenia-  w rzeczywistości to jest taka buro-gó...... )
   No ale ja strasznie nie trawię takiego koloru jaki ma oryginalna okleina.
Miałem do wyboru czarną- ale rasistą nie jestem i nie każdy magnet musi mieć tą barwę.
Na stanie jeszcze niebieska-  jakoś mi nie pasowało
Czerwona-  w miarę OK i wiadomo że to najszybszy kolor :) 
    Zdecydowałem się na wersję Exlusiv  :)  hehheheh



Dziękuję Robercie za zdjęcia głowic, to jest jednak normalna głowica uniwersalna. Która po prostu się przemieszcza góra-dół a stałe są tylko dwie głowice kasujące.
   Zapewne masz rację :)  Szkoda że nie zrobili jak w Tandbergu - wtedy nic by się nie musiało przemieszczać.  No ale nich im tam będzie- jakieś powody takiego rozwiązania były z ich konstruktorskiego punktu widzenia.
   Może dlatego że autorevers ?    Gdyby miała się nie ruszać to byłaby 4-ro śladowa.
  Ważne że magnet gra powodując opad szczeny z wrażenia.
  (swoją drogą to warto ściągnąć serwisówkę-  hehehehe-  może się kiedyś przydać)
« Ostatnia zmiana: 09-05-2022, 00:35 wysłana przez pień »

judasz94

  • 388 / 1104
  • Zaawansowany użytkownik
09-05-2022, 11:12
Zdecydowałem się na wersję Exlusiv  :)  hehheheh
Chyba niebieska (granatowa) była by fajniejsza ale to kwestia gustu. Dodaj naroża takie nie za wielkie to będzie wyglądał bardziej profesjonalnie ;) bo teraz łączenia widać, a tak ukryjesz i będzie ładniej.

https://www.adamhall.com/shop/pl-pl/samodzielny-montaz-glosnikow/narozniki-ochronne-do-glosnikow/20489/x-318787

Tu masz konkretny przykład ładnych czarnych (które będą genialnie pasowały kolorystycznie ale musisz sprawdzić czy nie będą wychodzić za bardzo na przód). Są różne na rynku, trzeba tylko uważać żeby nie były zaokrąglone )
Adam
Pro audio, muzyk, elektronik

siwy

  • 658 / 2605
  • Ekspert
09-05-2022, 17:34
Wyszedł ci zajefajnie Robercie, mi się podoba, jeszcze jakieś ładne nóżki albo narożniki i będzie gitara.
Analogowa Grupa Wywrotowa. Zdzisław

pień

  • 2237 / 1030
  • Ekspert
09-05-2022, 19:38
Z tymi narożnikami to dobra myśl :)  jest.  Dlaczego sam o tym nie pomyślałem?   Bo nogi to mi chodziły---  po głowie  hehehe.
  A co do niebieskiego to zgodzę się że granatowy byłby OK-  ale ta skóra z poliwinyla-  czy jak to się ten zwierz nazywa- pewno groźny jest :)   To taka niebieska-niebieska- oczojebna.  Baaaardziej niebieskie już być nie może :)  Dlaatego zostanie biały- przynajmniej na jakiś czas.

  Nie maa jednak różowo- trzeba mi będzie przepatrzeć styki -   Parę razy pobawiłem się reversem i zdechł prawy kanał-  styk na bank bo w położeniach pośrednich oba kanały grają-  znaczy jeden odtwarzany jest w obu-  zapewne w tym położeniu styki z jednego kanału (śladu) głowicy zwierają się do obu kanałów.
   No chyba że głowica zdechała-  ale to wydaje mi się mało prawdopodobne.
      W razie czego poprawcie.
Ech-  zawsze coś.
---  ściągnąłem serwisówkę-   dogrzebać się do tych ślizgów równoznaczne z naruszeniem wszystkich śrub  kalibracyjnych-  psia mać.
  A tak fajnie zalakowane są
« Ostatnia zmiana: 09-05-2022, 19:43 wysłana przez pień »

AUDIOTONE

  • 9390 / 5831
  • Ekspert
09-05-2022, 19:46
Takie wiekowe sprzęty wymagają przeważnie pełnego serwisu z rozebraniem na części pierwsze ;-)
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

judasz94

  • 388 / 1104
  • Zaawansowany użytkownik
09-05-2022, 19:58
Z tymi narożnikami to dobra myśl :)  jest.  Dlaczego sam o tym nie pomyślałem?   Bo nogi to mi chodziły---  po głowie  hehehe.

