Audiohobby.pl

Bias do BJT MOSFET single ended transistor

Cashlack

  • 1566 / 5768
  • Ekspert
29-06-2019, 14:34
Hej, mam mały problem.

bawiłem się ostatnio tym wzmacniaczem


(w załączniku oryginał jpg)

grało to bardzo ciekawie, zwłaszcza na owalnym full range w odgrodzie i bliskim polu. Na Klipschach Tangent 4000 z 97dB było też co najmniej pouczacjące, choć nie idealne..

postanowiłem zmienić tranzystor na BJT.

zrobiłem następujący schemtat jak w drugim załączniku, i nie gra . Mocny NPN BJT z ONSEMI do audio, a dźwięk jest ewidentnie ze źle zaprojketowanego układu a nie tam "wpływ sieciówki i fazy księżyca" - kompletnie brak basu, rozjechanie fazowe, dziwne zniekształcenia.

Miałem w teorii, przy becie 150 i pożądanym prądzie spoczynkowym 0,8A uzyskać 12V DC na wyjściu głośnikowym, czyli powielenie schematu powyżej i wstawieniem BJT zamiast mosfeta.

zawewzywam najstarszych dobrych duchów i guru Audiohobby, majkelów, Lancasterów, almagry i innych mających pojęcie o elektronice, o wyjaśnienie co zrypałem i co muszę zrobić! :-D
« Ostatnia zmiana: 29-06-2019, 14:48 wysłana przez Cashlack »
Lity drut, first watt, full range.

Corvus5

  • 2596 / 5331
  • Ekspert
29-06-2019, 14:42
Co na to oscyloskop? Na pierwszy rzut oka wszystko wygląda ok oprócz biasu. Może tylko raz stosowałem taką topologię. Może spróbuj z dzielnika napięcia? Ew. za emiterem dać rezystor degenerujący. Możliwości sporo. A te 12V i 0,8A uzyskujesz?
« Ostatnia zmiana: 29-06-2019, 14:57 wysłana przez Corvus5 »

Cashlack

  • 1566 / 5768
  • Ekspert
29-06-2019, 14:55
"jedyne co ma to złudzenia, że mogę mieć własne pragnienia, jedyne co mam, to pragnienia, że mogę je mieć"




a tak serio to mam tylko taki czerwony multimetr za 5 zł z dykty na targu.

na mosfecie grało bardzo ciekawie i miejscami blisko ideału. Interkonekt to drut srebny w teflonie, kuplujący to czerwony Jantzen superior 0,47.

Dotychczasowe 1kR na bramce mosfeta dawało wystarczające wzmocnienie.

Napędza to Chord Mojo, który jako de facto wzmacniacz słuchawkowy wysteruje dowolny wzmacniacz.

Na Mosfecie było bardzo bardzo głośno aż do klipingu na 4,8 Wata.

Tutaj chord jest aż biały i super głośny, a gra to ledwo ledwo, w ogóle bez basu. Słuchawki by zniszczył.

Gdzieś mi sygnał "ucieka" nie wysterowuwuje tranzystora.

« Ostatnia zmiana: 29-06-2019, 15:35 wysłana przez Cashlack »
Lity drut, first watt, full range.

Cashlack

  • 1566 / 5768
  • Ekspert
29-06-2019, 15:01
na pewno uzyskuję 12V na krzyżu kolektora, rezystora mocy i kondensatorze wyjściowym.

Bias spoczynkowy robi robotę i to dobrze, mam precyzję sterowania obrotem potka na około 0,01 Volta od pożądanego.

Napięcie na kolektorze trochę się zmienia w czasie, o 0,5 V+-

temperatura jest wysoka ale stabilna w ramach stabilizacji "połowy prądu", tzn. regulowałem do 12V do ok 0,5 h od włączenia.
Lity drut, first watt, full range.

Corvus5

  • 2596 / 5331
  • Ekspert
29-06-2019, 15:04
W tym czasie, gdy pisałeś, zedytowałem poprzednią odpowiedź. Może impedancja wejściowa nie pasuje z impedancją wyjściową przedwzmacniacza (lub samego DACa)? Zwykle stosuję takie układy, ale na wzmocnieniu <1 i wyjście z DACa albo musi mieć niską impedancję (i wysokie THD) lub wysoką impedancję, ale jest cicho. Lub wrzucam przedwzmacniacz.

na pewno uzyskuję 12V na krzyżu kolektora, rezystora mocy i kondensatorze wyjściowym.

Bias spoczynkowy robi robotę i to dobrze, mam precyzję sterowania obrotem potka na około 0,01 Volta od pożądanego.

Napięcie na kolektorze trochę się zmienia w czasie, o 0,5 V+-

temperatura jest wysoka ale stabilna w ramach stabilizacji "połowy prądu", tzn. regulowałem do 12V do ok 0,5 h od włączenia.

To tylko stany dynamiczne. Może na biasie coś się dzieje.

