Audiohobby.pl

Spojrzenie normalnego człowieka?? :)

Zmelmag

  • 1280 / 1727
  • Zmelmag
14-02-2020, 18:18
tez uwazam ze obserwator przyczyna zaburzenia ale nie az tak ;-)
To nie zaburzenia, a normalna praca mózgu. A to, że ileś osób ocenia tak samo jakiś kabel oznacza tylko, że razem się wzmacniają ich percepcje. To normalne w grupie.

w takim razie nie podziele Twojego punktu widzenia zeby go nie wzmacniac ;-)



PS. grupa by byla jakby osoby mialy na siebie jakikolwiek nie pomijalny wplyw, np. przebywaly razem w czasie ocen a sytuacja o jakiej pisze miala miejsce w "grupie" ludzi rozsianej czasami tysiace km od siebie.

Po prostu zeby cos ocenic na niskim poziomie niuansowania (czerwony/zielony) nie jest wymagana duza koncentracja im "glabiej" tym wymagana jest wieksza uwaga lub wieksze doswiadczenie. Pomijam zwykle bajki jakie sie czytuje w niektorych opiniach o ktorych zrezta pisalem. W kazdym razie to ze ktos nie potrafi czegos zniuansowac nie zawsze oznacza ze tego nie ma albo ze zaszła zbiorowa halucynacja.
Czasami po prostu ktos nie ma mozliwosci/daru (nie mowie nawet o "latach doswiadczenia" tylko o mozliwosci skupienia uwagi) i wówczas O !:-)))) zachodzi proces o jakim pisales tylko w  druga strone, tzn ta nieniuansujaca "wiekszosc" poprzez wlasna zbiorowa halucynacje ocenia ze roznic brak a jako dowod koronny podaja metodologie " ślepy test" - ten sam ktory podobnie jak oni nie nadaje sie do roznicowania rzeczy ponizej pewnego poziomu niuansowania.
taka tam teoria, na pewno nieprawdziwa ;-)
« Ostatnia zmiana: 14-02-2020, 18:31 wysłana przez Zmelmag »
https://banbye.pl polecam :-)

pastwa

  • 3815 / 5865
  • Ekspert
15-02-2020, 01:30
To nie zaburzenia, a normalna praca mózgu. A to, że ileś osób ocenia tak samo jakiś kabel oznacza tylko, że razem się wzmacniają ich percepcje. To normalne w grupie.

No a dlaczego zalozyles ze ci ludzie sa razem w jednym miejscu tworzac jakas grupe ?

Mirek19

  • 688 / 4585
  • Ekspert
15-02-2020, 07:37
Wpierw należy ustalić i zdefiniować, oraz uzasadnić, który ze zmysłów ludzkich jest najważniejszy podczas słuchania. Odpowiedź niby jest prosta, że słuch bo przecież słuchamy. Ale w mojej ocenie tak nie jest i nawet zasugerowałem, dając przykład występu grupy żeńskiej z Japonii, że zupełnie inaczej odbiera się muzykę (uszami) jednocześnie oglądając Ich poczynania na scenie.

&feature=emb_logo

Proszę sprawdzić moją teorię jeszcze raz, bo okazuje się, że jednocześnie oglądając i słuchając mózg zaczyna gubić pewne niuanse muzyczne, mimo tego że one występują i to występują wyraziście, ale gdy tylko się słucha.
Ten test porównawczy (audio z wideo i samo audio) potwierdza moją teorię, że ludzie jednak "słuchają oczami", a nie uszami.
Bardzo często podczas podejmowania decyzji zakupu sprzętu ma wygląd urządzenia i nie chodzi o to, że produkty komercyjne wyglądają jakby ich elektronika była wstawiona w "pudełko po butach" - bo tak nie jest. Jednak wygląd urządzenia jest dla wielu czynnikiem decydującym - kupić, nie kupić.
To jak "czarowanie" i zaklinanie rzeczywistości w reklamie jednego z Banków, gdzie już na początku twierdzi się że - "choć to zaskakujące, kolor naczynia wpływa na nasze wrażenia smakowe, na przykład, gorąca czekolada w beżowym kubku może smakować intensywniej, niż ta w białym..." - o garnkach i całej masie niepotrzebnych akcesoriów kuchennych, sprzedawanych na pokazach emerytom nie trzeba chyba wspominać - siła perswazji i marketingu.