Kombinuj kombinuj, będzie wyglądać ładnie, już jest super. Powiem szczerze dałeś mi pomysł w jaki sposób mam  wykończyć swoje kolumny studyjne :)
Adam
Pro audio, muzyk, elektronik

pień

  • 2237 / 1030
  • Ekspert
09-05-2022, 20:12
Kombinuj kombinuj, będzie wyglądać ładnie, już jest super. Powiem szczerze dałeś mi pomysł w jaki sposób mam  wykończyć swoje kolumny studyjne :)

Może widziałeś, ja takie >paździochy  :)   Ulepiłem

http://audiohobby.pl/index.php?topic=13405.300

judasz94

  • 388 / 1104
  • Zaawansowany użytkownik
09-05-2022, 20:38
Może widziałeś, ja takie >paździochy  :)   Ulepiłem

Widział widział, wyglądają super :) ja będę robił odwrotnie, czyli dookoła sztuczna świnia, a front coś a'la Graham Audio LS 5/9, czyli przepiękny orzechowy fornir przepalany (tak, przepalany ogniem żeby wyciągnąć słoje) lakierowany na półmat, wkręty na wierzchu oczywiście, a dokładniej śruby z dużym łbem na płaskiego wkrętaka i nakrętki maszynowe nabite od środka. No i skaj czarny wtedy wykończenie narożami z metalu w kolorze srebrnym. Zobaczymy, na razie do tego projektu daleko.

Zajmijmy się magnetofonem:
Nie maa jednak różowo- trzeba mi będzie przepatrzeć styki -   Parę razy pobawiłem się reversem i zdechł prawy kanał-  styk na bank bo w położeniach pośrednich oba kanały grają-  znaczy jeden odtwarzany jest w obu-  zapewne w tym położeniu styki z jednego kanału (śladu) głowicy zwierają się do obu kanałów.

Przełącznik ścieżek do przepatrzenia i kabel głowicy sprawdź czy nie ma zwarcia do obudowy głowicy albo czy nie jest przetarty bo jak dobrze pamiętam przy rewersie to tam się zmieniało położenie głowicy. Mógł się kabel zmielić i ma przerwę. Jeżeli się mylę to popraw ;)
Adam
Pro audio, muzyk, elektronik

pień

  • 2237 / 1030
  • Ekspert
09-05-2022, 20:54

Widział widział, wyglądają super :) ja będę robił odwrotnie, czyli dookoła sztuczna świnia, a front coś a'la Graham Audio LS 5/9, czyli przepiękny orzechowy fornir przepalany (tak, przepalany ogniem żeby wyciągnąć słoje) lakierowany na półmat, wkręty na wierzchu oczywiście, a dokładniej śruby z dużym łbem na płaskiego wkrętaka i nakrętki maszynowe nabite od środka. No i skaj czarny wtedy wykończenie narożami z metalu w kolorze srebrnym. Zobaczymy, na razie do tego projektu daleko.


Myyyhmmm   :)
   Tak sobie pomyślałem że do tej wizji co ją przedstawiłeś świetnie by pasowały narożniki miedziane :)
  Kute po japońsku-  zapomniałem jak ta technika nazywa się.    Drobne uderzenia sferycznym młoteczkiem jeden przy drugim.  Tak jakby mnóstwo kraterów - wgłębień jeden przy drugim.
  Wiadomo- żeby było całkiem zajebiście to trzeba być mistrzem japońskim z 80-cio letnią praktyką :)    Ale fajnie już wychodzi po paru próbach- na takim miękkim metalu jak miedź-  wygrzana.    Ja używałem młoteczka szewskiego z kulistym obuchem.
 (potrafisz grać to zapodaj sobie jakąś melodię którą jedną pałeczką wystukujesz na cymbałkach i wyobraź sobie malutkie cymbałki na kawałku metalu-  zobaczysz jak ładnie wyjdzie :)  )
« Ostatnia zmiana: 09-05-2022, 21:06 wysłana przez pień »