Audiohobby.pl

Projekt 3way - zbiór i weryfikacja koncepcji oraz pomysłów

EMiL

  • 531 / 5879
  • Ekspert
02-09-2008, 18:50
Krs47,
ten waveguide, monacor WG300, pasuje do seasow:
http://www.monacor.pl/catalogue-product.phtml?id=5785&Comp=0&Hier=6&MainKtg=62&SubKtg=1212

niestety srednica jest zbyt niewielka, aby zejsc odpowiednio nisko tweeterem do polaczenia z W22EX.

Krs47

  • 1037 / 5892
  • Ekspert
02-09-2008, 19:15
Cóż eMil, wiem że ten Monacor pasuje ale wiem też że nie zejdzie wystarczająco nisko :/

Second edition, ten woofer z linku to właśnie wspomniany wyżej Seas L26RFX/P, tutaj jest datasheet:

http://www.seas.no/index.php?option=com_content&task=view&id=116&Itemid=138

Testy u Marka K. widziałem i między innymi dlatego uważam, że to idealny woofer do 50-60l OZ z filtrem pasywnym. Można go ciąc nawet wokolicach  400-500Hz, więc z podziałem na 300Hz będzie jeszcze spory zapas.

Te 15 calowe Daytony bym sobie odpuścił, szczerze mówiąc nie chce mi się tego szeroko argumentowac, więc powiem tylko, że do 3way z pasywnym filtrem się nie nadają. Poza tym są kiepskie konstrukcyjnie i do Seas L26 pod wzgledem budowy nie mają startu.

Jeśli nie zależy wam na sejsmicznym basie to naprwdę nie jestem w stanie zrozumiec dlaczego odzrzucacie L26RFX/P, czyli IMHO optymalne rozwiązanie do normalnych pomieszczeń. Osobiście nie chcę go w OZ głównie ze względu na planowany rozmiar pomieszczenia odsłuchowego, czyli prawdopodobnie 35m2...

Ze zwrotką pasyną samą kolumnę jest ŁATWIEJ zbudowac. Wewnątrz modułu basowego nie trzeba ładowac żadnej zwrotki czy wzmacniaczy. Wystarczy kabel od głośnika i gniazdo a wzmak i zwrotkę aktywną umieszczamy na zewnątrz. Rozumiem natomiast, że jest to komplikacja w postaci pre, zrotki aktywnej i kilku wzmacniaczy w miejsce np. jednej integry dlatego sam nie jestem jeszcze na 100% pewien czy będę "aktywował" kolumny :)

EMiL

  • 531 / 5879
  • Ekspert
02-09-2008, 19:22
Odnosnie tego monacora to mysle, ze trzeba poradzic sie kogos bardziej doswiadczonego.
Wiem, ze z pomoca WG300 mozna zejsc do 2k filtrujac gwizdek tylko kondem (pierwszy rzad, odwrotna polaryzacja), jest tez opcja filtracji trzecim rzedem, polaryzacja zgodna.
DXT seasa z samym kondem zejdzie do 2,5k a przeciez zaph i kilku innych kolegow z HTGuide stosuje ten gwizdek od ~1,6k.
Monacor moze byc jednak dobra opcja:)

second_edition

  • 249 / 5842
  • Aktywny użytkownik
02-09-2008, 19:34
krs47 - ja nie odrzucam tego seasa - wręcz przeciwnie - zdaje się dobrze pasować do tego co planuję.
Jakie głośniki proponował być na środek i górę do tego seasa? jak myślisz, czy seasy excele wpasują się?
Jak myślisz, czy te excele będą ok?
- środek - Excel M 15 CH 001
- góra - Excel T 25 C 001
tu podobna konstrukcja...
http://www.lautsprechershop.de/hifi/index.htm?/hifi/exmotion_04.htm

Krs47

  • 1037 / 5892
  • Ekspert
02-09-2008, 21:14
eMil masz rację, czekam na powrót misomora, bo coś ostatnio go nie widac na forum...

Second edition niestety M15CHO01 nie jest już produkowany. Do L26RFX/P bardzo dobrze nadaje się Visaton AL130 oraz Seas 27TBFC/G. Takie kombo wymieniłem w jednym z postów jako jedną z kompletnych propozycji driverów do 3way. Swego czasu byłem na nią niemal zdecydowany i nadal uważam, że te przetworniki są do siebie dobrze dopasowane i mają spory potencjał (patrz konstrukcja Harpia Acoustic za 25.000 zł dokładnie na tych driverach).