O "ślepych testach", a nawet "podwójnie ślepych" napisano już nie jeden artykuł - https://tonskladowy.pl/artykuly/testy-audio-dlaczego-nie-zawsze-warto-wierzyc-wlasnym-uszom/
W podsumowaniu arta zawarto dość zaskakującą tezę - "A jeśli obiektywnie przeprowadzone testy audio czegoś nie wykazują, no cóż… może jest to wytwór wyobraźni?" - którą to tezę przyjmuję, ale jednocześnie staram się ją zanalizować, czy jest poprawnie sformułowana.
Tym bardziej że... a w tym miejscu swojego wpisu odniosę się do tytułu tego tematu, który brzmi - " Spojrzenie normalnego człowieka?? :)" - filozoficznie rzecz ujmując, normalnych ludzi nie ma, są tylko niekompetentnie zdiagnozowani, lub jeszcze nie byli poddawani diagnozie.
« Ostatnia zmiana: 15-02-2020, 08:12 wysłana przez Mirek19 »

pastwa

  • 3815 / 5865
  • Ekspert
15-02-2020, 11:07
To ze wzrok ma duzy wplyw na to jak interpretujemy to co slychac (slyszy nasz mozg) to raczej jasna sprawa, ladnie to wyjasnia McGurk Effect:



i znakomity artykul ogolnie o audio, tutaj:

https://www.headphonesty.com/2018/06/do-expensive-cables-really-matter/

Oczywscie, nie znaczy to wcale ze najlepiej slysza glusi o znakomitym wzroku, ani to, ze niewidomi nic nie slysza ;')

pastwa

  • 3815 / 5865
  • Ekspert
15-02-2020, 13:22
A najbardziej wymierny z tego artykulu jest chyba ten fragment:

Expectation Bias
Expectation bias is often mentioned when talking about the Believer. However, it works both ways. The Believer may expect that a more expensive cable will sound better, and the Skeptic may expect that all cables will sound the same. These expectations lead each group to hear “improvements” or “no difference at all”, depending on their bias, and to dismiss anything that doesn’t fit their own expectations.

Wychodzi wiec, ze rowniez 'niechec' do slyszenia roznic jest mocno osadzona w ludzkiej psychologii i ma bardzo prozaiczne wyjasnienie.

Synthax

  • 2323 / 4084
  • Ekspert
15-02-2020, 17:34
To ze wzrok ma duzy wplyw na to jak interpretujemy to co slychac (slyszy nasz mozg) to raczej jasna sprawa, ladnie to wyjasnia McGurk Effect:



i znakomity artykul ogolnie o audio, tutaj:

https://www.headphonesty.com/2018/06/do-expensive-cables-really-matter/

Oczywscie, nie znaczy to wcale ze najlepiej slysza glusi o znakomitym wzroku, ani to, ze niewidomi nic nie slysza ;')
Sorry ale to brzmi inaczej. To ba ba, wersja pierwsza jest raczej Mundorfowska a wersja druga ma inny atak i bardziej bym ją przypisał Duelundom :-)

Mirek19

  • 688 / 4585
  • Ekspert
15-02-2020, 17:57
Pomijając już ten aspekt, który w ogólnym postrzeganiu muzyki jest nie do pominięcia;
cyt/translator - "Słuchanie to złożony proces. Nasze mózgi odrzucają większość danych sensorycznych i wykorzystują dopasowanie wzorców, wspomnienia i doświadczenia do interpretacji ogromnej ilości otrzymanych informacji. To nie jest nieomylny proces, a nasze mózgi można oszukać, że słyszą (lub widzą) rzeczy, które są iluzją. Jednym ze znanych przykładów jest Efekt McGurka ." - i jeśli ktoś "trzeci" nie stara się oszukać naszych zmysłów, należałoby przyjąć, że kable mogą a nawet muszą mieć wpływ na odtwarzany materiał muzyczny i wynika to z parametrów, oraz mierzalnych pomiarów kabli - https://www.stereolife.pl/archiwum/artykuly/poradniki/3398-wszystko-o-kablach-audio

Zmelmag

  • 1280 / 1727
  • Zmelmag
15-02-2020, 18:31
a tak powazniej tylko poziom swiadomosci limituje zrozumienie tematu. Nie jestem w stanie przemowic do kolegow z  niesymetrycznie rozwinietymi polkulami, ew. w jedna strone ta ktora ma dostep do intuicji ewentualnie, natomiast czysto techniczna jest  za faktami od kiedy historia siega pamiecia.

