Audiohobby.pl

Który magnetofon wybrać

Krzysztof_M

  • 1467 / 5257
  • Ekspert
12-11-2022, 10:50
Radykalizm pt. "jeden skos" do mnie niestety nie przemawia.
To nie działa chyba, że byłbym kolekcjonerem i kasety i magnetofony mam głównie dla samego posiadania.
I gdyby to była idealna opcja Nakamichi nie wymyśliłoby bardzo skomplikowanego sposobu aby ten problem rozwiązać.

U mnie w grę wchodzi odtwarzanie starych moich kaset, kaset oryginalnych i kaset od przyjaciół.

Artekk słusznie zauważył, że w sumie to moje założenia spełnia Dragon :) trochę mnie to zaskoczyło, ale przyznaję mu rację :)
Nie przymierzam się do takich zakupów, ale w innym wypadku moje wymagania nie mogą być spełnione.
Więc muszę coś innego wymyślić, może będzie trzeba jednak dwa magnetofony?
Nagrywający z ustawionym trwale skosem a odtwarzający z możliwością regulacji.

Podziwiam kolegów z obozu "jednego skosu", ja niestety nie dałbym tak rady, kręcenie azymutem odkryłem w okolicach 2 klasy podstawówki i od tego czasu nie ma dla mnie odwrotu :)

Obecne moje maszyny czyli GX-6, RS-BX626 i CR-2 wymagają zdjęcia kieszeni aby dokonać regulacji skosu - w żadnym wypadku to nie jest wygodne posunięcie.
Szukam dalej :) w końcu pogoń za króliczkiem to jest niezaprzeczalnie jeden z większych elementów tej zabawy :)
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

pień

  • 2216 / 1002
  • Ekspert
12-11-2022, 12:25
 W sumie to chyba najlepszą opcją będa trzy magnetofony >)  Nagrywający i kompatybilny z nim odczytujący  w sytuacji gdy któryś z nich jest lepszy w konkretnej sytuacji.   Jeden eksperymentalny do słuchania starych taśm nagranych w przeróżnych maszynach.

 Ze swojego podwórka mogę chyba powiedzieć że walka z autorewersami nie ma wiekszych szans na sukces jeżeli oczekujemy idealnej precyzji.  Nawet gdy ustawić np.  na pracę do przodu dobrze,  rewers będzie już trochę krzywo i po przełączeniu transportu ponownie na >przód   będzie już inaczej.   Nie da się tych szprzętów ustawić idealnie i tyle.   Za dużo tam się kręci i za dużo zależności od zderzaków itd.....
Nigdy idealne w tej samej pozycji się nie zatrzyma dwa razy -   taki ich urok.   Mają inne zalety >)

  przy okazji pytanko>    Taki Dragon to skos ustawia na maksymalny sygnał w kanałach czy tam jakaś inna metodologia jest?

RetroTape

  • 443 / 775
  • Zaawansowany użytkownik
12-11-2022, 12:48
Ogólnie ze skosem się już nawalczyłem, pamiętam jak w latach 80-tych koledzy mi pożyczali kasety do ZX Spectrum a potem do Atari i nie mogłem ich wgrać bo ciągle kręcili śrubkami w swoich magnetofonach i wszystko rozstrajali. Miałem kasetę kalibracyjną do magnetofonu komputera (było coś takiego specjalnie do ZX Spectrum +2) i prawidłowo ustawiałem potem mozolnie skos po rozstrojeniu dobrego ustawienia.

Teraz gdy mam odpowiednio ustawione maszyny, nie wyobrażam sobie, abym miał co chwilę rozstrajać to co wcześniej ustawiłem. Wcale nie jest to takie proste, bo na słuch z precyzją może być problem, a podłączanie pod komputer i kalibrowanie zabiera trochę czasu jeśli chce się to zrobić porządnie. Chyba, że faktycznie będziemy mieli magnetofon przeznaczony do ciągłego kręcenia śrubką.

