Audiohobby.pl

Audio => DIY => Kolumny i głośniki => Wątek zaczęty przez: tetejro w 29-04-2018, 12:53

Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: tetejro w 29-04-2018, 12:53
Miałem problem z tytułem tego wątku, bo przy pomyśle zestawu z głośników Tonsil - GDN 30/60/1 (powstałego kilkadziesiąt lat temu jako rozwinięcie gitarowego GD 30/30) oraz tuby GDWT 12-19/150FP (APT 150 Eminence) - trudno jest zachować powagę.

Ale jako się rzekło : Guitar & Horn by „Lancaster” AH –w skrócie GH Audiohobby

Zaczeło się od tego:

http://audiohobby.pl/index.php?topic=12054.810

w temacie Tonsila jakbym miał się za coś brać do takiej roboty  to 30/60/1 z ew. dodatkowym magnesem w budzie zamkniętej.... Variovent do sprawdzenia, jak się dobrze popieści to w 60-70l do 40Hz -6dB do zrobienia

kupiłem 30/60/1, kupiłem też tubę z „Zeusa” do moich „perszingow”, tyle na tę chwilę.

krotki odsłuch GDN 30/60/1, głośnik jak na 30cm ma środek b.ładny uważam,:


Doszło do ustalenia ogólnych założeń konstrukcji:

co do wymiarów to poszedłbym w golden ratio :-)

https://www.omnicalculator.com/math/golden-ratio

duży monitor i dużo „vintydżu”,

"taką skrzynkę tez można machnąć będzie wyglądała" ...400x625x265 :-)

(nadal twierdzę że męskie kolumny są duże - bo fizyki się nie oszuka) :p

przyjechały Varioventy od Melo, będą testowane + kombinowane zamienniki DIY jeśli się sprawdza.


Następnie były wstępne pomiary, włożenie w jakiekolwiek obudowy z jakaś pierwszą zwrotnicą i odsłuchy porównawcze silnej grupy z Tannoyami smr:

z koncertowym Milesem Davisem z YT można jechać na wystawę, nie będzie Złotej Maliny :-)  pisze to zupełnie serio.

dziś porównaliśmy z Tannoy (obecnie głośniki tam zainstalowane można kupić jako nowe w kolumnach za 60Kzł) i zapewniam ze jest OK :-)
Kolumna w bezpośrednim porównaniu jest... zacznę od negatywów Tonsili :

- słabsza przestrzeń niż w Tannoy. Nie jest zła ale w koncentryku Tannoya dźwięk rozchodzi się swobodniej
- w Tannoy niższy bas (obudowa 45 l w Tonsilach vs ok 100-150 w Tannoy)
- najczęściej (nie zawsze) lepsze wokale damskie
- na niektórych płytach nieco mniejsza skala dźwięku
- niższa efektywność Tonsila

neutrale :
- podobna dynamika

i pozytywy Tonsili :
- pełniejsze, gęstsze brzmienie i jednocześnie co najmniej taka jak w Tannoy artykulacja
- najczęściej (nie zawsze) lepsze wokale męskie
- lepiej wyartykułowany kickbass

Pasmo w Tannoy jest tak ułożone ze ma nieco więcej górnego środka przez co dźwięk mamy nieco bardziej z przodu w wyższych rejestrach ale tez jest on lżejszy niż w Tonsilach.

wygląda na to, że zwrotnica docelowa jest. Kolejny ruch to para stereo w 66l i testy Varioventow.


W dwóch zdaniach

Tannoy - lepsza separacja, więcej szczegółów oraz ich zróżnicowana, lepiej kontrolowany, konturowany bas, więcej subtelnych smaczków.
Formowe DIY - większe kopnięcie, nie mniej namacalne niektóre wokale niż w Tannoy, Więcej "mięsa".

Wrażenie dynamiki - zbliżone
Przyjemność słuchania Tannoy - 5, forumowe DIY 4 (co przy cenie samych głośników do DIY jest wynikiem bardzo dobrym)


Jako, że u mnie odbywało się to trochę nieszczęsne porównanie - nieszczęsne, bo kto to widział porównywać ze sobą dwie pojedyncze kolumny, gdzie jedna podpięta pod lewy, a druga pod prawy kanał, które to kanały - jak wiadomo - charakteryzują się "innymi składowymi dźwięku" :-) No ale co do charakteru dźwięku można było się zorientować. W większości zgadzam się z Kolegami..., może - wg mnie - wokale były jednak lepsze z Tannoy-i, choć w jednym przypadku wokal męski również podobał mi się bardziej z forumowych. Wokale - szczególnie żeńskie oceniam jako bardziej bezpośrednie, obecne, namacalne, jaśniejsze z Tannoy-i. Ogólnie z Tannoy-i jaśniej, natomiast bas barwowo również bardziej odpowiadał mi z Tannoy-i.
Podsumowując..., trzeba powiedzieć, że szykują się nieźle brzmiące formowe kolumny. Już wstępnie umówiliśmy się na "uczciwsze" porównanie jak już będzie parka tych kolumn, gdzie będzie można łatwiej dostrzec różnice w rożnych aspektach brzmienia.


Poniżej w tym wątku  – mam nadzieję, jeżeli projekt wypali i okaże się zadowalający brzmieniowo - znajdą się pomiary, schematy zwrotnic i opisy Lancastera dotyczące  kwestii technicznych. Oraz rysunki przydatne ewentualnym naśladowcom, którzy chcieliby zbudować ten zestaw jako pierwsze swoje DIY, by nie katować uszu jakimiś Altusami 140 z czasów junty generała Jaruzelskiego, kupionymi na OLX-ie czy innym bazarze „sprzedajemy.pl” za kilka stówek.
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 29-04-2018, 13:39
Prosba o wklejenie ryzunku obudow
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: tetejro w 29-04-2018, 19:10
Rysunek techniczny proponowanej obudowy.

Wersja prosta. O wymiarach zewnętrznych:
Wysokość=660 mm x
Szerokość=436 mm x
Głębokość=325 mm.

Rysunek uwzględnia budowę z płyt grubości 18mm ciętych pod kątem prostym - najtaniej z płyty wiórowej.
Wewnątrz obudowy wzmocnienia w postaci desek spinających przeciwległe ściany oraz listew o przekroju 20x20 mm, wzmacniających krawędzie obudowy od wewnątrz (najlepiej z twardego drewna lub odcinanych ze sklejki).

Obudowa powinna być sklejana w całości. Montaż odbywa się przez otwory w obudowie. Należy zwrócić uwagę na zachowanie szczelności. oraz na takie ustawianie wzmocnień by były one ciasno spasowane międzu  ścianami ale nie powodowały ich odkształcania.

Zwrotnicę można zmontować na terminalach głośnikowych lub lepiej na desce, którą przykręcimy do tylnej ściany na wysokości terminala zacisków. Takie rozwiązanie przy okazji pozwala łatwo uzyskać szczelność i sztywność. Można tę deskę przykręcić nawet długimi śrubami lub wkrętami od zewnątrz – tymi samymi, którymi przykręcamy terminal do tylnej ściany.
Mozna tez zastosować gniazdo centryczne Speakon, które ułatwia zachowanie szczelności jak i samo wykonanie otworu montażowego.

Można pomyśleć także nad wykonaniem podpory dla obwodu magnesu głośnika tubowego ponieważ wisi on na długim ramieniu plastikowej tuby. Kawałek płyty z wyciętym półokręgiem na krawędzi i wsunięty pomiędzy magnes a płytę górnego wzmocnienia obudowy, powinien wystarczyć, ale musi być to wykonane precyzyjnie by nie tworzyło naprężeń - mozna tez prosciej - z czterech listew trzymających magnes - to kwestia do rozstrzygnięcia na etapie budowy.

Przednia ściana jest zagłębiona pomiędzy ściany boczne na 5mm poniżej ich krawędzi. W ten sposób można zrezygnować z wykonywania podfrezowań do zagłębienia głośników w przedniej ścianie obudowy.

Powierzchnię przedniej ściany można okleić miękkim materiałem grubości 5mm - filcem technicznym, korkiem nielakierowanym, gumą neoprenową itp. A następnie wyciąć w tym materiale nożem tapicerskim obrysy głośników - tworząc w taki sposób cos w rodzaju podfrezowania, w które będą wpuszczone głosniki (przed cięciem korka należy go zalać lakierem nitro - najtaniej Capon do parkietów lub szpachla Capon, żeby się nie strzępił podczas cięcia).
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: tetejro w 29-04-2018, 19:10
Na oklejenie ściany przedniej Można tez użyć twardych materiałów albo nawet wykonać ich łączenie – na przykład krawędzie przy bokach uzupełnić paskami płyty pilśniowej lub sklejki grubości 5mm i szerokości 30mm i następnie zaszpachlować i fornirować lub pomalować na taki sam kolor jak ściany obudowy, zwęzić w ten sposób pas miękkiego materiału na przedniej ścianie ( w poście poniżej szkic wyglądu zewnętrznego takiego wykonania ).

Krawędzie płyt i łączenia można szlifować lub planować frezarką a następnie zalać szpachla nitro Capon z pyłem drzewnym. Capon szybko schnie bardzo dobrze się szlifuje i jest szansa na uzyskanie w ten sposób podkładu pod dowolny lakier, a być może nawet nie wyjdzie nam efekt klawiszowania jeżeli zastosujemy lakiery matowe lub strukturalne.
Dobrze byłoby także pomalować wnętrze obudowy ponieważ materiały stratne  do jej wypełniania są zazwyczaj higroskopijne i w pewnych warunkach mogą chłonąc wodę z otoczenia.

Przy wykończeniu obudowy można stosować kolory kontrastowe np. obudowa czarna to okładzina ściany przedniej jasnoszary filc lub naturalny korek. Do Caponu można stosować pył drzewny barwiony – taka szpachla zalana na porowaty korek może dać ciekawy efekt podkreślenia struktury.
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: tetejro w 29-04-2018, 19:42

Szkic wyglądu zewnętrznego.

Obudowa z podstawką pochylającą ją o 7 st. od pionu. Taka podstawka jest tania w wykonaniu i lekka można ja złożyć z czterech desek., można w nią wkręcać kolce.
Dawno temu  w Radioelektroniku był opisany taki „patent” na podobną podstawkę, w której były przegrody na cztery piłki tenisowe pełniące rolę amortyzujących podkładek.

Można również wykonać podstawkę w postaci ramy z czterech płyt o wysokości wewnętrznej 33 cm. Dzięki temu znajdzie się w niej miejsce na przykład na płyty długogrające LP’s .

A do szybkiego odsłuchu da się postawić kolumnę na każdym krześle bowiem pasuje wysokością do typowej pozycji siedzącej słuchacza na kanapie ;-)

Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 28-05-2018, 09:25
Podoba mi sie patent z pilkami tenisowymi, zamowilem deski na docelowe obudowy 2 szt.
Podstawki zostawiam na poxniej, na razie jako podstawka sluzyla mi rolka audiofilskiej pakowej taśmy klejącej :-)
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 28-05-2018, 09:29
a, i wzialem 22mm mdf bez wzmocnien na razie, mdf bo latwiej bedzie ludziom obrobic, a wzmocnien nie dawalem, posluchamy co z basem.
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: tetejro w 28-05-2018, 18:52
MDF jest już drogi. Wykorzystuje się jeżeli chcemy robić jakieś dziwniejsze kształty obudowy, albo w charakterze elementów pogrubiających ściany.

Przyzwoite obudowy zawsze robiono ze sklejki - zwłaszcza duże, taką można zamawiać razem z usługą CNC np. w Elmuzie. No i jest odporniejsza na zmianę wilgotności powietrza niż MDF.

Wiórówka z kolei najtańsza ale ciężko znaleźć usługę cięcia. Wiórówka przycinana w Castoramie jest tak precyzyjna jak gościu który akurat pilę obsługuje. Czasem wyjdzie idealnie a czasem należałoby po nim jeszcze sformatować frezarką. Wykańczanie jest upierdliwe. Można okleić 5mm sklejka lub 3mm HDF jednak wtedy koszt robi się nieco wyższy a przede wszystkim znacznie większa jest pracochłonność.

Mimo wszystko obstaję przy wirówce. Na drugim miejscu sklejka -jeżeli ma być na bogato i precyzyjnie na CNC.
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: tetejro w 29-05-2018, 23:30
Myślę że zwiekszenie objetości z 66 do ok.77 litrów nie powinno bardzo wpłynąc na wytrzymałość, a może troche wygładzic bas. Mam więc także pomysł na obudowę stojaca - tym razem wąską - troche trudniejsza do wykonania bo tuba ma byc montowana przy samej krawędzi obudowy więc płytę 18mm trzeba będzie w tym miejscu ściać pod odpowiednim kątem. W wolnej chwili zrobie rysunki techniczne takiej obudowy.

