Audiohobby.pl

Projekt 3way - zbiór i weryfikacja koncepcji oraz pomysłów

Krs47

  • 1037 / 5886
  • Ekspert
31-08-2008, 13:35
Yotomeczek nie chodzi o to, że basu będzie mało tylko o wychylenia woofera w OZ. W BR port znacznie odciąża głośnik od wychyleń, choc jest to też zeleżne od częstotliwości strojenia i objętości budy. Pozwolisz, że teraz zajmę się większym updatem odnośnie doboru basowca do swojego projektu a potem wrzucę Ci kilka symulacji dotyczących Twojego wyboru (tutaj lub na PW).

Yotomeczek

  • Gość
31-08-2008, 13:45
Będę wdzięczny :) - basowiec jeszcze nie kupiony...
Ewentualnie prosze o jakieś podpowiedzi jaki 30cm byłby odpowiedni do OZ (w przystępnej cenie - poniżej 500 PLN za sztukę).

Krs47

  • 1037 / 5886
  • Ekspert
31-08-2008, 14:52
No to zaczynamy symulacje :D

Zacznę od analizy basowców, gdyż najprawdopodobniej to one pierwsze będą miały skrzynki. W dodatku w tym temacie czuje się napewniej i już jestem niemal zdecydowany co do rozmiaru skrzynki oraz jej rodzaju.

Na początek może dośc banalna kwestia, choc nie zawsze brana pod uwagę, mianowicie wytrzymałośc amplitudowa rozważanych przetworników. Chciałbym zaznaczyc, że w tym konkretnym przypadku nie interesuje mnie zakres poniżej około 30Hz z dwóch powodów, po pierwsze w muzyce i tak zwykle nic tam nie ma, po drugie poważnie rozważam zbudowanie w późniejszym czasie 2 subwooferów Thor według projektu Linkwitza do pracy poniżej 40Hz:

http://www.linkwitzlab.com/thor-intro.htm


Zaczynamy od 10cali w BR, kandydaci to Seas L26RFX/P, Seas W26FX002 oraz Seas CA26RFX. Celowo do pierwszego porównania wybralem te 3, na pierwszy rzut oka bardzo podobne przetworniki. Wszystkie bazują na identycznym koszu, mają taką samą średnicę cewki, Xmax oraz Xmech i takie same magnesy. Główne różnice konstrukcyjne to faraday w W26 (w tych symulacjach bez znaczenia), rózne materiały membrany i co najważniejsze w tym porównaniu, różne zestawy parametrów T/S.


Poniższe obrazki od lewej przedstawiają:

1. Na pierwszym foto rzecz banalna czyli pasmo przenoszenia. Różne programy pokazują w tym aspekcie różne rzewczy i tak np. WINisd PRO pokazuje zwykle większą górkę na midbasie dla tego samego przetwornika, w tej samej objętości symulowanego w zwykłym WINisd. WINisd PRO jest jednak znacznie bardziej rozbudowanym programem o znacznie szerszym zakresie analizowanych parametrów i pozwala również na modelowanie wychyleń, więc to na nim opieram swoje symulacje. Zdaje sobie przy tym sprawę, że otrzymane wyniki są bardziej swego rodzaju wskazówką niż niepodważalnym pewnikiem.
Wszystkie głośniki są w tej samej objętości 65litrów. Jak łatwo zauważyc L26RFX/P ma najlepsze roziciągnięcie pasma (F3 29Hz, F6 24Hz), za nim lokuje się W26FX002 (F3 35Hz, F6 30Hz) a na końcu mamy CA26RFX (F3 40Hz, F6 33Hz).

2. Maksymalne SPL, czyli wypadkowa wytrzymałości amplitudowej, obciążalności termicznej, skuteczności i charakterystyki przetwarzania.

3.Symulacja wychyleń dla sygnału o mocy 75w. Jak widac CA26RFX oraz W26FX002 zachowują się bardzo podobnie, pierwszy ma swoje maksymalne wychylenie równe 6,7mm dla 53Hz, drugi 7mm dla 50Hz.
Zupełnie inaczej wypadł L26RFX/P, z wychyleniem 8,8mm dla 39Hz istnieje prawdopodobieństwo przekraczania Xmax w tym zakresie podczas pracy bez subwooferów. Crossover przy 40Hz z Thorem rozwiązuje ten problem, gdyż w takim układzie rolloff zwrotki zaczyna się już powyżej wspomnianych 40Hz i oslabienie tego zakresu powoduje znaczną redukcję wychyleń.

