Audiohobby.pl

AIWA AD-WX220

AUDIOTONE

  • 9391 / 5833
  • Ekspert
23-06-2020, 23:12
Jak wspominałem w temacie ogólnym jest to najdziwniejsza kopiarka "ever" :)
A mowa to o AIWE AD-WX220. Z wierzchu nic specjalnego ale jak się przyjrzymy to zdamy sobie sprawę że potrafi ona skopiować cała kasetę za jednym odtworzeniem. Czyli lewa kieszeń tylko odtwarza a prawa jest zapis-odczyt, głowice są cztero-śladowe także kasująca (jest jakby ful-trakiem). Kopiując materiał, kopiujemy "stronę A" normalnie a "stronę B" od tyłu takim sposobem skopiujemy 90-tkę w 45 minut na zwykłej prędkości. A magnetofon posiada także kopiowanie przyśpieszone (9.5cm/s) i wtedy 90-tkę w całości skopiujemy w 22,5 minut. W środku mamy upchane cztery współdzielone układy dolby B i C. Osobną regulację zapisu podczas kopiowania, regulację poziomu odtwarzania każdej kieszeni osobno i dodatkowo wejścia mikrofonowe także regulowane. I wisienka ta torcie regulowany BIAS :)
To tak na szybko co kryje się w tej niepozornej maszynce. Moją trapią różne bolączki (kupiłem uszkodzoną), paski to na początek, bo zamieniły się w kleista maź. A potem zobaczymy idlery może bo mamy tutaj aż po dwa na kieszeń. Mechanizmy fajne dwu silnikowe, więc będzie nieźle jeśli chodzi o W&F. Ale elektronicznie to jest sporo niekonwencjonalnych rozwiązań czyli rezystory napylane... jak zwykle u AIWY brak opisu elementów i o dziwo znalazło się także kilka pomarańczków....
Poniżej zdjęcia mojej Aiwki:
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Hammer

  • 4685 / 2294
  • Ekspert
23-06-2020, 23:49
 I jak zwykle naprane kabli żeby nie gmerać za dużo .. . . ..

PhantomLord

  • 420 / 2272
  • Zaawansowany użytkownik
24-06-2020, 08:45
Ciekawa maszyna :),
Pokaż proszę zdjęcia tych zaczarowanych głowic, szalenie ciekaw jestem :).
Będziemy obserwować Twoje poczynania, bo faktycznie jedno wielkie dziwadło Ci się trafiło. Jedno pytanie jeszcze...co tą są rezystory napylane? W czym z nimi może być problem?
Analogowa Grupa Wywrotowa. Mateusz

AUDIOTONE

  • 9391 / 5833
  • Ekspert
24-06-2020, 10:47
Ciekawa maszyna :),
Pokaż proszę zdjęcia tych zaczarowanych głowic, szalenie ciekaw jestem :).
Będziemy obserwować Twoje poczynania, bo faktycznie jedno wielkie dziwadło Ci się trafiło. Jedno pytanie jeszcze...co tą są rezystory napylane? W czym z nimi może być problem?
Na zdjęciu nr.4 widoczne są czarne małe prostokąty namalowane na laminacie oczywiście bez żadnych oznaczeń, jak to u Aiwy. To są te rezystory. Wieczorkiem postaram się o jakieś fotki mechanizmu bo musze na tymczasowych paskach sprawdzić co jest jeszcze uwalone a co działa.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

PhantomLord

  • 420 / 2272
  • Zaawansowany użytkownik
24-06-2020, 11:17
Dzięki Wojtku, tak myślałem, że o te elementy chodzi.
Czyli dobrze rozumiem, że one są dosłownie "napylone" na laminat?
Czyli ew. wymiana polegałaby na fizycznym wyskrobaniu dziada z laminatu, względnie przerwaniu ścieżki w tym miejscu, potem odskrobaniu maski, żeby się dobrać od ścieżek i przylutowaniu rezystora zamiennego do samych ścieżek?
Analogowa Grupa Wywrotowa. Mateusz

JaKub92

  • 1822 / 5480
  • Ekspert
24-06-2020, 14:46
Mateuszu, to foto głowic mojego egzemplarza :)
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

JaKub92

  • 1822 / 5480
  • Ekspert
24-06-2020, 14:55
I jeszcze jedna uwaga z mojej strony, Wojtku... Jak dobierzesz się już do mechanizmów, przypatrz się, jak wyglądają talerzyki, czy któryś nie zaczyna pękać ten pierścień, który dociska sprzęgło. Foto akurat z AD-R550, ale w swoim WX-220 miałem to samo.
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

