Audiohobby.pl

Który magnetofon wybrać

AUDIOTONE

  • 9396 / 5835
  • Ekspert
10-11-2022, 08:41
Parafrazując klasyków, drugi sęk w tym, że nie mam pojęcia co to znaczy "mało uniwersalne granie".
CR-4 poprostu nie nadaje się do każdego rodzaju muzyki. Było o tym nie raz pisane, może znajdziesz coś o jego brzmieniu w dedykowanym temacie na forum.

W takim razie szukaj 582z.
Bardzo dobry wybór.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Krzysztof_M

  • 1471 / 5288
  • Ekspert
10-11-2022, 09:10
Dzięki za sugestie, porozglądam się :)
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

AUDIOTONE

  • 9396 / 5835
  • Ekspert
10-11-2022, 13:10
Moze też być 582 bez "Z" czyli brak Dolby C.
Lub może coś bez kalibracji.. LX-5, 482Z... itp.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Krzysztof_M

  • 1471 / 5288
  • Ekspert
10-11-2022, 13:43
W tym 582 nie podobają mi się te malutkie otworki do kalibracji - to fajne jeśli mam kupione 3 wagony taśm tego samego typu.
Ale w dzisiejszych czasach to mało spotykane, ja mam stada różnorakich taśm, więc potrzeba kalibracji jest zdecydowanie częstsza.
Regulacja skosu jest przez śrubokręt?

LX-5 mi się bardzo podoba wizualnie, ale nie ma ani kalibracji ani zmotoryzowanej sekcji reg. azymutu.

Najbliżej chyba CR-7 do moich wymagań, ale nie ma manualnej możliwości kalibracji, to chyba jedyne odstępstwo.
Kręcenie tymi wszystkimi pokrętłami to ważny element całej tej zabawy w analog :)
Tak czy siak, cokolwiek sobie nie wymyślę, to trafić coś sensownego jest bardzo trudne.

Oczywiście ktoś kto wie jak gra 582, czy LX-5 czy Dragon, czy Cr-4 to może mnie teraz krytykować za "wybrzydzanie" - też chętnie bym tego wszystkie posłuchał, ale tak po cichu sądzę, że stać mnie będzie mentalnie raczej na jeden solidny strzał  w kierunku Nakamichi, więc nie mogę się rozdrabniać na "degustowanie" rożnych modeli.
Raczej kryzysik w gospodarce się nam rysuje na horyzoncie coraz wyraźniejszy.
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

AUDIOTONE

  • 9396 / 5835
  • Ekspert
10-11-2022, 14:05
Oczywiście ktoś kto wie jak gra 582, czy LX-5 czy Dragon, czy Cr-4 to może mnie teraz krytykować za "wybrzydzanie" - też chętnie bym tego wszystkie posłuchał, ale tak po cichu sądzę, że stać mnie będzie mentalnie raczej na jeden solidny strzał  w kierunku Nakamichi, więc nie mogę się rozdrabniać na "degustowanie" rożnych modeli.
Raczej kryzysik w gospodarce się nam rysuje na horyzoncie coraz wyraźniejszy.
Nie Krzysztofie, trzeba szukać tego co nam pasuje. Zgadzam się z Tobą. Pozostaje Ci tylko jedyny słuszny wybór...ZX-7. polecam.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Krzysztof_M

  • 1471 / 5288
  • Ekspert
10-11-2022, 14:26
Oczywiście ktoś kto wie jak gra 582, czy LX-5 czy Dragon, czy Cr-4 to może mnie teraz krytykować za "wybrzydzanie" - też chętnie bym tego wszystkie posłuchał, ale tak po cichu sądzę, że stać mnie będzie mentalnie raczej na jeden solidny strzał  w kierunku Nakamichi, więc nie mogę się rozdrabniać na "degustowanie" rożnych modeli.
Raczej kryzysik w gospodarce się nam rysuje na horyzoncie coraz wyraźniejszy.
Nie Krzysztofie, trzeba szukać tego co nam pasuje. Zgadzam się z Tobą. Pozostaje Ci tylko jedyny słuszny wybór...ZX-7. polecam.
ZX-7 i ZX-9 posiadają regulacje azymutu, ale głowicy zapisującej :-)
W moich warunkach sensowniej byłoby regulować głowicę odtwarzającą, ponieważ to jest to co robię notorycznie obecnie.
Nie chciałbym, ale muszę, bo inaczej mnie źle odtwarzana kaseta zabija z każdym kolejnym taktem ... :)
Ja często słucham na słuchawkach elektrostatycznych - to soniczne mikroskopy, ulga i nirwana przychodzi jedynie gdy skos jest ustawiony idealnie w czasie odtwarzania :)
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

Hammer

  • 4685 / 2296
  • Ekspert
10-11-2022, 16:41
To se kup po prostu jeden porządny deck do nagrywania  o jedym i niezmiennym skosie
Bo takie zabawy ze skosem żle się kończą dla głowicy z czasem.
I pewnie lepiej kupić decka z autokalibracją, będzie szybciej i wygodniej, a rączki puste można wypełnić np kieliszkiem z czymś tam....