Wnioski:

-Różny zestaw paramterów T/S wpływa na różne zachowanie 3 przetworników o niemal identycznych napędach. L26RFX/P ze względu na duże mms i związane z nim niskie Fs osiąga rewelacyjne zejście za co ceną jest nizsza efektywnośc oraz słaba wytrzymałośc amplitudowa w okolicach 40Hz. CA26RFX ma znacznie leżejszą membranę i oferuje wyższą skutecznośc, wyższe maksymalne SPL i lepszą wytrzymałośc amlitudową za cenę znacznie gorszego zejścia. W26FX002 plasuje się mniej więcej po środku stawki, cho chyba bliżej mu do CA26RFX.

-Jeśli miałbym przez dłuższy czas uzywac tych modułów bez Thora najciekawszy wydaje mi się W26FX002, gra glośno i schodzi w zupełności wystarczająco nisko. Minusem jest jego cena dlatego CA26RFX jest również znakomitą alternatywą. Dodatkowy plus obu przetworników do możliwośc ewentualnej pracy z pasywną zwrotką ze względu na niezłą efektywnośc.

-W zestawieniu z Thorem paradoksalnie najciekawiej wypada L26RFX/P, który "solo" oferuje najlepsze zejście. Odciążony od znacznych wychyleń w okolicach 40Hz zapewni znacznie lepszy impulsowo bas niż CA26/W26 ze względu na bardzo niskie strojenie, a jego niższa efektywnośc nie stanowi problemu przy rozwiązaniu aktywnym.


Niby trochę to usystematyzowałem ale z tego zestawienia wychodzi, że właściwie każdy z tych głośników nadaje się do trochę innych zastosowań i nadal nie wiem, który będzie dla mnie optymalny :)

Cdn. ^^

Krs47

  • 1037 / 5886
  • Ekspert
31-08-2008, 15:01
Cholera obrazki po kompresji wygladają tragicznie... Dajcie znac Panowie czy coś na tym widzicie :)

Krs47

  • 1037 / 5886
  • Ekspert
31-08-2008, 15:11
Jeszcze małe uzupełnienie odnośnie pierwszego porównania. W26FX002 dzięki napędowi z faradayem powinien teoretycznie miec mniejsze zniekształcenia na nizszym środku od dwóch pozostalych. niestety nie widziałem jeszcze jego niezależnych testów, a L26RFX/P u Marka K. wypadł rewelacyjnie...

Poza aspektem czysto technicznym pozostaje jeszcze aspekt subiektywnego odbioru charakterystyki grania przedstawionych głośników. Możliwe, że "papierzaki" (szczególnie CA26RFX) mają subiektywnie "lepszego kopa" od L26RFX/P i tak prezentacja mogłaby mi bardziej odpowiadac. Cóż muszę się wystrzegac subiektywizmu, bo wszystko mi się pomiesza, więc narazie pomijam tą kwestię w doborze basowca ;)

Następny odcinek będzie z magnezowym W26FX001, z 10calowym, aluminowym Revelatorem i z niespodzianką.... Cóż, zobaczymy co z tego wyjdzie :D

EMiL

  • 531 / 5873
  • Ekspert
31-08-2008, 16:23
Prawdopodobnie przy cieciu ponizej 300Hz nie byloby brzmieniowej roznicy miedzy W26 a L26;)

Krs47

  • 1037 / 5886
  • Ekspert
01-09-2008, 23:21
Pewnie nie, w takiej konfiguracji to W26FX002 chyba tylko wygląda drożej, więc narazie go sobie odpuszczam ;)
Scan narazie też odpadł (przynajmniej w konfiguracji z Thorem), bo schodzi tak nisko, że nie ma czego uzupelnia a trzeba za płacic kiepską wytrzymałością amplitudową w okolicach 35-50Hz..

