Audiohobby.pl

NAD 6340

nano

  • 9079 / 4986
  • Ekspert
18-05-2020, 08:05
pare ciekawszych fotek z rozbieralni


pamietajcie  tym kolem tylko w lewo krecic  !!  NIGDY  W PRAWO


uwaga  otwor w rolce dociskowej  to 2.5 mm !!
nie jak w np  sony   2 mm
« Ostatnia zmiana: 18-05-2020, 08:07 wysłana przez nano »

nano

  • 9079 / 4986
  • Ekspert
18-05-2020, 08:08
cd 



wszystkie kontakty  czyscimy
jak tego nie zrobimy   mze machnizm  swirowac
to niby prosty jak cep mechaniol ale prosze o tym nie zapomniec



lubie te machnizm  bo mazna szybko robic eksperymenty
zabawa jak diabli
np co sie dzieje jak  zalozymy  inna rolke    wezsza , grubsza
co sie dzieje  z predkoscia  przy roznych  paskach   he he
takie tam eksperymenty ktroe mnie intersuja
lubie  taka zabawe




..
zepsute egzemplarze na rynku
czesto ludzie wyciagaj kasete na sile
1  polamana klapa
2  co gorsze  oska z rolki dociskowej  skrzywiona   pokaze na przykladzie innego decka
3  krecone  kolo  w prawo  wylamne czujniki
« Ostatnia zmiana: 18-05-2020, 08:16 wysłana przez nano »

Stanis

  • 94 / 5652
  • Użytkownik
18-05-2020, 22:00
To moje wypracowanie dot.tego modelu. Też obiecałem:
Deck produkowany wg Vintagecassette w l.1989-1998.Dwugłowicowy z typowym dla firmy skromnym wyposażeniem i wybitnym nastawieniem na uzyskanie dźwięku jakim mogą się poszczycić najlepsze tuzy. Mam jak wiadomo do czego porównać, więc "wody nie leję".
 Magnetofon miał zablokowaną kieszeń z kasetą wewnątrz, luźny czerwony pas od silnika i brak paska napędzającego licznik.Po odblokowaniu mechaniki, wymianie pasków, typowej konserwacji i czyszczeniu ogólnym oraz rozmagnesowaniu głowic, szybko podłączyłem go do systemu aby usłyszeć efekt swojej roboty.
No i siadłem z wrażenia, bo nie spodziewałem się że takie szare pudełko sięgnie brzmieniem takich wyżyn. Duża przestrzeń, bardzo naturalny analogowy dźwięk bez podrabiania płyty kompaktowej,świetna prezentacja muzyki,instrumentów,klimaty,muzykalność i.t.d.,i.t.p. Brawo NAD!! Niech żyje NAD!!
 Wspomnę jeszcze że mechanizm (myślę że inne modele także) nie ma hamulca przy lewej szpulce. Firma zastosowała dziwne rozwiązanie, nakładając pod nakładki na które wchodzą szpulki, kleisty smar który z czasem mocno gęstnieje i przewijanie jest mocno utrudnione. Smar usunąłem a pod lewą nakłdkę założyłem na oś filcową podkładkę. Działa b.dobrze.Taśma przy stopie nie odwija się.Natomiast prawa szpulka regulowana jest naciągiem paska połączonego z kiepskiej(niestety)jakości plastykowym licznikiem.Powoduje on więcej hałasu niż taśma na szpulkach.
 Na ostatniej fotce prezentuję wyjętą z zablokowanej kieszeni kasetę w której do sklejenia zerwanej taśmy zastosowano taśmę samoprzylepną do pakowania paczek....!!??
To ona prawdopodobnie wywołała awarię decka i była przyczyną wylądowania w moich rękach....)).
 Więcej info i danych techn.można odnaleźć w necie.
Polecam wszystkim.Serwisowanie jest łatwe i dość przyjemne.Pomijam oczywiście problemy z elektroniką jeśli jest skopana.
Stach

nano

  • 9079 / 4986
  • Ekspert
18-05-2020, 22:05
tak tak
tez zrobilem takie oczy  jak kiedys tam odpalilem ten model
he he


mozesz sprawdzic czy  "zaba"  twoja tez jest z taiwan-u ??


dzieki
« Ostatnia zmiana: 18-05-2020, 22:23 wysłana przez nano »

AUDIOTONE

  • 9391 / 5833
  • Ekspert
18-05-2020, 22:50
Stanisławie widzę że brakowało Ci grzebania w magnetofonach. I cieszę się bardzo że udało Ci się okiełznać gada :)
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Stanis

  • 94 / 5652
  • Użytkownik
18-05-2020, 23:43
tak tak
tez zrobilem takie oczy  jak kiedys tam odpalilem ten model
he he


mozesz sprawdzic czy  "zaba"  twoja tez jest z taiwan-u ??