Z dostępnych 15-tek Seasa jest magnezowy Excel W15CY001 i W15CH001 oba znacznie droższe od Visatona choc nie koniecznie lepsze w roli średniotonowca. Niestety nie widziałem porównania z AL130 ale wiem, że Visaton robi znakomite napędy, za to Seas do perfekcji opanował metalurgię w produkcji membran co owocuje wyższym brak`upem. Nie martwiłbym się jednak o Visatona bo to w końcu tylko 13/15-tka więc mimo niższego niż w Excelach break`up można go spokojnie gładko połączyc z rewelacyjnym na dole Seasem 27TBFC/G.
Dodatkowym plusem tego zestawienia jest niska cena w porównaniu do Exceli oraz dopasowanie wizualne (AL130 lepiej zgrywa się z alu Seasami niż magnezowy Excel).

Oczywiście są też inne możliwości, choc ta jest bardzo rozsądna i mimo stosunkowo niskiego kosztu daje spore możliwości. Sam jeszcze nie jestem pewien, czy jak moje kombinacje z projektem niemal bezkompromisowym mnie nie przerosną nie zdecyduje się na takie zestawienie... :)

Krs47

  • 1037 / 5892
  • Ekspert
02-09-2008, 21:21
Jeszcze jedno, na chwilę obecną tweetery Excela (przynajmniej ta częśc, do której testów dotarłem) nie wyróżniają się niczym szczególnym na tle 27TBFC/G poza ogromną różnicą ceny i lepszym wykonaniem. Jest wręcz przeciwnie, taniutki (ok.140 zł) 27TBFC/G lepiej nadaje się do niskich podziałów i brzmi na prawdę rewelacyjnie. Sam słucham teraz na monitorach ER18RNX + 27TBFC/G z podziałem w okolicach 1,5kHz (eMil wiem, powtarzam się ale kolega może jeszcze nie wiedziec :)) i powiem Ci szczerze, że ten gwizdek nie tylko radzi sobie dobrze ale wręcz gra tak, że na górze nie brakuje absolutnie niczego. Dlatego roważając konstrukcję bezkompromisową nadal 27TBFC/G jest na pierwszym miejscu mimo zwiększenia teoretycznego budżetu do np. Scana na basie i Excela na środku.

second_edition

  • 249 / 5842
  • Aktywny użytkownik
02-09-2008, 21:33
brzmi rozsądnie. Nie upieram się przy najdroższych głośnikach - ale chciał bym już aby sama konstrukcja skoro włożę w nią tyle pracy i czasu i kasy była jasnym punktem mojego stereo:) stąd moje ciągoty do drogich głośników. Ale jak już mówiłem - nie jestem biegły w temacie i absolutnie nie będę forsował idei nie popartej merytorycznie:)
Słuchałem taniutkiego seasa w vienach acustic bach - jest bardzo ok - ale nieco oszczędnie. Nie wiem czy nie chciał bym się szarpnąć na coś naprawdę dobrego na górze. Nie słyszałem nigdy excela - ale sadziłem, że będzie zamiatał towarzystwo:) no ale skoro to nie takie złoto...  Ostatnio też jestem pod wrażeniem kopułki z dynaaudio. poezja:) takiej gładkosci nie słyszałem chyba. Zastanawiam się czy ewentualnie nie pójść w tym kierunku. Mówią, że morel potrafi zagrać podobnie - czy ktoś słyszał tego tweatera?
KRS47, czy Ty też planujesz środek i górę zrobić na odgrodzie?

second_edition

  • 249 / 5842
  • Aktywny użytkownik
02-09-2008, 21:39
doczytując wątek - widze pomysł z aluminium - też to rozważałem:) marzy mi się sub pokryty ładnym czarnym lakierem o wysokim połysku oraz odgroda z jakiegoś ładnego egzotycznego drzewka lub właśnie ładnie dogięty plaster aluminium

mordensiur

  • 934 / 5811
  • Ekspert
02-09-2008, 23:06
Jak aluminium to nie moge sie nie podlaczyc:-) Na gore byc moze najlepszym kandydatem bedzie DXT. Jezeli mialby byc bardzo niski podzial na dole  i OB to L18 tez jest wart uwagi jak sadze. W15cy i al130 byly wymienione to dorzuce L22rn4x/p do mniejszych pomieszczen. Takie sa moje propozycje uzupelniajace
- jak starczy mi zapalu to bedzie 3-way aktywny na ww. glosnikach. Szczerze dopinguje temu projektowi bo ma szanse wypelnic swoista nisze. A w Harpiach byl chyba al130m.

Krs47

  • 1037 / 5892
  • Ekspert
02-09-2008, 23:18
Wiesz z tym tweeterem sprawa nie jest do końca taka jak może Ci się wydawac :) Seas 27TBFC/G jest uznawany przez wielu ludzie ze sporym doświadczeniem i o raczej technicznym podejściu za jeden z ABSOLUTNIE najlepszych gwizdków przy niskich podziałach (twarde membrany na średnicy zwykle takich wymagają). W testach zniekształceń wypada LEPIEJ od Exceli :) Problem w tym, że zbyt często postrzegamy głośniki pod kątem ceny. Może 27TBFC/G ma plastikowy front w miejsce alu w Excelach i prostszy układ magnetyczny ale jakoś Seas tak dobrze go zrobił, że sam zaszkodził swoim własnym droższym gwizdkom...

