Audiohobby.pl

Forumowe kolumny - decydujące stracie :-)

lancaster

  • Gość
31-10-2016, 15:40
wiesz co cadam, moja propozycja nieaktualna.


Chcesz to pisz do Tonsilu i sam zalatwiaj. Baner na wymiane chetnie wrzucimy nie ma problemu.


cadam

  • 4401 / 5896
  • Ekspert
31-10-2016, 15:42
Kiedyś produkowali GDWK 10/80/20 z krótką tubką do zestawów Excellence. Jest szansa żeby wznowili produkcję tego głośnika?

Ten midbas też wydję się OK
http://www.tonsilproducent.pl/pl/glosniki-montazowe/glosniki-niskotonowe/gdn-15-40-4-15

cadam

  • 4401 / 5896
  • Ekspert
31-10-2016, 15:43
Co się stało, ktoś sabotuje projekt?
« Ostatnia zmiana: 31-10-2016, 15:45 wysłana przez cadam »

lancaster

  • Gość
31-10-2016, 15:47
zalezy od Ciiebie czy odpuszczamy gratisowe glosniki.

wex sie czasami zastanow, producent walacy w setkach ejsli nie tysiacach wznowi produkcje bo chcesz 3 paty na krzyz dla siebie i swoich kolegow albo bedzie szukal okrąglego kosza albo poszuka odpowiedniego plastikowego.

Normalnie nie ma takich dylematow placisz zamiast dostac za darmo i sie nie pytasz co jest bo jest tylko to za co placisz.

Dlatego niektórzy ludzie nie powinni dostawac nic za darmo bo jak placą to nie mają sztucznych problemow.

cadam

  • 4401 / 5896
  • Ekspert
31-10-2016, 15:50
Zapytałem o okrągły kosz bo kiedyś produkowali GDN 13/40/10

No to wypisuję się z darmowych


« Ostatnia zmiana: 31-10-2016, 15:52 wysłana przez cadam »

lancaster

  • Gość
31-10-2016, 16:02
Dobra wexcie to ogarnijci, powiedzmy glosniki na 2 pary na 13-kach bo o nich rozzmawialem, ew. moge pogadac o 17-kach jesli uznacie ze wolicie + tweetery. Poza Toba i tetejro nikt sie nie interesowal takim projektem.
W gre wchodza tylko seryjne glosniki bez żadnych "czy można ?" Zakladamy ze nie mozna.

W poniedzialek konkretne info bym prosil i zamowie dla Was. Bez wydziwiania. Szkoda by bylo nie skorzystac z okazji, baner na AH krzywdy nikomu nie zrobi, w projekcie pomoge.

meloV8

  • 1552 / 5863
  • Ekspert
31-10-2016, 16:15
Ja mam 4 sztuki gdn 13 40 9, na ktorych dubie  podlogowki ( narazie wirutalnie, symulacje etc). Material na paczki jest, kwestia tweetera. Narazie wybralem http://www.poweraudio.pl/sb-acoustics-sb19st-c000-4-p-3019.html

Lan, dopytaj moze o tweetery z nowych kolumn Maestro III, siedzi tam GDWK 10/80/19 ale ponoc zmodyfikowany. Czy to jest wersja wylacznie dla Maestro, czy moze wszystkie obecnie produkowane GDWK 10/80/19 sa zmodyfikowane.

tymek

  • 187 / 5897
  • Aktywny użytkownik
01-11-2016, 17:02
Tak sobie śledzę wątek i myślę, że kolumny powinny być po prostu muzykalne z jednym super aspektem lub nie; może to być średnica. Kolumn z super basem nie brakuje, nowoczesne wysokotonowe to też uczta dla ucha. ale uczta średnicy z wysoko ciągnącym średniotonowym to największa przyjemność. Od kilku tygodni słucham na Kefach Chorale które nie mają ani wybitnych wysokich tonów ani super basu; ale mają to coś co przykuwa do fotela. Po kolumnach forumowych spodziewam się włąsnie przykucia do fotela, nie muszą bić rekordów w paśmie przenoszenia, rozciągnięcia w górę i dół. Nie znam się na głośnikach, ale od kilku lat chodzi za mną Audax z Aerożelu, może warto postawić na jeden super głośnik uzupełnić go jakimś wysokotonowym.

lancaster

  • Gość
01-11-2016, 18:15
Melo tylko glosniki z katalogu, nie wydziwiajmy. Chcesz dzwon pytaj

lancaster

  • Gość
01-11-2016, 18:29
tymek mam dokladnie takie samo podejscie, nie interesuja mnie cyferki na papierze, dxwiek nie musi byc najlepszy na swiecie zwlaszcza technicznie ale musi miec to coś, projektow bez tego czego jest w cholere, za duza konkurencja nie mamy szans ;-)

tetejro

  • 2745 / 2986
  • Ekspert
01-11-2016, 19:08
Jeżeli w gre wchodziłyby jakieś głosniki to GDN 13/40/9 w wersji 8 omowej proponuje.
Mają je na stronach sklepu.
Zgodnie z kartą katalogową nadają się do obudowy 7-8 litrów. Więc da się na nich zrobic mały br MT troche wiekszy od Totem Mite, a także podstawkowy MTM na parze równoległej.

