Audiohobby.pl

Nakamichi ZX-7

AUDIOTONE

  • 9391 / 5832
  • Ekspert
22-05-2020, 14:51
Ogólnie po wymianie jednego pomarańczka i jednego elektrolita wróciło nagrywanie i kasowanie. Więc to nie jest źle i wychodzi na duże podobieństwo do Twojego ZX-7 Arturo. Ale nie znamy dnia ni godziny kiedy jakiś "pomarańczek" może zdechnąć.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

PhantomLord

  • 420 / 2270
  • Zaawansowany użytkownik
13-06-2020, 15:35
Czytam tak o tych Waszych Nakach i pomarańczach i mam kilka pytań:
1. To jakiś problem jest je wymienić? Bo podejrzewam, że upierdliwe, bo trzeba wszystko wyciągnąć, żeby mieć dostęp, ale potem to już wylutować stary, wlutować nowy i tyle.
2. Na co wymieniacie te pomarańczaki, bo to chyba tantale są, nie? Ja wiem, że to jakieś laickie pytanie, ale na zwykłe, porządne elektrolity czy też jakieś foliowe czy na coś jeszcze innego?
3. Jak kupujecie np do wymiany na cały deck to bierzecie po kilka sztuk jednej wartości, żeby potem pomierzyć i wybrać najlepszą, czy jak?
Pytam serio z ciekawości, bo kto wie, może kiedyś i ja się Naka dorobię.
Analogowa Grupa Wywrotowa. Mateusz

AUDIOTONE

  • 9391 / 5832
  • Ekspert
13-06-2020, 16:27
Mateuszu więc tak każdy Nak w przyszłości musi mieć wymienione "pomarańczki". Producent nie przewidział że te kondensatory tak źle będą znosić upływ czasu. I należy je wymieniać hurtem. Bo w przeciwnym wypadku zemści się to na nas w najmniej odpowiedniej chwili.

ad.1
Z samą wymianą nie ma żadnego problemu, trzeba tylko uważać by nie nagrzewać zbyt mocno "padów" bo płytki w Nakach to laminat "papierowo-epoksydowy" i pady odchodzą od laminatu. Wtedy mamy dodatkowy problem.

ad.2
Pomarańczki to kondensatory poliestrowe w przeważającej większości o tolerancji 1% i 2% więc byle czego tutaj nie zastosujesz. Trzeba szukać w necie takich właśnie wartości z taką tolerancją by pasowało. Nie możemy iść tutaj na łatwiznę i dać kondów 5% których jest najwięcej dostępnych. Dlatego że parametry się rozjadą zbyt bardzo i będzie problem z kalibracją.

ad.3
Zakupy po kilka sztuk były by dobre na zapas ale same koszty są dość duże. I tutaj to już czysta loteria, raz się uda coś kupić a raz posucha w necie i niema nic. Trzeba wtedy szukać i kombinować z różnymi rodzajami kondów foliowych.

Dodatkowy opis w języku angielskim znajdziemy tutaj :

http://www.naks.com/support/orange/
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

PhantomLord

  • 420 / 2270
  • Zaawansowany użytkownik
13-06-2020, 19:54
Dziękuję Wojtku za odpowiedź i ciekawy link.
Czyli spokojnie można pchać dobrej jakości foliowe w zamian za pomarańczki.
Tak jak pisałeś, tania taka zabawa pewnie nie jest, chociaż jak tak patrzyłem na Twój spis to na szczęście większość to małe pojemności.
No nic, może kiedyś i mi dane będzie się tak pobawić :-).
Analogowa Grupa Wywrotowa. Mateusz