Nie mam problemu z moją Yamaszką z autorewersem. Nie doświadczam problemów z różnym skosem na każdej ze stron o czym pisał kolega wcześniej, ani z trzymaniem ustawień głowicy. Tak jak wspominałem mam dwa różne ustawienia skosu na każdą ze stron i jeśli słyszę, że w jedną stronę gra słabo próbuję w drugą. Tylko bardzo mały procent kaset, na tych dwóch ustawieniach gra źle. Resztę sprzętu mam ustawioną do kasety kalibracyjnej i już nawet nie pamiętam kiedy trafiłem na kasetę, której nie dało się słuchać, a mam też je z bardzo wielu źródeł.

Jeśli ktoś jednak potrzebuje często kręcić śrubką, to faktycznie wyznaczenie jednego urządzenia do ciągłego "męczenia" wydaje się optymalne.

MAG

  • 2393 / 5852
  • Ekspert
12-11-2022, 13:13
Krzysztof_M z reguły zaczyna się od jednego ,dwóch potem już z górki i dosłownie śpisz na magnetofonach:)

Dragona sobie daruj, wiadomo dlaczego. Natomiast tak jak koledzy piszą co najmniej trzy sztuki i będzie dobrze.

Hammer

  • 4654 / 2265
  • Ekspert
12-11-2022, 13:31
Dlaczego 3 a nie 5 .... 3 to mam ustawione na 1 półce ale z tym samym skosem ...... ale jak nie mamy przymiaru do kalibracji wysokości głowicy to potrzeba jeszcze ze 2 lub 3 ......
Ja proponuje taki co można mu frezem zrobić w kieszeni i ramie otwór podłużny aby zamiast śrubki regulacyjnej zamontować pokrętło i po kłopocie hahahahhahah.
To jest chore.... proponuje decka z amorficzną głowica .

Wojciech7

  • 1465 / 1066
  • Ekspert
12-11-2022, 13:43
Zaczynałem od jednego magnetofonu.Po jakimś czasie była ciekawość jak grają inne modele magnetofonów.Po sugestii jednego z kolegi na forum -AUDIOTONE (jeśli mogę tak napisać) zacząłem na tym forum czytać o innych, szukać na portalach gdzie mógłbym ewentualnie zakupić w  cenie dostępnej dla mnie. Nazbierało się tego trochę, są różne modele,proste i z kalibracją taśmy, obracaną głowicą. Czasami podsypiam na nich- bo jest więcej niż 3 sztuki-hehehe....
Przez pewien czas po głowie mi chodził jakiś model Nakamichi- ale czy naprawdę muszę taki posiadać -te co mam w zupełności wystarczają.Wszystkie mają dobrze ustawione głowice-odpada śrubokręt-:))) Oczywiście podczas tych w czasie zakupów trafiły się jak się potem okazało trochę niesprawne-są jako dawcy teraz przydały się.

RetroTape

  • 443 / 775
  • Zaawansowany użytkownik
12-11-2022, 20:37
Koledzy, trochę inna kwestia. Technics RS-B505 którego przywracam do życia potrzebuje nowej głowicy. Najpierw chciałem wypolerować starą, ale jednak mi się nie chce, no i nie mam wprawy bo tego nigdy nie robiłem. Widzę, że na znanym portalu można kupić kilka różnych głowic stereo. Czy ktoś może coś powiedzieć o głowicach Amir 666, Sony PP128 3602C czy bezfirmowa AX (ta prawie za 100zł raczej odpada) ? Szukałem w sieci jakiejś dokumentacji, ale nic nie znalazłem. Myślę o tej Sony, ale może ktoś już to montował i napisze, że jest ok.

chorazy3

  • 1460 / 1568
  • Ekspert
12-11-2022, 21:10
Spróbuj z uniwersalną Alps. Na YT jest film jak ktoś tak zrobił. Ale to wydatek ok 100 zł obecnie.
Albo lepiej użyj jakiegoś współczesnego chińczyka z AliExpress, oni tam nawet impedancję podają.
Polecana jest głowica ss-15RAA4 (seria Txxxx), wciąż dostępna. Wątek na TH:
https://www.tapeheads.net/threads/ss-15raa4-t2725-r-p-head.27134/
« Ostatnia zmiana: 12-11-2022, 21:27 wysłana przez chorazy3 »
Paweł

artekk

  • 1694 / 5851
  • Ekspert
12-11-2022, 21:13
Kup sobie Krzysztofie Naka Cassette Deck 1 lub DR1 z manualną regulacją azymutu do odczytu, a skoro lubisz kręcić - do nagrywania drugi magnetofon z pełną manualną kalibracją taśmy, niekoniecznie firmy Nakamichi i sprawa załatwiona.

