Audiohobby.pl

Niekompatybilność strony A i B w kasecie

Hammer

  • 4685 / 2291
  • Ekspert
05-02-2022, 20:40
akurat jechałem na 400 hz .. no cóż nasze ucho jest tolerancyjne, dobrze sie się ociepla, będzie czas na rower a nie na kaseciaki hehehe

przemhb

  • 36 / 819
  • Użytkownik
10-02-2022, 19:15
Kiedyś Niemcy bardzo wnikliwie testowali kasety. Badano między innymi odchyłkę azymutu (na podstawie przesunięcia fazy przy 10kHz), którą powoduje testowana kaseta względem ideału oraz różnice między stronami A i B kasety.
Rezultaty były zatrważające.

Czy mógłbyś udostępnić także wyniki testów innych kaset? Dziś to chyba już bezcenne dane.

Moją podstawową kasetą była właśnie Metal XR. Deck własnej konstrukcji. Skos ustawiałem na początku odtwarzania każdej strony każdej jednej kasety.

artekk

  • 1694 / 5878
  • Ekspert
10-02-2022, 23:14
Czy mógłbyś udostępnić także wyniki testów innych kaset? Dziś to chyba już bezcenne dane.

Proszę bardzo, udanej zabawy ;) http://audiohobby.pl/index.php?topic=14337.new#new
Analogowa Grupa Wywrotowa. Arturo

Matii

  • 10 / 799
  • Nowy użytkownik
20-04-2022, 12:13
Witam Panowie!
Poruszałem już temat niekompatybilności stron w kasetach oryginalnych/licencyjnych:
http://audiohobby.pl/index.php?topic=14044.105
W chwili obecnej wrócił z naprawy mój Technics RS-BX701 i zacząłem odsłuchiwanie moich zbiorów.
Na chwilę obecną na ok 170 kaset oryginalnych przesłuchałem ok 70.
W około 8 przypadkach występuje wyraźny problem - jedna strona brzmi normalnie OK, druga natomiast jest taka przymulona, zbasowana i ciężko się tego słucha.
Problem dotyczy kaset z lat 90/00 ale też wydawnictw z epoki - np Dio Last in Line pierwsze wydanie USA z 1984 Warner Bros roku czy Iron Maiden - zachodnie wydanie EMI z lat 80-tych. Dio był wcześniej odsłuchiwany przez zaufanego sprzedawcę i stwierdził dobra jakość odsłuchu. Nie chce mi się jakoś wierzyć, że w latach 80 - tych wypuściliby takie buble...
W kilku innych przypadkach (ok 5 kaset) jest delikatna różnica w głośności stron i takim małym zbasowani dźwięku - raczej przy słuchaniu cała strona po całej stronie nie rzuca się to może zbytnio w uszy.
Co może być powodem tych znaczących różnić w odsłuchu - magnetofon czy taśmy?
Tak jak pisałem magnetofon jest po serwisie, ogólnym przeglądzie i konserwacji.
Dwie z tych wadliwych kaset były odsłuchiwane na Technics RS-BX747 i występował ten sam problem.
Z drugiej strony nie chce mi się wierzyć, że na 70 kaset ponad 10 jest wadliwych...
Na chwilę obecną nie mam gdzie odsłuchać tych "wadliwych" pozycji.
Co radzicie?

Wojciech7

  • 1494 / 1093
  • Ekspert
20-04-2022, 13:40
Magnetofon zacny model:))) Proponuje  zrobić następujący test.
1.Czysta  kaseta magnetofonowa
2.Przygotowany dowolny utwór muzyczny
3.Głowicę uniwersalną, rozmagnesować
4.Obie strony kasety nagrać z takimi samymi ustawieniami
5.Odtworzyć, jeśli obie strony są takie same-magnetofon sprawny
6.Jeśli są słyszalne  różnice w odtwarzaniu to, albo głowica magnetofonowa nie dokładnie ustawiona, lub elektronika w magnetofonie.

RetroTape

  • 454 / 802
  • Zaawansowany użytkownik
20-04-2022, 14:07
Cytat: Matii
Co radzicie?
Zapewne jest to wina taśm/kaset. Jakiś czas temu zdarzało mi się kupować z różnych źródeł całe nowe, zafoliowane oryginalne kasety na znanym portalu aukcyjnym. Niezależnie z jakiej były one wytwórni (EMI, Island, Metal Mind, Werner Music, GUN itd.) jeśli tylko były rodzimej produkcji w 90% pochodziły od znanej chyba wszystkim firmy TAKT.

Naprawdę spora część mimo wyjęcia kasety z folli i pierwszego odtworzenia miała różnorakie problemy. Najczęściej taśma miała widoczne przebarwienia i brzmiała po prostu źle, ale było też kilka takich, na których strona A grała dobrze, a B źle. Oceniając jakość samej obudowy i elementów po których przesuwa się taśma (najczęściej najtańsze z możliwych) nie spodziewałbym się również stosowania nośnika wysokiej jakości. Po prostu te kasety się zdegradowały, czas je zniszczył.