Piccard

  • 81 / 1829
  • Użytkownik
20-06-2020, 23:52
Mogę tylko napisać, że Magnetofon Nakamichi ZX-7 satysfakcjonował by mnie ilością posiadanych gałek i wymaganą ilością pracy celem poprawnego skalibrowania taśmy. Może to jeszcze nie masochizm ale na pewno fajna zabawa, czyli coś co mi sprawia dużo radości. Myślę często o tym magnetofonie, niestety jego cena jest dla mnie zaporowa. Nawet uszkodzonego bym przyjął aby nad nim popracować, zawsze taniej i satysfakcja z ewentualnego sukcesu. Ale też nie wiem jakie by to były koszty. Czy ktoś by mi mógł nakreślić szanse zakupu tego cuda i ewentualne koszty dla sprawnego i martwego czy uszkodzonego. Na eBay ceny oscylują w granicach 5000 zł, za ZX-9 około 7000 można dostać sprawnego. Uszkodzonych nie widziałem. Kiedyś na Allegro był za około 4000 zł. Jaka jest dobra cena za niego, żeby nie przepłacić a nie kupić badziewia?

AUDIOTONE

  • 9391 / 5832
  • Ekspert
21-06-2020, 13:01
Ja swojego ZX-7 kupiłem uszkodzonego, ale po wymianie paska od koła funkcyjnego okazało się że śmiga i wszystko jest sprawne. Ale moje uradowanie z pracy nie trwało długo, po jakimś czasie odezwały się pomarańczki o których pisałem we wcześniejszych wpisach. Koszty były faktycznie niskie bo z tego co pamiętam coś w okolicach 400 pandów. Ale niestety magnetofon wymaga kompleksowego serwisu i malowania tip. Doraźne naprawy przynoszą tylko chwilową poprawę. Ostatnio na ebayu uk był ZX-7 uszkodzony za 700 pandów i odrazu poszedł, ale stan wizualny bardzo dobry.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

artekk

  • 1694 / 5879
  • Ekspert
22-06-2020, 00:51
Myślę, że obecnie cena ZX7 wynosi w granicach 800-1000 euro w Europie Zachodniej i 3500-4000zł u nas.
Mowa o egzemplarzach sprawnych, choć nie serwisowanych w znanych i polecanych serwisach Nakamichi.

Kupiłem swojego 3 lata temu za 550 euro. Był w fajnym stanie, sprawny, z głośno pracującym idlerem.
« Ostatnia zmiana: 22-06-2020, 00:56 wysłana przez artekk »
Analogowa Grupa Wywrotowa. Arturo

artekk

  • 1694 / 5879
  • Ekspert
30-06-2020, 10:27

I mnie dopadł problem z generatorem 400Hz w ZX7. Zacżęło się od tego, że sygnał z generatora przy kalibracji level spadł z poziomu 0dB do -10dB, dlatego wystąpiły też problemy z kalibracją azymutu. Po pewnym czasie ton testowy 400Hz całkiem zniknął.
Gdy magnetofon ostygł, sygnał pojawiał się, a po rozgrzaniu ponownie zanikał.
Objawy wskazywały na uszkodzony pomarańczowy kondensator polipropylenowy, a w generatorze mamy taki C318 18nF.

Dla lepszego dostępu można wymontować płytkę przełączników, co uczyniłem. Kondensator wykazał charakterysytyczną  dla uwalonych pomarańczaków zawyżoną pojemność. Po wymianie wszystko gra i buczy.
Analogowa Grupa Wywrotowa. Arturo

nano

  • 9079 / 4985
  • Ekspert
30-06-2020, 12:32
gratulacje   dzieki

AUDIOTONE

  • 9391 / 5832
  • Ekspert
30-06-2020, 13:39
Arturo super. W moim wymiana C318 nie przyniosła długotrwałego efektu i poczekam chyba na recap calosci pomarańczków. Twoj ZX-7 jest w dużo lepszym stanie niż mój.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

AUDIOTONE

  • 9391 / 5832
  • Ekspert
07-07-2020, 13:26
Zamówiłem dziś kondy do ZX-7 ale poszedłem inną drogą. Odpuściłem płytkę dolby na razie, i zamówiłem do reszty zielone mylar-y 5% po 10 sztuk z każdej wartości. W celu dobrana odpowiednich wartości z najmniejszą tolerancją. Jak myślicie będzie to jakieś wyjście? Czy jednak szukać tych 2% ?
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

PhantomLord

  • 420 / 2270
  • Zaawansowany użytkownik
07-07-2020, 14:36
Mało się znam, ale jeżeli faktycznie kondy będą miały 5% rozrzut, to z 10 sztuk powinno się wybrać najbliższe oryginałów :) - tak logika podpowiada (albo może pozytywne podejście do życia :D).
W absolutnie najgorszym wypadku, jeśli nie ściągasz ich z drugiego końca tęczy, to domówisz kolejne 10 sztuk jakiejś tam jednej czy dwóch wartości, jeśli nie znajdziesz ideałów.

