Audiohobby.pl

Forumowe kolumny - decydujące stracie :-)

meloV8

  • 1552 / 5853
  • Ekspert
12-01-2017, 14:19
Aktualne warunki pogodowe, skutecznie blokuja mi prace w warsztacie. Zeby ruszyc dalej, musi byc troche cieplej. Duza poprawe w zgraniu fazowym daloby zastosowanie stopniowanej scianki dla midwooferow. Zastanawiam sie ktory wariant wybrac. Prostsza w budowie plaska scianka, czy troche wiecej komplikacji ze stopniowaniem midwooferow i lepsze zgranie fazowe glosnikow...

lancaster

  • Gość
12-01-2017, 17:16
dokladnie te same rozmowy mialem wczoraj :-))) moze cos ala lipinski czyli wytlumiony wpust dla tweetera ?

meloV8

  • 1552 / 5853
  • Ekspert
12-01-2017, 20:18
Jak dla mnie moze byc podobnie jak u Lipinskiego, ale wydaje mi sie, ze to moze byc bardziej skomplikowane od zwyklego stopniowania scianki.

lancaster

  • Gość
12-01-2017, 20:55
e tam dziura nie musi byc ladnie wykonczona bo idzie w nia pianka a reszte obudowy  kazdy stolarz robi z prostych desek jak zwykle

cadam

  • 4401 / 5886
  • Ekspert
12-01-2017, 21:24
Lipiński mówił o wielu próbach zanim znalazł optymalny kształt stopniowania i znalazł odpowiednią piankę. Najprościej zrobić rozwiązanie jakie ostatnio lansuje Troels

meloV8

  • 1552 / 5853
  • Ekspert
12-01-2017, 21:35
Czytalem o tym i dlatego pomysl dla mnie sredni. Zwykle stopniowanie wydaje mi sie proste i skuteczne, szczegolnie ze to ma byc projekt do skopiowania.

cadam

  • 4401 / 5886
  • Ekspert
20-01-2017, 22:01

meloV8

  • 1552 / 5853
  • Ekspert
21-05-2017, 22:46
Zeby nie bylo, ze nic nie robie, to wrzucam szkic ( rzut ogolny, pare detali moze sie zmienic ) kolumn, oraz fotki z budowy. Po wykonaniu paczek testowych, tak to mniej wiecej bedzie wygladac.
Po namysle, zdecydowalem sie na koncepcje obudowy ML TL, ktora jest hybryda rezonatora cwiercfalowego, obciazonego masa rezonansowa portu BR. Taka forma obudowa pozwoli na pewne subiektywne zmiany w projekcie, ktore kazdy bedzie mogl wprowadzic wg wlasnego gustu. Dzieki zastosowaniu ML TL mozna bedzie przestrajac obudowe. W przypadku klasycznej obudowy TL, byloby to niemozliwe.

Obudowa jest wykonana z 22mm mdf ( wlasciwe 23mm ), skladana na prosty wpust, ktory ulatwia montaz i klejenie obudowy, oraz wzmacnia calosc konstrukcji. Wewnatrz znajduja sie trzy wzmocnienia w dosc niespotykanym ksztalcie. Jest to pewien kompromis, miedzy sztywnoscia i przestrzennoscia wzmocnienia. Poniewaz istotna kwestia jest w tej obudowie powstawanie rezonansow falowych, trzeba bylo poswiecic troche czasu na zaprojektowanie optymalnego rozwiazania wzmocnien obudowy.

Stan na dzis to obudowa przygotowana do fornirowania. Jutro pewnie bede fornirowal jasnym debem modyfikowanym. Front obudowy bedzie z 22-23mm lakierowany na czarny mat i na koncu doklejony do calosci. Jako wytlumienie uzyta bedzie klasyczna i latwo dostepna owata poliestrowa. Obudowa miala rowniez zawierac wzmocnienia scianek plytkami ceramicznymi, ale zrezygnowalem z tego, aby nie komplikowac projektu.

c.d.n.

tetejro

  • 2745 / 2975
  • Ekspert
22-05-2017, 20:32
Idea ML TL jak rozumiem z rysunku została zrealizowana przez rozsunięcie żródła fali od portu BR - znajdują się na przeciwnych krańcach wysokiej i waskiej obudowy.

