Audiohobby.pl

NAD 6340

Hammer

  • 4679 / 2284
  • Ekspert
20-05-2020, 11:59
Parę miesięcy temu robiłem przegląd i kalibrację mojego 6340 (żeby poprawić swoje niedociągnięcia) i wszystko wyszło super.
Kasety nagrane na 9010 odtwarzane były świetnie na 6340 (acz z jego charakterem oczywiście).
Od jakiegoś czasu jednak zacząłem coraz więcej podkręcać Play Trim na froncie, aż zrobiłem porównanie, bo coś mi nie pasowało. Ta sama kaseta wrzucona do 6340 nagle brzmi bez góry, jakoś tak mydlaście i nijako w stosunku do 9010.

Pomyślałem sprawdzić nagrywanie i okazuje się, że nawet podsłuch źródła jest jakiś taki dziwny. Jeden z kanałów jest dużo cichszy, stereo trochę znika, dołu w tym w ogóle nie ma, a dynamika siadła. Oczywiście po odtworzeniu nagranej kasety taki sam efekt.

Coś czuję, że szykuje się grubsza dłubanina. Póki co pomyślałem, żeby:
1) wyrywkowo sprawdzić kondensatory
2) przebiec się z lutownicą po lutach
3) sprawdzić i ew. wymienić rezystory nastawne

Adnotacja do pkt 3 - jak go kupiłem to prki wymagały dużej ilości środka do czyszczenia i sporego rozruszania, żeby deck zaczął grać sensownie, mimo że nastawy wróciły w zasadzie na początkowe miejsca. Sam deck był z zablokowanym mechanizmem chyba nawet, więc podejrzewam, że trochę przeleżał nie ruszany zanim trafił do mnie.

W związku z tym muszę zabrać się za wyrwanie płyty głównej z decka, żeby wszystko na spokojnie obejrzeć i posprawdzać.
Wiem, że to takie strzelanie w ciemno, ale może Panowie macie jakieś sugestie albo uwagi do moich pomysłów?

A gdzie Ty masz podsłuch po taśmie w 6340  bo jakoś u mnie tego nie ma ? a mam 2 sztuki ....

rozmagnesuj tor przesuwu taśmy , wymyj głowice , sprawdź przełaczniki rodzaju taśmy .

AUDIOTONE

  • 9387 / 5824
  • Ekspert
20-05-2020, 12:45
>>>>Hammer:
Pomyślałem sprawdzić nagrywanie i okazuje się, że nawet podsłuch źródła jest jakiś taki dziwny.
Podsłuch źródła to nie podsłuch po taśmie.

Stanisławie dziękuję za wyjaśnienie. Teraz już wiem co i jak .
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

PhantomLord

  • 420 / 2262
  • Zaawansowany użytkownik
20-05-2020, 20:01
A gdzie Ty masz podsłuch po taśmie w 6340  bo jakoś u mnie tego nie ma ? a mam 2 sztuki ....

rozmagnesuj tor przesuwu taśmy , wymyj głowice , sprawdź przełaczniki rodzaju taśmy .

Tak jak napisał Wojtek - podsłuch źródła a nie taśmy ;-). Wystarczy, żeby kaseta była w środku i wcisnąć rec przecież, żeby słyszeć co na wejście decka wchodzi.
Ale fakt...myślę o zakupie NADa 6300 ;-)

A odnośnie mycia, rozmagnesowania, przełącznika taśmy :-)...pewnie bym nie marudził, gdybym tego nie sprawdził. Niemniej dziękuję za przypomnienie, bo czasem można i o tak oczywistych sprawach zapomnieć.
Analogowa Grupa Wywrotowa. Mateusz

Stanis

  • 94 / 5643
  • Użytkownik
21-05-2020, 20:55
Koledzy!
Dla mnie 6340 stał się takim wdzięcznym grajetkiem że mam ochotę go ulepszyć a mian. zrobić mu podświetlenie kieszeni bo ciemno tam jak w studni. Może ma ktoś pomysł na taką małoinwazyjną operację? Wydaje mi się że problemem będzie skąd wziąć prąd do zasilania diody bo żarówka raczej w grę nie wchodzi. Napadło mnie i wciąż te myśli krążą wokół niego za zasadzie "co by tu jeszcze...."" A przyznacie że fajnie by się prezentował z podświetlaną kasetką.
« Ostatnia zmiana: 21-05-2020, 21:46 wysłana przez Stanis »
Stach

Hammer

  • 4679 / 2284
  • Ekspert
22-05-2020, 00:24
on już jest ulepszony a jednocześnie ascetyczny, taki charakter ma, jedynie można go zepsuć.

