Audiohobby.pl

Bias do BJT MOSFET single ended transistor

Cashlack

  • 1566 / 5797
  • Ekspert
24-07-2019, 10:29
pierwsze odsłuchy lecą na owalnej Saba full range 6x9" w małej odgrodzie bez zwrotnicy

kolejne odsłuchy na Klipsch Tangent T4000, 3-way, 97 dB/1W. Kable głośnikowe Melodika, interkonekt to srebrny drut z Sonus Oliva w teflonowej rurce lutowany bezpośrednio.

Zasilacz to smps 24V/10A made in Ch.R.L za 35 zł nowy sztuka, filtrowany filtrem pi z 3300 uF i tą cewką:
https://www.mouser.de/ProductDetail/871-B82724J8162N040.   - 2x47 mH

kondensator głośnikowy to bank 8-śmiu Nichicon 3300uF/100V lutowany back-to-back i wielokrotnie bocznikowany mniejszymi 470 uF Fine Gold i polipropylenami oraz ceramikami MLCC X7R, aż do snubbera 470 pF Cornell Dubilier  3000V.

Kondy na zasilaniu to kwadra 4x10000 uF/35V lutowany back-to-back i wielokrotnie bocznikowany jak wyżej.

w sprzęganiu sygnału w układzie na Mosfecie był Jantzen Superior 0,47 uF / 800V, ale w bipolarze wyleciał Rs 1k a do sprzęgania wszedł Nichicon LKW 3300 uF / 100V.

Gra w zależności od dnia i aktualnej wersji i jakości wykonania Biasu (baterie 9V, dzielnik rezystorowy z napięcia głównego, ogniwa NiCd)  - czasami najlepiej jak słyszałem kiedykolwiek w całym życiu, tj. Jezioro szczęścia ma twój zapach i twój smak, a Żółty Rower formacji nieżywych schabuff przypomina pobyt w studio i brzmi trochę gorzej niż mi się to marzyło kiedy jeszcze tylko marzyłem.

lity drut , first watt, full range.
Lity drut, first watt, full range.

Cashlack

  • 1566 / 5797
  • Ekspert
25-07-2019, 08:14
zacząłem trochę czytać o Ldo, oczywiście "best for audio" itd. i natrafiam na różne propozycje kombinacji diód, źródeł napięcia referencyjnego itp., które wydają mi się przekombinowane.


jeżeli potrzebuję ciche 7,35 mA prądu biasu o napięciu min. 3,3V i mam tylko mocno zaszumione 24VDC, to jaki rodzaj regulatora lub kombinacji regulatorów mam użyć ?

czy nie wystarczy mi na początek jakiś mały LM317, a jeśli polecają aby zamiast dzielnika rezystorowego do LM317, użyć źródła napięcia referencyjnego LM329, to czy nie lepiej mi od razu użyć samego LM329?

jakiś rodzaj aktywnego źródła prądu biasu dla BJT będzie najmniej wpływał na sygnał muzyczny ?

czy jeśli dam odpowiednio wysokie napięcie regulatora dla biasu np. 5V, i dołożę na wyjściu regulatora przed bazą bipolara ze dwie ultraszybkie diody na wyjściu (-1,4V z Vo), to czy od strony sygnału jedyną impedancją będzie ta emitera tranzystora ? Czy kondensator na wyjściu regulatora jest mi w ogóle potrzebny skoro potrzebny mi prąd biasu jest stały i nie ma znaczenia charakterystyka obciążenia impulsowego regulatora? Czy skoro kondensatory na wyjściu regulatora ma wpływ na sygnał muzyczny, to czy dołożenie dwóch diód za kondensatorem jest wystarczajce, aby na bramce tranzystora zapewnić stabilne i ciche napięcie biasu, które jednocześnie nie będzie interferować z napięciem sygnału ?
« Ostatnia zmiana: 25-07-2019, 08:28 wysłana przez Cashlack »
Lity drut, first watt, full range.

Cashlack

  • 1566 / 5797
  • Ekspert
25-07-2019, 21:51
sami znawcy.

kupiłem dwa L75L05 za 2 zł, zasiliłem z kolektora bez żadnych kondesatorów na wejściu i wyjściu i puściłem te 5V na bazę przez 600 Ohm. Z 3 ręcznie skręconych na szybko rezystorów i dolutowanym na byle jak nóżka w nóżkę ldo do bjt wyszło mi Vce około 12,8V, czyli nawet nieźle i wystarczająco do odsłuchów.

gra to plastikowo, jutro pociągnę napięcie z Vcc zamist Vce i dołożę kondensatory na wyjściu i może diodę.

ktoś jakieś opinie o oscyloskopie usb Analog Discovery 2 ?
Lity drut, first watt, full range.

