Audiohobby.pl

JVC KD-A7

JaKub92

  • 1822 / 5480
  • Ekspert
03-03-2021, 17:08
Od przeszło 10 lat chorowałem na ten magnetofon i mam! :) Odkupiony od jednego z kolegów ;)
Urzekający w nim jest analizator widma... I to w połączeniu z wskaźnikami wyhyłowymi... POEZJA! :)
Brzmieniem także się nie zawiodłem. Gra ciepło, z lekkim "łomotem" (w pozytywnym sensie oczywiście) ;) Właśnie mniej-więcej takiego grania się po nim spodziewałem, choć nie aż tak fajnego, jakie się okazało!
W zasadzie jest w pełni sprawny, ale będę musiał poczyścić przełączniki i potencjometry, co jest normą po tylu latach. Zaskakujące jest to, że nawet pasek od capstana jeszcze daje radę! Jak sprawdziłem prędkość, miał tylko o 50 Hz za dużo (prawdopodobnie z powodu luźnawego już paska), ale na tą chwilę minimalny ruch PR-kiem załatwił sprawę. Po 40 latach - naprawdę nieźle!!! Głowica też w dobrej kondycji, z niewielkim śladem zużycia. Szybko jej raczej nie zajeżdżę, a w razie czego mam na podmiankę ze zwłok KD-A22 (chyba są takie same), gdzie akurat głowica jest w nim jak nowa.
Za jakiś czas oczywiście zrobię mu serwis, czyli czyszczenie, smarowanie, wymiana pasków i ew. kalibracja. Póki co działa poprawnie, a muszę zająć się jeszcze innymi... :)
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

Hammer

  • 4685 / 2294
  • Ekspert
03-03-2021, 17:30
Możesz mieć do wymiany sporo kondensatorów, w mojej KD-A33 wszystkie lecą, po kolei syfią na nóżkach, a w KD-A5 wymieniłem wszystkie  i różnica w poprawie dźwięku był znacznie słyszalna na górze.
Także lupa, mocne światełko i miernik później do łapki.

AUDIOTONE

  • 9391 / 5833
  • Ekspert
03-03-2021, 17:39
Jakubie super maszyna. ;)
Ja przykładowo w swoim KD-A8 żadnych kondów nie musiałem ruszać, były ok. Nie ma reguły, w jednym polecą lawinowo , a w innym będą się dobrze trzymać .
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

siwy

  • 658 / 2606
  • Ekspert
03-03-2021, 19:12
Fajny grajek Jakubie, super zakup.
Analogowa Grupa Wywrotowa. Zdzisław

nano

  • 9079 / 4986
  • Ekspert
03-03-2021, 21:11
suuuuper..gratulacje...lubie granie jvc z tego okresu

JaKub92

  • 1822 / 5480
  • Ekspert
04-03-2021, 11:32
Dzięki, za tą uwagę, Hammer, ale co do kondów, to zwykle jest tak, jak pisze Wojtek. W jednym lecą wszystkie, a w innym trzymają się jeszcze przez dłuugie lata. Dużo zależy od warunków, w jakich był przechowywany dany sprzęt.  Miałem takie skrajne przypadki w Polskim sprzęcie, albo np. w magnetowidach, gdzie jeden miał rozlane praktycznie wszystkie kondy, a inny, podobny model z tego samego rocznika, działa idealnie do dziś. Ale jak już zabiorę się za przegląd i serwis, to oczywiście zwrócę na nie uwagę :)

suuuuper..gratulacje...lubie granie jvc z tego okresu

A kto ich nie lubi? ;) Hehe
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

nano

  • 9079 / 4986
  • Ekspert
04-03-2021, 13:55
A kto ich nie lubi? ;) Hehe

no np  moja zona  nie pasci jej granie tych   jvc
niesamowite  ale  wielokrotnie  potwierdzone
pytanie dlaczego
dudni jej  ...eee nie zna sie

Hammer

  • 4685 / 2294
  • Ekspert
04-03-2021, 19:03
One mają po prostu wytłumiony ostry środek, nie wiem dlaczego, ale tak mają i tego mi w nich brakuje, może HXPro by im pomogło .... nie wiem.