Corvus5

  • 2596 / 5331
  • Ekspert
29-06-2019, 15:08
Myślałem, że tam jest jakiś kondensator na biasie, a to wygląda na drugą baterię ;-)

Mirek19

  • 688 / 4584
  • Ekspert
29-06-2019, 15:39
@Cashlack - na poniższej stronie i w spisie treści "kliknij" na -> 6.9.7 Les schémas Single End
Są tam prezentowane wzmacniacze m.in. Pana Bernarda Duval.
Przypatrz się dokładnie tym schematom, a sam zrozumiesz jaki błąd popełniasz ;)
https://sites.google.com/site/francisaudio69/6-l-amplificateur/6-9-schemas#TOC-6.9.7-Les-sch-mas-Single-End

Cashlack

  • 1566 / 5768
  • Ekspert
29-06-2019, 21:11
żaden z powyższych wpisów mi nie pogmógł.

ktoś, coś?

dlaczego to coś wysterowane na maxa chordem, gra umiarkowanie, bez basu i dziwną fazą ?
Lity drut, first watt, full range.

majkel

  • 7476 / 5864
  • Ekspert
29-06-2019, 23:20
Nie podejmuję się tu wykładać różnic między MOSFETami a bipolarnymi, i nie dlatego, że nie znam, tylko to jest długi temat. Generalnie BJT zawsze ma napięcie złącza około 0,6V, a MOSFET może być wzbogacany lub zubożany, do tego ten parametr jest podany w woltach, więc nie ma opcji wkładać BJT do schematu pod MOSFETa.
Kolejna sprawa - beta. Tranzystory mocy zazwyczaj mają małą. Chcesz tranzystor mocy pogonić prosto ze źródła liniowego? Przecież on będzie chciał połykać miliampery przez bazę, oczywiście z podkładem DC, bo jest tranzystor w klasie A, a Ty mu kondensator postawiłeś na drodze.
Najprostsze, co możesz zrobić, to dorobić mu Darlingtona np. na BC337, a jak to jest jakiś mocarz, to jeszcze BD139-16 pośrednio. Do tego zrób bias w układzie ze stałym prądem bazy - proste i skuteczne. Metody obliczeń można znaleźć w necie, a dane będą zależały od doboru tranzystorów.

Cashlack

  • 1566 / 5768
  • Ekspert
29-06-2019, 23:36
ja nie mówię o "zazwyczaj" i "generalnie", tylko pytam dlaczego moj aktualny układ gra bez basu, za cicho i z dziwną fazą.

bias jest przecież ok, tran ma dostać koło 5 mA i tyle dostaje, napięcie kolektora jest ok, 12V, a Chord ma mocne wzmacniacze wyjściowe do trudnych słuchawek.

co w moim układzie jest błędne ? Kondensator musi być aby mi karta dźwiękowa nie widziała 3,12 V DC na wyjściu baterii AA, tylko sinus ma przelatywać.
« Ostatnia zmiana: 29-06-2019, 23:39 wysłana przez Cashlack »
Lity drut, first watt, full range.

majkel

  • 7476 / 5864
  • Ekspert
30-06-2019, 08:18
Bateria ze swoim rezystorem robi dzielnik napięcia wejściowego o impedancji wejściowej poniżej 2k - to raz. Konsekwencje są takie, że obciążasz źródło za dużym AC, ale też tracisz część amplitudy.

Po drugie - kondensator to daj co najmniej 10uF, bo w tym układzie spadek 3dB zaczyna się gdzieś koło 200Hz idąc w dół, więc basu nie będzie.

Cashlack

  • 1566 / 5768
  • Ekspert
30-06-2019, 12:11
czyli że baterie AA w szeregu przy typowej rezystancji wewnętrznej 0,15 Ohma i dołączone przez do trana przez rezystanje równoległe około 500 Ohm Re, robią mi filtr RC i dlatego tran widzi jakieś zniekształcone AC na bramce ?

w poprzedniej konfiguracji 0,47 uF i 1kR na wejściu sygnału był całkowicie ok.

jak w takm razie zmienić układ biasu ? Czy jak pociągnę napięcie dla biasu z kolektora 12V i ograniczę prąd równoległym 3200R i potkiem 10k aby wyjść na pożądane Ib=5mA Rb=2400R, to sygnał przestanie mi uciekać a kondnensator 0,47 wtedy wystarczy?

Myślałem, że rezystancja bramka-emiter jest super niska i większość prądu sygnału pójdzie w prawo do trana. Zakładałem też, że baterie AA nie zwierają sygnału do masy.

czy jak almagra albo lan wrócą z urlpu, moga mi zrobić działający schemat ? pls.
« Ostatnia zmiana: 30-06-2019, 13:55 wysłana przez Cashlack »
Lity drut, first watt, full range.

Cashlack

  • 1566 / 5768
  • Ekspert
30-06-2019, 16:05
na twojej stronie jest następujący schemat:




i widze tyle, że sygnał wchodzi przez R1 1k i C1 tak jak u mnie.

Prąd bazy do biasu mam, zamiast z dzielnika rezystorowego, to z baterii 2xAA ograniczonej przestawnym rezystorem, tj. wymagane dla bety 150, 5mA dla 0,8A.  I bias działa ok, daje się przestawiać i regulować, trafiam gdzie chcę z napięciem kolektora.

Dokąd ucieka mi sygnał i jak temu zapobiec?  Czy ja pomyliłem w moim schemacie kolejność kondensatora C1 i R1 ?

bardzo prosze o jakąś konstruktywną propozycję zakładającą przelutowanie 3-4 elementów.
« Ostatnia zmiana: 30-06-2019, 17:31 wysłana przez Cashlack »
Lity drut, first watt, full range.

Zmelmag

  • 1280 / 1726
  • Zmelmag