Audiohobby.pl

Guitar & Horn - zestawy głośnikowe Audiohobby.pl

Synthax

  • 2323 / 4084
  • Ekspert
16-02-2019, 14:24
Dziękuję Wam za oferty. Rozważam też zagranie vabank żeby je po prostu zbudować, ale to wymaga większego poziomu desperacji. Moje bardzo udane odgrody musiały wyjechać do piwnicy, gram na mite ale szukam większego wykopu, wiekszej rozdzielczości przy cichych poziomach no i lepszej średnicy. Wszystko oczywiście przy cenie z biedronki.

Ape

  • 54 / 4472
  • Użytkownik
16-02-2019, 20:57
Ale się rozpłtało, a tylko o kilka wskazówek i opinii poprosiłem :-)
Ale tak, jak ktoś napisał:
nietypowy wątek
nietypowy projekt
bo nietypowy dobór głośników

Lok, czy możesz podzielić się jakąś opinią, porównaniem itp?
A w ogóle skąd jesteś, miejscowość?

Lutek, no szkoda że ten kolejny odsłuch się nie odbył, byłby bardziej wiarygodny

|______Naim MuSo______|

lok

  • 432 / 5868
  • Zaawansowany użytkownik
16-02-2019, 20:58
Ale powyżej opisywałem moje wrażenia z odsłuchu. Jestem z Poznania.

lancaster

  • Gość
16-02-2019, 21:33
Ape, nietypowe jest tylko myslenie o nim.

piszac "nietypowe" wchodze na wyzyny swojej wrazliwosci :-)))

lancaster

  • Gość
16-02-2019, 22:02
duza kolumna do lampy i nie tylko, prosta do wysterowania, prosta do ustawienia, dosc uniwersalna ...

glosniki na projekt kosztuja 400zł, za te pieniadze mozna kupic apartament w londynie wiec rozumiem ze pytan wiele bo ryzyko biznesowe spore

ale zeby zaraz "nietypowy" ?  nietypowe to sa smiesznie niskie koszty za tego typu konstrukcje.

Ape

  • 54 / 4472
  • Użytkownik
29-03-2019, 13:45
czy jest szansa aby otrzymać od projektanta pliki .frd z pomiarów głośników z tego projektu?
|______Naim MuSo______|

lancaster

  • Gość
29-03-2019, 14:37
Aloha, projektant plików frd już nie posiada i
uprzedzając pytanie posiadaćć nie bedzie, bo zajmuje się już innymi rzeczami.

tetejro

  • 2745 / 2957
  • Ekspert
14-03-2020, 17:35
No i były jakieś realizacje?

Wrażenia z odsłuchów porównawczych czy dłuższego użytkowania?

Czy jednak się nie przyjeła taka egzotyka?

Szymek3392

  • 1 / 1611
  • Nowy użytkownik
03-06-2020, 10:30
Panowie, zastanawiam się nad zbudowaniem tych kolumn. Salon 30 mkw, odsłuch z odległości około 2,5-3m. Muzyka różna. Głownie rock 80, (Dire Straits, Scorpions, Pink Floyd. Metallica itp.), Muzyka klasyczna (głównie małe składy), Muzyka akustyczna, Muzyka elektroniczna. Sprawdzą się w takich gatunkach? Zależy mi na wiernej reprodukcji dźwięku instrumentów oraz dobrej lokalizacji instrumentów na scenie. Jaki jest Bas w tych kolumnach? Nada się do oglądania filmów czy potrzeba uzupełnić subwooferem? Pytam ponieważ nie wiem czy gra jest warta świeczki. Podoba mi się idea duży woofer + horn w obudowie zamkniętej.
Pozdrawiam.

tetejro

  • 2745 / 2957
  • Ekspert
04-06-2020, 20:52
Nikt Ci nie odpowie na tak postawione pytanie. Też spodziewałem się dowiedziec czegos konkretnego po turne odbytym przez prototypy Lancastera, ale jak widzisz nie ma więcej opinii na ten temat. Sam doszedłem do wniosku że być moze jakis GD 30/80 Guitar albo 30/100E byłby lepszy do takiego układu - a przynajmniej tworzyłby konkretny spodziewany profil brzmienia. Ale to sa takie same przypuszczenia.

