Audiohobby.pl

Forumowe kolumny - decydujące stracie :-)

tetejro

  • 2745 / 2956
  • Ekspert
15-11-2016, 20:45
przeciez tu chodzi o pdstawowe TSy nikt glosnika nie projektuje tylko chce zmierzyc i to mysle tylko wtedy gdyby Wam jakies cyrki wychodzily.

No to wszystko co amatorom potrzeba to:

http://www.artalabs.hr/
http://allegro.pl/panasonic-wm-61a-wkladka-mikrofonowa-elektretowa-i6496149649.html
http://allegro.pl/aluminiowa-obudowa-do-mikrofonu-wm-61a-czarna-i6576420981.html

Obudowa po co? Rułka z castoramy nie wystarczy? Mam taka fajną nawet ją sobie zaostrzyłem, tylko wydmuchiwałem kapsułke i sie z niej zrobiła strzałka do dmuchawki - tak poleciała.

Czy ten artlabs to jakiś nowy darmowy wynalazek pomiarowy?

cadam

  • 4401 / 5866
  • Ekspert
15-11-2016, 20:50
Czy ten artlabs to jakiś nowy darmowy wynalazek pomiarowy?

Nie taki nowy. Darmowa jest wersja demo ale nawet w wersji demonstracyjnej da się wszystko pomierzyć. ARTA to prawdziwy kombajn pomiarowy.

lancaster

  • Gość
15-11-2016, 20:51
"Błedem nie jestg sam pomiar tylko słepa wiara w mozliwość jego powtórzenia, przy nieznanych warunkach. Z powodu tej wiary wychodzą takie kwiatki jak ładnie narysowany wykres spl a dżwięk wyciskający krew z uszu."

lata temu robilem tuning po tuningu jednego z "wielkich". Na 19mm tweeterze znanej firmy wisial kondensator szeregowy chyba z 25uF ale za to w samych Mundorfach :-) z czego niektore wypasy silver oil np.
gosc po prostu nie potrafil zwrotnicy ulozyc a jak mu wychodzil dolek na spl to walil kondow podnoszac pod sufit dobroc filtru tak ze na spl mial pewnie linijke - nawet tego nie mierzylem, gralo tak jak sie domyslasz.
Wiec sie nie dziw ze wychodza linijki na wykresach, tylko jak z kolei reversy wychodza glebokie to zwrotnica wydaje sie dzialac poprawnie

tetejro

  • 2745 / 2956
  • Ekspert
15-11-2016, 20:53
zarowno SBA jak 13-ki tonsilu graja ładnie uwazam. Nie porownywalnie niestety ale oba łądnie. To ze dxwiek z Tonsilowskiej 13-ki jest uboższy (biorac pod uwage chyba 4 kotna roznice ceny raczej nie problem) nie oznacza ze slabo sie go slucha.

Membrany są z materiałów o innych własciwościach wiec muszą brzmiec inaczej. Polipropylen nawet modyfikowany nie daje w moim odczuciu dużej czytelności=rodzielczości. Zreszta taki rónice między twardymi a miekkimi membranami słychac nawet w obrębie tonsili 13 vs 15 o cenie rózniącej sie do 50%. A co dopiero mówic o głosnikach w innym rozmiarze i zasadniczo innej cenie.

Ps. a reversy tez moga wychodzic prawidłowo a mimo tego głosnik dzwoni na średnich. Jak przypuszczam najczęsciej jest to powodem nieuwzgłedniania wiarygodności pomiaru dla całego pasma. Tak sadze bo ja nigdy nie zwracałem uwago na to co było ponizej powiedzmy 500 hz i powyżej powiedzmy 10k hz. Jezli ktoś wyrównuje pod szerokie pasmo to wyrówna tylko nie ma juz pewności czy to powyżej i poniżej co widzi do czego dpoasował przebieg, jest wiarygodne. Trzeba zacząc od posłuchania.

Jest taka firma w Łodzi której właścicel nigdy nie chwalił sie jak projektuje zwrotnice. Po prostu oddawał komus projekt a potem słuchał i mówił mu czy sie podoba czy nie i co powinien zmienić. Tak też można zrobić prawidłowy dżwiek. A że się może nie każdemu spodoba robiona pod gust autora, to trudno. Jeżeli będzie zrobiona pod pomiar spl rysowany jak do linijki, też się nie każdemu będzie podobało.
« Ostatnia zmiana: 15-11-2016, 21:03 wysłana przez tetejro »

cadam

  • 4401 / 5866
  • Ekspert
15-11-2016, 20:57
Obudowa po co? Rułka z castoramy nie wystarczy? Mam taka fajną nawet ją sobie zaostrzyłem, tylko wydmuchiwałem kapsułke i sie z niej zrobiła strzałka do dmuchawki - tak poleciała.

Na początku kombinowałem z rurkami z marketu ale jak kupiłem chińską obudowę z aukcji to zapomniałem o prowizorkach które nigdy nie zbliżą się do solidności wykonania i wyglądu obudowy z toczonego anodyzowanego aluminium.

tetejro

  • 2745 / 2956
  • Ekspert
15-11-2016, 21:01
Obudowa po co? Rułka z castoramy nie wystarczy? Mam taka fajną nawet ją sobie zaostrzyłem, tylko wydmuchiwałem kapsułke i sie z niej zrobiła strzałka do dmuchawki - tak poleciała.