Uwazam tez ze element stratny jest jakimś półsrodkiem z powodu nieliniowości tłumienia. Pik impedancji mozna zlikwidowac obwodem zobla (rlc) dostrojonym na czestotliwość Fc (głosnika w obudowie zamkniętej). Może nawet bez wpływu na przebieg charakterystyki spl w zakresie basu.
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 30-05-2018, 10:44
tego sienie podejmuje, przy zmianie objetosci byc moze przyda sie kosmetyka przy zwrotnicy, wzialem na testy mdf, bez przeady drogi nie jest za 2 szt pewnie nawet 200zł nie wyjdzie z pocięciem, kazdy material ma swoje plusy dodatnie i ujemne. Akurat w tym projekcie sklejki bym nie bral, im wieksza zmulerka tym bardziej warto pomyslec, mysle ze jak ktos zrobi z wiora 66l w tych samych gabarytach roznic wikszych nie stwierdzi. gorzej przy zmianie litrazu.
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: tetejro w 31-05-2018, 11:26
Lekka zamiana objetości nie powinna niczego zmienić w okolicach podziału pasma. Ale dlaczego napisałes "zmulerka"?
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 31-05-2018, 12:09
po prostu tonsilacze oceniam jako nie-zmulone a sklejka vs mdf to zaleznosci idace w takich kierunkach.

jeszcze nie odebralem mdf docelowego, wczoraj dzwonilem z przeprosinami ze nie dam rady do firmy ktora wykonuje usluge. Cena 130zl  z pocieciem za pare obudow z mdf 22mm bez przegrod. Mysle ze cena typowo budzetowa, z wiora mialbys moze 50zł taniej a słabiej sie obrabia.
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: tetejro w 02-07-2018, 19:57
Ale to cena bez frezowania oczywiście?

I jak tam postępy, czy coś się ruszyło?
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 02-07-2018, 22:28
cena bez frezowania tylko formatki z docieciem na wymiar
na razie nic sie w temacie nie rusza, obudowy wg Twoich rysunkow stoja i czekaja
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 13-07-2018, 21:46
info dla tych ktorzy stracili juz wszelka nadzieje :-)

Prawdopodobnie tak jak ponizej albo z niewielka korekta bedzie wygladal final. woofer filtrowany 3 rzad elektryczny, tweeter pojedynczy kondensator + rlc na gorny srodek. Probowalem wyzszych rzedow dla tweetera, poczatkowo byl nawet 3-ci ale tak ajkw  tej chwili akurat w tej konfiguracji podoba mi sie najbardziej. 3 rzad dla woofera wymuszony koniecznoscia ksztaltowania charakterystyki 800-2KHz

Pomiar na osi, pod katem ok 45stopni w bok i takim samym w gore
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 13-07-2018, 21:56
a i sorki za brak ładnych wykresow, mierzone w chalupie, Jeszcze 1-2 przymiarki.

Na razie wzgledem wersji poprzedniej mamy gładziej, wiecej powietrza blizsze damskie wokale i lekko spilowane pazurki, ale na elegancko a nie na tępo ;-)

Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 13-07-2018, 22:16
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 14-07-2018, 08:42
jeszcze varioventy do sprawdzenia, to machne dzis
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: Synthax w 14-07-2018, 09:36
Będzie jakuś pdf manual jak to poskładac?:)

Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 14-07-2018, 10:31
bedzie tylko robia sie schody bo spodobal mi sie w tej konstrukcji variovent i trzeba bedzie kombinowac jak zastapic varioventy (dalem 2 szt na kolumne) ktore mam pozyczone od melo
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 14-07-2018, 10:35
sprobuje jeszcze powypychac kolumne bo variovent nieco nam komplikuje
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 14-07-2018, 11:55
neutralniej, chyba tak wole. Dla tetejro i innych chetnych zrobi sie opcje regulacji pulapki na gornym srodku dla tweetera i oczywiscie calej galezi wysokotonowej szeregowym rezystorem
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: meloV8 w 14-07-2018, 13:51
Mowisz, ze lepiej bylo z varioventami?
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 14-07-2018, 15:59
inaczej w sumie, moze kwestia przyzwyczajenia do wentylowanych :-)

Ten glosnik w OZ ma spore kopyto na midbasie
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: meloV8 w 14-07-2018, 17:45
Wysoka dobroc obudowy tak wlasnie robi. Wrazenie wykopu.
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: tetejro w 14-07-2018, 20:12
Moim zdaniem głosnik da się wstawić jeszcze nieco wieksza obudowę. Wypełnić ją w całej objetości mat. stratnym i powinno sie obyć bez varioventów, a podbicie na 100Hz nie powinno mocno dominować. Ludzie pisza o tych głosnikach ze w OZ mozna osiągnąć "okragły bas" w sensie ze opadanie krzywej spl nie jest bardzo strome mimo wysokiej dobroci głosnika.

 Ale jezeli ma być element stratny zamienny z Varioventem to musi być opracowany bardzo szczególowo co do wymiarów i konkretnego materiału.

Na zwrotnicę robiłem tylko symulacje z danych fabrycznych. Filtry były 24/24db i pułapki rezonansowe w obu gałęziach, dlatego dałem sobie spokój z dalszymi rozważaniami, bo przy takim skomplikowaniu bez fizycznego pomiaru i odsłuchu efekty są nieprzewidywalne.
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 14-07-2018, 21:49
akurat wykop jest spoko, do takiej konstrukcji (dosc motorycznej ogolnie) uwazam lepszy wykop na + niz na minus.
Jast tego wystarczajaco zeby bawic sie w tlumienie odrobine. variovent wlasnie w ta strone idzie.

tetejro, do tego glosnika mozna zapakowac duza obudowe i dostac niskie f tylko wtedy mamy szafe. Mysle ze wymiary ktore zaproponowales sa calkiem OK. Wyciaganie konstrukcji w podloge pozbawi ja lekkosci na standzie.

W kazdym razie ja to dokoncze na tym materiale ktory mam. Slucha sie calosciowo dobrze, dxiwek jest motoryczny "wychodzi" kiedy trzeba ale nie meczy. Środek dobrze "skondensowany" o dobrej (normalnej) sklali.
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 15-07-2018, 20:20
final setup

pomiary w pomieszczeniu wiec troche kaszany wjechalo ale nie bramkowalem, nie laczylem raw mikrofon 0 i 45stopni

tetejro poskladasz pdf ?

opis wytlumienia:

wszystkie boczne scianki, gora i dol "owiniete" pianka tapierska 3cm podobnie jak Harbeth :
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 15-07-2018, 20:35
wymiary obudowy takie jak narysowales (duzy monitor)

Mysle ze nie bedzie problemu powiekszyc objetosc, zwlaszcza ze zrobimy na final opcje regulacji w pewnym zakresie
Na ta chwile bez regulacji wyglada to nastepujaco :

woofer szeregowo 4,3mH rdzeniowa dr 1,2mm, rownlegle C 4,7uF szeregowo 2,4mH dr 1,2mm.
elektrycznie 3 order, akustycznie nawet bardziej ;-)

tweeter szeregowo 8,2om - C 1,1uF (mam rownolegle 2x2,2uf ale mysle ze 1,2 nie zabije + lekko wiekszy rezystor poprzedajacy np. 10ohm - bede to sprawdzal). Dalej rownolegle rlc 0,75mH+2,7om+2,2uF

wszystkie kondensatory to polinkowskie crosscapy, glosniki wiadomo, cewki tez polink, rezystory superes. wszystko do kupienia w polinku

oba glosniki podpiete w zgodnej fazie, jeszcze apropos wytlumienia pod wooferem dorzycone luxno rozlozone runo owcze, zwazone 125g czyli 120-140 przyjmijmy.
kupowalem tu :
http://institorium.pl/page/index.php/pl/koszyk/product/view/8/8

i jeszcze odnosnie basowca, doklejony dodatkowy magnes wielkosci tego ktory jest na glosniku, kupiony w Tonsilu.
Okablowanie u mnie solid core 0,5mm, mysle ze linka 1mm2 tez sie nada, max 1,5mm nie pchalbym sie tu w węze ogrodowe
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 15-07-2018, 20:50
w obwodzie wysokotonowym 8,2 - 12 - 15om da to tlumienie kroku o troche ponad 1dB

Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 15-07-2018, 20:56
moze nawet 8,2-15-22, ponizej roznica 8,2-22
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 15-07-2018, 21:00
dla obnizenia poziomu srednicy najwygodniej wykorzystac dodatkowy rezystor szeregowy z kondensatorem 4,7uF o wartosci 5,6om. Mysle ze taka wersja moze  przypasc do gustu tetejro.
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 15-07-2018, 21:04
na screenie powyzej wszystkie opcje regulacji. Jak sa jeszcze jakies pomysly dajecie.
Skladam pare i jade na podboj wszechswiata ;-)
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: Lutek w 15-07-2018, 22:24
Skladam pare i jade na podboj wszechswiata ;-)

Ale wczesniej - przed podbojem - jeszcze do mnie :-)
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 15-07-2018, 23:22
Lutek,i bardzo chetnie , ale to juz dopiero na jesien bedzie.
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: Lutek w 16-07-2018, 11:33
To dopiero na jesien chcesz ten projekt definitywnie zakonczyc ? Sadzilem, ze to juz prawie koniec i niebawem bedzie drugie  - juz wlasciwe porownanie (bo dwoch, a nie jednej kolumny) u mnie - podobnie jak poprzednio.
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 16-07-2018, 16:39
projekt jest skonczony Lutek, po prostu nie planuje latem wycieczki do Krzyza.
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 16-07-2018, 16:40
za to pewnie podjade do Gustawa, moze do Krystiana i jeszcze 2 osob w Poznaniu. weekendy mam najczesciej pozajmowane a w tygodniu roznie z  czasem, cala tajemnca nie robienia teraz dluzszych wycieczek.
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: Lutek w 16-07-2018, 20:22
projekt jest skonczony Lutek, po prostu nie planuje latem wycieczki do Krzyza.

Ok., rozumiem..., tyle, ze jesli porownywalismy miedzy soba pojedyncze kolumny (a feee... !), to wypada tez porownac: parka vs parka. Zapewne wszyscy jestesmy ciekawi roznic (jesli w ogole wystapia) w pewnych aspektach, ktorych nie jest mozliwe wylapanie, porownujac pojedyncze kolumny miedzy soba i to gdzie jedna wpieta do lewego, a druga do prawego kanalu :-( A te aspekty, slyszane z dwoch wpietych kolumn, to stereofonia, gradacja planow w glab, rozdzielczosc (seperacja), lokalizacja pozornych zrodel dzwieku, przestrzen.
Mam nadzieje, ze jesienia bedziesz posiadal fizycznie te prototypowa parke, lub inna identyczna. W kazdym razie, jesli jednak uda Ci sie znalezc wczesniej troche czasu aby wpasc - mysle, ze pewnie z Gustawem, jak poprzednio - to oczywiscie zapraszam.
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 16-07-2018, 21:16
Lutek, spoko rozumiem. Mi takie porownanie w pewnych aspektach mowi tyle ile potrzebuje, dla samego fanu podjedzie sie z para stereo, ktora mam na ta chwile i o ile mnie nikt nie zmolestuje miec bede , obiecuje przed ew. odstapieniem zawitac do Ciebie tak ze spoko wypijemy razem kawe zjemy ciacho i posluchamy :-)
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: Lutek w 16-07-2018, 22:08
Ok. No.., bez kawy i ciacha, to co to za sluchanie i porownywanie by bylo :-)
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: tetejro w 19-07-2018, 22:38
wymiary obudowy takie jak narysowales (duzy monitor)

Mysle ze nie bedzie problemu powiekszyc objetosc, zwlaszcza ze zrobimy na final opcje regulacji w pewnym zakresie
Na ta chwile bez regulacji wyglada to nastepujaco :

woofer szeregowo 4,3mH rdzeniowa dr 1,2mm, rownlegle C 4,7uF szeregowo 2,4mH dr 1,2mm.
elektrycznie 3 order, akustycznie nawet bardziej ;-)

tweeter szeregowo 8,2om - C 1,1uF (mam rownolegle 2x2,2uf ale mysle ze 1,2 nie zabije + lekko wiekszy rezystor poprzedajacy np. 10ohm - bede to sprawdzal). Dalej rownolegle rlc 0,75mH+2,7om+2,2uF

wszystkie kondensatory to polinkowskie crosscapy, glosniki wiadomo, cewki tez polink, rezystory superes. wszystko do kupienia w polinku

oba glosniki podpiete w zgodnej fazie, jeszcze apropos wytlumienia pod wooferem dorzycone luxno rozlozone runo owcze, zwazone 125g czyli 120-140 przyjmijmy.
kupowalem tu :
http://institorium.pl/page/index.php/pl/koszyk/product/view/8/8

i jeszcze odnosnie basowca, doklejony dodatkowy magnes wielkosci tego ktory jest na glosniku, kupiony w Tonsilu.
Okablowanie u mnie solid core 0,5mm, mysle ze linka 1mm2 tez sie nada, max 1,5mm nie pchalbym sie tu w węze ogrodowe

Rozrysuję zwrotnice jak już bedziesz po wszystkich odsłuchach i próbach z varioventami.

trzeba tez podawać rezystancje cewek, bo sama grubosc drutu nie pozwala na wyciagnięcie wniosków o jaką cewkę chodzi, zwłaszcza rdzeniową.

Łączenie kondensatorów i rezystorów równolegle - lepiej tego unikać.

Wytłumienie - rodzaj materiału i gramatura oraz sposób rozłozenia. Ja jestem za stosowaniem wypełniania w całej objętości obudowy OZ. Wtedy trzeba opisac jak "zasypujemy" - lub klinujemy w przypadku gąbkli - takie wypełnienie żeby sie trzymało na miejscu, a nie przemieszczało się swobodnie po całej obudowie.

magnes dodatkowy - warto podac też rodzaj magnesu i na wszelki wypadek wszystkie jego wymiary.

