Audiohobby.pl

Samodzielne zestawy głośnikowe

almagra

  • 11514 / 5520
  • Ekspert
13-03-2020, 20:32
Wsadzał ktoś,czy tełoretyzuje?

meloV8

  • 1552 / 5834
  • Ekspert
13-03-2020, 21:46
No dobra,ale jak ten głośnik zachowałby się w TL ale takim długiej z całkowitym wytłumieniem?

Do symulacji potrzebne sa następujące parametry glosnika :
Sd
Re
fs
Vas
Qes
Qms
Qts
Le
Xmax

meloV8

  • 1552 / 5834
  • Ekspert
13-03-2020, 21:47
W lini długiej (stratnej) teoretycznie zachowałby sie jak w odgrodzie nieskończonej. Praktycznie to cały czas bedzie problem ze zmianą zawartości niskich wraz ze wzrostem głośności. Ale Fs wysokie więc  jak zwiniesz bardzo długie TL o przekroju jak podałem to jest szansa że wylot ni ebedzie już zauważalnie promieniował. Za to inna szansa ze jednak kolejne mody tego TL bedą się podpijac na charakterystyce basu w jego najlepiej słyszalnych czestotliwościach. W odgrodzie jednak tego by nie było.

Nawet jesli zalozymy, ze taka teoretyczna, stratna TL istnieje, to glosnik w niej nie dziala jak nieskonczonej odgrodzie, poniewaz jest on obciazony masa powietrza w tunelu. Porownywanie takiej hipotetycznej TL z nieskonczona odgroda, to zwyczajny blad.

tetejro

  • 2745 / 2957
  • Ekspert
14-03-2020, 13:41
to porównaj z OZ. Co za róznica. Jezeli obie strony membrany są od siebie oddzielone, to realizują idee odgrody nieskończonej.
« Ostatnia zmiana: 14-03-2020, 14:10 wysłana przez tetejro »

tetejro

  • 2745 / 2957
  • Ekspert
14-03-2020, 13:45
Wsadzał ktoś,czy tełoretyzuje?

Quadral, Visaton, B&W i zapewne jeszcze wielu. Uzyskiwany spadek przebiegu krzywej SPL na basie wygląda podobnie jak w obudowie zamkniętej, tyle że dla innych parametrów głośnika w obudowie

Oczywiście gdzies tam coś pierdnie z rury (jezeli jest otwarta) na jakimś niskim basie, ale zamierzenie jest takie by to było jak najmniej istotne.

meloV8

  • 1552 / 5834
  • Ekspert
14-03-2020, 14:42
to porównaj z OZ. Co za róznica. Jezeli obie strony membrany są od siebie oddzielone, to realizują idee odgrody nieskończonej.

Rożnica jest ogromna. Obudowa OZ  i jej podatność powietrza wpływa na rezonans głośnika. Powyżej objętości okolo 3xVas przetwornika, głośnik pracuje w zbliżonych warunkach do nieskończonej odgrody. W TL jest zupelnie na odwrót. Masa drgającego powietrza w tunelu obciąża membranę głośnika, tworząc układ rezonansowy o niższym rezonansie.

tetejro

  • 2745 / 2957
  • Ekspert
14-03-2020, 14:46
Wiem co na co wpływa. Ale pisałem o realizacji idei odgrody a nie o wpływaniu obudowy na parametry głośnika.

Realizacja koncepcji odgrody nieskończonej polega na tym by obie strony membrany były oddzielone akustycznie w całym paśmie. Sa oddzielone akustycznie także w OZ jak i w linii długiej.

Tak w ogóle to pojęcie Transmission Line dotyczy własnie linii długiej, a nie obudowy ćwiercfalowej - labiryntowej którą w ten sposób sie nazywa.

almagra

  • 11514 / 5520
  • Ekspert
14-03-2020, 14:47
Doprecyzuję pytanie.Czy ktoś z kolegów próbował założyć głośnik o dużej dobroci do obudowy TL długiej i wytłumionej i czy na pewno to nie może działać poprawnie odsłuchowo?

tetejro

  • 2745 / 2957
  • Ekspert
14-03-2020, 14:55
próbowałem głosnik o Qts 0,48 w linii ćwierćfalowej strojonej na ponad 10 hz ponizej fs głosnika i bardzo mocno wytłumianej.

Dopóki głosnik grał w miarę cicho efekty przypominały pracę w OZ ale ze swobodniejszym schodzeniem w bas. Po podgłośnieniu nie grało tak dobrze - bas wychodził na pierwszy plan.

