Audiohobby.pl

SONY TC-K750ES

martingo

  • 128 / 3462
  • Aktywny użytkownik
02-11-2020, 11:42
Ponieważ nie mogę wysłać odpowiedzi do kolegi nano (zapełniona skrzynka odbiorcza) tak oficjalnie chciałem podziękować za przesłanie fotek umieszczenia kulek w mostku prowadnicy głowicy tego magnetofonu. Jeszcze raz dziękuję.

AUDIOTONE

  • 9396 / 5835
  • Ekspert
02-11-2020, 11:46
Gra z rozmachem, dużym dźwiękiem.  Mnie się spodobał,  szczególnie w odniesieniu do jego ceny.
W takim razie jest wart polecenia, czasami zdarza się jeszcze w przyzwoitych cenach :)

PS. Nano musisz opróżnić skrzynkę :)
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

nano

  • 9079 / 4988
  • Ekspert
02-11-2020, 12:12
nie ma za co ...
oj  no jest masakra ...
juz pozadkuje
sorry

Hammer

  • 4685 / 2296
  • Ekspert
02-11-2020, 21:44
W Tym Soniaku podobnie jak i w 670 lewa rolka jest ustawiana, Nano jak sobie poradziłeś prawidłowo ustawić tor prowadzenia taśmy po po nowym montażu rolki ? tak na pałe ? na oko ?

nano

  • 9079 / 4988
  • Ekspert
02-11-2020, 22:37
powiem tak to b b b trudna sprawawymirzylem suwmiarka odstep lewej rolko od obudowy...zrobilem sobie takie aluminiowy kontownik...pokaze  fotki  juz byly gdzies tu...problem ale jest innyprawa rolka jak jest nowa to zmienia nam tor przesuwu   tulezy probkem...czyli nasze pierwotne ustawienie lewej rolki mozna sobie podarowac

Hammer

  • 4685 / 2296
  • Ekspert
02-11-2020, 22:53
No to jak ustawiawasz ? nie mając szablonu ?

nano

  • 9079 / 4988
  • Ekspert
02-11-2020, 23:31
na ucho ..
nie nam osprzetu


mam pare orginalnych kaset i slucham    muzy
ktora lubue


myk polega na tym


odchylam lewa rolke na dol
wtedy slychac jak wysokie uciekaja..
pyk puszczam rolke  dotyka tasmy    i tak pare razy
krecimy sruba rolki
az nie ma zadnej akustycznej roznicy miedzy tymi dwoma pozycjami
.
metoda na krede lub mazaka nie uzywam
« Ostatnia zmiana: 02-11-2020, 23:38 wysłana przez nano »

przemhb

  • 36 / 823
  • Użytkownik
19-02-2022, 00:38
Czy wałek ma prawo zachowywać się tak, jak na wideo? Po włączeniu odtwarzania płynie jego oś obrotu do nowej pozycji. Prawdopodobnie dlatego jest szczelina pomiędzy frontową częścią lewej rolki (podającej), a wałkiem.

Co może być powodem takiego pływania?

Pacjenta nabyłem jakieś 10 lat temu, oczywiście używanego. Wymieniłem na nowe, oryginalne: pasek i zespół rolki podającej. Na jakiś niemiecki polecany na TH zamiennik rolkę ciągnącą.

Przed tymi wymianami wciągał taśmę. Tylko Sony Metal XR 90. Na inne się nie łakomił. A te zaraz po rozbiegówce wyskakiwały z prowadnicy na rolce podającej. Po wymianie i regulacji głębokości rolki podającej przez lata nie wciągał. Ostatnio zauważyłem jednak, że na niektórych starych, fabrycznie nagranych kasetach, które potem sam raz jeszcze nagrałem, osłabł poziom wysokich w lewym kanale. Ponowne nagrywanie nic nie pomaga. Z drugiej strony porządne kasety (Metal XR, TDK MA, UX Pro itp.) trzymają idealnie.
Poszukując przyczyny zauważyłem w.w. szczelinę (ok. 0,1 - 0,2 mm) pomiędzy wałkiem, a rolką podającą. Potem to, że  wałek "płynie".

Czy to jakaś znana przypadłość tego napędu? Co może być powodem? Będę wdzięczny za pomoc.

Hammer

  • 4685 / 2296
  • Ekspert
19-02-2022, 07:24
zrób sobie kasete serwisową tzw dziurawą na której zobaczysz jak rolka prowadzi Ci tasme, czy nie zjeżdża na bok

pień

  • 2239 / 1033
  • Ekspert
19-02-2022, 10:10


Przem, tak z rana i może czegoś nie trybię albo na oczy coś padło .
Ten wałek to ci tak pływa w Sony TCM200D3 tj.  na moje to takie małe pudełko co to zwali walkman.
    Czy w Sony TC-750ES    co w sumie też pudełko jest ale za chiny w kieszeń nie wlezie :)

Czy wałek ma prawo zachowywać się tak, jak na wideo?