PhantomLord

  • 420 / 2262
  • Zaawansowany użytkownik
22-05-2020, 08:44
Mi brak podświetlenia kieszeni też przeszkadza :). A popsuć? Jeżeli zrobić to z głową, a jak się uda to i odwracalnie, to ja nie widzę problemu. Choć ja nie jestem jakimś koszmarnym purystą, póki zmiany robi rozsądny człowiek (a nie małpolud ze spawarką zamiast lutownicy :D).

Do tematu:
Ja też rozmyślałem nad tym jak zrobić w nim podświetlenie, tylko ja chciałem zrobić od góry kasety, nie od tyłu - bardziej mi się tak podoba, a i nie trzeba wtedy wycinać tego lusterka z tyłu (a więc bez destrukcyjnie). Jeśli dobrze kojarzę to jak otworzysz kieszeń, to u góry obudowy znalazłoby się miejsca na pasek z malutkimi LED SMD. Wtedy po zamknięciu kieszeni kaseta oświetlona byłaby od góry, ale światło padałoby na front kasety. Jakiś tam szybki test zrobiłem wkładając w to miejsce jedną LED na cienkim druciku i wyglądało to bardzo fajnie moim zdaniem.

Odnośnie "pożyczenia" prądu to z tego co pamiętam to miałem jakiś pomysł, żeby wpiąć się przy diodzie LD603 (dioda "Power"), ale przyznam się, że nie analizowałem tematu głębiej. Idea moja była taka, że przynajmniej prąd pochodziłby z obwodu oświetlenia, a nie z jakiegoś przypadkowego miejsca, które mogłoby np. na tor audio wpłynąć. Tyle, że ja nie jestem elektronikiem, więc powyższe powyższe rozumowanie może nie być prawidłowe ;).
Same LEDy (bo zakładałem 3) podświetlenia nie muszą być mocne, więc dodatkowe obciążenie na ten obwód byłoby niewielkie, a pewnie wręcz pomijalne.
Analogowa Grupa Wywrotowa. Mateusz

Stanis

  • 94 / 5643
  • Użytkownik
22-05-2020, 09:18
Robiłem już wstępne próby i i żeby taśma była dobrze widoczna podświetlenie musi być wykonane na tylnej ściance, dokładnie w miejscu gdzie jest srebrne okno. Inaczej nie warto się bawić. We wczesnych Nakach podświetlenie jest montowane przed ścianką na górze i efekt mierny. Często podchodzę do nich z latarką bo nic nie widać a szczególnie wtedy gdy obudowa kasety jest przyciemniona. Dla mnie problemem jest skąd wziąć zasilanie bo nie jestem elektronikiem.I koniecznie dioda, ponieważ żarówka się nagrzewa.
Stach

PhantomLord

  • 420 / 2262
  • Zaawansowany użytkownik
22-05-2020, 09:27
No cóż, jeśli musi być z tyłu, to trzeba ciąć, a to trochę szkoda. Zdaje się, że któryś z kolegów robił coś podobnego w Onkyo, tylko nie mogę coś znaleźć tego wątku, ale efekt był ładny.

Jak już się zdecydujesz, to pochwal się jak Ci poszło :), ja jednak spróbuje podświetlić od góry, bo nie chciałbym ciąć tyłu, a poza tym podświetlenie od tyłu jest dla mnie nieszczególnym rozwiązaniem. Jak Nakamichi temat rozwiązało to nie wiem, bo żadnego ich decka nie miałem.
W swoim Onkyo TA-RW411 (taka przewijarka, choć nie gra źle o dziwo) zrobiłem to tak jak na zdjęciach poniżej. Tylko, że w tym kaseciaku okno w nakładce na kieszeń jest bardzo małe i psuje to trochę efekt. Ostatnie dwa zdjęcia to takie przed i po żeby pokazać różnicę ;). To była taka "próba kostiumowa" zanim zabiorę się za temat w jakimś cenniejszym dla mnie decku.
Na żywo efekt jest jakby mocniejszy, a ilość taśmy na szpulkach widać dość wyraźnie (nawet na takiej noweszej SA-X jak na zdjęciu).
Analogowa Grupa Wywrotowa. Mateusz

Stanis

  • 94 / 5643
  • Użytkownik
22-05-2020, 09:49
Ja nie chcę mieć podświetlonej całej kasety tylko to miejsce gdzie widoczna ma być ilość przewiniętej taśmy. Myślę o skopiowaniu oryginalnej tylnej ścianki na drukarce 3D i wtedy na niej eksperymentować a potem dopiero wycinać otwór w tej fabrycznej. Tylko jakie to koszty i komu to powierzyć. Podkreślam że problemem dla mnie jest skąd wziąć prąd do zasilania.
Stach

Hammer

  • 4679 / 2284
  • Ekspert
22-05-2020, 11:01
z zasilacza normalnie, se kup diodę na napięcie takie jakie wyczytasz z serwisówki np po stabilizacji, nic się nie stanie dioda pobiera tak znikomy prąd że jest on pomijalny, można też aby osłabić świecenie dać np na 12 a zasilić 9 v .