Jeśli na dobrej jakościowo firmowej taśmie, nie ma takich problemów to bym się tym w ogóle nie przejmował. Piszesz zresztą, że obydwa magnetofony mają podobny problem z daną kasetą, jest to więc zapewne jej wina. Trzeba pogodzić się z faktem niszczenia materiałów w czasie i nie przejmować się.

Hammer

  • 4685 / 2291
  • Ekspert
20-04-2022, 17:40
Magnetofon zacny model:))) Proponuje  zrobić następujący test.
1.Czysta  kaseta magnetofonowa
2.Przygotowany dowolny utwór muzyczny
3.Głowicę uniwersalną, rozmagnesować
4.Obie strony kasety nagrać z takimi samymi ustawieniami
5.Odtworzyć, jeśli obie strony są takie same-magnetofon sprawny
6.Jeśli są słyszalne  różnice w odtwarzaniu to, albo głowica magnetofonowa nie dokładnie ustawiona, lub elektronika w magnetofonie.

albo kaseta nie jest wykonana dobrze , czyli te objawy wszystkie już omawialiśmy.

Hammer

  • 4685 / 2291
  • Ekspert
20-04-2022, 17:52
Witam Panowie!
Poruszałem już temat niekompatybilności stron w kasetach oryginalnych/licencyjnych:
http://audiohobby.pl/index.php?topic=14044.105
W chwili obecnej wrócił z naprawy mój Technics RS-BX701 i zacząłem odsłuchiwanie moich zbiorów.
Na chwilę obecną na ok 170 kaset oryginalnych przesłuchałem ok 70.
W około 8 przypadkach występuje wyraźny problem - jedna strona brzmi normalnie OK, druga natomiast jest taka przymulona, zbasowana i ciężko się tego słucha.
Problem dotyczy kaset z lat 90/00 ale też wydawnictw z epoki - np Dio Last in Line pierwsze wydanie USA z 1984 Warner Bros roku czy Iron Maiden - zachodnie wydanie EMI z lat 80-tych. Dio był wcześniej odsłuchiwany przez zaufanego sprzedawcę i stwierdził dobra jakość odsłuchu. Nie chce mi się jakoś wierzyć, że w latach 80 - tych wypuściliby takie buble...
W kilku innych przypadkach (ok 5 kaset) jest delikatna różnica w głośności stron i takim małym zbasowani dźwięku - raczej przy słuchaniu cała strona po całej stronie nie rzuca się to może zbytnio w uszy.
Co może być powodem tych znaczących różnić w odsłuchu - magnetofon czy taśmy?
Tak jak pisałem magnetofon jest po serwisie, ogólnym przeglądzie i konserwacji.
Dwie z tych wadliwych kaset były odsłuchiwane na Technics RS-BX747 i występował ten sam problem.
Z drugiej strony nie chce mi się wierzyć, że na 70 kaset ponad 10 jest wadliwych...
Na chwilę obecną nie mam gdzie odsłuchać tych "wadliwych" pozycji.
Co radzicie?

masz kaseciaki 3 głowicowe i masz problem z wysokością głowicy.
Musisz mieć wzornik specjalny najpierw do ustawienia głowicy, wysokości a potem reguluje się skosy.
To czesty problem z kompatybilnością wysokości glowicy między kaseciakami i róznymi kasetami nagrywanymi na róznych kaseciakach.
Dlatego te kasety dobrze pójdą na zwykłym 2 głowicowym kaseciaku, w tym przypadku wysokość i skos łatwiej jest ustawić.

Wojciech7

  • 1494 / 1093
  • Ekspert
20-04-2022, 19:45
Cyt."Musisz mieć wzornik specjalny najpierw do ustawienia głowicy, wysokości a potem reguluje się skosy."- nie ma wzornika, ani kasety serwisowej do ustawienia głowicy- co  w takiej sytuacji zrobić ewentualnie ?
Magnetofon  nadaje się na  elektrozłom-?

Hammer

  • 4685 / 2291
  • Ekspert
20-04-2022, 20:20
Cyt."Musisz mieć wzornik specjalny najpierw do ustawienia głowicy, wysokości a potem reguluje się skosy."- nie ma wzornika, ani kasety serwisowej do ustawienia głowicy- co  w takiej sytuacji zrobić ewentualnie ?
Magnetofon  nadaje się na  elektrozłom-?

Kupić wzornik, ewentualnie specjalną kasetę, co kosztuje niemało.
Znaleźć serwis z takim przyrządem i mądrego serwisanta co umi to obsłużyć.

Jeszcze jedno...nie wierze w to że 10 na 70 kaset jest źle, podejrzewam że wśród tych 70 to sporo też nie idzie idealnie.
« Ostatnia zmiana: 20-04-2022, 20:22 wysłana przez Hammer »

RetroTape

  • 454 / 802
  • Zaawansowany użytkownik
20-04-2022, 20:40
Tylko, że 701 i 747 nie mają raczej możliwości regulacji wysokości głowicy ...

