Audiohobby.pl

Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl

lancaster

  • Gość
15-07-2018, 20:56
moze nawet 8,2-15-22, ponizej roznica 8,2-22

lancaster

  • Gość
15-07-2018, 21:00
dla obnizenia poziomu srednicy najwygodniej wykorzystac dodatkowy rezystor szeregowy z kondensatorem 4,7uF o wartosci 5,6om. Mysle ze taka wersja moze  przypasc do gustu tetejro.

lancaster

  • Gość
15-07-2018, 21:04
na screenie powyzej wszystkie opcje regulacji. Jak sa jeszcze jakies pomysly dajecie.
Skladam pare i jade na podboj wszechswiata ;-)

Lutek

  • 535 / 5853
  • Ekspert
15-07-2018, 22:24
Skladam pare i jade na podboj wszechswiata ;-)

Ale wczesniej - przed podbojem - jeszcze do mnie :-)

lancaster

  • Gość
15-07-2018, 23:22
Lutek,i bardzo chetnie , ale to juz dopiero na jesien bedzie.

Lutek

  • 535 / 5853
  • Ekspert
16-07-2018, 11:33
To dopiero na jesien chcesz ten projekt definitywnie zakonczyc ? Sadzilem, ze to juz prawie koniec i niebawem bedzie drugie  - juz wlasciwe porownanie (bo dwoch, a nie jednej kolumny) u mnie - podobnie jak poprzednio.

lancaster

  • Gość
16-07-2018, 16:39
projekt jest skonczony Lutek, po prostu nie planuje latem wycieczki do Krzyza.

lancaster

  • Gość
16-07-2018, 16:40
za to pewnie podjade do Gustawa, moze do Krystiana i jeszcze 2 osob w Poznaniu. weekendy mam najczesciej pozajmowane a w tygodniu roznie z  czasem, cala tajemnca nie robienia teraz dluzszych wycieczek.

Lutek

  • 535 / 5853
  • Ekspert
16-07-2018, 20:22
projekt jest skonczony Lutek, po prostu nie planuje latem wycieczki do Krzyza.

Ok., rozumiem..., tyle, ze jesli porownywalismy miedzy soba pojedyncze kolumny (a feee... !), to wypada tez porownac: parka vs parka. Zapewne wszyscy jestesmy ciekawi roznic (jesli w ogole wystapia) w pewnych aspektach, ktorych nie jest mozliwe wylapanie, porownujac pojedyncze kolumny miedzy soba i to gdzie jedna wpieta do lewego, a druga do prawego kanalu :-( A te aspekty, slyszane z dwoch wpietych kolumn, to stereofonia, gradacja planow w glab, rozdzielczosc (seperacja), lokalizacja pozornych zrodel dzwieku, przestrzen.
Mam nadzieje, ze jesienia bedziesz posiadal fizycznie te prototypowa parke, lub inna identyczna. W kazdym razie, jesli jednak uda Ci sie znalezc wczesniej troche czasu aby wpasc - mysle, ze pewnie z Gustawem, jak poprzednio - to oczywiscie zapraszam.

lancaster

  • Gość
16-07-2018, 21:16
Lutek, spoko rozumiem. Mi takie porownanie w pewnych aspektach mowi tyle ile potrzebuje, dla samego fanu podjedzie sie z para stereo, ktora mam na ta chwile i o ile mnie nikt nie zmolestuje miec bede , obiecuje przed ew. odstapieniem zawitac do Ciebie tak ze spoko wypijemy razem kawe zjemy ciacho i posluchamy :-)

Lutek

  • 535 / 5853
  • Ekspert
16-07-2018, 22:08
Ok. No.., bez kawy i ciacha, to co to za sluchanie i porownywanie by bylo :-)

tetejro

  • 2745 / 2977
  • Ekspert
19-07-2018, 22:38
wymiary obudowy takie jak narysowales (duzy monitor)