AUDIOTONE

  • 9391 / 5833
  • Ekspert
04-03-2021, 19:58
One mają po prostu wytłumiony ostry środek, nie wiem dlaczego, ale tak mają i tego mi w nich brakuje, może HXPro by im pomogło .... nie wiem.
Model wyższy czyli KD-A8 brzmiał dobrze nawet bardzo dobrze, ale to całkiem inna konstrukcja:
http://audiohobby.pl/index.php?topic=13240.0
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

0prawca

  • 51 / 1140
  • Użytkownik
13-03-2021, 20:20
To mój pierwszy post na tym forum.
Chciałem sie przywitać (wstępnie) i mam cichą nadzieję, że zostanę zaakceptowany przez szanowne grono forumowiczów.
I teraz....
(...)Głowica też w dobrej kondycji, z niewielkim śladem zużycia. Szybko jej raczej nie zajeżdżę, a w razie czego mam na podmiankę ze zwłok KD-A22 (chyba są takie same),(...)

Posiadam 2 szt KD-A7 i obydwa z głowicami wyglądającymi tak, jak by od momentu zakupu przez poprzednich właścicieli odtwarzali metalowe taśmy non stop do dziś.
Moje magnetofony nagrywały maksymalnie do 5 kHz na poziomie 0 dB i z odtwarzaniem bardzo dobrze nagranych kaset miały ten sam problem (dźwięk jak z kolumn bez wysoko i średnio tonowych głośników). Wszystko powyżej 5 kHz, to poziom -10 dB i niżej. Szlifowanie tej głowicy nic nie dało, ponieważ przy próbie wyrównania czoła głowicy (chciałem pozbyć się rowka wyżłobionego przez taśmę) szczelina w rdzeniu zrobiła się widoczna gołym okiem.

Głowica z KD-A22 nie nadaje się (bez przeróbek toru zapisu i odczytu) do tego modelu, ma zupełnie inne parametry.
Głowica z KD-A33 jest prawie identyczna i ona pewnie mogła by zastąpić oryginał bezpośrednio.

Ja kilka dni temu zakupiłem na znanym portalu aukcyjnym nową głowicę z naklejką TEAC. Na 100% chińszczyzna. Kosztowała koło 100 PLN. Założyłem do KD-A7 i niestety brak wysokich tonów i poziom zapisu dużo niższy.
Dziś jednak udało mi się dokonać pewnych przeróbek w torze odczytu. Magnetofon wreszcie zaczął czytać na poziomie wymaganym przez producenta taśmę zapisaną tonem 12.5 kHz. Kasety nagrane na ''obcym'' sprzęcie odtwarza rewelacyjnie. Po żmudnej pracy, przeróbkach i pomiarach udało mi się zmusić tor zapisu do poprawnego zapisywania przebiegów do częstotliwości 12,5 kHz. Jednak jest problem z osiągnięciem odpowiedniego poziomu zapisu. Mimo podkówek regulacji poziomu zapisu na max, magnetofon zapisane przez siebie taśmy z poziomem 0 dB odtwarza o 3 dB niżej.
Jutro jadę po kasety testowe do właściwego wyregulowania toru odczytu a potem z powrotem wezmę się za zapis. Może uda się przystosować ten magnetofon do pracy z dostępnymi głowicami na rynku. Oby.... Bo o oryginalnych nowych głowicach do tego modelu można zapomnieć.
Ale powiem jedno w podsumowaniu.... Warto ożywić te starocie. W 83 roku miałem kupiony w Pewexie KD-A33 (Na KD-A7 wtedy nie było mnie stać)
Jak się to doprowadzi do stanu używalności, to zadowoli bardzo wrażliwe ucho niejednego słuchacza.


Hammer

  • 4685 / 2294
  • Ekspert
13-03-2021, 21:32
No to teraz czekamy na opis jakie to przeróbki się odbyły?

AUDIOTONE

  • 9391 / 5833
  • Ekspert
13-03-2021, 22:27
Witaj serdecznie w naszych forumowych magnetofonach ;)
Nie wiem jak czytać Twój nik ...Oprawca czy 0prawca?

Jak będziesz mieć chwile to napisz jakie wprowadziłeś modyfikacje w torze i jakie parametry ma ta głowica "TEAC" typu rezystancję dla 100Hz i indukcyjność dla 10kHz bo dobroć pomijam w tym wypadku.