Jest temat o 747 na forum i tam widać głowicę oraz to, że brak jest śrubki do regulacji jej wysokości jak choćby w 828. Są tylko standardowe 2 śrubki, mocująca i do korekcji azymutu.

Z tego co zrozumiałem, poważny problem mają tylko 3 kasety z 70 i to na dwóch różnych urządzeniach. Myślę, że to jednak wina kaset. Gdyby ktoś chciał jednak popróbować z wysokością głowicy to zawsze można dopasować sobie rurki termokurczliwe na bolce spoczynku kasety, to podniesie ją o jakieś 0,2-0,3mm i da się zobaczyć czy to cokolwiek zmienia.

Hammer

  • 4685 / 2291
  • Ekspert
20-04-2022, 22:51
Wysokość głowicy ustawia się prawą śrubką , a lewa jest od skosu.
W większości kaseciaków prawa jest do oporu przykręcona, ale są firmy np Nakamichi i daje podkladki po prawej stronie , aby do wzornika dopasować.
Może Audiotone wyjaśni lepiej może coś pokręciłem ale chyba dobrze.

Niekoniecznie to co pisze może być prawdą, może też były po prostu nagrane na nagrywarce dwustronnej z przebiegiem w jednym kierunku i jest tak jak jest.
Gdybam sobie....

RetroTape

  • 454 / 802
  • Zaawansowany użytkownik
21-04-2022, 10:32
Ok, ten rysunek fajnie wyjaśnia określenia, bo ja mówiłem o głębokości (Depth), a nie wysokości. Jakoś na zdrowy rozsądek wysokość skojarzyła mi się z ruchem do góry, a nie to przodu, ale teraz mam już jasność. Rzeczywiście gdyby zastosować podkładkę dałoby się to skorygować. Akurat w 747 prawa śrubka jest do skosu, a lewa mocująca, ale wiadomo o co chodzi.

Gdyby kogoś zainteresowało jak wygląda porównanie fabrycznie przewidzianej regulacji wysokości w 828 i jej braku w 747 to zamieszczam obrazek z instrukcji serwisowych modeli 747 i 828. O ile wysokość w 747 da się za zrobić jak było mówione wyżej podkładką, to 828 ma jeszcze śrubkę tilt do regulacji nachylenia, a to byłoby już w sposób zastępczy bardzo trudne do osiągnięcia.

AUDIOTONE

  • 9389 / 5831
  • Ekspert
21-04-2022, 11:03
Temat o reg. wysokości głowicy jest już dawno poruszany w dziale serwisowym...   http://audiohobby.pl/index.php?topic=13570.msg470916
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Matii

  • 10 / 799
  • Nowy użytkownik
21-04-2022, 11:57
Dzięki Panowie!
Generalnie ten 701 wrócił właśnie z zaufanego serwisu.
Zgodnie z wypisem dokonano min:
- korekta prędkości przesuwu taśmy i ustawienia skosu głowic,
- demagentyzacja toru prowadzenia taśmy i głowicy,
- kontrola pracy w trybach zapis - odczyt.
Działania wykonywał serwisant z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem w branży, którego mi polecono i do którego mam zaufanie.
Po stwierdzeniu problemu dzwoniłem do niego wczoraj i stwierdził, że najprawdopodobniej jest to spowodowane wadami samych kaset/taśm powstałymi w trakcie nagrywania kasety lub też wadami pudełek - mogą się niewłaściwie układać.
Jestem umówiony z nim na dostarczenie kilku "najgorszych" kaset do odsłuchu u niego celem potwierdzenia tej tezy.
Generalnie wczoraj dobiłem do ok 100 przesłuchanych kaset i w 12/13 przypadkach problem jest znaczący i ewidentny. Znacząco pomaga wychylenie gałki treble na maksa - chociaż dostaję palpitacji gdy to robię ;) i wiem że tak nie powinno być...
Dodatkowo w około 7 innych kasetach problem jest mniejszy - delikatne różnice głośności i delikatnie większe "zbasowanie" dźwięku - tu operowanie gałką treble daje już super efekty ;)
Najbardziej szkoda tych kilku taśm z lat 80 - tych, chociaż jak pisałem, jedna kaseta została zakupiona od zaufanego sprzedawcy, który taśmy sprowadza z USA i odsłuchuje je następnie chociaż z tego co mi przekazywał to raczej tak wyrywkowo, więc może mu to umkneło...
Będę jeszcze próbował dokonać odsłuchu na 2 głowicowym sprzęcie - może to pomoże.
Tego 747 odesłałem wcześniej ponieważ zakładałem że problem leży w magnetofonie, chociaż z tego co stwierdzam po lekturze forum to nie jest to duża strata.
« Ostatnia zmiana: 21-04-2022, 12:04 wysłana przez Matii »