Mysle ze nie bedzie problemu powiekszyc objetosc, zwlaszcza ze zrobimy na final opcje regulacji w pewnym zakresie
Na ta chwile bez regulacji wyglada to nastepujaco :

woofer szeregowo 4,3mH rdzeniowa dr 1,2mm, rownlegle C 4,7uF szeregowo 2,4mH dr 1,2mm.
elektrycznie 3 order, akustycznie nawet bardziej ;-)

tweeter szeregowo 8,2om - C 1,1uF (mam rownolegle 2x2,2uf ale mysle ze 1,2 nie zabije + lekko wiekszy rezystor poprzedajacy np. 10ohm - bede to sprawdzal). Dalej rownolegle rlc 0,75mH+2,7om+2,2uF

wszystkie kondensatory to polinkowskie crosscapy, glosniki wiadomo, cewki tez polink, rezystory superes. wszystko do kupienia w polinku

oba glosniki podpiete w zgodnej fazie, jeszcze apropos wytlumienia pod wooferem dorzycone luxno rozlozone runo owcze, zwazone 125g czyli 120-140 przyjmijmy.
kupowalem tu :
http://institorium.pl/page/index.php/pl/koszyk/product/view/8/8

i jeszcze odnosnie basowca, doklejony dodatkowy magnes wielkosci tego ktory jest na glosniku, kupiony w Tonsilu.
Okablowanie u mnie solid core 0,5mm, mysle ze linka 1mm2 tez sie nada, max 1,5mm nie pchalbym sie tu w węze ogrodowe

Rozrysuję zwrotnice jak już bedziesz po wszystkich odsłuchach i próbach z varioventami.

trzeba tez podawać rezystancje cewek, bo sama grubosc drutu nie pozwala na wyciagnięcie wniosków o jaką cewkę chodzi, zwłaszcza rdzeniową.

Łączenie kondensatorów i rezystorów równolegle - lepiej tego unikać.

Wytłumienie - rodzaj materiału i gramatura oraz sposób rozłozenia. Ja jestem za stosowaniem wypełniania w całej objętości obudowy OZ. Wtedy trzeba opisac jak "zasypujemy" - lub klinujemy w przypadku gąbkli - takie wypełnienie żeby sie trzymało na miejscu, a nie przemieszczało się swobodnie po całej obudowie.

magnes dodatkowy - warto podac też rodzaj magnesu i na wszelki wypadek wszystkie jego wymiary.

Co do wiekszej obudowy to mam taka koncepcję obudowy podłogowej - dla odmiany - wąskiej. Ale będzie trudniejsza w wykonaniu i także trudniejsza do czytelnego narysowania.
« Ostatnia zmiana: 19-07-2018, 22:40 wysłana przez tetejro »

lancaster

  • Gość
19-07-2018, 22:59
variovebty ze wzgldow praktycznych (dostepnosc) odpadly, zostajemy przy OZ

pianka ulozona w rulon na styk po scianach bocznych i gornych nic sie nie przemiesci, mozna ja przykleic punktwo.

reszte pomierze z natury i podam wg zapytan

lancaster

  • Gość
09-08-2018, 14:46
maly  update, wczoraj pierwsze odsluchy z ostateczna tym razem wersja zwrotnicy.
Gralismy w 2 pomieszczeniach 37 i ponad 20m2 w obu uwazam ładnie szczegolnie zadowolony jestem ze w trudniejszym (mniejsze - skos) tez. Kolumna uniwersalna, neutralna z odrobina magii, ładna przestrzenią i dynamiką, dxwiek ma normalna skale i co najwazniejsze "odzywa sie".
Dobrze  roznicuje nagrania pod wzgledem barwy sa ciemne lekko rozmyte i soczyste z kopem w zaleznosci od plyty.

zwrotka na rysunku, wytlumienie bez zmian wzgledem opisu wczesniejszego, wymiary jakie zaproponowal tetejro (ok 66l netto)

milego sluchania :-)

lancaster

  • Gość
09-08-2018, 14:51
.