Stanis

  • 94 / 5643
  • Użytkownik
22-05-2020, 12:07
z zasilacza normalnie, se kup diodę na napięcie takie jakie wyczytasz z serwisówki np po stabilizacji, nic się nie stanie dioda pobiera tak znikomy prąd że jest on pomijalny, można też aby osłabić świecenie dać np na 12 a zasilić 9 v .
Dzięki. Jak się zbiorę to dam znać.
Stach

PhantomLord

  • 420 / 2262
  • Zaawansowany użytkownik
22-05-2020, 12:54
Akurat w NADzie jest dość prosto, bo choćby 12V masz ładnie wyprostowane na wtyczce/gnieździe MP803. Przy okazji to jest właśnie ta linia, która idzie do pozostałych podświetleń w tym decku ;) - tak jak pisałem.
Tak jak Hammer pisał - jedna normalna LED będzie niezauważalnym obciążeniem. Powodzenia zatem :), postaram się też w końcu za to zabrać, to może będzie można zobaczyć dwa różne podejścia.
Analogowa Grupa Wywrotowa. Mateusz

AUDIOTONE

  • 9387 / 5824
  • Ekspert
22-05-2020, 13:08
Stanisławie takie diody używane do podświetlania kasety od tyłu są dostępne ale tylko z demontażu. Widziałem ostatnio na ebay-u DE po kilka euro. Nowych nie widziałem i ich produkcja się raczej zakończyła ponieważ zapotrzebowanie na nie wygasło. Przykładowo, led który był użyty w Denonie DRM-800 to LN0105YP4, w Sony ES to SLF-325C. Diody te łączy się szeregowo z rezystorem w zależności od napięcia zasilania.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Stanis

  • 94 / 5643
  • Użytkownik
22-05-2020, 13:43
Dzięki Wszystkim. Jak wrócę z dwutygodniowego wygnania to wezmę się na poważnie bo aż mnie ręka swędzi i głowę opanowało natręctwo myślowe, czyli dojrzałem do czynu.
Stach

PhantomLord

  • 420 / 2262
  • Zaawansowany użytkownik
23-05-2020, 16:13
NAD naprawiony - odtwarza i nagrywa prawidłowo.

Przyznam, że prawdopodobna przyczyna przerosła moje najśmielsze oczekiwania, myślę, że żaden z kolegów też by tego nie obstawiał.

Decka zacząłem rozbierać w celu wyjęcia płyty głównej i nagle w rogu zauważyłem takiego jegomościa jak na zdjęciach poniżej. Nie wiem jak tam wlazł/wlazła i jaki był jego/jej wpływ, ale fakt jest taki, że po usunięciu wszystko wróciło do normy. Skubaniec naprawdę duży był - z 1,5 cm długości i niecały centrymetr średnicy. Musiał leżeć gdzieś pod płytą, bo na pierwszym zdjęciu, które zrobiłem po zdjęciu obudowy tego w rogu nie było.

Wprawdzie i tak wyciągnąłem płytę główną, żeby przejrzeć luty (żadne nie wyglądały mi na zimne czy odchodzące od ścieżki) oraz w celu sprawdzenia wyrywkowo kilku kondensatorów.
Kondensatory bardzo ładnie trzymały parametry i miały niskie ESR, więc po przejrzeniu 12 sztuk stwierdziłem, że dam spokój. Do sprawdzenia wziąłem kilka ze wzmacniacza zapisu, kilka z Play Trim, z sekcji zasilania itd.
Przy okazji sprawdziłem kilka miejsc, które od biedy wyglądały na ubrudzone topikiem czy mniej estetycznie polutowane, a na koniec przeczyściłem całą spodnią część płyty IPĄ.
Na końcu dodałem zdjęcie tyłu decka, bo widziałem, że to ostatnio modne ;). Mój jest Made in China, a wszystkie napisy (oprócz numer seryjnego i tego Made in China) są nadrukowane bezpośrednio na obudowę.

Deck gra już od 4 godzin i brzmi super.
« Ostatnia zmiana: 23-05-2020, 16:20 wysłana przez PhantomLord »
Analogowa Grupa Wywrotowa. Mateusz