Niespodzianka będzie potem, muszę jeszcze znaleźc jakąś alternatywę w kategorii 12 cali do porównania :)

Mam za to kilka pomysłów odnośnie sekcji średnio-wysokotonowej. Wspomniany W22EX001 jest na razie kandydatem nr 1 pod warunkiem odpowiedniego zestrojenia z gwizdkiem. Berylowy Tang Band z Twojego wątku wydaje się interesujący, więc poczekam na testy. Pozostaje jeszcze opcja waveguide do 27TBFC/G, więc zbieram info w tym temacie. Wpadłem jeszcze na szalony pomysł wykonania odgrody z aluminium, teoretycznie to idealny materiał, z niego są przecież kosze wszystkich porządnych przetworników. W dodatku aluminium ma znakomitą sztywnośc, dzięki czemu może byc znacznie cieńsze od dechy pozwalając na "pełny oddech" średniaka :)

Generalnie nie boję się niekonwencjonalnych rozwiązań materiałowych i konstrukcyjnych, więc może coś takiego trzasnę ;)

Najpierw jednak będzie eksperyment z ER18RNX/27TBFCG w odgrodzie, teoretycznie też się całkiem dobrze do tego nadają.

second_edition

  • 249 / 5835
  • Aktywny użytkownik
02-09-2008, 15:38
Witam wszystkich
Wątek już obserwuję od jakiegoś czasu - ale czas aby się do niego włączyć. Na AS uruchomiłem podobny wątek - ale na razie cisza - a wiem, ze jest kilka osób gotowych ruszyć z budową - czekają tylko aż ktoś z autorytetem obejmie budowę kolumny patronatem:)
Moje założenia to kolumna 3 drożna. Dół to spory głośnik w obudowie zamkniętej. Priorytetem jest nie ilość ale jakość - chociaż duży głośnik teoretycznie powinien zapewnić porządne uderzenie. Średniotonowiec oraz kopułka na odgrodzie.
kolumna ma nie być wielka - ma być ozdobą a nie zawalidrogą. przeznaczenie - przeciętny salon - 18 - 25 metrów. Możliwość napędzenia przez 80 - 100 watowy wzmak. nie optuję za kolumna poł aktywną - to zdecydowanie komplikuje sprawę - w dodatku kombinację są z połączeniem - trzeba by kombinować z preampem itd.
Zostałem tu już ze zdjęciem uprzedzony przez kolegę. Na średniotownowych i górze myślałem o excelu - skoro w wielu innych podobnych konstrukcjach się to sprawdza. Jednak nie wykluczam innych głośników. Doł - to trudno powiedzieć - excel jest za drogi:)
Trudno mi wspierać incjatywę merytorycznie - będe się właśnie uczył:) ale z chęcią przystąpię do prac i taka kolumnę zbuduję:)
na rysunku kilka potencjalnych projektów poglądowych. Z tym, że najbardziej kręci mnie odgroda na górze i widzę, że nie jestem osamotniony:)

Yotomeczek

  • Gość
02-09-2008, 16:04
No właśnie z głośnikami 25cm do OZ jest spory kłopot. POnizej 500 PLN za stukę to chyba tylko AC-250MK2 - choć wymaga on wielkiej obudowy...
Excele są drogie ... ale czy warto do nich dopłacać ? Ja bym odpuścił.
U mnie było tak, że głośniki średnio i wysokotonowy były zakupione "okazyjnie" i tak jakoś na nich stanęło.
Co do basu mam cały czas problem. Już w akcie desperacji myślałem o Dayton\'ie ST385-5 - choć tak wielki niskotonowy nie wiem czy podoła do ok 200Hz ... ale w 55 dm3 wygląda przyzwoicie. Koszt ok 400 PLN. Podobny jest DVC385-88 (wymaga minimalnie większej obudowy, ale ma Xmax 16mm a ST 8mm). Oba mają całkiem wysokie efektywności jak na głośniki z dużym wychyleniem i przyjazdną impedancję 8 OHm. Mógłby ktoś bardziej obeznany rzucić na nie okiem i podpowiedzieć czy nadają się do OZ i ew. czy pociągną dobrze do 200Hz ?
http://partsexpress.com/pdf/DVC385-88_specsheet.pdf
http://partsexpress.com/pdf/ST385-8_specsheet.pdf

second_edition

  • 249 / 5835
  • Aktywny użytkownik
02-09-2008, 17:12
to może trochę mniejszy głośnik? może jakieś 22 cm?
nie chciał bym tworzyć monstrualnie wielkien obudowy! to ma się zmieścić do przeciętnego salonu:)

Krs47

  • 1037 / 5886
  • Ekspert
02-09-2008, 17:50
Yotomeczek przecież napisałem Ci na PW, że do 50l OZ idealnie nadaje się Seas L26RFX/P. To co Ci ten Pan powiedział o jego za niskiej dobroci to bzdura, bo nie liczy się sama dobroc tylko stosunek Qts/Fs przy doborze woofera do OZ. Będą oczywiście pewne ograniczenia wychyleniowe ale tak jest zawsze, AC250mk2 w obudowie o zbliżonym Qtc wypada gorzej ze względu na większą wymaganą objęstośc.