No pewnie :)   Zapominając na chwilę o numerkach i nie myśląc w jakim sprzęcie to siedzi, na przykładzie któregoś z moich magnetów -hmmm-  chyba w JVC tak latało sobie.

 Przyczyna pierwsza była taka że sprężynka płaska- oparta na oś capstana   (tam w bebechach z drugiej strony za kołem zamachowym)
    Była się wzięła i trochę wylazła ze swojego mocowania i nie spełniała swojego zadania polegającego na kasowaniu luzu po osiowego.
wkleiłem cholere jak należy i OK- na oko.

 Przyczyna druga ujawniła się jako następna - mianowicie:
    Rolka dociskowa taśmy była stara i stwardniała - widać ze zbyt duży nacisk robiła i po zapięciu >play -  było tak jak na twoim filmiku.
Wałek zaczynał spierniczać-   sprężynka z punktu 1  nie dawała rady utrzymać położenia (taka delikatna blaszka to nie ma co się dziwić)
         
podrapałem się w paszczę i wymieniłem rolkę dociskową na fumfel-nówkę z ebaya.

 Po wymianie wzięło i się zrobiło tak:
>play> zaczyna grać>   mija jakaś chwila i zaczyna się kaszanić dźwięk>   jeszcze chwila i taśma wkręcona :(   
     spoko- używam znakomitej taśmy testowej firmy Yugoton z nagranymi bałkańskimi skocznymi kawałkami jako taśmy chrzestnej dla sprzętów-  tak więc strat nie ma :)

   Bo wnikliwym obejrzeniu tegoż wszystkiego wyszło tak:
     Rolka nówka z ebaya do d........    bo wprawdzie miękka ale płaska na licu-bieżni  i taśmę zaczynało kosić - potem coraz mocniej-  spręzyna kasująca luz znowu siadała>  taśmę wkręcało no i piździec yugoton milknie.
     A rolka powinna być trochę jak opona i być lekko wypukła na środku-  baryłkowa.

Załamka

Przeprosiłem z oryginalną rolką JVC - wetknąłem ją w wazelinę- potem masowałem itd.   Gdy już zmiękła lekko oszlifowałem ale tylko tak żeby wybłyszczenie jej zlikwidować i po tym wszystkim   JVC chodzi jak należy :)
 Sukces

AUDIOTONE

  • 9396 / 5835
  • Ekspert
19-02-2022, 10:43
Z tego co pamiętam to w serwisówce jest podane jaki luz powinien miec wałek. A to że są problemy z tą taśmą to na próbę odegnij delikatnie lewą rolkę i sprawdz wtedy czy taśma idzie nie tak. Jeśli będzie ok to masz już odpowiedź na Swoje pytanie co mu dolega. W "Soniakowym" TCM-200 to częsty przypadek z lewą rolką, nawet nową.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

przemhb

  • 36 / 823
  • Użytkownik
19-02-2022, 17:07
Dzięki za wskazówki.

Przyczyna pierwsza była taka że sprężynka płaska- oparta na oś capstana   (tam w bebechach z drugiej strony za kołem zamachowym)
    Była się wzięła i trochę wylazła ze swojego mocowania i nie spełniała swojego zadania polegającego na kasowaniu luzu po osiowego.
wkleiłem cholere jak należy i OK- na oko.

 Przyczyna druga ujawniła się jako następna - mianowicie:
    Rolka dociskowa taśmy była stara i stwardniała - widać ze zbyt duży nacisk robiła i po zapięciu >play -  było tak jak na twoim filmiku.
Wałek zaczynał spierniczać-   sprężynka z punktu 1  nie dawała rady utrzymać położenia (taka delikatna blaszka to nie ma co się dziwić)

Z tego co pamiętam to w serwisówce jest podane jaki luz powinien miec wałek. A to że są problemy z tą taśmą to na próbę odegnij delikatnie lewą rolkę i sprawdz wtedy czy taśma idzie nie tak. Jeśli będzie ok to masz już odpowiedź na Swoje pytanie co mu dolega. W "Soniakowym" TCM-200 to częsty przypadek z lewą rolką, nawet nową.

Deck z mechanizmem TCM200 zapewne wszedłby do kieszeni, o ile ta byłaby w koszuli dinozaura ;-)  W mechanizmie tym z tyłu osi wałka, za kołem zamachowym jest plastikowy wkręt. Faktycznie jest w serwisówce opis regulacji (załączam). Wykasować luz, a potem poluzować o 1/2 - 3/4 obrotu. Zmierzyłem - w moim przypadku mam 0,25 mm luzu (załączam zdjęcie). Patrząc na ten luz i postęp gwintu myślę, że jest ok. Klej trzyma.