Co do wiekszej obudowy to mam taka koncepcję obudowy podłogowej - dla odmiany - wąskiej. Ale będzie trudniejsza w wykonaniu i także trudniejsza do czytelnego narysowania.
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 19-07-2018, 22:59
variovebty ze wzgldow praktycznych (dostepnosc) odpadly, zostajemy przy OZ

pianka ulozona w rulon na styk po scianach bocznych i gornych nic sie nie przemiesci, mozna ja przykleic punktwo.

reszte pomierze z natury i podam wg zapytan
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 09-08-2018, 14:46
maly  update, wczoraj pierwsze odsluchy z ostateczna tym razem wersja zwrotnicy.
Gralismy w 2 pomieszczeniach 37 i ponad 20m2 w obu uwazam ładnie szczegolnie zadowolony jestem ze w trudniejszym (mniejsze - skos) tez. Kolumna uniwersalna, neutralna z odrobina magii, ładna przestrzenią i dynamiką, dxwiek ma normalna skale i co najwazniejsze "odzywa sie".
Dobrze  roznicuje nagrania pod wzgledem barwy sa ciemne lekko rozmyte i soczyste z kopem w zaleznosci od plyty.

zwrotka na rysunku, wytlumienie bez zmian wzgledem opisu wczesniejszego, wymiary jakie zaproponowal tetejro (ok 66l netto)

milego sluchania :-)
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 09-08-2018, 14:51
.
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: Synthax w 10-08-2018, 00:37
.
No i to jest wzorowa koleżeńska postawa. Aż mnie kusi je zbudować bo szukam czegoś audiofilskiego ale z sosem i kopniakiem :) Nie potrzebuje referencji a wrażeń..
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: tetejro w 11-08-2018, 11:07
Jeszcze rezystancje cewek by sie przydały.  Oraz opis rodzaju kondensatorów - głównie tego 0,82uF bo przy tak małych pojemnosciach wbór jest wiekszy.
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 11-08-2018, 12:19
zamawiajac w Polinku wystarczy zrobic kopiuj wklej :

000-1908   Cewka ind.   0,390mH +/-3%  0,600Ω dr.0,70mm śr.22 dł.25mm - 2szt
000-2066   Cewka ind.   0,900mH +/-3%  0,400Ω dr.0,70mm Fe 0,033kg. śr.22 dł.30mm - 2szt
000-5224   Cewka ind.   2,200mH +/-3%  0,260Ω dr.1,00mm Fe 0,139kg. śr.35 dł.45mm - 2szt
000-5122   Cewka ind.   3,000mH +/-3%  0,313Ω dr.1,00mm Fe 0,139kg. śr.35 dł.45mm - 2szt
001-0228   Kon.   0,82µF  400VDC 5% MKP Jantzen Cross-cap  śr-12 / 25mm. poziomy - 2szt
001-0264   Kon.  10,00µF  400VDC 5% MKP Jantzen Cross-cap  śr-26/ 36mm. poziomy - 2szt
001-6014   Kon.   2,70µF  100VDC 10% ELE. NP   MDL  śr- 8 / 18mm. poziomy - 2szt
001-6023   Kon.   4,70µF  100VDC 10% ELE. NP  MDL  śr-10 / 19mm. poziomy - 2szt
002-0082   SUPERES   4,70Ω  5W 1% L<1µH Ty-Ohm wym.6,0/19 samogasnące - 2szt
002-0088   SUPERES   5,60Ω  5W 1% L<1µH Ty-Ohm wym.6,0/19 samogasnące - 2szt

czy mozna zastosowac inne elementy o tej samej wartosci ?
Mozna, tylko pilnujcie zeby rdc cewek za bardzo nie plywalo wzgledem ww. same glosniki tez jakis tam swoj rozrzut maja. na poziomie mniejszym od przecietnej niesymetrii pomieszczenia odsluchowego. Czasami dobry efekt daje zamiana miejscami kolumn, niby tych samych a jednak nie do konca ;-)
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: tetejro w 11-08-2018, 12:37
Rozrysuję to ładne w PDFie ale najwczesniej jutro, bo dzisiaj wypoczywam przed rozrywkom :-)
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 11-08-2018, 12:52
sznapi sznapi sznapi tetejro :-)

nie spieszy sie, czekalo chyba z rok moze poczekac jeszcze troche.
Jak ktos potrzebuje na szybko wszystko ma w tym wątku tylko troche porozrzucane.
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: lok w 11-08-2018, 16:52
Mam te kolumny u siebie. Świetne granie. Jeszcze za krótko je słuchałem żeby dokładnie opisać ich granie.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: Lutek w 11-08-2018, 21:11
Te pierwowzory od lancastera, czy juz zdazyles zbudowac ? A tak w ogole, to miales w czasie wakacji wpasc...
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: tetejro w 12-08-2018, 15:06
Zwrotnica Guitar & Horn Lancaster.

Spis elementów wg katalogu Polink Wilkowo https://loudspeakershop.eu/
000-1908   Cewka ind.   0,390mH +/-3%  0,600Ω dr.0,70mm śr.22 dł.25mm - 2szt
000-2066   Cewka ind.   0,900mH +/-3%  0,400Ω dr.0,70mm Fe 0,033kg. śr.22 dł.30mm - 2szt
000-5224   Cewka ind.   2,200mH +/-3%  0,260Ω dr.1,00mm Fe 0,139kg. śr.35 dł.45mm - 2szt
000-5122   Cewka ind.   3,000mH +/-3%  0,313Ω dr.1,00mm Fe 0,139kg. śr.35 dł.45mm - 2szt
001-0228   Kon.   0,82µF  400VDC 5% MKP Jantzen Cross-cap  śr-12 / 25mm. poziomy - 2szt
001-0264   Kon.  10,00µF  400VDC 5% MKP Jantzen Cross-cap  śr-26/ 36mm. poziomy - 2szt
001-6014   Kon.   2,70µF  100VDC 10% ELE. NP   MDL  śr- 8 / 18mm. poziomy - 2szt
001-6023   Kon.   4,70µF  100VDC 10% ELE. NP  MDL  śr-10 / 19mm. poziomy - 2szt
002-0082   SUPERES   4,70Ω  5W 1% L<1µH Ty-Ohm wym.6,0/19 samogasnące - 2szt
002-0088   SUPERES   5,60Ω  5W 1% L<1µH Ty-Ohm wym.6,0/19 samogasnące - 2szt
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: lok w 12-08-2018, 18:03
Te pierwowzory od lancastera, czy juz zdazyles zbudowac ? A tak w ogole, to miales w czasie wakacji wpasc...

Lutek mam kolumny Marka.
Wizytę u Ciebie ciagle mam na uwadze. Czekam tylko na jakiś wolny dzień.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: Lutek w 12-08-2018, 18:06
Ok., to czekam na info.
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: Synthax w 17-08-2018, 17:15
Kto poza Lanem słuchał tych monitorów i mógłby się podzielić wrażeniami ?:)
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: Lutek w 17-08-2018, 18:15
Jak na razie, to chyba ja i Gustawz w czasie porownan - niestety - jednej kolumny u mnie z Tannoy-ami, o czym pisal tez tutaj
tetejro  29-04-2018, 12:53, no i aktualnie ma je u siebie "lok" i pewnie cos napisze.

Cytat: Gustaw w 23-04-2018, 09:41
W dwóch zdaniach

Tannoy - lepsza separacja, więcej szczegółów oraz ich zróżnicowana, lepiej kontrolowany, konturowany bas, więcej subtelnych smaczków.
Formowe DIY - większe kopnięcie, nie mniej namacalne niektóre wokale niż w Tannoy, Więcej "mięsa".

Wrażenie dynamiki - zbliżone
Przyjemność słuchania Tannoy - 5, forumowe DIY 4 (co przy cenie samych głośników do DIY jest wynikiem bardzo dobrym)

Cytat: Lutek w 23-04-2018, 12:05
Jako, że u mnie odbywało się to trochę nieszczęsne porównanie - nieszczęsne, bo kto to widział porównywać ze sobą dwie pojedyncze kolumny, gdzie jedna podpięta pod lewy, a druga pod prawy kanał, które to kanały - jak wiadomo - charakteryzują się "innymi składowymi dźwięku" :-) No ale co do charakteru dźwięku można było się zorientować. W większości zgadzam się z Kolegami..., może - wg mnie - wokale były jednak lepsze z Tannoy-i, choć w jednym przypadku wokal męski również podobał mi się bardziej z forumowych. Wokale - szczególnie żeńskie oceniam jako bardziej bezpośrednie, obecne, namacalne, jaśniejsze z Tannoy-i. Ogólnie z Tannoy-i jaśniej, natomiast bas barwowo również bardziej odpowiadał mi z Tannoy-i.
Podsumowując..., trzeba powiedzieć, że szykują się nieźle brzmiące formowe kolumny. Już wstępnie umówiliśmy się na "uczciwsze" porównanie jak już będzie parka tych kolumn, gdzie będzie można łatwiej dostrzec różnice w rożnych aspektach brzmienia.
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: Synthax w 18-08-2018, 09:27
@Lan, a nie masz ochoty na prawdziwego rokenrolla?
Pakujesz paczki i wysyłasz w tournee? Każdy płaci za wysyłkę kurierem ubezpieczoną i potem obowiązkowa relacja na forum.
Co Ty na to i co Wy na to??
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: Lutek w 18-08-2018, 10:47
Przez lata mialem zle doswiadczenia z kurierami (przed laty bardzo duzo kupowanych kolumn i glosnikow) i jesli kolumny bylyby standardowo zapakowane w kartony tekturowe, to niemal pewne, ze do kogos dotarlyby poobijane, uszkodzone, a do ostatniej chetnej na posluchanie osoby pewnie juz zupelnie rozbite. Dlatego uwazam, ze jesli juz, to obowiazkowo w solidnych skrzynkach drewnianych i to odpowiednio wewnatrz wyscielonych jakims odpowiednim materialem  amortyzujacym, wykonanych na tyle solidnie aby nie baly sie zrzucania z samochodu - metalowe narozniki na rogach skrzyn tez mile widziane.
To jednak wiaze sie z dodatkowymi kosztami zwiazanymi z wykonaniem takich skrzyn, wiec czy beda chetni na ich pokrycie - oprocz kosztow przesylek do poszczegolnych osob ? No i czy znajdzie sie ktos chetny aby zajac sie ta cala operacja, tzn. zamowieniem skrzyn i wyslaniem kolumn do pierwszej chetnej osoby ?
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 18-08-2018, 13:09
Synthax nie chce mi sie tego organizowac, kolumny stoja u loka jak sie dogadacie mozna je wyslac do Ciebie
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 18-08-2018, 13:10
jak je kurier rozwali koszty pokrywa odbiorca paczki
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: krzysiow w 19-08-2018, 06:59
Witam - bardzo ciekawy projekt, może wkleicie jakieś foto. Pozdrawiam
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: Synthax w 19-08-2018, 08:06
No dobra, czyli akcję odpuszczamy ze względu na zbyt wysoki risk factor.
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: tetejro w 19-08-2018, 09:45
Kurierzy wożą przesyłki do 30kg. Tu by był spory nadgabaryt, wiec cena przesyłki raczej nieakceptowalna.

PS. poza tym przydałyby się bardziej szczegółowe pomiary samych głośników, bo zapewne sa inne niż te które podawał dawniej Tonsil.
Wg ich dawnych wykresów dla głosnika niemodyfikowanego z ta zwrotnica wychodzi mi 10db pik na 2k Hz oraz podniesienie też o 10db przebiegu tuby powyżej 10k Hz.
Pomiar Lancastera całego zestawu na współczesnych głosnikach aż takich zmienności nie wykazuje.
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 19-08-2018, 10:45
synthax, a gdzie rockn roll ?:-))) tez jestem duzo bardziej rockowy jak nie mam odpowiedzialnosci wiec rozumiem :-))


tetejro normalnie w tych glosnikach na srodku jest dziura i sluchac sie tego nie chce ze zwrotnica zlozona "po bożemu", zwrotka zostala ustalona w taki sposob zeby zlapac balans subiektywny, poza osia sytuacja wyglada inaczej (wyrownuje sie).
Jak Ci bedzie za duzo srodka proponuje zapiac szeregowo z kondensatorem 4,7uF w galezi GDN-a
potencjometr i sobie srodek rpzygasic do smaku.

Zrobienie w pelni neutralnej zwrotki (na osi) dla tego ukladu jest bezproblemowe ale subiektywnie daje brzmienie po prostu nudne. W tym konkretnie przypadku neutralne na osi dla mikrofonu jst nieneutralne subiektywnie. Gdyby gdwt mogl pracowac od 1,2KHz rozmowy by nie bylo, ale babcia wąsów nie ma akurat.

Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: tetejro w 19-08-2018, 11:22
tak przypuszczałem bo też mi wychodziło ze po dodaniu rezystora do kondensatora ten pik się zmniejszy. mówię to na podstawie symulacji głosnika bez dodatkowego magnesu.
Wyżej w pasmie jest silny wzrost poziomu SPL na GDWT, ale to akurat nie musi przeszkadzać i tez można zniwelować l-padem.
Jaka jest zmiennosć impedancji?
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 19-08-2018, 11:34
nie pamietam teraz a nie chce strzelac z symulacji, jak bede u loka to zmierze i wkleje przebieg
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: lok w 19-08-2018, 20:28
Jezeli ktos chcialby posluchac tych kolum to jest taka opcja zeby w srode wieczorem u mnie posluchac.
Wysylka z mojej strony raczej nie wchodzi w gre. Musialbym robic skrzynie i raczej na palecie wysylac.


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: lok w 19-08-2018, 21:30
Słucham właśnie Rogera Watersa ATD. Świetnie te kolumny oddają smaczki przestrzenne na tej płycie.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: Synthax w 19-08-2018, 22:36
Lan, a jak wypadło kosztowo zrobienie obu skrzynek z bebechami? Pomijając takie zabawy jak malowanie - licząc surowy materiał/formatki.
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 20-08-2018, 09:25
malowac nie malowalem, za kpl desek mdf 22mm jakies 120-130 z pocięciem, glosniki 270 za pare wooferow i 160 za pare tweeterow, zwrotka wyszla kolo 150/para mozna mysle tutaj cos uciąc.
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: Lutek w 20-08-2018, 10:06
Wysylka z mojej strony raczej nie wchodzi w gre.