Jak chcecie dobrego basu z rozsądnego gabarytowo OZ to jak najbardziej L26RFX/P w 50-60 litrach. Jak chcecie konkretnego walnięcia po wątrobie polecam Daytona RSS315HF, misiomor opisał symulacje podziału bas/środek z jego udziałem tutaj:

http://audiohobby.pl/topic/1/1074/1

Polecam przestudiowanie tego wątku, sporo konkretnej wiedzy...

8 cali w OZ to już IMHO przesada do 3way, woofer będzie "wymiękał" zanim sekcja średnio-wysokotonowa się rozkręci, do tego zejście większości 8 calowych wooferów (nie mówię o niskoefektywnych subwooferach) w OZ jest tragiczne.

Zastanawia mnie jeszcze dlaczego tak pejoratywnie kojarzy się wam bass reflex? Z mojego doświadczenia wynika, że przy dopowiedniej aplikacji jest to bardzo sensowne rozwiązanie i całkowicie zaprzeczające stereotypom o "dmuchaniu" czy "buczeniu".

Krs47

  • 1037 / 5886
  • Ekspert
02-09-2008, 17:53
Btw. po przestudiowaniu wątku z podanego wyżej linku będziecie wiedziec dlaczego pasywny podział przy 200Hz to kiepski pomysł oraz dlaczego rozwiązanie aktywne dla dolnego podziału jest tak atrakcyjne :)

second_edition

  • 249 / 5835
  • Aktywny użytkownik
02-09-2008, 18:09
jest atrakcyjne z kilku powodów a z kilku nie!:)
bo jak ja mam to później połączyć? co mam zrobić z prampem? skąd wziąść tak długie interconekty?! poza tym sieć pociągnięta do każdej kolumny... plątanina kabli. czy nie mozna czegoś zrobić prosto? podłączam kable głośnikowe i jest muzyka? problemy wydają się prozaiczne - ale użytkowanie czegoś takiego może wydawać się karkołomne!!! to ma cieszyć a nie utrudniac życie.
wiem, ze pewnie bas refleks nie zawsze jest do kitu - ale jak już decydował bym się na spory głośnik to po cholerę mi bas refleks? już dzisiaj czasami zatykam refleksy w kolumience dwudrożnej bo mi wyje a basu mam nadto. Więc zastanawiam się po co mi wchodzić w to samo jeszcze raz? no chyba, ze ktoś mnie przekona, ze z bassrefleksu można uzyskać idealny, mocny, spżysty, bez CIENIA dudnienia i rezonansu burczybasowego w przyzwoitej wielkości obudowie to może się przekonam.

second_edition

  • 249 / 5835
  • Aktywny użytkownik
02-09-2008, 18:19
ten seas może być dobry
mam nadzieję, ze to nie przestępstwo wklejac tu coś z AS:)
http://www.audiostereo.pl/Woofer_do800_zl_do_pasywki_21727.html

EMiL

  • 531 / 5873
  • Ekspert
02-09-2008, 18:33
Tak piszesz jakby z bass refleksem bylo jak z blondynkami, ze niby wszystkie sa glupie;)

Wiekszosc producentow tak stroi obudowe BR, aby basu bylo jak najwiecej a nie zeby byl to szybki i sprezysty.
Gdyby producenci bardziej przykladali sie do strojenia to okazaloby sie, ze kolumna na typowej 18stce wypelni basem pomieszczenie max. do np. 15 metrow a powyzej 20metrow trzeba by zakupic juz porzadne 3way, na ktore w firmowym wydaniu malo kogo stac w tym kraju.
Zreszta b. drogie konstrukcje 3way sa strojone wlasnie w ten sposob.