Wzmocnienia byc może nie musiały byc az tak skomplikowane i "przewiewne". Tę sama idee realizował Couterpoint w kolumnach o wysokosci ponad 130cm których wysokość przedzielona była waskimi wierconymi przegrodami z cienkiej sklejki. Producent twierdził że takze uzyskał efekt rezonansu ćwierćfalowego, a wewnatrz albo wcale albo bardzo mało było materiału tłumiacego.
Nie pamiętam ich nazwy - wyglądały jak węższa wersja Couterpoint Metropolitan pozbawiona głośników niskotonowych.

tetejro

  • 2745 / 2975
  • Ekspert
22-05-2017, 20:42
przy okazji grzebania w Couterpoitach takie oto coc znalazłem
https://www.audiophile.com/products/counterpoint-128t-25th-anniversary-loudspeaker

Bardziej pasuje do wątku o Monitorze 8" oversized. Widoczna idea z Vifą/ScanSpeakiem DX oraz 8" midwooferem ( w tym przypadku chyba SB-Acoustic) chodzi za mną od pewnego czasu.

Symulacje wskazują ze SBA23 można uzyć w Obudowie Zamkniętej ok. 30-35 litrów uzyskujac zakres -6db przy 40Hz. Więc całkiem dobrze.

I w ten sposób połączymy temat 8" monitora z tematem wyboru rodzaju obudowy.
Wkleję rto w watek o monitorze także.
« Ostatnia zmiana: 22-05-2017, 20:49 wysłana przez tetejro »

cadam

  • 4401 / 5886
  • Ekspert
22-05-2017, 21:44
meloV8

Płyty do obudowy cięte na maszynach CNC? W jakim programie narysowałeś obudowę?

meloV8

  • 1552 / 5853
  • Ekspert
22-05-2017, 22:16
W MLTL port musi byc na koncu tunelu, poniewaz tam ulokowana jest strzalka rezonansu cwiercfalowego. Wystarczy przeniesc port na srodek i to juz nie bedzie obudowa ML TL. Niewielki offset portu jest dopuszczalny, a nawet wskazany, bo pomaga usunac rezonans  portu BR, ale miejsce portu musi byc precyzyjnie ustalone, praktycznie co do cm.

Wzmocnienia moze wygladaja skomplikowanie, ale w wykonaniu sa wg mnie proste. Taki model w symulacjach wypada lepiej od tradycyjnego wzmocnienia "na krzyz".

Couterpointow nie znam, wiec sie nie wypowiem.

Plyty sam rozcinam. Kupuje cale formaty 2070x2800 w hurtowni, ktora tylko rozcina mi je po dlugosci na dwie czesci, zebym mogl to zmiescic w garazu. Dalej zaglebiarka i pila stolowa.

Projekt rysowany w Sketchup.

cadam

  • 4401 / 5886
  • Ekspert
22-05-2017, 22:17
Obudowa miala rowniez zawierac wzmocnienia scianek plytkami ceramicznymi, ale zrezygnowalem z tego, aby nie komplikowac projektu.

Gdzie to można kupić i zobaczyć pomiary tłumienia?

cadam

  • 4401 / 5886
  • Ekspert
22-05-2017, 22:18
Projekt rysowany w Sketchup.

Darmowa wersja?

meloV8

  • 1552 / 5853
  • Ekspert
22-05-2017, 22:30
O ile mnie pamiec nie myli, to w starych klang tonach sa pomiary roznych kanapek, w tym z ceramika. Jest rowniez projekt monitora z takimi wzmocnieniami scianek.

Skeczup oczywiscie darmowy. Po zainstalowaniu dziala wersja pro przez 30 dni, pozniej mozna przejsc na darmowa edukacyjna czy cos w ten desen.