Sumarycznie wydasz mniej niż na Dragona i oszczędzisz sobie kłopotów z nim. Zapewne wydasz też mniej niż na wypasionego Naka z pełną kalibracją, typu ZX7, ZX9. Chyba, że odpuścisz regulację azumutu przy zapisie, wtedy wystarczy CR4, czy 582.

Tak na marginesie, taki Cassette Deck 1 i DR1, mimo braku zaawansowanej kalibracji genialnie nagrywają typowe (AD, SA, MA, UDI, XLII, MX etc.) taśmy, bo przy egzotykach nieco regulacji brakuje.


Taki Dragon to skos ustawia na maksymalny sygnał w kanałach czy tam jakaś inna metodologia jest?

No trooochę inna ;)  Dragon ma 6 śladową głowicę odczytującą, przy czym prawy kanał w obu kieunkach składa się jakby z dwóch śladów i w obrębie tego kanału następuje ciągłe porównanie faz w pasmie 2-8kHz między śladami. Jeśli wykryje różnicę, na bieżąco koryguje ustawienie azymutu głowicy. Dlatego np. w czasia odtwarzania źle nagranej taśmy, dioda od NAAC potrafi co jakiś czas mogać informując o korekcji azymutu. Inaczej mówiąc NAAC nigdy nie śpi ;)

 
Koledzy, trochę inna kwestia. Technics RS-B505 którego przywracam do życia potrzebuje nowej głowicy. Najpierw chciałem wypolerować starą, ale jednak mi się nie chce, no i nie mam wprawy bo tego nigdy nie robiłem. Widzę, że na znanym portalu można kupić kilka różnych głowic stereo. Czy ktoś może coś powiedzieć o głowicach Amir 666, Sony PP128 3602C czy bezfirmowa AX (ta prawie za 100zł raczej odpada) ? Szukałem w sieci jakiejś dokumentacji, ale nic nie znalazłem. Myślę o tej Sony, ale może ktoś już to montował i napisze, że jest ok.

Przede wszystkim zwróć uwagę na impedancję zamiennika głowicy,  by była jak najmniej odbiegała od oryginalnej. Druga rzecz to materiał z którego głowica jest wykonana. Dobrze by był taki sam jak oryginał, w przeciwnym wypadku może wystąpić konieczność zmian w układach korekcyjnych wzmacniaczy odczytu i zapisu. Doskonale to wyjaśmił ALEX w wątku, do którego link podał Paweł.
« Ostatnia zmiana: 12-11-2022, 21:30 wysłana przez artekk »
Analogowa Grupa Wywrotowa. Arturo

RetroTape

  • 443 / 775
  • Zaawansowany użytkownik
12-11-2022, 22:24
Cytat: chorazy3
Polecana jest głowica ss-15RAA4 (seria Txxxx), wciąż dostępna. Wątek na TH:
https://www.tapeheads.net/threads/ss-15raa4-t2725-r-p-head.27134/

Cytat: artekk
Przede wszystkim zwróć uwagę na impedancję zamiennika głowicy,  by była jak najmniej odbiegała od oryginalnej. Druga rzecz to materiał z którego głowica jest wykonana. Dobrze by był taki sam jak oryginał, w przeciwnym wypadku może wystąpić konieczność zmian w układach korekcyjnych wzmacniaczy odczytu i zapisu. Doskonale to wyjaśmił ALEX w wątku, do którego link podał Paweł.