A czy ewentualnie zmiescilbys je do samochodu jak bedziesz wybieral sie - zgodnie z planem - do mnie ?
Chetnie bym posluchal tych smaczkow z  Rogera Watersa ATD i bezposrednio porownal z Tannoy-ami - zreszta nie tylko tego.
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 20-08-2018, 16:45
ja bym chetnie posluchal rozrywki jakiego jazziku czy bluesa z youtuba nawet byle nie ATD nawet z sacd :-)))
tylko nie wiem kiedy moglbym sie wybrac 
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: meloV8 w 20-08-2018, 18:13
Waters to dobrze brzmi nawet na pierdziawkach do komputera :)

Ktoś wrzuci foteczkę tych kolumn?
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: Lutek w 20-08-2018, 18:45
ja bym chetnie posluchal rozrywki jakiego jazziku czy bluesa z youtuba nawet byle nie ATD nawet z sacd :-)))
tylko nie wiem kiedy moglbym sie wybrac

Odpisalem lok-owi, ze chetnie posluchalbym i porownal na Waters-ie ale oczywiscie nie tylko na tym - i na wielu innych gatunkach. A co nam zalezy posluchac tez czy pies szczeka o 90 stopni na prawo, czy moze tylko o 85 ? :-)))

Jak to kiedy moglbys sie wybrac ?  Przeciez juz dawno - po porownaniach u mnie jednej kolumny forumowej - uzgodnilismy rowniez porownanie parka vs parka i ja o tym Ci przypominalem i pytalem kiedy, a Ty odpowiedziales, ze w lecie nie dasz rady i wpadniesz dopiero jesienia. Tak, ze wybieraj sie kiedy Ci tylko bedzie pasowac.

P.s. A z tymi na Twoich - Waszych -  szerokopasmowcach, to juz nie pamietam nawet jak dawno temu obiecales ze wpadniesz aby zorientowac sie co do ewentualnych roznic w ich brzmieniu w stosunku do Tannoy-i.
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 20-08-2018, 21:49
duzo sie tego robi do wozenia ;-) Lutek jak chodzi o fulle wpadne z czyms co jest adekwatne wielkoscia na basie, Tannoy to w koncu 12cali, 8 cali full jet fajna sprawa ale jak porownasz z czyms o 2 kalibry wiekszym to nie masz tej skali. Teraz mamy 10 calowke wiec sprawa wyglada lepiej, ale Grzesiek juz marudzi o fullu 12 cali czyli w sam raz na takie porownanko  :-)

A jak chodzi o moja wycieczke do Ciebie to jesien aktualna jak najbardziej, przed AS w Warszawie powinno sie udac.
Na ta chwile sam jestem ciekaw jak zagra stereo forumowe obok Tanoi, a psa juz nie raz w zyciu slyszalem jak szczeka, lepiej niz z jakiegokolwiek sprzetu audio i z różnych stron :-))
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: Lutek w 21-08-2018, 09:28
Ok. , niech bedzie jesien. Moze dozyje - samopoczucie nieciekawe... :-(
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 21-08-2018, 10:40
dozyjesz dozyjesz i zmienisz kolumny hehehehe :-))))
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: Lutek w 21-08-2018, 20:41
Po tylu latach sluchania na tych samych wypadaloby wreszcie zmienic, a kto wie czy nie zafascynuje mnie na tyle brzmienie kolumn forumowych aby to zrobic, bo po porownaniach z jedna kolumna juz zapowiadalo sie bardzo ciekawie, zwazywszy ile to jeszcze bym na tej zmianie zarobil ? No bo gdybym sprzedal swoje i zbudowal forumowe ? Wystarczy policzyc i wychodzi niezly interes... :-)
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: Haka w 21-08-2018, 22:10
zwazywszy ile to jeszcze bym na tej zmianie zarobil ? No bo gdybym sprzedal swoje i zbudowal forumowe ? Wystarczy policzyc i wychodzi niezly interes... :-)

Ech Ci Poznaniacy...



Pietrzak kiedyś żartował, że Poznaniak z Krakowiakiem wynaleźli drut, jak sobie próbowali monetę z palców wyrwać ;D
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: Gustaw w 22-08-2018, 09:22
Pudło! Lutek nie jest Poznaniakiem. To "Krzyżak" !!!

P.S. Lutek, podczas naszych wizyt, zwykle przyjmuje nas w tego typu stroju. Ciągle też narzeka, że dźwięk z jego Tannoyów jest trochę "metaliczny" :-)
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: Cypis w 22-08-2018, 09:58
Pietrzak kiedyś żartował, że Poznaniak z Krakowiakiem wynaleźli drut, jak sobie próbowali monetę z palców wyrwać ;D

A ja słyszałem, że Szkoci to są krakowiacy albo poznaniacy wygnani z kraju za rozrzutność.
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: ISOPHON w 22-08-2018, 18:15
Tak sobie czytam ten interesujący wątek..a dlaczego nie użyłeś głośnika TONSIL GDN30/60/3 tzw.kobalta-pasmo od góry ? cena ? podobno jest znacznie lepszy ? Słuchałem kiedyś TONSIL ZG80C115(jest tam użyty jako niskotonowy) piękne to było granie(a może czar wspomnień ?)..Swoją drogą gdyby Tonsil pomyślał to mógłby wypuścić taką linię vintage w pięknej naturalnej okleinie..a tak wypuszcza..wizualne potworki(Altus 280,380).Wystarczy popatrzeć na Harberth..
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: lok w 31-08-2018, 20:25
I jak czy już ktoś złożył kolumny.  Ja słucham i z każdym dniem grają przyjemniej. Bardzo muzykalne. Muzyka płynie. W porównaniu do mojego systemu brakuje może trochę rozdzielczości i powietrza wokół instrumentów. Trochę energii na górze. Nie potrafię tego opisać. Może to tez być wina wzmacniacza. Tych kolumn słucham na tanim tranzystorze. Moje kolumny grają z SET na lampie 300b.
Porównanie nie jest miarodajne ponieważ jest to system 10 krotnie droższy. Bas fajny sprężysty mięsisty dobrze kontrolowany.
Dla tych kolumn nie mam odniesienia do firmowych konstrukcji.
Jeżeli one faktycznie kosztują 1kzl to jest to petarda.
Polecam budować budować. 


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: tetejro w 02-09-2018, 10:11
Waters to dobrze brzmi nawet na pierdziawkach do komputera :)

Nie ma zestawów głośnikowych uniwersalnych i do wszystkiego. To znaczy, może takie są ale raczej drogie, raczej do studia i dla wiekszości słuchaczy brzmiałyby "nudno".

Ten sam ból. dotyczy znacznie droższych konstrukcji, które najlepiej wypadają z jakimiś "wolnymi kawałkami" albo dobrze odtwarzają "plumkanie" albo "gitarę solo" itp.
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: Synthax w 02-09-2018, 14:50
Waters to dobrze brzmi nawet na pierdziawkach do komputera :)

Nie ma zestawów głośnikowych uniwersalnych i do wszystkiego. To znaczy, może takie są ale raczej drogie, raczej do studia i dla wiekszości słuchaczy brzmiałyby "nudno".

Ten sam ból. dotyczy znacznie droższych konstrukcji, które najlepiej wypadają z jakimiś "wolnymi kawałkami" albo dobrze odtwarzają "plumkanie" albo "gitarę solo" itp.

Ta wypowiedź jest bardzo trafna na tle całego szumu forumowego. W pełni się pod nią podpisuję. Ociera się nawet o iluminację :)
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: tetejro w 02-09-2018, 14:55
Takie iluminacje to miałem po wejściu do kazdego salonu audio sprzetu za pierdylion złotych. A ten watek jest o wykonaniu sobie w domu prostego zestawu niemal z "byle czego", a - wg relacji słuchaczy - potrafiącego zachwysić nie mniej niż kultowe zestawy dla koneserów z jakimś równie kultowymi wzmacniaczami. Coś w tym musi być na pewno i prawie na pewno nie będzie to coś dla każdego, bo takie nie istnieje.
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: meloV8 w 02-09-2018, 20:50
To nie obelga w stronę projektu, taki jest fakt. Waters brzmi dobrze na każdym sprzęcie, bo jest świetnie zrealizowany. Natomiast w druga stronę jest już zupełnie trudniej. Malo jest kolumn, nawet za duże pieniądze, które są wstanie zagrać dobrze szeroki zakres muzyki.
Ponoć tak uniwersalne, a przy tym oferujące dźwięk najwyższej jakości są kolumny Revel Ultima Salon2, ale nie miałem okazji ich słuchać.
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: lok w 02-09-2018, 21:07
Ale sie uczepiliscie Watersa. Ja bardzo lubie ta plyte i jego muzyke.
Najnowsza Kari Bremnes tez brzmi swietnie. Fajne energetyczne granie i wciagajacy wokal.


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 03-09-2018, 08:55
uwazam ze zestawy G&H są uniwersalne repertuarowo, na etapie strojenia wzieta zostala pod uwage sugestia tetejro by pojsc w lekkie BBC co tez uczyniono.
Bez problemu majac ten komplet glosnikow mozna osiagnąc wiecej iskry z tym ze wtedy balans tonalny zmieni sie a czy sluchac sie bedzie lepiej to zalezy od elektronicki towatzyszacej. W tym przedziale cenowym jak zauwazono urzadzenia mega wyrafinowane nie beda a mimo to uwazam ma szanse sie to bronic skutecznie.
Sam mam kilka urzadzen w  tym budzetowe do testow, bdb efekty z GC na lm3875, nieco zapomniany uwazam neislusznie projekt. Do tego ciekawa propozycja dla kazdej chinskiej lampki ktore maja moce powyzej 15W/kanal.
Przemyslalem projekt i grupe docelowa ;-)
Tak wiec mozna sobie zbudowac system do sluchania muzyki lepszy pod wieloma wzgledami od dowolnego na 15-17cm midbasach za symboliczne pieniadze. Idzie na tym rozrywka, jazz, blues, klasyka.
Do pelni szczescia potrzebny jest tetejro ze swoja plyta ktora dostał od samego Lu ;-)
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 03-09-2018, 08:57
piszac o przedziale cenowym mam na mysli 1-2Keuro i nie robie sobie jaj.
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: krzysiow w 03-09-2018, 10:04
Witam - pokażcie jakieś foto, jak to wielkościowo się przedstawia - pozdrawiam
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: ISOPHON w 03-09-2018, 15:01
Fajnie się czyta te ochy i achy ale powtórzę się dlaczego nie GDN30/60/3 ?? A na górę np.BMS 4524 ? Nie znam się na projektowaniu zestawów głośnikowych tylko tak się pytam...
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: meloV8 w 03-09-2018, 15:05
Fajnie się czyta te ochy i achy ale powtórzę się dlaczego nie GDN30/60/3 ?? A na górę np.BMS 4524 ? Nie znam się na projektowaniu zestawów głośnikowych tylko tak się pytam...
Żeby było tanio i tez dobrze. Takie jest założenie projektu.
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: ISOPHON w 03-09-2018, 15:15
Acha..czyli żeby było tanio jest priorytetem..BMS4524 (149zł allegro)dużo droższy nie jest a gra bardzo fajnie.
Dla siebie jeśli coś warto zrobić to chyba lepiej żeby było lepiej ? niż najtaniej ? Tak sobie gdybam..
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: meloV8 w 03-09-2018, 15:21
Zawsze można zrobić coś taniej lub drożej. Kolumny głośnikowe to zawsze jest pasmo kompromisów.
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 03-09-2018, 17:40
isophon, priorytetem bylo zeby dobrze sie sluchalo.
ciekaw bylem czy z rzeczy na ktore bym nie postawil da sie to dostac.

4524 nie jestem ciekaw bo mam w domu :-) sa OK

lepiej to zrob i porownaj wtedy bedziesz wiedzial czy faktycznie jest lepiej.
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: Yotomeczek w 03-09-2018, 22:20
Acha..czyli żeby było tanio jest priorytetem..BMS4524 (149zł allegro)dużo droższy nie jest a gra bardzo fajnie.
Dla siebie jeśli coś warto zrobić to chyba lepiej żeby było lepiej ? niż najtaniej ? Tak sobie gdybam..