Zmelmag

  • 1280 / 1755
  • Zmelmag
25-07-2019, 22:01
kaszlak, mysle ze po "słowach goryczy" wszyscy sie rzucą :-)

niewiele osob tu robilo konstrukcje na singlu tranie, kiedys robilem cos do słuchawek juz nawet nie pamietam na czym.


jeszcze raz napisze : zrób jakis dzialajacy kilkuwatowy uklad Passa, nie wiem czy sa najlepsze na swiecie ale byc moze do lzejszych obciazen jest to czołówka. Nigdy nie budowalem wiec sie nie wypowiadam. Zbuduj takiego i zdaj relacje jak sie ma do Twojego, to juz bedzie jakies info.

A jak nie chce sie Tobie czytac ksiazek to wex pare godzin korkow u elektronika. Zadasz mu wszystkie podstepne pytania :-)

Nie grzebałem tematu, nie mam pojecia, moge tylko napisac jak podszedłbym do tematu na Twoim miejscu.
https://banbye.pl polecam :-)

Cashlack

  • 1566 / 5797
  • Ekspert
26-07-2019, 08:43
mam sprzeczne informacje odnośnie szumu źródeł napięcia:

z jednej strony ta strona twierdzi, że NiCd są dużo bardziej szumne od baterii alkalicznych ,

https://www.tnt-audio.com/clinica/regulators_noise4_e.html

z drugiej strony te dwa opracowania twierdzą, że to właśnie alkaliczne są  najgłośniejsze ze wszystkich typów, a najcichcsze są właśnie NiCd.

http://www.hoffmann-hochfrequenz.de/downloads/NoiseMeasurementsOnChemicalBatteries.pdf
(nie mogę znaleźć drugiej strony z podobnymi wynikami z uniwersytetu w Oslo)

Gdyby nie upierdliwa konieczność doładowywania NiCd przed każdym odsłuchem, i/lub zaprojekotwnaie płytki automatycznego załączania doładowywania po wyłączeniu wzmacniacza, nigdy bym się nie interesował tematem cichych regulatorów napięcia. To są przecież skomplikowane wzmacniacze monolityczne w małym chipie, z całą z tym związaną wiązką parametrów.

Czytając wymagania elementów dookoła aby uzyskać ciche źródło prądu biasu aktywnego, stwierdzam że automatyczne doładowywanie jest chyba tak samo skomplikowane albo i łatwiejsze, a efekt soniczny wart zabawy.

Przy udanym połączeniu biasu na NiCd dźwięk był tak gładki, że aż robił wrażenie zamulonego i nudnego, jakby pozbawionego szczegółów, choć przecież perkusyjne przeszkadzajki i snary miały i snapa i wysyk, a wrażenie dokładnego umiejscowienia przód-tył  lewo-prawo dla rzeczy na dalszych planach było dotychczas niesłychane.

jakieś doświadczenia z bateryjnymi i akumulatorowymi biasami  ktoś?  Superkondensatory ?

to coś przy prądzie biasu 7,35 mA w moim układzie, rozładowywuje się z 3.6V na 3.5V w czasie 60 minut, czyli od średniej napięcia 3,55 V mamy 1,4% +- po 30 minut przed i za, pykany raz na godzinę doładowaniem o brakujące 0,1V. Napięcie musi być jednka wyższe niż pierwotnie zakładane 2,4V, bo po odjęciu napięcia na emiterze i diodzie bazy sygnał muzyczny nie może się zbliżać do kolanka diody, stąd model 3.8V

https://www.mouser.de/ProductDetail/Taiyo-Yuden/LIC2540RS3R8277?qs=sGAEpiMZZMuDCPMZUZ%252BYlznavvv3z3CvN9Q6MFX%252BAg4%3D

męczony przeze mnie wzmacniacz w aktualnej konfiguracji napięcia 24V i 15Ohm rezystora mocy 0,8 A punktu pracy, ma teoretyczne 4,8 Watta mocy, co na Klipschach z 97dB/1W daje mi w zupełności wystarczającą głośność, jeśli tylko nie ma jakiegoś basu z dub-stepu. Wzmocnienie wg moich wyliczeń, przy braku rezystora emiterowego i pętli NFB, wynosi około 400 i wydaje się zupełnei wystarczające, Chord Mojo wysterowany a średni poziom głośności wystarcza aby wepchnąć wzmacniacz w clipping.

nie chcę wielostopniowego, wielokrotnie lokalnie negatywnie sprzęganego wzmacniacza, wystarczy że te 4,8 Wata i 400 wzmocnienia zagra ok.
« Ostatnia zmiana: 26-07-2019, 10:14 wysłana przez Cashlack »
Lity drut, first watt, full range.