Dłuższych tuneli nie robiłem, ponieważ wydłużanie tunelu powinno isć też w parze z powiekszeniem przekroju i ogólnie objętości. Takie skrzynie będą bardzo duze by ich rezonans falowy wyszedł daleko ponizej fs głosnika i dał się istotnie stłumić. Zakładam ze przy czterech - pięciu metrach tunelu powinno dac się to zrobić i powinno brzmieć dobrze choć z małym efektem na basie.
« Ostatnia zmiana: 14-03-2020, 15:47 wysłana przez tetejro »

meloV8

  • 1552 / 5834
  • Ekspert
14-03-2020, 15:22
Pojecie Linii transmisyjnej to wypaczony termin, który zapożyczono z elektrycznej linii transmisyjnej. Każda obudowa wykorzystująca rezonanse falowe jest po prostu rezonatorem ćwierćfalowym, bez znaczenia ile ma w sobie materiału tłumiącego.

meloV8

  • 1552 / 5834
  • Ekspert
14-03-2020, 15:26
Doprecyzuję pytanie.Czy ktoś z kolegów próbował założyć głośnik o dużej dobroci do obudowy TL długiej i wytłumionej i czy na pewno to nie może działać poprawnie odsłuchowo?

Owszem, robiłem takie eksperymenty ze starymi głośnikami szerokopasmowymi Saba. Moje zdanie jest takie, ze nie jest to rozwiązanie optymalne. Jeżeli zależy Ci na jakości dźwięku, to lepiej skręcić w stronę dipola wspomaganego większym basem  w OZ lub niedużej odgrodzie.

almagra

  • 11514 / 5520
  • Ekspert
17-05-2020, 19:14
A jaki głośnik zaproponowalibyście wyłącznie do odtwarzania basu w obudowie TL,zakładając optymalny stosunek jakości do ceny?
Zmieniłem koncepcję budowy.Głośnik szerokopasmowy nie będzie przetwarzał basu.
Będzie pracował na średnich i górze,przez co nie będzie takich zniekształceń dopplerowskich i modulacji basem,a bas będzie lepszy bo z odpowiedniego przetwornika o małej dobroci.
Głośnik może być duży,bo chcę go zainstalować w boku kolumny.
« Ostatnia zmiana: 17-05-2020, 19:16 wysłana przez almagra »

almagra

  • 11514 / 5520
  • Ekspert
23-05-2020, 00:02
Bardzo proszę o sugestie.

Cashlack

  • 1566 / 5769
  • Ekspert
24-05-2020, 18:05
ja po przemyśleniu kwestii komplikacji budowy linii transmisyjnych i ich strojenia (zwykły sześcian do OZ jest wystarczająco trudny w domowych warunkach kiedy się to robi NAPRAWDĘ,  a nie tylko wymądrza na forach),

sądzę, że lepszym rozwiązaniem jest układ aktywny z osobnym mocnym wzmacniaczem, i izobarikiem w OZ. Za koszt dodatkowego woofera, przy strojeniu obudowy na 0,71 dla pojedyńczego głośnika, schodzisz do 0,50 w tej samej objętości przy stracie 3dB efektywności głośnika (podwajasz cewkę).

Obudowę OZ oprócz zwykłego zwiększania w kierunku pralki/szafy, można jeszcze wytłumiać stratnie nie tylko wełną owczą, ale są ciekawe sposoby z perforowanymi panelami wiskotycznymi.

https://studentcommunity.ansys.com/file/download/b8cc1bd6-29c4-40be-9874-a8d400473712/
Lity drut, first watt, full range.

Cashlack

  • 1566 / 5769
  • Ekspert
24-05-2020, 18:11
A jaki głośnik zaproponowalibyście wyłącznie do odtwarzania basu w obudowie TL,zakładając optymalny stosunek jakości do ceny?
Zmieniłem koncepcję budowy.Głośnik szerokopasmowy nie będzie przetwarzał basu.
Będzie pracował na średnich i górze,przez co nie będzie takich zniekształceń dopplerowskich i modulacji basem,a bas będzie lepszy bo z odpowiedniego przetwornika o małej dobroci.
Głośnik może być duży,bo chcę go zainstalować w boku kolumny.

https://www.blackdotaudio.eu/glosnik-dayton-audio-dc300-8-12-8ohm-glosnik-niskotonowy-p-592.html

przy zakupie zaledwie 8 sztuk (2 tysie), można zrobić stereo z podwójnych izobarików sprzężonych mechanicznie przeciwsobnie , czyli po 4 głośniki na kanał, z realnie 2x12 cali membrany na kanał. Dawno nie robiłem do nich symulacji bo się zakopałem w szlifowaniu wzmaka w klasie A do obslugi średnicy, ale jeżeli dobrze pamietam, to przy obudowie <100 litrów i układzie podwójnego izobarika, widziałem dobroć koło 0,5 w OZ i efektywność około 87dB i 4Ohm impedancji kanał. Nawet miałem zasymulowany układ linearyzacji impedancji, ale inne projekty, praca... ;-/

przeciwsobne sprzężęnie mechaniczne obu izobarików w obudowie załatwia sprawę matrycy usztywniającej, choć mata tu i ówdzie, oraz kołek duszy jak w skrzypcach w punktach złotego podzialu ścianki nie zaszkodzą.

« Ostatnia zmiana: 24-05-2020, 18:13 wysłana przez Cashlack »
Lity drut, first watt, full range.