Ale nie byłoby to już polskie brzmienie :)
Poza tym do BMS trza dokupić tube a Tonsil ma ją w zestawie za 99PLN
Ciekawe czy Guitar & Horn rozłożyłby moje Klipsche - serio dumam?
Zapewne mają dość energii żeby nóżka latała przy tym:
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: meloV8 w 03-09-2018, 22:52
Jak tylko będę miał trochę wolnego czasu, to wrzucę podobny projekt, ale właśnie na BMS 4524 + 18sound xt120  i Beyma 12br70. Głośniki leza, tylko zebrać to w całość...
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: Yotomeczek w 03-09-2018, 23:26
Trzymam kciuki - to raczej pewniak będzie brzmieniowo, ale półka cenowa nie ta. Pewnie kolomny wyjdą ok.2500PLN a Guitar & Horn <1000PLN
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 06-09-2018, 12:47
powoli zaczynam czaic specyfike polskiego diy :
stale jest niewystarczajaco az w pewnym  momencie robi sie za drogo :-)))
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: Synthax w 06-09-2018, 19:27
powoli zaczynam czaic specyfike polskiego diy :
stale jest niewystarczajaco az w pewnym  momencie robi sie za drogo :-)))

+
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: ISOPHON w 06-09-2018, 19:54
Myślę że przesadzasz..zapytałem o tego BMS-a bo go słuchałem i gra naprawdę baardzo przyjemnie..a do GDWT TONSIL-u jakoś mam uczulenie z lat 80 a uczulenie to zwie się ALTUS 140..może niesłusznie.
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 06-09-2018, 21:55
isophon, nie wiem co napisac...zloz kolumne na czym chcesz i porownaj z G&H a nie z Altusem :-)))

jak Ci napisze ze gwizdek z Altusa byl w chwalonych  WLM Diva za 15Kzł to Ci sie humor poprawi ?

raz jeszcze napisze ze mam bms w chacie, robilem na nich kolumny (z np 8calami stx) sa spoko ale jakos nie mam cisnienia zeby ich uzyc ani nie ejstem rpzekonany ze beda lepsze w takiej konstrukcji.
Beda wygodniejsze w uzyciu, reszta zalezy od wielu spraw.
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: tetejro w 08-09-2018, 19:23
Witam - pokażcie jakieś foto, jak to wielkościowo się przedstawia - pozdrawiam
Wielkie jak kredens. Duzy głosnik w OZ to wiec kolumna nie może być mała. Zreszta to było jedno z załozeń.

Inne założenie to zestaw w tej samej objętosci ale wąski i wysoki słupek.
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 08-09-2018, 21:10
one narawde wygldaja spoko, mam na mysli koncept, lok jak bedziesz mial wene strzel forke na standach

mam taka swoja teorie odnosnie tego skad sie wziela popularnosc waskich kolumn ale nie nadaje sie ona do powtarzania w towarzystwie ;-)
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: Lutek w 10-09-2018, 09:51
mam taka swoja teorie odnosnie tego skad sie wziela popularnosc waskich kolumn

Czyz smuklejsza pani nie jest bardziej teges... ?  :-)
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 10-09-2018, 13:34
chodzilo mi raczej o średnią europejską u Panów :-)
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: lok w 10-09-2018, 19:35
chodzilo mi raczej o średnią europejską u Panów :-)

Ja  w takim razie muszę mieć na stronę 2 razy Altec A7 i to jeszcze trochę będzie brakować...:)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 10-09-2018, 21:09
trzeba uczciwie powiedziec ze wąska kolumna z 6,5 calowcami to jednak nie taka obdarzona 12 cali jak w G&H i żadną techniką sie tego nie nadrobi ;-)
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: Yotomeczek w 11-09-2018, 19:18
Dochodzimy tu do starego jak Świat odkrycia - rozmiar MA znaczenie :)
Bez 30+ cm na basie to zawsze jakoś tak... a te szczupłe popierdółki to nawet jakieś takie wywrotne są.
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: Synthax w 11-09-2018, 20:51
Dochodzimy tu do starego jak Świat odkrycia - rozmiar MA znaczenie :)
Bez 30+ cm na basie to zawsze jakoś tak... a te szczupłe popierdółki to nawet jakieś takie wywrotne są.
Tak jest, minimum 30cm nabasie musi być :-)
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: krzysiow w 20-09-2018, 18:36
Czy coś nowego w temacie głośników się pojawiło, jak grają po wygrzaniu?
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 20-09-2018, 21:22
o tak sa nowosci, zamiast perszinga tonsilu uzylismy berylowego TADa za 3KEuro/szt ;-)
Teraz jest absolutli amejzing :-))

a tak zupelnie serio one byly wygrzane, robiac zestawy chcac nie chcac sie ich slucha. Z mojego doswiadczenia dobrze dac kolumnom chwile po przewozeniu w aucie + druga chwile na ulozenie w systemie + trzecia chwile na poprawki ustawienia.
I juz po 3 chwilach ktore minely 20 chwil temu jest wszystko wygrzane.
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: lok w 21-09-2018, 11:55
Mam remont w domu więc teraz się studzą.
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 01-10-2018, 18:33
jakby ktos chcial kupic bms4524 o ktorych wspominano to mam na sprzedaz w cenie 100zl/para w tym przesylka. Leza u mnie od lat, przed chwila sprawdzalem i nawet pomierzylem, oba sprawne 100%, jeden driver bez siatki ochronnej stan obu co tu dozo pisac nie jest mint ;-) ale nie sa w zaden sposob trafione technicznie.
W przyszlym tygodniu wystawie bcm na allewiadomoco bcm gdyby nie bylo chetnego.
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: tomekl3 w 02-10-2018, 14:55
Możecie wkleić jakieś fotki tego zestawu?
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 03-10-2018, 10:51
bms nieaktualne
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: lok w 26-10-2018, 21:09
Obiecane zdjęcia. Przepraszam ze tak późno. (https://uploads.tapatalk-cdn.com/20181026/0f4a30130cc85ab771c57bdcdd8434e0.jpg)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: lok w 26-10-2018, 21:15
(https://uploads.tapatalk-cdn.com/20181026/ea4703dd694bfabe4a6dc900768c44f3.jpg)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: tetejro w 28-10-2018, 18:00
Nie wygladaja nawet tak tragicznie jak na prototyp :-)
Proporcje też nie przytłaczają.
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: lok w 28-10-2018, 22:53
Szerokości są takie jak Klipsch Heresy. Na wysokość nie pamietam może trochę wyższe.




Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: lok w 20-12-2018, 11:33
Może chce ktoś wypożyczyć i przesłuchać sobie te kolumny przez święta.
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 20-12-2018, 21:54
Sorry, bez złośliwości, ale tam nie powinny być jakieś grubsze kable? Takie sznurówki chyba słabo się sprawdzają?
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 20-12-2018, 23:36
kolumny maja ok 90dB i sa realnie 8omowe. przekroj zyly z tego co pamietam 1mm2, jaki przekroj uwazasz za "dobrze spraqwdzajacy sie" dla takiej kolumny ?

czym sie Twoim zdaniem objawia "slabe sprawdzanie sie"   takiego czy innego przewodu ?

Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: meloV8 w 21-12-2018, 12:59
Kto jest właścicielem tych kolumn i w jakiej części kraju obecnie stoją?
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 21-12-2018, 16:17
kolumny maja ok 90dB i sa realnie 8omowe. przekroj zyly z tego co pamietam 1mm2, jaki przekroj uwazasz za "dobrze spraqwdzajacy sie" dla takiej kolumny ?

czym sie Twoim zdaniem objawia "slabe sprawdzanie sie"   takiego czy innego przewodu ?

1mm kw. może przyjąć na basie, od bidy jakieś 10A, to jest max dla 100W/8R. 90dB wymaga raczej mocniejszego wzmacniacza, i to zasilanego 2x90V. Ogólnie czym wyższe napięcie zasilania tym mniejszy prąd mocy constans.
Generalnie w instalacjach mi znanych 1mm kw. stosuje się do driverów 50W/8R/106dB.
Wspominając te drivery od Ciebie, są okablowane 1,5mm OFC i grają prześwietnie, narazie wszystko w rozsypce, ale zaraz po NR biere sie za składanie tego do kupy.
Tu cała kolumna zasilana jest 1mm, dlatego mi to nawet na piśmie nie gra. Uważam 4mm kw. OFC  przy tej sprawności za absolutne minimum.
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 21-12-2018, 16:33
artur, one graja nawet z 10W w klasie D :-)
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 21-12-2018, 17:11
Nie będę się wdawał w dziwne, na literę a, dyskusje. Tylko napiszę, że te kolumny zagrają z mocną końcówką i poprawnie wykonanym okablowaniem zarówno na zewnątrz jak i w środku.
Powtórzę tylko stwierdzenie z innego tematu "grubość ma znaczenie".
A Wy sobie "rópta co hceta". Nawet sznurówki stosujcie.
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: Yotomeczek w 21-12-2018, 17:39
Nie będę się wdawał w dziwne, na literę a, dyskusje. Tylko napiszę, że te kolumny zagrają z mocną końcówką i poprawnie wykonanym okablowaniem zarówno na zewnątrz jak i w środku.
Powtórzę tylko stwierdzenie z innego tematu "grubość ma znaczenie".
A Wy sobie "rópta co hceta". Nawet sznurówki stosujcie.

Wszystko ok - ale nie popadajmy w skrajności. Przeciętny odsłuch na tych 90dB kolumnach będzie wymagał kilku-kilkunastu watów. Bardziej liczy się kontrola głośnika niż sama moc. 100W przy tej skuteczności daje 110dB dźwięku - poziom prawie koncertowy. 2,5mm w kwadracie to dla mnie takie optimum dla domowych kolumn (chyba że to wynalazki o efektywności w okolicach 80dB). Popierdółki na biurko mogą mieć 1mm2.
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 21-12-2018, 18:36
artur czterykwadrat to bym sie zastanawial dla kolumn 85db 4 ommmmm majacych grac w 50m2

do tych kolumn podepne bez probmlemu dnm reson i nic sie nie "przytka".

PS przy takich grubasach nie myslales o efekcie naskorkowym ktory jest gorszy od jittera ? ;-)
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: lok w 21-12-2018, 18:46
 No ok a co z takimi kablami jak DNM Reason. Jaki one maja przekrój.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 21-12-2018, 19:51
PS przy takich grubasach nie myslales o efekcie naskorkowym ktory jest gorszy od jittera ? ;-)
Jitter nie dotyczy mojego systemu, bo cyfrowe są w nim tylko oznaczenia (24-4-2, 3400), naskórkowość też mało mnie interesuje, bo system jest aktywny 3-way i stosuję gradację przewodów (po 4m fi 4mm, 2,5mm, 1,5mm). Okablowanie tylko miedź OFC, a od doświadczania innych jak kolumny aktywne (2-, 3-, 4-way) odszedłem jakieś 20 lat temu.
W tym projekcie przydałby się bi-amping z odpowiednim kablem. Rozdziel napędy drivera i szerokopasmowca (po to tetejro wsadził z tyłu podwójny zestaw styków), podłącz odpowiednie kable i naskórkowość odejdzie w zaświaty.
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 21-12-2018, 20:22
artur, jak by sie Tobie cos w takim czy innym projekcie przydalo smialo dzialaj.

mozemy zrobic kiedys porownania w slepym tescie kabli jakich tam chcesz vs dla ulatwienia Tobie roboty nie 2x1mm tylko 2x0,75 :-)

warunek, kolumny 8ohm (realne min powiedzmy 6) i min 86dB

jak odroznisz swoj 4mm2 masz u mnie flache ;-)

Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 21-12-2018, 20:32
kolumny aktywne to super sprawa, niestety nieszczesliwym zbiegiem okolicznosci konstrukcje tego typu jakich sluchalem nie zostaly przeze mnie zapamietane jako topowe.
Nie mowie ze Twoje takie nie sa czy ogolnie niektore nie bywaja, czy ze sie nia da, po prostu nie mialem okazji.

tak z ciekawosci, jaki glosnik pedzisz tymi 4mm2 ?

Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: Lutek w 21-12-2018, 21:18
Tu cała kolumna zasilana jest 1mm, dlatego mi to nawet na piśmie nie gra. Uważam 4mm kw.

No co Wy - niektorzy koledzy - z tymi przekrojami przewodow (to sa przewody, a nie zadne kable - te sa przeznaczone do ukladania w ziemi) glosnikowymi wymyslacie, nie rozumiem... Zapraszam Arturze na posluchanie do mnie, gdzie moje kolumny zasilane sa przewodami o przekroju 0,2 mm kw - czyli srednicy 0,5 mm i uwazam, iz ten przekroj jest jeszcze i tak z zapasem. Pomierzcie sobie jaka wartosc skuteczna pradu i przy jakim napieciu pobiera w rzeczywistosci kolumna nawet przy dosyc glosnym sluchania i zobaczcie jakiej mocy pobieranej to odpowiada  - u mnie ok. 0,3 W, a 0,5 W, to juz naprawde glosno. Wiec czemu maja sluzyc te wszystkie 2,5, a nawet 4 mm kw ? Zobaczcie sobie tabele z przekrojami przewodow i pradami jakie przez te przekroje moga plynac przy ich ciaglym obciazeniu. Przy okazji dodam, ze oryginalny
przewod glosnikowy DNM Reson - jesli sie nie myle - ma srednice 0,6 mm, co odpowiada przekrojowi zyly zaledwie 0,28 mm kw !!!  A jesli przekroj zyly w przewodach zasilajacych te kolumny - jak podaje lancaster -  ma 1 mm kw, to jest i tak z bardzo duzym zapasem na obciazenie pradowe.
Fakt, ze moje kolumny maja skutecznesc 92 dB i impedancja minimalna nie spada ponizej ok. 6-ciu omow, ale sadze, ze ten 1 mm kw to i tak max do kolumn klosnikowych. Chyba, ze ktos zastosuje sobie 1,5 mm kw, biorac tez pod uwage wieksza wytrzymalasc mechaniczna takiego przewodu.
(cos z cytowaniem nie tak...To cytat Artura, a nie lancastera jak sie wkleilo)
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 21-12-2018, 21:30
Lutek glosnikowy 1mm2 dxwiga pod 10A, wzmacniacz ktory mam teraz w domu nie ma nawet takich mozliwosci, z tego co pamietam 4A :-)

przekroje typu 2,5 czy 4mm2 sa popularne w PAudio bo ciagna tam dziesiatki metrow i rezystancja mb zaczyna stanowic.

rowniez do kolumn typu wilson audio gdzie impedancja kreci sie w okolicach 2 ohm a naglosniane sa nimi pomieszczenia spore wiekszy przekroj moze sie przydac. w 90% przypadkow 1mm2 jest uwazam zaryzykuje nawet optymalny. Jak ktos naprawde musi to 1,5mm. poza tym moge uzasadnic grubosc geometria przewodu itd. ale na pewno nie koniecznoscia wysterowania glosnikow domowych.

a w domowych warunkach coz, w tym roku na narodwym podczas szolku na wlasne oczeta widzialem jak jeden z wystawcow do zasilenia systemu uzyl zlacza trojfazowego a biegnacy do niego przewod zasilajacy byl cienszy od ...glosnikwoego a byc moze nawet sygnalowego :-)
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: Lutek w 21-12-2018, 21:44
>lancaster
No i mi zgadza sie to co piszesz. Poza tym w PA czesto przewody takie leza bezposrednio na posadzkach - miedzy estrada a operatorem siedzacym gdzie widownia i ludzie nawet po nich chodza, a wiec sa szczegolnie narazone na uszkodzenia mechaniczne, wiec musza miec tez spora wytrzymalosc mechaniczna, a za tym idzie tez spory przekroj. Ale my tu przeciez mowimy o domowym audio !