Załączam też filmik pokazujący szczelinę od frontu, pomiędzy rolką, a wałkiem. Do kompletu jeszcze zdjęcia rolki (w dość ostrym świetle).

Rolka ma beczkę na ok. 125 um. Tyle oszacowałem na podstawie zdjęcia.

Obecnie tylko w przypadku 1 kasety - mojej testowej TDK D120 z wycięciami do obserwacji taśmy - wypycha taśmę z prowadnicy nad rolką podającą. Wszystkie inne trzyma i nie ma z nimi problemu.

Hammer

  • 4685 / 2296
  • Ekspert
19-02-2022, 17:27
Szkoda że zdjęcie roki nie jest prosto bo wydaje się być z lewej strony innego kształtu niż prawa, ale takie zdjęcie taka opinia.
Widzę ze jest bardziej ugnieciona od strony mechanizmu gdzie jest mocniejszy nacisk niż na końcu osi.
Jakby rolke obrócić ? i sprawdzić to wypychanie ?

A jeśli chodzi w ogóle o te wyższe modele Sony, to kumpel mówi ze wiele z nich to....się nie nadawały, firmowo nie poustawiane rolki, głowice ......nie zawsze udawało mu się uzyskać dobre parametry .
« Ostatnia zmiana: 19-02-2022, 17:33 wysłana przez Hammer »

AUDIOTONE

  • 9396 / 5835
  • Ekspert
19-02-2022, 18:22
Patrząc na ten luz i postęp gwintu myślę, że jest ok.
To to jest ok.
Sprawdziłeś prowadzenie taśmy odchylając lewą rolkę? Czy taśma się stabilizuje na głowicy, czy niema żadnej różnicy?
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

przemhb

  • 36 / 823
  • Użytkownik
19-02-2022, 19:54
Szkoda że zdjęcie roki nie jest prosto bo wydaje się być z lewej strony innego kształtu niż prawa, ale takie zdjęcie taka opinia.
Widzę ze jest bardziej ugnieciona od strony mechanizmu gdzie jest mocniejszy nacisk niż na końcu osi.
Jakby rolke obrócić ? i sprawdzić to wypychanie ?

Zacząłem od obrócenia rolki. Efektu płynięcia teraz nie ma, za to przy rozpoczęciu odtwarzania oś wałka się szybko zmienia o mniejsze (na oko) przesunięcie. Szczelina też jakby mniejsza.
Na początek ustawiłem głębokość tej rolki losowo zgrubnie, z głupia franc, zakładając, że ją wyreguluję. Trafiłem całkiem nieźle, bo D120 już od początku szła dobrze i w zasadzie chyba mógłbym nawet tak zostawić. Podregulowałem jednak. Taśma idzie dobrze w dość szerokim zakresie regulacji.
Wcześniej nagrane kasety oczywiście straciły wysokie, zatem taśma idzie pod innym kątem.

Patrząc na ten luz i postęp gwintu myślę, że jest ok.
To to jest ok.
Sprawdziłeś prowadzenie taśmy odchylając lewą rolkę? Czy taśma się stabilizuje na głowicy, czy niema żadnej różnicy?

Niestety zacząłem od obrócenia rolki. Przed tym różnica po odchyleniu lewej rolki była w wysokich. Uciekały bodaj. Prowadzenie taśmy wydawało się poprawne, choć miałem wrażenie, że łuk wewnętrzny, po którym opina głowicę kasującą jest dłuższy niż ten na froncie. Czyli taśma mogła być słabiej dociśnięta po wewnętrznej stronie.

Jednak ta niedoskonałość prowadzenia musiała być minimalna, bo tak jak napisałem, jedynym objawem było osłabienie wysokich o kilka dB w lewym kanale na kilku spośród wielu kaset. I brak możliwości nagrania ich tak, by wysokie w obu kanałach były na poprawnym poziomie. Dopiero kiedy zacząłem dociekać co jest powodem wyszło, że jest szczelina pomiędzy wałkiem i rolką, rolka pływa itd.

Po obróceniu rolki jej odchylenie poprawia wysokie w obu kanałach na wcześniej nagranych kasetach, zaś danie swobody pracy wycina wysokie w obu kanałach. Co ciekawe teraz nagrywa równo wysokie w obu kanałach nawet na kasecie, na której była największa różnica między L a R.
Taśma zdaje się symetryczniej opinać głowicę (tak samo wyglądające łuki front/tył).

Suma sumarum przydałaby się nowa, dobra rolka (co najmniej do testów) i kaseta testowa do ustawienia skosu głowicy. Samego skosu bym nie tykał - jest fabryczny, ale tylko głębokość prowadzenia taśmy na rolce.