Mnie ciekawi jedno bardziej... czy te 5% oznacza tylko i wyłącznie, że kondensator może mieć na starcie 5% odchyłu - wychodząc z fabryki, w stosunku do tego co jest na etykiecie, czy też takie kondensatory będą się również gorzej starzeć niż takie 2%.

W ogóle to fajnie macie z Arturem...sobie usterki w takich ładnych ZX-7 naprawiacie :P.
Analogowa Grupa Wywrotowa. Mateusz

AUDIOTONE

  • 9391 / 5832
  • Ekspert
07-07-2020, 14:57
W ogóle to fajnie macie z Arturem...sobie usterki w takich ładnych ZX-7 naprawiacie :P.
Artura jest ładniejszy niż mój :)

Co do "procentów" to sądzę że sama tolerancja przy 10 sztukach może być faktycznie dość różna. Ale jego tolerancja czyli 5% to może być także i 1%, czyli mogą się zdarzyć wartości max do 5%. Ja to tak widzę i zakup 10 sztuk może jak to zauważyłeś skutkować wybraniem najlepszego o najmniejszej tolerancji lub dokupienie kolejnych 10 sztuk.... Ale o samej żywotności to nie ma różnicy ile procent tolerancji.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

artekk

  • 1694 / 5879
  • Ekspert
07-07-2020, 16:32
W ogóle to fajnie macie z Arturem...sobie usterki w takich ładnych ZX-7 naprawiacie :P.

Czy ja wiem ? Wolałbym nie mieć tak "fajnie" :)

Mnie się udało niektóre z tych kondów dostać nawet z tolerancją 1%. Trzeba nad tym posiedzieć i poszukać trochę.
WIMY z kolei bardzo ładnie trzymają pojemność i te na 5% bez problemu dają się parować, kupowane nawet w niewielkich ilościach.

Artura jest ładniejszy niż mój :)

Ee tam :) a mój pomarańczowy ból jest większy niż Twój :)
Analogowa Grupa Wywrotowa. Arturo

AUDIOTONE

  • 9391 / 5832
  • Ekspert
07-07-2020, 18:19
Mnie się udało niektóre z tych kondów dostać nawet z tolerancją 1%. Trzeba nad tym posiedzieć i poszukać trochę.
WIMY z kolei bardzo ładnie trzymają pojemność i te na 5% bez problemu dają się parować, kupowane nawet w niewielkich ilościach.
Tak się zastanawiałem nad tymi tolerancjami...
I przyszło mi tylko jedno wytłumaczenie zastosowania przez Nakamichi kondów o tolerancji 2%. Otóż nikt z osób stojących przy taśmie produkcyjnej nie będzie dobierał kondów by były bardzo zbliżone parametrami do siebie. Wobec tego zastosowanie widełek w postaci 2% częściowo likwiduje ten problem. My w domku możemy sobie zakupić kondy nawet o większej tolerancji (5%) i je wyselekcjonować. Dlatego sądzę że jest to rozwiązanie możliwe do przyjęcia. A różnica kosztów zakupu kondów 5% a 2 % jest w przypadku wartości poszukiwanych bardzo duża. Dlatego pozostałem przy zakupie kondów 5%, bo szukałem od kilku dni kondów o niższej tolerancji ale jeśli coś znalazłem to nie było możliwości wysyłki do mnie lub cena powalała jak za kondy tego typu.

Co o tym myślicie koledzy, czy jestem w błędzie?
« Ostatnia zmiana: 07-07-2020, 18:25 wysłana przez AUDIOTONE »
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.