>ArturP
Jak bys mial ochote do mnie wpasc i przywiezc kabelki (niech bedzie: kabelki, bo o takim przekroju i odpowiedniej izolacji moze by i w ziemie sie nadaly) o przekroju te 4 mm kw... Zapewniam, ze nie uslyszysz zadnej roznicy w dzwieku jak beda wpiete te, czy moje o tych 0,2 mm kw przekroju.
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 21-12-2018, 21:51
Cała odpowiedź jest w tym poście:


08-12-2018, 13:41
Wracając do kabli głośnikowych, to parę dni temu koledzy zrobili testy kabli głośnikowych, u mnie w studio na uaktywnionych klonach JBL4429 z oryginalnymi głośnikami .
Mieli rzeczony Oyiade, Bitner i Klotz. Wszystkie fi 4mm2, żaden nie był najlepszy.
Testy przeprowadzone w jednakowych warunkach. Wzmacniacze basowe 200W/4R mosfet toshiba, średnie 50W/8R bi-mos sanken i wysokie 20W/8R bi-pol toshiba. Przełącznik na mocnych 50Amp. przekaźnikach. Wtyczki speakon neutric. Jest to ważne.
Żaden z kabli nie wprowadzał zauważalnych zmian, nawet na poziomie mentalnym. Za to po zmianie na cieńszy kabel 1mm2 do basu, kontrola nad nim kończyła się na poziomie 50W.
Wniosek jest jeden, grubość ma znaczenie.
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 21-12-2018, 22:11
tez uwazam ze to istotne biorac pod uwage ze od lat nie uzywam wzmacniacza powyzej 50W (zdarza sie 2,5W o zgrozo) gdyz nie naglasniam nim sali gimnastycznej ani pubu ani nie mam kolumn potrzebujacych pompowac amperaz.




Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 21-12-2018, 22:17
Dobra OK, sorry już nie będę mieszał w temacie kabli. Koniec, kropka.
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: Ape w 09-01-2019, 17:21
Czy temat kolumn zmarł? Są gdzieś dostępne jeszcze jakieś opinie nt tych głośników?
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: tetejro w 14-01-2019, 20:55
No jezeli nikt wiecej ich nie zrobi to raczej nie spodziewaj sie licznych opinii. A są to zestawy specyficzne uzytkowo, wiec juz z tego względu nie bedie to rozwiązanie "dla każdego", tak jak były klony Totemów Mite.

PS. chodziły mi po głowie takie MTM na GDN 13/40/9 i Vifie DX ale Tonsil nie wykazał sie za bardzo polityką marketingową, amnie sie juz troche znudziło wieczne dłubanie w zestawach, zmieniłem kompa, musiałbym odtwarzać na nowo symulacje zwrotnic w nowym programie, mierzyć od nowa itp. ... Z pomysłu na krosownice cyfrową tez chyba zrezygnuję z powodu kosztów. Jestem na etapie rozgladania się za monitorami aktywnymi - Pewnie Behringer, po odsłuchach z KRK i Yamachą wydaja mi się najbardziej uniwersalne, tanie - to sie zobaczy...
Zmierzam do tego ze mało kto poszukuje obecnie dużych zestawów pasywnych - w ogóle.
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: Ape w 20-01-2019, 20:59
sam ostatnio zauroczony jestem JBL -ami 305P MKII, ale...
ja jakiś czas temu porzuciłem zupełnie tzw "stacjonarne audio" mam tylko komputer i słuchawki.
Niestety w domu pojawił sie GC na LM3875 i korci mnie znowu coś, :-) więc cos łatwego do grania by się przydało.
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: Ape w 24-01-2019, 19:44
ma ktoś wiedzę gdzie drogą zakupu nabyć taki oto materiał maskujący?
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: Synthax w 06-02-2019, 22:19
Jak projekt g&h ma się brzmieniowo do Totem Mite?
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: ISOPHON w 07-02-2019, 16:37
Nie miałem(G&H) ale na pewno nijak..30cm(w G&H) robi swoje.
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: lok w 07-02-2019, 20:59
ma ktoś wiedzę gdzie drogą zakupu nabyć taki oto materiał maskujący?

Tutaj dostaniesz taki materiał.

https://critesspeakers.com


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: Synthax w 08-02-2019, 07:39
Nie miałem(G&H) ale na pewno nijak..30cm(w G&H) robi swoje.
Dzięki za zaangażowanie ale 30cm w zamkniętej obudowie wcale nie musi we wszystkim bić na głowę półkowców z br. Interesuje mnie szersza opinia. Bo ijedno i drugie rozwiązanie ma kompromisy
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 08-02-2019, 11:35
kazde rozwiazanie ma komromisy.

na dole pasma w ogole nie ma czego porownywac na korzysc 30cm, konstrukcja jest 8ohm vs 4ohm w mitte, wyzej skuteczna pomimo wyzszej impredancji - do lampy na pewno lepsza. mialem klony mitte ale nie pamietam zbyt dokladnie jak ma sie jedno przy drugim, moge tylko powiedziec ze wole gore pasma z gdwt niz z piankowego kopulkowca, srodek w obu ukwazam OK, technicznie lepiej podzial przebiega w gh, mitte pomimo "rozjazdow" brzmia ladnie. skala bez porownania na korzysc gh, oczywista sprawa patrzac na kaliber glosnika.
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: Ape w 15-02-2019, 10:37
Pomyślałem, że zbuduje te kolumny, ale mam kilka pytań
1. Czy głośniki GDN 30/60/1 są użyte nowe, czy używane po regeneracji?
Pytam bo na allegro poszukując nowych, jest w opisie, że: "Tonsil GDN GDN 30/60/1 6 Ohm to wysokiej klasy zamienny głośnik niskotonowy, przeznaczony do serii kolumn marki Tonsil oraz systemu kina domowego.
Głośnik zamienny GDN 30/60/1 6 Ohm charakteryzuje wysoka skuteczność oraz wykonanie z najlepszej jakości materiałów."


i link: https://allegro.pl/oferta/glosnik-niskotonowy-tonsil-gdn-30-60-1-altus-140-7173496665
Zdjęcia pokazują nowy Tonsil -owski, a opis co innego, chyba że jest sprawdzone źródło zakupu.

2. Jaki ma być ten dodatkowy magnes i jak spolaryzwany? (maja się odpychać, tak by obniżyć Qts, czy raczej przyciągać)
Magnes w GDN , ma śr 110 mm, i taki można kupić, ale jest tez 90 -tka, która chyba jeszcze lepiej zwiększy prąd w szczelinie
https://allegro.pl/oferta/tonsil-magnes-ferrytowy-mp-110-x-60-x-18-f30-7521271161
https://allegro.pl/oferta/tonsil-magnes-ferrytowy-mp-90-x-45-x-13-f30-7521350805

3. dotyczy wymiarów obudowy,  W/g rysunków, wychodzi że objętość wewnętrzna ma 71 L
66,0/43,6/32,5 cm  (W/S/G) - AH - Guitar&Horn       (62,4x40,0x28,4=71L netto)

podczas, gdy wcześniej wpominaliście o 60L i wymiarach blizniaczych do Klipsch Heresy
60,5/39,4/33,7 cm  (W/S/G) - Klipsh Heresy III         (56.9x35.8x30.1=61L netto),
która to faktycznie ma 61L.

4. Jak ma się do tego użyty gdzieś w opisach Variovent? Czy w mniejszej obudowie był on uzyty, aby to grało w OZ obudowa ma być większa?
Gdzieś na elektrodzie znalazłem jeszcze taką wypowiedź:
"GDN30/60 wcale nie jest złym głośnikiem tylko nie powinien grać w obudowie BR.
W 76 litrach też zagra ale będzie zmulony, w 55 litrach spisuje sie najlepiej ma piękny impuls, wiem bo to przerabiałem. A i mocowo b. dobrze sie spisze."

Więc może nie warto "walczyć o te +10L i pozostać w tych 61L co po odjęciu magnesu, jakiegoś wzmocnienia  da faktycznie 55-58L

5. Czy odbyły się jeszcze jakieś testy, odsłuchy już wersji finalnej obudowy, zwrotnicy i w stereo?

Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 15-02-2019, 11:44
1. nowe

2. taki sam jak w gdn spolaryzowany odwrotnie

3. jest OK

4 nie dogrywalem varioventu

5 w 2 miejscach, kolumny sa w tej chwili u loka(chyba :-))
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: Ape w 15-02-2019, 13:07
3. jest OK

Ale testy u Lutka były w mniejszej obudowie? tak wynika z opisów, Pytam, bo w temacie jest ogólnie lekki bałagan
Jeżeli w mniejszej, to jaka to była pojemność netto L?

5 w 2 miejscach, kolumny sa w tej chwili u loka(chyba :-))

Czy jest szansa na jakis opis wrażeń, porównań, gdzie z czym?
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: Ape w 15-02-2019, 13:08
/
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 15-02-2019, 15:38
przeciez jak zrobisz to porownasz z czym bedziesz chcial.

nie pamuetam jaka byla obudowa u lutka, pamietam tylko ze mniejsza

finalnie kolumny byly dogrywane w objetosci jaka zaproponowal tetejro.

jak ci powiem jaka byla pojemnosc u lutka to nastepne pytanie pewnie bedzie : jak skompensowac zwrotnice :-)


bez sensu. masz rysunek obudowy, typy glosnikow, schemat zwrotnicy wraz z konkretnymi modelami elementow, jest opis wytlumienia.

obaj tracimy energie na rzeczy nieistotne. zrob, jak bedziesz mial pytania chetnie odpowiem.
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: lok w 15-02-2019, 19:16
Ja mam te kolumny. Mogę podać wymiary jeżeli potrzebne.
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: Lutek w 15-02-2019, 19:28
Ale testy u Lutka były...
U mnie byla testowana tylko jedna kolumna. Na dwie sie nie doczekalem, choc mialo to byc jesienia 2018 r.
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: Synthax w 15-02-2019, 21:02
Trochę gadacie jak kulawy ze ślepym. Różna rozmiarówka skrzynek, odsłuchy jednego kanału... Ale lubię Was bardzo, poważnie.

Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 15-02-2019, 21:50
synthax, jest para gotowa do posluchania


a mozesz mi rpzypomniec kto pytal o porownanie z zupelnie rozna skrzynka i konceptem czyli mitte ?;-)
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: Synthax w 15-02-2019, 22:26
synthax, jest para gotowa do posluchania


a mozesz mi rpzypomniec kto pytal o porownanie z zupelnie rozna skrzynka i konceptem czyli mitte ?;-)
No jasne że ja pytałem ale o klon mitte z ostateczną wersją g&h :-)
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 15-02-2019, 22:43
no to nie wiem o co Tobie chodzi, napisalem co wiedzialem.


a porownywal ktos mitte z altec A5 ?:-)
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: lok w 16-02-2019, 07:28
no to nie wiem o co Tobie chodzi, napisalem co wiedzialem.


a porownywal ktos mitte z altec A5 ?:-)

Tak mitte maja większy bas.
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: Synthax w 16-02-2019, 07:42
Trochę gadacie jak kulawy ze ślepym. Różna rozmiarówka skrzynek, odsłuchy jednego kanału... Ale lubię Was bardzo, poważnie.

"Trochę gadacie jak kulawy ze ślepym. Różna rozmiarówka skrzynek, odsłuchy jednego kanału... Ale lubię Was bardzo, poważnie."