Na początku kombinowałem z rurkami z marketu ale jak kupiłem chińską obudowę z aukcji to zapomniałem o prowizorkach które nigdy nie zbliżą się do solidności wykonania i wyglądu obudowy z toczonego anodyzowanego aluminium.

Miszcz Bruce powiedział - wygląd nie odda.

Czy jakoś tak to było.

ps. a rułkę z castoramy też mam anodyzowaną. Dobrałem kolorem do starego statywu czeskiego. :-D
« Ostatnia zmiana: 15-11-2016, 21:05 wysłana przez tetejro »

lancaster

  • Gość
15-11-2016, 21:06
tetejro dzwonia nie wyciete problemy albo dobroci filtrow czyli wygenerowane problemy

jak nie jestes pewien pomiaru z 1m zrob z 3m, bedzie mniej dokladny ale lepiej odda temat sklejania sie glsonikow.
Na dole gorzej wyzej lepiej oczywista, za duzo problemow sobie robicie.

Olac dzwoniace kolumny, chcemy przeciez zrobic powabnego wonnego wypasa tryskajacego muzyką.

do zadania przystąp ;-)

lancaster

  • Gość
15-11-2016, 21:11
"Jeżeli będzie zrobiona pod pomiar spl rysowany jak do linijki, też się nie każdemu będzie podobało."

dokladnie bez stresu, projektuj nie dla mikrofonu tylko dla siebie i bedzie OK
mikrofon ma omoc jak wychodzi linijka a Tobie sie nie podoba to znaczy ze roznicie sie z mikrofonem gustem. Bedziesz z nim o tym rozmawial ?

Zmieniasz dxwiek w miejscach ktore uznajesz za dobry pomysl na dobra zmiane ;-) i ole. Pokazujesz to mikrofonowi mikrofon kusi do zlego, a Ty mu na to niu niu. I tak zostaje :-)

meloV8

  • 1552 / 5833
  • Ekspert
15-11-2016, 21:15
A co mówi norma DIN wg której mierzył Tonsil? A co mówi jego norma zakładowa - której chyba nikt już nie zna?

Robiłem pomiary może ze dwóch Tonsili do tej pory i otrzymywałem przebiegi spl podobne do publikowanych przez Tonsil.

parametrami TS raczej sie dotad nie przejmowałem. Gdyby były mocno różne od podanych ( a nie tylko rózne z powodu innych norm pomiarowych) do raczej dałoby sie usłyszeć niedopasowanie obudowy.

Błędem nie jest zmiana norm pomiaru, tylko wiara w możliwość jego powtórzenia, przy nieznanych warunkach. Z powodu tej wiary wychodzą takie kwiatki jak ładnie narysowany wykres spl a dżwięk wyciskający krew z uszu.


Tonsil mierzy swoje basy i midbasy w obudowach. Nikt dzisiajtak nie robi, bo to nie ma sensu. Wszyscy producenci podaja pomiary z odgrody pomiarowej. Dlatego niewarto tak przywiazywac sie do starych pomiarow Tonsila, bo mozna je blednie interpretowac.

Ja ogolnie nie widze zadnego problemu. Jak mam glosnik w rekach, to mierze jego T-S, pozniej dumam nad obudowa biorac pod uwage rzeczy typu dyfrakcja i takie tam. Potem pomiar skalibrowanym mikrofonem glosnikow w obudowie i zwrotnice. Wiec na kij mi stare noty Tonsila? I tak wszystko musze zrobic od zera.

Z reszta podobnie jest z innymi glosnikami, producenci podaja bajki i nawet Scan speak nie jest tutaj wyjatkiem. Pomiary producenta sa potrzebne ale trzeba wiedziec na co patrzec, a co olewac.

lancaster

  • Gość
15-11-2016, 21:31
ta dyskusja zaczyna przypominac takie na forach sportow sylwetkowych.

tetejro, cadam, na silke pora pojsc i wziac zelastwo do ręki a nie rozpatrywac zaawansowane systemy treningowe, bez tremy w razie czego sie zreperuje, zabawa to ma byc nie zaden egzamin :-)

tetejro

  • 2745 / 2956
  • Ekspert
15-11-2016, 21:34
a propos siłki - Jako arystokrata brzydzę się wszelkimi formami wysiłku fizycznego.

lancaster

  • Gość
15-11-2016, 21:46
nie arystokrata tylko kiedys pisales dyskopata :-)

meloV8

  • 1552 / 5833
  • Ekspert
15-11-2016, 21:51
ta dyskusja zaczyna przypominac takie na forach sportow sylwetkowych.

tetejro, cadam, na silke pora pojsc i wziac zelastwo do ręki a nie rozpatrywac zaawansowane systemy treningowe, bez tremy w razie czego sie zreperuje, zabawa to ma byc nie zaden egzamin :-)

Ja właśnie przysiady wale i zerkam w przerwie co tam na forum:)

cadam

  • 4401 / 5866
  • Ekspert
15-11-2016, 21:51
a propos siłki - Jako arystokrata brzydzę się wszelkimi formami wysiłku fizycznego.

http://www.ted.com/talks/daniel_wolpert_the_real_reason_for_brains?language=pl

tetejro

  • 2745 / 2956
  • Ekspert
15-11-2016, 21:56
nie arystokrata tylko kiedys pisales dyskopata :-)
Przeszedłem na odtwarzanie plików. Dyskopat nie używam :-D