dzieki
Proszę: Taiwan
Stach

nano

  • 9079 / 4986
  • Ekspert
18-05-2020, 23:53
bardzo dziekuje za odp

nano

  • 9079 / 4986
  • Ekspert
19-05-2020, 10:54
glowice  w  6340  sa  ALPS-a 
tak slyszalem

artekk

  • 1694 / 5880
  • Ekspert
19-05-2020, 11:24

Stachu, widzisz jaki fajny przerywnik między grubasami 1000ZXL i 3014A ?
Warto od czasu od czasu sobie zrobić taki sparring, co by nie wyjść z wprawy :)
Analogowa Grupa Wywrotowa. Arturo

AUDIOTONE

  • 9391 / 5833
  • Ekspert
19-05-2020, 12:52
Stanisławie ten NAD wygląda z tyłu jakby był malowany, żadnych opisów przy gniazdach. Pierwszy raz widzę takie wykonanie ścianki tylnej.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

nano

  • 9079 / 4986
  • Ekspert
19-05-2020, 12:55
zaraz zerkne na mojego 6340
ale chyba tak to ma byc


ech ty masz  oczy    szok
nawet na  obudowy " patrzasz "he he he
« Ostatnia zmiana: 19-05-2020, 12:58 wysłana przez nano »

AUDIOTONE

  • 9391 / 5833
  • Ekspert
19-05-2020, 13:05
To co z tyłu jest to wygląda na naklejkę... naklejoną na zwykła blachę. Tak trochę już oszczędzali, ale dobrze że dźwiękowo trzymało poziom :)
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

nano

  • 9079 / 4986
  • Ekspert
19-05-2020, 13:27
nigdy sie temu nie przypatrywalem nawet nie wiem czy to jest przeklejone  :-(

PhantomLord

  • 420 / 2271
  • Zaawansowany użytkownik
19-05-2020, 22:05
Parę miesięcy temu robiłem przegląd i kalibrację mojego 6340 (żeby poprawić swoje niedociągnięcia) i wszystko wyszło super.
Kasety nagrane na 9010 odtwarzane były świetnie na 6340 (acz z jego charakterem oczywiście).
Od jakiegoś czasu jednak zacząłem coraz więcej podkręcać Play Trim na froncie, aż zrobiłem porównanie, bo coś mi nie pasowało. Ta sama kaseta wrzucona do 6340 nagle brzmi bez góry, jakoś tak mydlaście i nijako w stosunku do 9010.

Pomyślałem sprawdzić nagrywanie i okazuje się, że nawet podsłuch źródła jest jakiś taki dziwny. Jeden z kanałów jest dużo cichszy, stereo trochę znika, dołu w tym w ogóle nie ma, a dynamika siadła. Oczywiście po odtworzeniu nagranej kasety taki sam efekt.

Coś czuję, że szykuje się grubsza dłubanina. Póki co pomyślałem, żeby:
1) wyrywkowo sprawdzić kondensatory
2) przebiec się z lutownicą po lutach
3) sprawdzić i ew. wymienić rezystory nastawne

Adnotacja do pkt 3 - jak go kupiłem to prki wymagały dużej ilości środka do czyszczenia i sporego rozruszania, żeby deck zaczął grać sensownie, mimo że nastawy wróciły w zasadzie na początkowe miejsca. Sam deck był z zablokowanym mechanizmem chyba nawet, więc podejrzewam, że trochę przeleżał nie ruszany zanim trafił do mnie.

W związku z tym muszę zabrać się za wyrwanie płyty głównej z decka, żeby wszystko na spokojnie obejrzeć i posprawdzać.
Wiem, że to takie strzelanie w ciemno, ale może Panowie macie jakieś sugestie albo uwagi do moich pomysłów?
Analogowa Grupa Wywrotowa. Mateusz

Stanis

  • 94 / 5652
  • Użytkownik
20-05-2020, 10:07
Stanisławie ten NAD wygląda z tyłu jakby był malowany, żadnych opisów przy gniazdach. Pierwszy raz widzę takie wykonanie ścianki tylnej.
Naklejka z info jest przyklejona a opisy przy gniazdkach są wytłoczone w blasze. Tylna ściana jest skromna ale b.elegancka.
Wczoraj zrobiłem test rekordu. Wypadł moim zdaniem dobrze. Jednak poziom zapisu trzeba ustawić maksymalnie żeby poziom odtwarzania sięgał zera. Zrobiłem test na Basfie Chrome Super II. Sprawdzę jeszcze na innych czy jest tak samo. Pewno elektronika do sprawdzenia ale i tak będzie raczej służył do odtwarzania.
Robota zakończona no i ......kto następny??!! To K-03 z operacją silnika od przewijania. Liczymy z kol.Mariuszem na zdalną Twoją pomoc Arturo.   
« Ostatnia zmiana: 20-05-2020, 10:30 wysłana przez Stanis »
Stach