Powyższa moja wypowiedź dotyczyła tylko g&h i rozbieżności pomiędzy rozmiarami projekt/realizowane warianty oraz oceny kolumn na podstawie odsłuchów 1 sztuki. Chyba nie ma co tego ciągnąć dalej. Osoby które rozważają zbudowanie takiej kolumny (np ja w pewnym momencie) wchodząc do takiego wątku liczą na pomocne konkrety. Zostawiam Was więc z tą refleksją i nie wtrącam się więcej w ten temat.
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: lok w 16-02-2019, 07:54
Synthax ale przecież istnieje normalna para
Odsluchowa. Ja mam je u Siebie. Jak pisałem można wypożyczyć. Można posłuchać.
Wszystko jest.
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: Lutek w 16-02-2019, 10:51
> Synthax
Nie tak dawno rozmawialem z lok-iem i mial wpasc do mnie posluchac, ale pewne sprawy uniemozliwily mu na razie przyjazd. Jak mu sie juz sprawy uloza to - mam nadzieje - wpadnie i zabierze ze soba te kolumny, gdyz rowniez jestem ciekawy ich brzmienia, jak i rowniez dwoch kolegow z mojej miejscowosci.  Gdybys byl na tyle zainteresowany ich brzmieniem ( i ewentualnie moich klasycznych glosnikow Tannoy-a) aby rowniez wowczas wpasc, to nie ma problemu - zapraszam. Moze i lancaster dolaczy, bo to On wlasnie mial byc u mnie z g&h jesienia 2018.
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: Synthax w 16-02-2019, 14:24
Dziękuję Wam za oferty. Rozważam też zagranie vabank żeby je po prostu zbudować, ale to wymaga większego poziomu desperacji. Moje bardzo udane odgrody musiały wyjechać do piwnicy, gram na mite ale szukam większego wykopu, wiekszej rozdzielczości przy cichych poziomach no i lepszej średnicy. Wszystko oczywiście przy cenie z biedronki.
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: Ape w 16-02-2019, 20:57
Ale się rozpłtało, a tylko o kilka wskazówek i opinii poprosiłem :-)
Ale tak, jak ktoś napisał:
nietypowy wątek
nietypowy projekt
bo nietypowy dobór głośników

Lok, czy możesz podzielić się jakąś opinią, porównaniem itp?
A w ogóle skąd jesteś, miejscowość?

Lutek, no szkoda że ten kolejny odsłuch się nie odbył, byłby bardziej wiarygodny

Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: lok w 16-02-2019, 20:58
Ale powyżej opisywałem moje wrażenia z odsłuchu. Jestem z Poznania.
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 16-02-2019, 21:33
Ape, nietypowe jest tylko myslenie o nim.

piszac "nietypowe" wchodze na wyzyny swojej wrazliwosci :-)))
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 16-02-2019, 22:02
duza kolumna do lampy i nie tylko, prosta do wysterowania, prosta do ustawienia, dosc uniwersalna ...

glosniki na projekt kosztuja 400zł, za te pieniadze mozna kupic apartament w londynie wiec rozumiem ze pytan wiele bo ryzyko biznesowe spore

ale zeby zaraz "nietypowy" ?  nietypowe to sa smiesznie niskie koszty za tego typu konstrukcje.
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: Ape w 29-03-2019, 13:45
czy jest szansa aby otrzymać od projektanta pliki .frd z pomiarów głośników z tego projektu?
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 29-03-2019, 14:37
Aloha, projektant plików frd już nie posiada i
uprzedzając pytanie posiadaćć nie bedzie, bo zajmuje się już innymi rzeczami.
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: tetejro w 14-03-2020, 17:35
No i były jakieś realizacje?

Wrażenia z odsłuchów porównawczych czy dłuższego użytkowania?

Czy jednak się nie przyjeła taka egzotyka?
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: Szymek3392 w 03-06-2020, 10:30
Panowie, zastanawiam się nad zbudowaniem tych kolumn. Salon 30 mkw, odsłuch z odległości około 2,5-3m. Muzyka różna. Głownie rock 80, (Dire Straits, Scorpions, Pink Floyd. Metallica itp.), Muzyka klasyczna (głównie małe składy), Muzyka akustyczna, Muzyka elektroniczna. Sprawdzą się w takich gatunkach? Zależy mi na wiernej reprodukcji dźwięku instrumentów oraz dobrej lokalizacji instrumentów na scenie. Jaki jest Bas w tych kolumnach? Nada się do oglądania filmów czy potrzeba uzupełnić subwooferem? Pytam ponieważ nie wiem czy gra jest warta świeczki. Podoba mi się idea duży woofer + horn w obudowie zamkniętej.
Pozdrawiam.
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: tetejro w 04-06-2020, 20:52
Nikt Ci nie odpowie na tak postawione pytanie. Też spodziewałem się dowiedziec czegos konkretnego po turne odbytym przez prototypy Lancastera, ale jak widzisz nie ma więcej opinii na ten temat. Sam doszedłem do wniosku że być moze jakis GD 30/80 Guitar albo 30/100E byłby lepszy do takiego układu - a przynajmniej tworzyłby konkretny spodziewany profil brzmienia. Ale to sa takie same przypuszczenia.
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: Tram646 w 05-08-2022, 06:37
Postanowiłem zaryzykować i zbudować te kolumny. Graty już są, formatki niedługo przyjdą. Padło tu pytanie o dodatkowy magnes. Lancaster odpisał że ma on być odwrotnie spolaryzowany. Czyli rozumiem dobrze że ma się odpychać od magnesu w głośniku czy ma jednak się przyciągać? Proszę o odpowiedź jak krowie na rowie, bo nigdy nie bawiłem się w dostawianie magnesów ani na odpychanie ani na przyciąganie. Jak zakończę budowę i pogram trochę, pochwalę się tu zdjęciami 🙂
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 05-08-2022, 08:11
Możesz sam spróbować przykładając drugi magnes spinając go takimi plastikowymi spinkami w kształcie litery "C".
Osłuchać z jednej i drugiej strony po kilka godzin.
Dawno temu miałem okazję tak odsłuchiwać różnych głośników i pamiętam, że duże głośniki (10" i więcej) reagowały dość mocno na ten zabieg, małe tak nie do końca. Może nie wiedziałem czego szukać?
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: tetejro w 05-08-2022, 20:07
Postanowiłem zaryzykować i zbudować te kolumny. Graty już są, formatki niedługo przyjdą. Padło tu pytanie o dodatkowy magnes. Lancaster odpisał że ma on być odwrotnie spolaryzowany. Czyli rozumiem dobrze że ma się odpychać od magnesu w głośniku czy ma jednak się przyciągać? Proszę o odpowiedź jak krowie na rowie, bo nigdy nie bawiłem się w dostawianie magnesów ani na odpychanie ani na przyciąganie. Jak zakończę budowę i pogram trochę, pochwalę się tu zdjęciami 🙂

Magnes ma się odpychać od nabiegunnika. Przy tym zasadniczo magnes powinien mieć mniejszą wysokość niż magnes główny. Czyli jezli główny jest 110-60 h18 to ekranujący powinien mieć np. 110-60 h 15 lub h 13

Dodatkowy magnes powinien zmniejszyć współczynnik dobroci wypadkowej Qts. Ale jego dzianie nie jest jednoznaczne - to znaczy zależy od geometrii obwodu magnetycznego.

Kiedyś próbowałem szacować średni efekt na głośnikach Tonsil i oceniłem że wzrost Bl po dodaniu magnesu to około 11%-12%

Magnes przystawiony odwrotnie - odpychający się - po przytknięciu do nabiegunnika raczej nie odpadnie. Ale żeby się nie "ześliznął" w bok, należy go przykleić.
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: tetejro w 05-08-2022, 22:13
Nawet po dodaniu magnesy EBP nie przekroczy 40. W obudowie OZ 80 litrów będzie podbicie na średnim basie -6 db od tego 0podbicia wystąpi przy  40hz ale mocy akustycznej przetworzy jakieś  7W.

Przy tak dużej dobroci głośnik nadaje się do odgrody - obudowy otwartej - ale ma za małe wychylenie więc i tak będzie przenosił symboliczne moce co oznacz że będzie pracował  przesterowany na basie. I zasadniczo ten głośnik do tego właśnie jest stworzony bo to po prostu wersja szerokopasmowego głośnika gitarowego o symbolu GD30/30 lub podobnym. Wycieli mu rozpraszacz, dali kopułkę i hop - jest nowy głośnik. Tak właśnie działał Tonsil.
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: tetejro w 07-08-2022, 10:10
Kiedy Lancaster robił zwrotnicę wykonałem analizę do wyrównania SPL i wyszło mi że ten zestaw przy zwrotnicach 24db/okt może dopiero jakoś tam równo zagrać ;)

Jeżeli ktoś lubi takie klimaty to proponowałbym GDN 30/80/2 lub 30/120/1 w obudowie ok. 80 litrów BR i do tego tuba GDWT 12-19/150 albo próbować przejściówki i podłączenia z tubą Dayton H6512 6-1/2" - albo od razu z driverem kompresyjnym Dayton.

Oczywiście z normalna zwrotnicą i jakim takim wyglądem ;)
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: Tram646 w 09-08-2022, 20:31
Wszystkie klamoty już są na miejscu, zakupione wg projektu Lancastera więc już nie będę cudować. Magnes jest dokładne taki sam jak do GDN30/60/1 i taki już zostanie. Jak mi się spodoba to zostaną a jak nie to cyk na OLX i dobranoc. Jak je skończę to tu wrzucę, niech będzie dla potomności 😃 Przy okazji dziękuję za wyczerpujące wyjaśnienie o co cho.
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: tetejro w 27-08-2022, 00:21
Być może zajmę się wersją na GDN30/120 cameleon i APT z tubą Daytona. Ale to najwcześniej byłoby za miesiąc. Oczywiście jeżeli do tego podejdę, to będzie zupełnie inny projekt z inna filozofią brzmienia. W 80 litrowej obudowie potrafiący wytworzyć ponad 110dB w pomieszczeniu. bo zasadniczo jestem zwolennikiem prostych monitorów  max do 8'.
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: Bacek w 06-09-2022, 11:33
W przeciwieństwie do GDN30/60, GDN30/120 chyba nie dociąga do pasma APTA także zrobi się tam japka jakaś pewnie.

Budżet rośnie ale do 30/120 i takiej tubki wziął bym raczej Faital HF111. Jego na tubce Daytona można ciąć koło 2kHz, dodatkowo można wziąć wersję 16 Ohm, zakopie to trochę rozdźwięk w efektywności do woofera oraz kondy bedą rozmiarem mniej więcej podobne do wersji 8 Ohm z cięciem na 4kHz.
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: tetejro w 20-09-2022, 23:59
No niestety GDN30/120 ma spadek powyżej 1.5kHz o kilka dB. Podobny do GDN30/80/2. Ale w tym jest nadzieja ze duża tuba zrobi swoje. Ostatecznie jest on w Zeusach z mniejszą tubą Tonsila. Powstrzymuje mnie tylko niechęć do budowy dużych zestawów - nie mam gdzie tego pomierzyć, a i użytkowanie czegoś takiego jest dla mnie problematyczne.

Ładnie to wygląda przy planowaniu, rysowaniu i symulowaniu. A w naturze - mam piwnicę obstawioną obudowami z porzuconych projektów tego typu.
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: Bacek w 21-09-2022, 13:39
Ostatecznie jest on w Zeusach z mniejszą tubą Tonsila
Tuba tubą ale ten driver sam z siebie pewnie dużo pod 3kHz nie zejdzie. Zawsze można go zmierzyć w większej tubce i sprawdzić ale to takiej pracy ten jego stożek nie był projektowany.

Na Zeusa bym się nie patrzył bo on niczym nie błyszczy.
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: tetejro w 22-09-2022, 17:00
Zajdzie do 2,5kHz spokojnie - tym niżej im większa będzie tuba. Pytanie jest przy jakich zniekształceniach harmonicznych i jak ostro filtrowana. Do tego drivera w zasadzie stosuje się  filtr II rzędu albo pasmowo-przepustowy - II rząd od dołu z cewką filtrująca od góry  - żeby wyrównać pasmo.
Oczywiście trzeba od razu założyć, że brzmienie takiej konstrukcji nie będzie neutralne.
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: Tram646 w 14-01-2023, 13:22
Od jakiegoś czasu grają, choć dziś dopiero przykręciłem pierścienie. Granie inne ale przyjemne. Zapewne zostaną, ale trzeba będzie jeszcze taborety wystrugać 🙂
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: ISOPHON w 14-01-2023, 19:53
Noo..i to jest COŚ a nie wieczne bajania.
Bardzo ładny projekt.Gdybyś mógł coś więcej napisać o tzw.graniu..
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: Tram646 w 17-01-2023, 05:42
Dzięki! Nie jestem dobry w nazywaniu tego jak odbieram charakter brzmienia kolumn, ale jak zrobię do nich taborety to postaram się coś napisać. Chodzi o to aby nie było zarzutu że oceniam je mimo że stoją w nieoptymalne pozycji względem słuchacza.
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: ISOPHON w 31-01-2023, 19:47
..czekam cierpliwie.. opisz tak jak potrafisz :-))
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: DuzyMis w 24-03-2023, 08:29
Od jakiegoś czasu grają, choć dziś dopiero przykręciłem pierścienie. Granie inne ale przyjemne. Zapewne zostaną, ale trzeba będzie jeszcze taborety wystrugać 🙂

Ładne toto wyszło.
Mam pytanie - jaki jest koszt zwrotnicy do tych kolumn (z elementów o przyzwoitej jakosci)?
Koszt głośników to ciut ponad 300pln/kolumnę - zatem bardzo ok.
Czy zwrotnica jest zaprojektowana pod wymiary obudowy z rozrysowanego projektu? Czy możliwe są drobne korekty przy zachowaniu litrażu?
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: Tram646 w 30-03-2023, 22:42
Głośniki, dodatkowe magnesy i pierścienie ozdobne kosztowały mnie 830PLN za komplet, zwrotki musiałbym policzyć. Jednak jeśli masz w miarę blisko do Warszawy to zapraszam na odsłuch bo chodzi mi po głowie aby oddać je po kosztach ponieważ zachorowałem na nowe trzy drogi podłogowe (Zephyr LE od Yoshiego), a tu trzeba będzie sporo piniondzów na ten projekt, a i żona trochę już warczy że zagracam salon, w którym stoją jeszcze FX200 DIY. Szczerze mówiąc to co jakiś czas przepinam te kolumny z FX200 i mam ciągle wrażenie że bardziej pasują mi Guitar and Horn...
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: broda1234 w 06-08-2023, 19:48
Hmm... A może na podstawie tego projektu zrobić wielki, podstawkowy monitor d'apollito? 🤔
GDWT ma zapas efektywności, a impedancja ze zwrotką i kablem będzie mieć ponad 3R. Pytanie czy wtedy lepiej zrobić GDNom oddzielne komory, czy jedną dużą i z Helmholtzem wewnątrz obudowy, który pochłonie główną falę stojącą.
Co Wy na to?
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: broda1234 w 06-08-2023, 20:58
Swoją drogą to mam pytanie.
Czy ktoś z Was mierzył najtańsze 30cm STXy?
Ciekawe jak wypadają w porównaniu z GDN30/60/1? Ze względu na wysokie QTS (Według producenta), nadają się do zamkniętej budy lub linii transmisyjnej. Zastanawiam się czy realnie góra pasma wygląda i brzmi tak fajnie jak to jest w danych technicznych, czy też można się pokusić o 2 way z nisko ciętym tweeterem, czy tylko F.A.S.T. (Fullrange And Subwoofer Technology) z 4" szerokopasmowcem i podziałem w okolicy 450-600Hz by cały bas był promieniowany przez dużą membranę.
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: Tram646 w 29-11-2023, 19:35
No, sam jestem ciekaw jak ten głośnik by się w tym projekcie sprawdził. Tam chyba zawieszenie jest nie piankowe jak w Tonsilu tylko jakaś taka mikroguma czy coś. W każdym razie bardziej odporne na UV i czas niż pianka w Tonsilach. Niestety możliwości dokonania pomiaru nie mam, ale jeśli ktoś by się podjął korekty zwrotnicy to chętnie bym je potestował.
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: Karol M w 10-12-2023, 18:01
Jako nowy na forum wypadałoby się przedstawić: cześć.