Krzysztof_M

  • 1471 / 5288
  • Ekspert
10-11-2022, 17:24
To se kup po prostu jeden porządny deck do nagrywania  o jedym i niezmiennym skosie
Bo takie zabawy ze skosem żle się kończą dla głowicy z czasem.
I pewnie lepiej kupić decka z autokalibracją, będzie szybciej i wygodniej, a rączki puste można wypełnić np kieliszkiem z czymś tam....
Myślę, że się nie rozumiemy :)
Ja nie urodziłem się wczoraj, wracam do kaset po ponad 20 latach. Mam trochę nagranych, mam kolegów z innymi magnetofonami. Trochę już kaset kupiłem gotowych nagranych itd ...
Odtwarzanie tego dzisiaj a potem w przyszłości, gdzie nadal będą dochodzić kasety nagrane na innych maszynach powoduje, że Twoja propozycja nie ma dla mnie sensu. Chyba pobieżnie przeczytałeś moje posty :)
Nie da się przeskoczyć tego bez kręcenia przy głowicy, dlatego Nakamichi z taką regulacją jest w takim wypadku dla mnie ratunkiem.

Gdybym był 23 latkiem z wypiekami wchodzącym w świat analogu i własnych kaset - zgoda, mogę sobie kupić czyste kasety, sam sobie je ponagrywać i odtwarzać i nawet mając kilka maszyn w domu wszystkie ustawić pod jeden skos.
No ale to nie mój przypadek i sądzę, że nie przypadek wielu z nas tutaj.

Co do kalibracji - automatyczna jest fajna, ale nie widzę nic złego w zabawie manualnej.
Na sprzedaż kaset nie będę nagrywać, więc ta gałkologia od czasu do czasu może być postrzegana jako element zabawy a nie utrudnienia.
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

AUDIOTONE

  • 9396 / 5835
  • Ekspert
10-11-2022, 17:57
Ok. Odbiegamy od zasadniczego tematu...Temat wyboru lub poszukiwania magnetofonów jest osobny. Tutaj skupmy sie na propozycjach aukcyjnych portali internetowych.
Przykładowo można tutaj.. http://audiohobby.pl/index.php?topic=14044.0
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Hammer

  • 4685 / 2296
  • Ekspert
10-11-2022, 18:37
To se kup po prostu jeden porządny deck do nagrywania  o jedym i niezmiennym skosie
Bo takie zabawy ze skosem żle się kończą dla głowicy z czasem.
I pewnie lepiej kupić decka z autokalibracją, będzie szybciej i wygodniej, a rączki puste można wypełnić np kieliszkiem z czymś tam....
Myślę, że się nie rozumiemy :)
Ja nie urodziłem się wczoraj, wracam do kaset po ponad 20 latach. Mam trochę nagranych, mam kolegów z innymi magnetofonami. Trochę już kaset kupiłem gotowych nagranych itd ...
Odtwarzanie tego dzisiaj a potem w przyszłości, gdzie nadal będą dochodzić kasety nagrane na innych maszynach powoduje, że Twoja propozycja nie ma dla mnie sensu. Chyba pobieżnie przeczytałeś moje posty :)
Nie da się przeskoczyć tego bez kręcenia przy głowicy, dlatego Nakamichi z taką regulacją jest w takim wypadku dla mnie ratunkiem.

Gdybym był 23 latkiem z wypiekami wchodzącym w świat analogu i własnych kaset - zgoda, mogę sobie kupić czyste kasety, sam sobie je ponagrywać i odtwarzać i nawet mając kilka maszyn w domu wszystkie ustawić pod jeden skos.
No ale to nie mój przypadek i sądzę, że nie przypadek wielu z nas tutaj.

Co do kalibracji - automatyczna jest fajna, ale nie widzę nic złego w zabawie manualnej.
Na sprzedaż kaset nie będę nagrywać, więc ta gałkologia od czasu do czasu może być postrzegana jako element zabawy a nie utrudnienia.
Odpowiem kończąc wątek..ja usunąłem z bólem wszystkie nagrania z różnymi skosami, ustawiam jeden słuszny prawidłowy skos i tyle, boli to trochę ale nie ma wyjścia....
Jeśli jest coś bardzo cenne i nie występuje na innych nośnikach , można zgrać na kompa i zgrać na kasete od nowa.
nie ma co się męczyć.
Pozdrówki

artekk

  • 1694 / 5882
  • Ekspert
11-11-2022, 12:32
Przepraszam za offtop, tylko kilka słów.
Twoje założenia Krzysztofie spełnia tylko Dragon. Jest NAAC i jest czym kręcić przy nagrywaniu. Niestety specjalne zachcianki z reguły słono kosztują ;) I można wpakować się na minę. Szczególnie z portali jak w tytule wątku. To nawet nie do końca offtop wyszedł ;)

