Audiohobby.pl

SONY TC-K750ES

Hammer

  • 4685 / 2296
  • Ekspert
19-02-2022, 20:59
No to jak obróciłeś rolke i są zmiany to oznaczało by że się wygniotła z jednej strony bardzo.
Jak była regulacja siły docisku to może był on za duży? co mogło spowodować to ? warto by było dać nową rolkę ładną o tych samych wymiarach niekoniecznie drogą na test  symetryczną i doregulować docisk jak jest czym.
Kumpel ten od soniaków mówił mi że te dwuwałkowce to miały wiele wad, włacznie z krzywymi wypustami, niedokładnie ustawione głowice itd...itd...
Szkoda ze ciężko trafić na kogoś kto ma szablon, bo najpierw by było warto sprawdzić poprawne ustawienie głowicy a potem rolke dopiero.

Gdzieś ktoś w jakimś temacie też opisywał że mu rolka nie stykała do osi i problem był ze średnicą rolki minimalnie .....

AUDIOTONE

  • 9396 / 5835
  • Ekspert
19-02-2022, 21:02
To definitywnie wychodzi na to że rolka jest z ..upy. I kwalifikuje się do wymiany.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Hammer

  • 4685 / 2296
  • Ekspert
19-02-2022, 21:52
Tak, tylko w świecie jest sporo opini że te mechanizmy były spartolone w produkcji ioSony także źle ustawialo głowice, chodziło to jakiś czas , ale po tych ;30 latach były tylko kłopoty i trzeba było procedurę ustawienia cała zacząć od nowa....hahahaha nawet zdarzały się egzemplarze z krzywymi mocowaniami osi capstana......
Zakładasz nowe rolki a tu ...zonk jak widać.
Ogólnie bardzo ciężko jest ten mechanizm ustawić po długim użytkowaniu na SUPER.
Ponoć się to udaje czasem.

Sorki, lewa rolka nie ma reg docisku.

Sprawdź .. bo kumpel mówił coś o hamowaniu lewego talerzyka, i paski

przemhb

  • 36 / 823
  • Użytkownik
19-02-2022, 23:21
Tę nową rolkę założyłem 8 lat temu. Była NOS. Nie znam daty produkcji, ale może leżakowała długo i po prostu się zestarzała. Zamówię nową i sprawdzę jaki będzie efekt.

Widać, że wewnętrzny/tylny brzeg taśmy rusza się minimalnie góra-dół, więc jest szczelina po tamtej stronie.

Pasek wymieniałem te 8 lat temu na NOS. Ani śladu, by coś z nim było nie tak.
Lewego koła zamachowego nic nie hamuje. A regulacji siły docisku lewa rolka nie ma. Siłę zapewnia sprężyna kątowa, która jest na plastiku, który dociska tę rolkę.

Zastanawiam się tylko czy ta nierówno wygnieciona rolka to przyczyna czy może skutek(?) Głupio by było, gdyby z kolejną z początku dobrą, zdarzyło się z czasem to samo, bo przyczyna leżałaby gdzie indziej.

TCM200 miał wiele kolejnych wersji. Moja to ledwo D3, a doszli do D13 w KA6ES. Widać było co ulepszać.

przemhb

  • 36 / 823
  • Użytkownik
19-02-2022, 23:32
Rolkę ciągnącą kupiłem wówczas z niemieckiego sklepu BlackReel na eBayu. Spisuje się świetnie.
Dalej mają rolki do TC-K750ES:
https://www.ebay.de/sch/i.html?_dmd=2&iconV2Request=true&_ssn=revox_de&store_cat=0&store_name=blackreelshop&_oac=1&_nkw=sony%20tc-k%20750%20es

Hammer

  • 4685 / 2296
  • Ekspert
20-02-2022, 08:01
napisałem Ci jeszcze o sprawdzenie hamulca lewej szpulki bo ponoć tam jest a ipaski nie zawadzi sprawdzić, najlepiej wszystkie elementy czynne a nie tylko rolke samą .

Hammer

  • 4685 / 2296
  • Ekspert
20-02-2022, 11:49
Tak powinien chodzić ten mechanizm, równiutko.
Na dodatek dla sprawdzenia nierównomierności przesuwu taśmy założyłem zwykłą rolke z plastykowym korpusem nową nie śmiganą i ...zero różnicy, więc po co przepłacać.
Fakt że rolki z mosiądzem oryginalne miału inny gatunek gumy, ale na pomiarach tego nie było widać, a rolki mam oryginalne, systematycznie czyszczone.
Na oryginalnej widziałem także troszkę większe ugniecenie, ale nie jest ono za duże, obróce rolke i sprawdzę ....




edit, obróciłem rolke i nic sie nie zmieniło X/Y graph pokazuje to samo
« Ostatnia zmiana: 20-02-2022, 12:00 wysłana przez Hammer »