Przeczytałem cały wątek o Guitar & Horn i ziarno do budowy zostało zasiane ;), pomyślałem sobie tak dużych  gabarytowo kolumn jeszcze nie zbudowałem w swojej przygodzie z DIY w dodatku z obudowie zamkniętej. Kilka razy przeczytałem że nie da się tanio i dobrze, że nie ma sensu budować kolumny na tanich głośnikach a takie właśnie były założenia projektu... i tak o to ziarno do budowy zostało zduszone. Ostatecznie skuszony relatywnie niewielkiem kosztem zakupu komponentów, oraz pozytywnymi opiniami zapadła decyzja o budowie.


Głośniki i magnesy kupione w sklepie Tonsil na promocji, małej ale zawsze, paczka przyszła z taśmą na której widnieje napis "Dźwięk, którego się nie zapomina" ;) . Komponenty do zwrotnicy kupione w sklepie loudspeakershop.eu, tu muszę pochwalić sklep za pancerną paczkę, każda cewka była owinięta grubą pianką, brawo dla sklepu.

Budowa ze sklejki 18 mm, front podwójny 36 mm, wymiary jak na rysunku z przeliczeniem na podwójny front.
Łącznie pod kątem prostym przy pomocy lamelek. Obudowy zostały polakierowane.

Kosz głośnika GDN 30/60/1 wygląda tandetnie, pełno rys (od prasy ?) fort głośnika to surowa blacha, już rozumiem dlaczego ludzie kupują "pierścienie mocy tonsila", trzeba jakoś ukryć to "paskudztwo", podfrezowanie otworu na głośnik nie pomogło, dalej widać blachę, może później to pomaluję ? finalnie ma być okrągła magnetyczna maskownica na gdn'a.



Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: jjurek w 14-12-2023, 11:43
Super !!!
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: meloV8 w 17-12-2023, 10:57
Napiszesz coś o brzmieniu?
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: Karol M w 17-12-2023, 19:01
Napiszesz coś o brzmieniu?


Kolumny znajdują się w domu na wsi, tak w ogóle założenia były takie żeby z mieszkaniowych monitorów DIY na weekend posłuchać na czymś większym, innym ;). Od poskładania słuchałem G&H dwie niedziele, łącznie około 12h, także kolumny są jeszcze niewygrzane. Po okresie zbliżających się świąt bożonarodzeniowych myślę że wyrobię sobie zdanie ostateczne.


Pokój odsłuchowy około 42m2 max 45m2, nie wiem jaka jest wysokość pokoju, ale napewno  pokój jest wyższy niż mój standard mieszkaniiowy 2,6m, podłoga deska, jedna mała komoda, dwa fotele, łóżko i biurko, wspominam o tym celowo bo w pokoju jest charakterystycznie "głucho"

Muzyka grana narazie z ayima D03, podłączona przez USB jako DAC do MacBook, źródełko to Deezer jakość FLAC.

Odsłuch z około 3,5 metra.

Zacznę od tonów wysokich bo nie ukrywam że tubki GDWT obawiałem się najbardziej, i muszę przyznać że aplikacja w G&H odczarowała mi tubę Tonsila, krew z uszu się nie leje ;) włączyłem trąbkę Chris'a Botti i na jednym utworze się nie skończyło, ;) wysokie tony są szybie, energiczne, bezpośrednie i nie męczą ku mojemu zaskoczeniu, owszem może brak im dociążenia i subtelności/delikatności do jakiej jestem przyzwyczajony z kopułki ceramicznej sb acoustics ale nie jest źle .Ktoś nawet wspominał że woli tubkę Tonsila od kopułki Tonsila i przyznaję mu rację.

Średnica zdecydowanie najmocniejsza strona G&H, wokale kobiece i męskie brzmią fenomenalnie, są napowietrzone z pazurem, szybka i bezpośrednia "masa powietrza z wokalem" jest szerokości całego pokoju i dosłownie wpada w słuchacza angażując go. Słuchałem odpowiednio (http://)Tina Turner,  Jennifer Werner, Sara Katherine Wooldridge, Amy Winehouse, Rod Stewart, Mark Knopfler, Alan Taylor, Lionel Richie.....

Mid-Bass (średnicy), faktycznie ma wygar i kopa, mid-bas jest w punkt, świetnie kontrolowany, zero niepotrzebnego rozciągnięcia jak ma to miejsce w obudowie BR, składu instrumentów This One's for Basie Buddy Rich and His Orchestra itp słuchało się świetlnie, kontrabas 2cellos brzmi świetnie, to pewnie zasługa obudowy zamkniętej ?

Bass, ehh basu nie ma :(. Tu moje mieszkaniowe monitory na SB Acoustics SB15NBAC30-8 schodzą niżej, lepiej itd.  Myślałem że basu będzie więcej, "mityczne" 30cm na basie w końcu.... dla miłośników niskiego zejścia ostrzegam, bass kończy się wyczuwalnie przy 56 Hz poniżej jest cicho... za cicho, dziś zrobiłem test do jednej kolumny dołożyłem około 600g wełny owczej (objętościowo sporo ) bas tylko się "zaokrąglił" i przycichł, powróciłem do ilości pierwotnej.

Za mało materiału przesłucham jeszcze, ale przy płycie Touch Yello od razu marzą mi się dwa subwoofery do uzupełnienia niskiego pasma, suby połowy wielkości kolumny, kolumna posadowiona na subwooferach ... narazie tylko głośno myślę :D

Od siebie : ktoś już wspominał nietypowy projekt, nietypowe granie. Generalnie chce się słuchać muzyki, braki niskiego basu rekompensuje średnica z energią i wykopem (choć nie w każdym rodzaju muzyki).
Tak do 35Hz z kopem i kontrolą jak na mid-basie i byłoby ideolo.

W okresie świątecznym podepnę inną elektronikę, posłucham przy czerwonym barszczu z uszkami.... wtedy napiszę coś więcej.

Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 17-12-2023, 20:43
Cóż, ze zdjęć wynika, że poległa akustyka i by dalej nie rymować, trzeba by się naharować.
Popraw akustykę, dodaj jakieś ustroje, może pułapki, pojeździj z samymi skrzynkami przy tylnej ścianie. Możesz też zmodyfikować miejsce odsłuchu, często 10, 20cm przesunięcia głowy w jedną czy drugą stronę daje słyszalne efekty.
Wyrysuj sobie siatkę basu i ustaw skrzynki w/g niej.
Tu podobny temat https://www.audiostereo.pl/topic/129165-pro%C5%9Bba-o-porady-dotycz%C4%85ce-optymalizacji-akustyki-w-pokoju/
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: Karol M w 24-12-2023, 11:31
Cóż, ze zdjęć wynika, że poległa akustyka i by dalej nie rymować, trzeba by się naharować.
Popraw akustykę, dodaj jakieś ustroje, może pułapki, pojeździj z samymi skrzynkami przy tylnej ścianie. Możesz też zmodyfikować miejsce odsłuchu, często 10, 20cm przesunięcia głowy w jedną czy drugą stronę daje słyszalne efekty.
Wyrysuj sobie siatkę basu i ustaw skrzynki w/g niej.
Tu podobny temat https://www.audiostereo.pl/topic/129165-pro%C5%9Bba-o-porady-dotycz%C4%85ce-optymalizacji-akustyki-w-pokoju/

Generalnie z napisaniem tego posta musiałem się przespać, wyjaśnienie poniżej.

Problem basu rozwiązany, pomogło przysunięcie kolumn do ściany... ale najbardziej pomogło ehhh jakby to napisać ... najwyraźniej mój 2,5 leni syn, główny operator pilotów i wszystkiego co ma przyciski zmienił ustawienia basu we wzmacniaczu.

Teraz bass mruczy !!! mój powyższy post dotyczący basu proszę zignorować w całości !!!
Za wprowadzenie w błąd odnośnie basu, zainteresowanych projektem przepraszam.
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: ArturP w 24-12-2023, 14:58
Gratulacje dla syna ;).
Cieszy mnie, że pomogła prosta czynność. I od razu więcej miejsca się zrobiło na zabawę noworoczną ;).
Życzę wszystkiego co Najlepsze. ArturP.
Tytuł: Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl
Wiadomość wysłana przez: Karol M w 21-01-2024, 22:46
Małe podsumowanie projektu, na weekendowe słuchanie muzyki jako odskocznia od mieszkaniowego zestawu, G&H wpasowały się bardzo dobrze.

Koszty budowy, ceny z IV kwartału 2023 roku:

660 zł głośniki, dodatkowe magnesy
344,42 elementy zwrotnicy, gniazda głośnikowe, uszczelki pod głośniki
59,99 gąbka/ pianka akustyczna wygłuszająca, starczy jeszcze do wygłuszenia kolejnych monitorów 
126,48 wełna owcza 1kg, śruby M5, gniazdo wkręcane M5, wkręty do wysokotonowego, nóżki gumowe
480 dwa arkusze sklejki 18 mm, nie pamiętam wymiarów, starczy jeszcze do zbudowania monitorów 
0 stolarka
0 lakierowanie

Po podliczeniu 1670,89 zł ..hmm a miało być tanio … no cóż tanio to już było.

Brzmienie:

Nie jestem najlepszy w opisywaniu brzmienia, ale coś tam postaram się napisać.

Jeżeli ktoś szuka: ciemnego/analitycznego/dynamicznego/efekciarskiego/kulturalnego/poukładanego brzmienia to nie ten kierunek.
To nie są najlepiej brzmiące „technicznie” kolumny jakie słyszałem/ zbudowałem, ale na obronę G&H to stwierdzenie ma się nijak do ich muzykalności i tego jak angażują słuchacza. Ostatnio włączyłem płytę Going places Joe Morello później Cool Jazz Instrumental od Lite Jazz Instrumentals i to była chwila … chce się słuchać.
 
Kolumny grają bezpośrednio, żywo z szeroką sceną, nie wiem czy to zasługa średnicy głośnika GDN czy litrażu obudowy, ale bezpośredniość i otwartość średnicy jest najmocniejszą stroną G&H.  Jakbym miał to opisać/zobrazować nie słyszę pojedynczych „linii dźwięku” wydobywających się z kolumn, dzięki którym w każdej linii „zobaczę” każdy pojedynczy instrument tzn.  rozłożę instrumenty orkiestry na czynniki pierwsze, to raczej jedna „grubsza linia” szerokości pokoju złożona z pojedynczych linii.

Na ogół kolumny grają zadziwiająco spójnie (w zależności od repertuaru), ale odnoszę nieczęste wrażenie, że GDN 30/60/1 nie nadąża, gubi się w ilości przekazywanych informacji np. w utworach z dużą ilością wokalu i instrumentów basowych naraz, niestety nie udało mi się jeszcze podpiąć lepszej elektroniki, może to by rozwiązało problem?

Plusy: muzykalność kolumn, przyjemność słuchania, łatwość budowy.

Minusy: wielkość, chociaż żona stwierdziła, że chętnie zobaczy je w naszym salonie pod warunkiem, że będzie to większy salon w nowym mieszkaniu :D

Plusy/Minusy – za 1700 zł, myślę że na chwilę obecną można zbudować kolumny podstawkowe może nawet i nieduże podłogówki słupki i będzie to dźwięk po prostu "lepszy techniczne", ale w tej cenie tak „DUŻEGO” grania nie otrzymamy, przynajmniej ja nie kojarzę.


Takie małe porównanie co do tego nietypowego projektu i nietypowego grania mi przychodzi na myśl, że to jest jak z wyjazdem samochodem w nowe nieznane miejsce np. konkretny adres w centrum dużego miasta. Używamy nawigacji samochodowej i jest: szybko, bezpiecznie, wygodnie, pewnie. Ale można pojechać na klasycznej mapie, może nie jest to najszybsza opcja i czasami można zboczyć z drogi odkrywając ciekawe lub nie, miejsca… ale koniec końców ta satysfakcja z dotarcia i że zrobiliśmy to zupełnie inaczej od pozostałych.