Analogowa Grupa Wywrotowa. Arturo

Krzysztof_M

  • 1471 / 5288
  • Ekspert
11-11-2022, 14:25
Przepraszam za offtop, tylko kilka słów.
Twoje założenia Krzysztofie spełnia tylko Dragon. Jest NAAC i jest czym kręcić przy nagrywaniu. Niestety specjalne zachcianki z reguły słono kosztują ;) I można wpakować się na minę. Szczególnie z portali jak w tytule wątku. To nawet nie do końca offtop wyszedł ;)
Dzięki Panowie za głos w dyskusji :) doceniam doświadczenie w temacie. Jak będę miał wątpliwości to według porady Moderatora, założę odpowiedni wątek.
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

RetroTape

  • 454 / 806
  • Zaawansowany użytkownik
11-11-2022, 20:26
Pisząc z własnego doświadczenia, to mając ustawiony prawidłowy skos głowicy wg. firmowych kaset kalibracyjnych większość kaset oryginalnych działa prawidłowo. Niektóre mają pewne odchyłki, ale różnica nie jest taka aby nie dało się tego spokojnie słuchać. Te, które nagrywam sam są ustawione wg. tych samych kaset serwisowych, zatem problem nie występuje. Są też takie (w znacznej mniejszości), które mają inny skos i wtedy teoretycznie należałoby pokręcić śrubką, ale ja tego nie robię, gdyż uznaję, że nie warto męczyć sprzętu dla kilku źle nagranych kaset.

Mam też KX-R730 Yamahy z autorewersem i ustawiłem sprzęt w taki sposób, że w jednym kierunku zostawiłem firmowe ustawienie głowicy, a w drugą skorygowałem nieznaczenie z kasetą kalibracyjną. Na tych 2 ustawieniach działa praktycznie wszystko jak należy. Jest to też jakieś rozwiązanie dla osób mających magnetofon odtwarzający w obu kierunkach.

Nie wyobrażam sobie, aby była konieczność korygowania sporej liczby kaset śrubką głowicy. Byłoby to zwyczajnie zbyt kłopotliwe i ciągle miałbym wrażenie, że posiadam masę zwyczajnie źle nagranych kaset.

royal

  • 369 / 1716
  • Zaawansowany użytkownik
11-11-2022, 23:22
Pisząc z własnego doświadczenia, to mając ustawiony prawidłowy skos głowicy wg. firmowych kaset kalibracyjnych większość kaset oryginalnych działa prawidłowo. Niektóre mają pewne odchyłki, ale różnica nie jest taka aby nie dało się tego spokojnie słuchać. Te, które nagrywam sam są ustawione wg. tych samych kaset serwisowych, zatem problem nie występuje. Są też takie (w znacznej mniejszości), które mają inny skos i wtedy teoretycznie należałoby pokręcić śrubką, ale ja tego nie robię, gdyż uznaję, że nie warto męczyć sprzętu dla kilku źle nagranych kaset.

Mam też KX-R730 Yamahy z autorewersem i ustawiłem sprzęt w taki sposób, że w jednym kierunku zostawiłem firmowe ustawienie głowicy, a w drugą skorygowałem nieznaczenie z kasetą kalibracyjną. Na tych 2 ustawieniach działa praktycznie wszystko jak należy. Jest to też jakieś rozwiązanie dla osób mających magnetofon odtwarzający w obu kierunkach.

Nie wyobrażam sobie, aby była konieczność korygowania sporej liczby kaset śrubką głowicy. Byłoby to zwyczajnie zbyt kłopotliwe i ciągle miałbym wrażenie, że posiadam masę zwyczajnie źle nagranych kaset.
Nie wiem czy to ja mam tylko takie złe doświadczenia ale mając kaseciaki z autorewersem zauważyłem że oryginalne firmowe kasety z tej samej firmy w ilości ok 20 mają u mnie nieznacznie (ok 1/4 obrotu śrubki) różne skosy nagrań przy odtwarzaniu stron  . Sam nie wiem czy to może być niejednakowość prowadzenia taśmy w przeciwnych kierunkach? Potem już przeszedłem na dwa takie same kaseciaki z których jeden do nagrań  ma ustawiony na stałe azymut. I co? niektóre nagrania na nim zrobione wymagają korekcji azymutu przy odczycie na drugim  i to aż o 1/2 obrotu a inne nie. A były nagrywane na tym samym sprzęcie be ruszania głowic. Zgodziłem się na to że za każdym odtworzeniem  ustawiam kasecie azymut. Mam na to bardzo szybki sposób na ucho nawet na muzyce ale najlepiej byłoby nagrywać  odcinek  szumu przed sesją nagraniową. Tak robię   w szpulowcach.

Wojciech7

  • 1500 / 1097
  • Ekspert
11-11-2022, 23:36
Cyt-"Pionki "audiofilskie zamulacze" sobie odpuszczam ;) "- pięknie zamulają już polubiłem takie granie ich. Nawet pieskówna  słucha i czasami merda ogonem:)))