Pytam dlatego, ponieważ można było by wtedy dobrać głowice do innych magnetofonów. Jeśłi oczywiście ten chiński "TEAC" będzie przenosić więcej niż 12kHz... ;)
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

0prawca

  • 51 / 1140
  • Użytkownik
14-03-2021, 08:05
(...)
Nie wiem jak czytać Twój nik ...Oprawca czy 0prawca?
Maciek jestem :)

No to teraz czekamy na opis jakie to przeróbki się odbyły?

Priorytetem przede wszystkim było to, że nie chciałem zmieniać za bardzo tego co wymyślił producent.
W torze odczytu wystarczyło zmienić kondensatorek dolutowany równolegle do głowicy co już bardzo poprawiło odczyt wysokich tonów. Wlutowany był 180 pF (na schemacie jest 220 pF). Co ciekawe po analizie schematu doszedłem do wniosku, że ten kondensatorek jest inaczej wlutowany w kanale lewym i prawym, ale skoro to przez 40 lat nie przeszkadzało nikomu - nie poprawiałem tego.
Ja przywaliłem z grubej rury. Chcąc zobaczyć co daje ten kondensator przy odsłuchu wlutowałem tam 10 x większą wartość. Ale nie zostawię tego tak. Jadę za chwilę nagrać z generatora testową taśmę za pomocą magnetofonu NAKAMICHI ZX-7. I dopiero po tym spróbuje dobrać wartość zapewniającą optymalne parametry a co najważniejsze najlepszą liniowość.

W torze zapisu jak na razie korekcja częstotliwości generatora prądu podkładu. Nie wiedzieć czemu spadła po latach do 76 kHz. Nigdzie nie znalazłem właściwej wartości, ale po obliczeniu częstotliwości rezonansowej filtrów LC wywnioskowałem, że ma być 83,33 kHz i taką też ustawiłem. Dla oryginalnej głowicy prąd podkładu był bardzo wysoki. Wartości nie znam bo nie mierzyłem jej. Po znaczącym obniżeniu tego prądu magnetofon zaczął nagrywać nawet 12,5 kHz i to bez szkodzy dla częstotliwości 315 Hz, tak więc nie jest źle. Jedynym problem to, że nie udało mi sie zapisać z poziomem 0 dB. jednak może to być wina źle skalibrowanego wzmacniacza odczytu, o czym dziś się przekonam.

Jak będziesz mieć chwile to napisz jakie wprowadziłeś modyfikacje w torze i jakie parametry ma ta głowica "TEAC" typu rezystancję dla 100Hz i indukcyjność dla 10kHz bo dobroć pomijam w tym wypadku.

Do tego typu pomiaru najlepiej było by ją wyjąć z magnetofonu a przynajmniej odlutować. Spróbuję to zrobić dziś.
I dla porównania zmierzę również oryginał. Tylko przy tak mocnym zużyciu parametry oryginału mogą być dalekie od zakładanych.

Hammer

  • 4685 / 2294
  • Ekspert
14-03-2021, 08:35
no to ciekawe co opisujesz, można wywnioskować że siadają te decki, mam 33 i 5-tke i obydwa mają tą samą przypadłość.
Zobaczę po wymianie kondensatorów w 33 uszkodzonych czy coś się poprawi samoczynnie czy zgodnie z założeniem inne kondy też padają z czasem, rezystory utleniają itp

AUDIOTONE

  • 9391 / 5833
  • Ekspert
14-03-2021, 13:23
Maciek jestem :)
Cześć Maćku ;)

Nigdzie nie znalazłem właściwej wartości, ale po obliczeniu częstotliwości rezonansowej filtrów LC wywnioskowałem, że ma być 83,33 kHz i taką też ustawiłem. Dla oryginalnej głowicy prąd podkładu był bardzo wysoki. Wartości nie znam bo nie mierzyłem jej.
Jest w serwisówce i wynosi 85 kHz.

Po znaczącym obniżeniu tego prądu magnetofon zaczął nagrywać nawet 12,5 kHz i to bez szkodzy dla częstotliwości 315 Hz, tak więc nie jest źle.
No niestety tutaj kłania się jakość samej głowicy (tego chińskiego TEAC-a) , dla wyższej częstotliwości prądu podkładu może być gorzej.
Ale ciekawi mnie to jaki będzie efekt końcowy, ponieważ nie ukrywajmy te głowice są.... niezbyt dobrej jakości.
Maćku dziękuję za obszerne wyjaśnienia, fajnie się to czyta ;)
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.