Nie ma tym nic odkrywczego nie ja  wydumalem ze ktos kto przewidzi bieg zdarzen dzien wczesniej od reszty uchodzi za wariata. a dzien poxniej kazdy z tej reszty da sie posiekac za to ze on to odkrył :-)

W tym konkretnym przypadku obawiam sie ze nie chodzi o 1 dzien ;-)
https://banbye.pl polecam :-)

Zmelmag

  • 1280 / 1727
  • Zmelmag
15-02-2020, 18:36
Mirek mozgi mozna oszukac to prawda. Niech kazdy o tym pamieta. Chy David copprtfield sprawil ze Wieza Eiffla znikneła ? Albo czy w Iraku znaleziono bron masowego razenia ?
Coz wiec za problem wcisnac komus ze cos jest takie albo smakie ? Producenci nie wydawaliby mld na reklame gdyby ludzie "widzieli". Co nie znaczy ze tylko Wam sie wydaje ze proszki do prania piora.

Nie wiem czy ktos cos kuma czy tylko ejst w stanie zacytowac jakies madrosci z historyjki z gumy do żucia, jak macie wlasne przemyslenia poczytam, 7 wody po kisielu nie mam czasu :-)
https://banbye.pl polecam :-)

Mirek19

  • 688 / 4585
  • Ekspert
15-02-2020, 18:40
Zmelmag, to może sięgnijmy podstaw - czym dla Ciebie jest prąd elektryczny.. zdefiniuj  ;)

Zmelmag

  • 1280 / 1727
  • Zmelmag
15-02-2020, 18:49
dzis mnei walnelo 400V wiec zapewniam ze wiem lepiej od wszystkich ktorych nie walnelo :-)

max napiecaj jakie przyjalem to jakies 800, przy okazji budowy ampa na 845, przy 800V idzie juz dym, dzis tylko power jak w supermutantach z amerykanskiej produkcji, jesytem teraz jak Zeus ! :-D
https://banbye.pl polecam :-)

Zmelmag

  • 1280 / 1727
  • Zmelmag
15-02-2020, 18:51
a jak chodzi Tobie o "brylowanie" definicja to masz wiki. Ogolnie uwazam suchar,
nie zna zycia kto nie sluzyl w marynarce :-)
https://banbye.pl polecam :-)

Mirek19

  • 688 / 4585
  • Ekspert
16-02-2020, 06:17
Nie odsyłaj mnie do wiki, bo to bardzo nieładne zachowanie, nie przystające poza tym takiemu rzemieślnikowi jak Ty.
Bo to tak, jakbym Cię chciał ugościć i jednocześnie wysyłał po strawę i napitek do karczmy  ;)
Wrzucaj tu swoją definicję, pośmieję się trochę.. zapewne  ;)
Tylko nie tą książkową, z wiki, czy też czarnej dupy.. pomyśl i dawaj, jakżeś taki pieszczony przez 400V  ;)

colcolcol

  • 925 / 5253
  • Ekspert
16-02-2020, 08:47
max napiecaj jakie przyjalem to jakies 800

Nędza... Do sprawdzania silników na przebicie stosowałem 30 lat temu własnoręcznie nawinięty transformator mający na wtórnym 3kV. Osłona kabli była słaba i na szczęście dla mojego potomstwa :) cofając się, wyrwałem je z gniazd. Po tej przygodzie zostały jedynie wypalone dziurki w palcach. Smród pamiętam do dziś :)

Mirek19, zapodaj definicję "normalnego człowieka" z tematu. Pośmiejemy się.

Wg najnowszych teorii i badań nasz mózg nie ma przerw w pracy. Dlatego m.in śnimy. Mamy na tyle słabe zmysły, że mózg nieustannie wypełnia brakujące informacje on line tymi off line. Dlatego po zmroku schodzimy bez światła po naszych schodach, dlatego słyszymy dźwięki - specjalna technika w jazzie i nie tylko - których nikt nie zagrał, dlatego podświadomie uśmiechamy się do uśmiechniętych itd...

Mity, mity i mity po to aby kupować, zbierać i pogrążać się słyszeniem niesłyszalnego.

Ważne, aby zachować zdrowy rozsądek i z przymrużeniem oka patrzeć na aukcje kabla likwidującego suchość, natarczywość i brak timingu za 1 tyś złotych polskich. W przypadku takiej transakcji, opinię wystawia sobie kupujący :) 

Zmelmag

  • 1280 / 1727
  • Zmelmag
16-02-2020, 17:23
Mirek, mysle ze z takim podejsciem/oczekiwaniami ani Ty nie bedziesz goscil mnie, ani ja Ciebie. Jak nie znasz definicji pradu elektrycznego a nie potrafisz korzystac z ksiazek tudziez wujka google to idx na kurs obslugi wyszukiwarki albo do ksiegarni.
Nie ma z czego smiac, trzeba podzialac, naprawde nie znam innych definicji niz ww :-)


A jak masz jakaś tajną swoją prywatną to dajesz
https://banbye.pl polecam :-)