Woofery Seasa to już inna kwestia bo tam Excele nadal są mocno z przodu w stosunku do serii Prestige (poza drobnymi wyjątkami jak np. słabośc magnezowych 15-tek i 18-tek na basie).

Jeśli jesteś cierpliwy i nie boisz się wydatków na Excele możesz trochę poczekac i zobaczymy jak sie sytuacja rozwinie z projektem, którego dotyczy ten wątek. Staram się do tego podejśc możliwie bezkompromisowo i zamierzam opracowac, zbudowac oraz w pełni opisac ten brojekt od podstaw. Sprawa pewnie sie jeszcze przeciągnie, bo potrzebuje pomocy w pewnych sprawach od takich ludzi jak, niestety ostatnio nieobecny, misiomor...

Reasumując jak chcesz startowac szybko możesz wycelowac w dobrze spasowane i stosunkowo bezpieczne kombo Seas L26RFX/P OZ/BR, Visaton AL130 (raczej OZ niż OB) oraz Seas 27TBFC/G. Może Ci się wydawac, że to nienajdroższe głośniki, więc można lepiej. Owszem można, tylko że wykorzystując ich potencjał jesteś już na prawdę wysoko i jeszcze raz przypomnę Ci, że gotowe kolumny Harpii na tych przetwornikach to 25 000zł! Wielu uznaje je za referencję a przecież nawet nie ma tam Exceli, ciekawe ile by wtedy kosztowały :)

Krs47

  • 1037 / 5892
  • Ekspert
02-09-2008, 23:25
mordensiur zrobię wszystko, żeby coś z tego wyszło ale tak jak już kiedyś rozmawialiśmy sprawa niestety potrwa. Marzy mi się dośc niekonwencjonalne i bezkompromisowe rozwiązanie, więc samego projektowania będzie dużo, nie mówiąc o gromadzeniu funduszy i budowie :)

Pomysł z W22EX001 na środku w OB bardzo mi się spodobał i teraz mam manię na punkie znalezienia rozwiązania dla łączenia go z 1 calową kopułką... Na basie powraca powoli pomysł aluminowego Scana 26W8867T00 w BR. Skubaniec schodzi tak nisko, że Thor jest zbędny. W sumie wyszłoby to taniej i prościej od opcji Seas Prestige 10 cali + Thor, choc jeszcze nie wiem do końca na co się zdecydowac :)

second_edition

  • 249 / 5842
  • Aktywny użytkownik
02-09-2008, 23:35
mi się niegdzie nie spieszy, też nie siedze na worku pieniędzy a dopiero teraz co nieco się dokształcam w tym temacie - więc nie będe się rwał do przodu:)
ja do Misiomora pisałem kilka dni temu (może z tydzień - dwa) - jeszcze na AS w zupełnie podobnej sprawie:) też tam nie dostałem odpowiedzi - być może jest na urlopie... Potem trafiłem na ten wątek samodzielnie szukając informacji co mnie bardzo ucieszyło:)
co do głośników to mnie to bardzo cieszy, że za niewielką monetę można dostać porządny dźwięk:) ceny exceli mnie dołowały trochę:)

Yotomeczek

  • Gość
02-09-2008, 23:44
"Skubaniec schodzi tak nisko, że Thor jest zbędny."

Co to jest Thor ??

Krs47

  • 1037 / 5892
  • Ekspert
02-09-2008, 23:54
Yotomeczek, proszę o trochę dokładniejsze zapoznanie się z info już zawartmi w wątku oraz linkach w nim zamieszczonych przed zadaniem pytania. Na poprzedniej stronie jest link do projektu subwofera przeznaczonego do uzupełniania kolumn poniżej 40Hz o nazwie Thor :)

Second edition, z przetwornikami jest bardzo różnie i bardzo często zdaża się, że cena jest nie adekwatna do oferowanej jakości. Zupełnie jak z gotowymi kolumnami, nie zawsze droższe znaczy lepsze... W dodatku większośc przetworników stosowanych w gotowych kolumnach za kilka tysięcy zł nie dorasta do pięt chociażby nie najdroższym L26RFX/P, AL130 i 27TBFC/G.

second_edition

  • 249 / 5842
  • Aktywny użytkownik
03-09-2008, 00:13
no właśnie... ostatnio słuchane kolumny w cenie ok pary tyś za komplet nie powaliły mnie. no jedynie w Dynkach 52 SE góra mnie zauroczyła  na maksa.