Tram646

  • 6 / 602
  • Nowy użytkownik
05-08-2022, 06:37
Postanowiłem zaryzykować i zbudować te kolumny. Graty już są, formatki niedługo przyjdą. Padło tu pytanie o dodatkowy magnes. Lancaster odpisał że ma on być odwrotnie spolaryzowany. Czyli rozumiem dobrze że ma się odpychać od magnesu w głośniku czy ma jednak się przyciągać? Proszę o odpowiedź jak krowie na rowie, bo nigdy nie bawiłem się w dostawianie magnesów ani na odpychanie ani na przyciąganie. Jak zakończę budowę i pogram trochę, pochwalę się tu zdjęciami 🙂

ArturP

  • 1291 / 2762
  • Ekspert
05-08-2022, 08:11
Możesz sam spróbować przykładając drugi magnes spinając go takimi plastikowymi spinkami w kształcie litery "C".
Osłuchać z jednej i drugiej strony po kilka godzin.
Dawno temu miałem okazję tak odsłuchiwać różnych głośników i pamiętam, że duże głośniki (10" i więcej) reagowały dość mocno na ten zabieg, małe tak nie do końca. Może nie wiedziałem czego szukać?

tetejro

  • 2745 / 2957
  • Ekspert
05-08-2022, 20:07
Postanowiłem zaryzykować i zbudować te kolumny. Graty już są, formatki niedługo przyjdą. Padło tu pytanie o dodatkowy magnes. Lancaster odpisał że ma on być odwrotnie spolaryzowany. Czyli rozumiem dobrze że ma się odpychać od magnesu w głośniku czy ma jednak się przyciągać? Proszę o odpowiedź jak krowie na rowie, bo nigdy nie bawiłem się w dostawianie magnesów ani na odpychanie ani na przyciąganie. Jak zakończę budowę i pogram trochę, pochwalę się tu zdjęciami 🙂

Magnes ma się odpychać od nabiegunnika. Przy tym zasadniczo magnes powinien mieć mniejszą wysokość niż magnes główny. Czyli jezli główny jest 110-60 h18 to ekranujący powinien mieć np. 110-60 h 15 lub h 13

Dodatkowy magnes powinien zmniejszyć współczynnik dobroci wypadkowej Qts. Ale jego dzianie nie jest jednoznaczne - to znaczy zależy od geometrii obwodu magnetycznego.

Kiedyś próbowałem szacować średni efekt na głośnikach Tonsil i oceniłem że wzrost Bl po dodaniu magnesu to około 11%-12%

Magnes przystawiony odwrotnie - odpychający się - po przytknięciu do nabiegunnika raczej nie odpadnie. Ale żeby się nie "ześliznął" w bok, należy go przykleić.
« Ostatnia zmiana: 05-08-2022, 21:49 wysłana przez tetejro »

tetejro

  • 2745 / 2957
  • Ekspert
05-08-2022, 22:13
Nawet po dodaniu magnesy EBP nie przekroczy 40. W obudowie OZ 80 litrów będzie podbicie na średnim basie -6 db od tego 0podbicia wystąpi przy  40hz ale mocy akustycznej przetworzy jakieś  7W.

Przy tak dużej dobroci głośnik nadaje się do odgrody - obudowy otwartej - ale ma za małe wychylenie więc i tak będzie przenosił symboliczne moce co oznacz że będzie pracował  przesterowany na basie. I zasadniczo ten głośnik do tego właśnie jest stworzony bo to po prostu wersja szerokopasmowego głośnika gitarowego o symbolu GD30/30 lub podobnym. Wycieli mu rozpraszacz, dali kopułkę i hop - jest nowy głośnik. Tak właśnie działał Tonsil.

tetejro

  • 2745 / 2957
  • Ekspert
07-08-2022, 10:10
Kiedy Lancaster robił zwrotnicę wykonałem analizę do wyrównania SPL i wyszło mi że ten zestaw przy zwrotnicach 24db/okt może dopiero jakoś tam równo zagrać ;)

Jeżeli ktoś lubi takie klimaty to proponowałbym GDN 30/80/2 lub 30/120/1 w obudowie ok. 80 litrów BR i do tego tuba GDWT 12-19/150 albo próbować przejściówki i podłączenia z tubą Dayton H6512 6-1/2" - albo od razu z driverem kompresyjnym Dayton.

Oczywiście z normalna zwrotnicą i jakim takim wyglądem ;)