Wojciech7

  • 1500 / 1098
  • Ekspert
20-02-2022, 12:44
To już wiem jak działa taki mechanizm w magnetofonie:)))

przemhb

  • 36 / 823
  • Użytkownik
20-02-2022, 16:19
Zamówiłem dwie rolki. Pierwsza ma być we wtorek, więc wtedy będę sprawdzał dalej.
Druga, na panewce z mosiądzu, za miesiąc.

napisałem Ci jeszcze o sprawdzenie hamulca lewej szpulki

Sprawdzę przy okazji wymiany rolki. Do tej pory nie zwracałem uwagi na hamulec i będę go musiał najpierw znaleźć.

AUDIOTONE

  • 9396 / 5835
  • Ekspert
20-02-2022, 22:02
Jest wszystko opisane w temacie o 750-tce odnośnie mechaniki i hamowania lewego tależyka. Trzeba tylko poszukać na forum w odpowiednim temacie : http://audiohobby.pl/index.php?topic=13667.0
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

przemhb

  • 36 / 823
  • Użytkownik
21-02-2022, 00:23
nie zapomnijcie pozadnie  naciagnac sprezyny przy lewej szpulce
nie zapomnijce   filc   wyczyscic  a potem  go troche papirem sciernym przetrzec
nie zapomnijci b b b   moco nasmarowac  oske lewej szpulki

Jaki konkretnie smar polecasz (domyślam się tylko, że litowy)? Zwykły ŁT-43 będzie ok?
Czym czyścisz filc?
« Ostatnia zmiana: 21-02-2022, 00:31 wysłana przez przemhb »

przemhb

  • 36 / 823
  • Użytkownik
21-02-2022, 00:25
Dzięki za link do tego wątku. Będę musiał te wszystkie zabiegi zaaplikować swojej 750-tce.

nano

  • 9079 / 4988
  • Ekspert
21-02-2022, 13:27
filc tylko przemyc spirytsem   i  potem pyk troche papierem sciernym   troche !  zeby nie byl gladnki


smar do osiek plastikowaych uzywam  taki


https://m.media-amazon.com/images/I/51G7pT2NcsL._AC_SL1500_.jpg
« Ostatnia zmiana: 21-02-2022, 13:33 wysłana przez nano »

przemhb

  • 36 / 823
  • Użytkownik
21-02-2022, 14:48
Domyślam się, że to syntetyczny olej silikonowy, czyli typowo do plastików. Silikonowy mam "pod ręką".
A do metalowych części jak oś wałka i jego łożysko to litowy, jak ŁT-43?

przemhb

  • 36 / 823
  • Użytkownik
23-02-2022, 23:18
Wczoraj dotarł do mnie pierwsza z zamówionych rolek. Na plastikowej panewce. Wygląda poprawnie.
Zainstalowałem. Próbowałem się dopatrzyć płynięcia wałka, ale jeśli jakieś w ogóle jest to na granicy możliwości dostrzeżenia.
Wyregulowałem głębokość prowadnicy przy lewej rolce tak, by nie przesuwała taśmy przy jej dokładaniu. Na C120 było ładnie widać, kiedy taśma haczy z którejś strony tę prowadnicę. Nakrętkę zalekierowałem, by nie przekręcić.

Posłuchałem kontrolnie kilka kaset by ustalić, które będę miał do ponownego nagrania (skos).

Dziś przeczyściłem IPA głowicę, rolki i wałki i "na pewniaka" zabrałem się za nagrywanie jednej z kaset, z którymi miałem wcześniej kłopot ze stłumionymi wysokimi w lewym kanale. I tu przykry klops - to samo! ;-/
Wokal przesunięty ze środka do prawej i osłabienie wysokich w lewym o kilka dB. Czyli powrót do punktu wyjścia.
A co ciekawe, na tej dotychczasowej rolce, po eksperymencie z jej obrotem o 180 stopni problemu nie było.

Przede mną jeszcze rozebranie mechanizmu i jego przeczyszczenie i nasmarowanie.

Właśnie zwróciłem uwagę, że brakuje mi na wałkach tych przezroczystych podkładek przed samymi łożyskami od frontu. Możliwe, że kupiłem lata temu tego decka już bez nich. Gdzie takie nabyć?

Jeśli dobrze myślę, to zabezpieczają przed dostawaniem się śmieci z wałka do łożyska. Przy czyszczeniu wałka patyczkami do uszu mogło się zatem zdarzyć, że jakieś bawełniane włosy weszły do łożyska.
Czyli łożyska do przedmuchania i tym bardziej do naoliwienia. Sądząc po śladach wcześniej w łożyskach był chyba towot.
« Ostatnia zmiana: 23-02-2022, 23:21 wysłana przez przemhb »