Mnie się akurat za bardzo nie chce na tym bawić.

Mogę przygortowac rysunki techniczne obudów. Można je zrobic tak ze obejdzie się bez podfrezowania. Wgłębi sie przednią ścianę na te 4mm i płaszczyznę wokół głosników można wypełnić jakąś gąbką, korkiem, sztucznym filcem o tej grubosci, w którym da się wyciać kształt nożem albo nożyczkami.
Wersja najtańsza, do zrobienia z płyty wiórowej.

Głośniki jest dostepny. Tak samo GDWK 10/80/26 i 10/80/19 (modyfikacje tego drugiego polegały głównie na usuwaniu z niego kiepskiego ferrofluidu który zasychał - powstawał wtedu GDWK 10/80/15). Ewentualniezdecydować sie na jakiś inny od Seasa o tej średnicy.

Warunek podstawowy jest taki zeby te głośniki miały parametry katalogowe. A jakby jeszcze były pomierzone przez Tonsila to byłoby tez miło, bo można spróbować najpierw wirtualnego projektu.

Ponizej karta katalogowa GDN 13/40/9 (wygląda jakby naped był z 15/40/3). Karta niestety niewiele mówi, zwrotnicy sie na jej podstawie nie zaprojektuje.

Oraz badanie zachowania głosnika w WinISD - jeden głosnik (dwa będa miały odpowiednio wieksze parametry spl i mocy w dwa razy większej obudowie strojonej na tę sama częstotliwość tylko większym otworem).


« Ostatnia zmiana: 01-11-2016, 21:01 wysłana przez tetejro »

tetejro

  • 2745 / 2986
  • Ekspert
01-11-2016, 19:44
Dla innych fascynatów, podam ze głosników tonsila tych na okragłych koszach z MaestroI jak i tych z Excellence, poszukiwałem kilka lat temu. Szkoda fatygi i wydawani apieniędzy.

Głosnik na zdjęciu Cadama był w wielu różnych wersjach - to jest GDN 13/40/10 (i pochodne). Zadna jego wersja spotykana w sprzedazy po wstrzymaniu produkcji Maestro nie nadawała sie do małej obudowy. Mestro  I 70 to tez były dość duże buły.
Na takim samym okrągłym koszu blaszanym był także GDN 13/40/8 - taki sam jak wersja /2. Mozliwe że na tym samym koszu był tez z ekranowaniem albo z podwójnym magnesem jak wersja /4. Ale nie ma od dawna i już raczej nie będzie

GDN 13/50/9 niedostepne od wielu lat. To co chodzi po allegrach i wspólczesnym tonsilu, to jakies odpady. Ostatnia oferowana wersja serwosiowa w czasach Pro-Tonsilu kosztowała 175zł. Te które ja kupowałem za ok. 100 nie nadawały się nawet do oglądania. Nie wieadomo kto to skleja. Pro Tonsil tez zreszta te głosnik badziewił bo wersje nie ekranowaną zrobił w ten sposob że nie  nakleili magnesu z ekranem, bez zmiany wielkości obwodu, a to były jednak dwa różne modele i wersja Tonsila bez ekranu sprzed 2004 roku wygładała inaczej. Pozbyłem się takich głosników wiele lat temu.

Nie dawajcie nabierac się na jakieś legendy internetowe bo kupicie najwyżej podróbki podróbek.

Współczesne GDN 15/40/5 ewentualnie /3 wymagają wiekszych objętości. Przypuszczam ze minimum te 13 litrów żeby doszły do 50hz.

Dlatego uważam, że propozycja GDN 13/40/9 (jezeli mają parametry z karty katalogowej) jest najsensowniejsza do taniego zestawu.
« Ostatnia zmiana: 01-11-2016, 21:15 wysłana przez tetejro »

meloV8

  • 1552 / 5863
  • Ekspert
01-11-2016, 20:23
Spoko, zamawiajta i robta.

tetejro

  • 2745 / 2986
  • Ekspert
01-11-2016, 21:10
Mnie jak mówiłem sie nie chce zbijać skrzynek i gimnastykować sie z mikrofonem, a Ty wolałeś iść w SBA.

Gdybym miał pomiary to zrobiłbym jakies wstepne symulacje. O ile byłyby obiecujace i glosniki za free to może bym sie zmobilizował.
Po prostu z wiekiem straciłem ostatki altruizmu i bezinteresowności. Gdyby to był projekt komercyjny - o, to co innego - już mi sie dolary w oczach obracają :-D
Ale wtedy nie brałbym wysokotonówki Tonsila i najpierw musiałbym wykombinować jakis ładny pierscień ozdobny na tego GDNa bo wygląda przedpotopowo nawet w profesjonalnie robionym podfrezowaniu.

lancaster

  • Gość
01-11-2016, 22:17
Dobra Panowie, skoro zawracvalem glowe tonsilowi to moze zrobmy w ten sposob ze sam wytypuje glosniki i beda one czekaly w tonsilu na osoby ktore beda mialy chec na zabawe w ten projekt.
W razei decyzji piszcie na priva zebym wiedzial kogo wskazac do wysylki, osoba zainteresowana po potwierdzeniu przeze mnie tonsilowi zostanie obdarowana.
Rozumiem ze trzeba miec wene moze kogos kiedys najdzie :-)