Dzięki za podpowiedzi. Ogólnie jestem w dość komfortowej sytuacji, gdyż zależy mi jedynie na prawidłowym odtwarzaniu. Nie będę nagrywał na nim niczego, a z tym jest dużo większy problem, odpada więc zabawa z prawidłowym prądem podkładu. Regulował po wymianie będę tylko azymut i poziom wyjściowy, choć z ciekawości pewnie też sprawdzę jak wygląda nagrywanie ;)

Wcześniej wymieniałem głowice z RS-B565 i RS-B555 na TEAC 55696000, co dawało fantastyczny efekt. Niestety tych głowic już nigdzie nie ma, a w RS-B505 jest inna głowica (SJH99) i nie wiem jak to zagra z tym co zamontuję. Mam świadomość, że głowice powinny być najlepiej tej samej budowy i zbliżonej impedancji. Poszukam sugerowanych SS-15RAA4, może też sprawdzę wspomnianą przeze mnie SONY jak się uda. Będę musiał kupić w ciemno, gdyż danych o impedancji nigdzie nie ma. Zobaczymy co z tego wyjdzie.

nano

  • 9079 / 4957
  • Ekspert
30-11-2022, 09:08
stary posting
mimo to skrobne
ze tak z serca napisze


wazna jest rowniz oblsuga i wyglad sprzetu
przyjrzy sie czy dany klocek pasuje ci   do twarzy i palznokci
pisze w przenosni
mysle ze wiesz o co biega

Hammer

  • 4654 / 2265
  • Ekspert
30-11-2022, 11:25
stary posting
mimo to skrobne
ze tak z serca napisze


wazna jest rowniz oblsuga i wyglad sprzetu
przyjrzy sie czy dany klocek pasuje ci   do twarzy i palznokci
pisze w przenosni
mysle ze wiesz o co biega

Czyli .... Patrze grają, słucham ? świeci się ....

nano

  • 9079 / 4957
  • Ekspert
05-12-2022, 09:52
no  ...bo magnetofony  nie wszystkie   ale musza tez wygladac
nie zawsze sercu bliska kobieta  ktare nie wyglada
czy jakos tak
« Ostatnia zmiana: 05-12-2022, 09:54 wysłana przez nano »

WOJTEK911

  • 15 / 514
  • Nowy użytkownik
12-06-2023, 02:23
Serwisy naprawiające magnetofony są. Wystarczy pooglądać YT i często filmiki z napraw nagrywają właśnie osoby/firmy zajmujące się przywracaniem magnetofonów do użytku.

Chyba nie wiesz co piszesz, sporo tych gości nie wie co robi.....a jeden najmądrzejszy szlifował rolki z beczki na plasko..... brawooooooo

Inny mądrala wyciągnął silnik z naka  rozebrał ...brawo mu, ale szlifierką jechał po stykach ........zamiast delikatnie papierkiem aby nie zjechać styków... brawoo  internet bawi, uczy i wychowuje ale dziwnych ludzi, przepraszamAanunaki mówili na takie  Istoty..


Popieram i przyznaje racje ,ci co kreca te filmiki czesto nie maja pojecia co robia .Znam jednego baaardzo znanego serwisanta ktory nie potrafi uzywac oscyloskopu .

WOJTEK911

  • 15 / 514
  • Nowy użytkownik
12-06-2023, 02:34
Spróbuj z uniwersalną Alps. Na YT jest film jak ktoś tak zrobił. Ale to wydatek ok 100 zł obecnie.
Albo lepiej użyj jakiegoś współczesnego chińczyka z AliExpress, oni tam nawet impedancję podają.
Polecana jest głowica ss-15RAA4 (seria Txxxx), wciąż dostępna. Wątek na TH:
https://www.tapeheads.net/threads/ss-15raa4-t2725-r-p-head.27134/
15RAA4 nie pasuje do chyba zadnego Technicsa,zupelnie inne parametry.Grac gra bo kazda zagra pytanie jak zapisze.
« Ostatnia zmiana: 12-06-2023, 16:05 wysłana przez AUDIOTONE »