AUDIOTONE

  • 9391 / 5833
  • Ekspert
24-06-2020, 20:30
Odnośnie tego pierścienia to dziwne, bo w każdym modelu z taka mechanika Aiwy co widziałem w necie i moim także te pierścienie są właśnie z szczeliną (takie niby pęknięcie). I czy czasami tak nie powinno być... bo nie wygląda mi to na pęknięcie. A serwisówka niestety nie pokazuje tego elementu dokładnie. U mnie w obu mechanizmach w prawych talerzykach jest ta szczelina.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

AUDIOTONE

  • 9391 / 5833
  • Ekspert
24-06-2020, 21:49
Chciałem nagrać video, ale Aiwa odmówiła posłuszeństwa. Żadna z kieszeni nie działa coś się skwasiło. Jutro posprawdzam co jest grane.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

JaKub92

  • 1822 / 5480
  • Ekspert
24-06-2020, 22:54
W przypadku mojej WX-220 i tego R550 kumpla, te pierścienie chodziły luzem po osi talerzyka, przez co talerzyk ledwie co kręcił, albo w ogóle nie kręcił.
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

artekk

  • 1694 / 5880
  • Ekspert
24-06-2020, 22:58
Podoba mi się ta biała głowica kasująca :)

A na serio Wojtku, chyba ostatnio lubisz wynalazki i to kolejny, który do Ciebie trafił :) Życzę powodzenia w reanimacji :)
Wygląda fajnie, to chyba najdłuższy parapet w stajni Aiwy.
Analogowa Grupa Wywrotowa. Arturo

JaKub92

  • 1822 / 5480
  • Ekspert
24-06-2020, 23:11
Fakt, parapecik jest znacznie dłuższy, niż np. w R-550, 650, F-640. I nie wiem, czy zauważyłeś, że WX-220 ma ukośny front :)
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

AUDIOTONE

  • 9391 / 5833
  • Ekspert
24-06-2020, 23:40
Jakubie zobaczę jak się będzie u mnie to sprzęgło sprawować.
Arturo Fakt ta Aiwka to kompletny wynalazek i ma sporo nietypowych rozwiązań.

Wczoraj jak ją rozebrałem późnym wieczorem to wyczyściłem koła zamachowe i założyłem paski tymczasowe. Od razu ożył od strzała i nawet odtwarzał w obu kieszeniach, przewijanie także było ok. Dziś po pracy miałem tylko zrobić małe video by pokazać to i owo, a on nic. Po włożeniu kasety zero komunikacji z klawiaturą sterującą w obu kieszeniach.... działa wybieranie dolby i wykrywa rodzaj taśmy a zachowuje się jakby nie było kasety w kieszeni. Czyli jakby jedno wyklucza drugie. Nie miałem zbyt dużo czasu dziś na przemyślenia co mu zaszkodziło przez noc. Wobec tego zajrzę do niego jutro.
Wczoraj był sprawny a dziś jest trup. Ciekawe rzeczy się dzieją.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

JaKub92

  • 1822 / 5480
  • Ekspert
25-06-2020, 14:44
Szkoda, skoro już tak fajnie ożył... :( Miejmy nadzieję, że to jakaś pierdoła... Ale nie takie trupy już ratowałeś, to zrobisz i tego :)
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

JaKub92

  • 1822 / 5480
  • Ekspert
25-06-2020, 18:04
Tak mnie Wojtek zmobilizował, że za swoją się w końcu wziąłem ;) Jest już wybebeszona, jutro kupię nowe paski i będę działał dalej. Zauważyłem, że w lewym mechanizmie też pękł ten pierścień na talerzyku i chodzi sobie luzem w przód i w tył, przez co talerzyk ledwie ciągnie. Jak go kupiłem, było to samo w prawym mechanizmie, ale tamten nie kręcił już w ogóle. Po zrobieniu mechanizmów czeka go kalibracja, bo kupiłem go jako sprawny, a okazał się być uszkodzony prawy mechanizm, a jakby tego było mało, był totalnie pokręcony :/ Do tego ktoś założył taki ciasny pasek w prawym mechanizmie, że silnik ledwie kręcił... Wtedy założyłem jakiś inny, naprawiłem ten talerzyk, a resztę ustawiłem "na pałę", żeby "jako-tako" chodził, bo nie wówczas nie miałem innej możliwości. Ale teraz w końcu go zrobię :)
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub