Audiohobby.pl

Znieksztalcenia modulacyjne i ich wpływ na odbiór muzyki w warunkach domowych

leonpk

  • 90 / 4580
  • Użytkownik
25-09-2016, 13:07
Lan , wystarczy wzmacniacz sumujący , lub dowolny  mikser oraz generator  funkcyjny. Interesujący cię materiał muzyczny , podkładasz 20 Hz lub dowolną szkodliwą   i po sprawie , szkoda czasu na pier....
leonpk

cadam

  • 4401 / 5888
  • Ekspert
25-09-2016, 13:40
Lan , wystarczy wzmacniacz sumujący , lub dowolny  mikser oraz generator  funkcyjny. Interesujący cię materiał muzyczny , podkładasz 20 Hz lub dowolną szkodliwą   i po sprawie , szkoda czasu na pier....

Można jeszcze prościej. Wystarczy na komputerze odpalić foobara i jakiś program generatora funkcji odpowiednio ściszając jeden i drugi żeby nie przesterować sygnału

http://www.tolvan.com/index.php?page=/tone/tone.php

cadam

  • 4401 / 5888
  • Ekspert
25-09-2016, 13:44
Warto też sprawdzić co się stanie gdy jednocześnie poda się dwie sinusoidy niskiej częstotliwości o nieznacznie różnych częstotliwościach. Wtedy uzyska się modulację dudnieniami.

lancaster

  • Gość
25-09-2016, 14:42
"Lan , wystarczy wzmacniacz sumujący , lub dowolny  mikser oraz generator  funkcyjny. "

muzyka to nie sinus z generatora tylko impulsy i sygnał bardziej złozony niz 2 czestotliwosci.
Spodziewam sie ze 1KHz na nośnej 20Hz czy 50Hz zacznie śpiewac no i ?

Madrzej zrobic pomiar sekwencjami np. oktawa i porownac z różowym calosci, wtedy offset bedzie swiadczyl o ew.problemach i ich skali,
Proponowalbym do takiego testu najpierw odpalic muzyke i ustalic glosnosc z jaka faktycznie sluchamy, tu nie chodzi o "standard" i okreslenie spl tylko potencjalne realne wrazenia.

w pliku macie przed chwila machniety pomiar z ręki fulla oraz fulla z zapietym kondem 12uF celem odfiltrowania modulujacych potworów z niższych zakresów. To jest dokladnie to samo, pomiar jak pisze z reki wiec co do mm nie ustawie, roznic powyzej 1KHz mogacych byc traktowanyh jako klopot nie stwierdzono.
A ze nie lubie łatwizny bo kazdy moze sobie zrobic ładna charke na osi a poza tym nie chcialo mi sie tylka ruszac ;-) to test odbyl sie pod  katem ok 60 stopni hihihi
« Ostatnia zmiana: 25-09-2016, 14:46 wysłana przez lancaster »

leonpk

  • 90 / 4580
  • Użytkownik
25-09-2016, 15:45
mnie chodziło o to , żebyś sprawdził to odsłuchowo , na ulubionym materiale muzycznym , osłuchanym do bulu zmodulowanym , dowolną częstotliwością . Odnośnie pomiaru to co się spodziewałeś?
leonpk

lancaster

  • Gość
25-09-2016, 17:57
leonpk, jaka czestotliwoscia proponujesz modulowac ? 50Hz wystepujacymi w sygnalach myzycznych ? wtedy bede slyszal buczenie, z kolei 20 Hz nie wystepuje w sygnałach muzycznych wiec jaki sens nawet gdyby sie pojawil jakis problem. Powiedzmy ze organy grajace na najnizszych piszczalach ciagle akordy jako akompaniament chóru beda ten chór modulowac, nawet bez testu jestem w  stanie oddac taki repertuar walkowerem, choc nie sądze zeby problem byl jakis psujacy fun ze sluchania :-)

Dla pewnosci znajdx prosze taką płyte.

lancaster

  • Gość
25-09-2016, 18:22
skorzystalem z :
http://onlinetonegenerator.com/

zapuscilem 30Hz czyli cos co ew moze sie zdarzac czasciej niz raz na 100 płyt a w malych kolumienkach jakie uzylem do testu mam 10cm fulle wiec nie przetwazaja tego pasma, dla 50Hz mam buczenie i nie da sie sluchac.
Pomijajac ze w muzyce tego typu przydxwieki nie wystepuja, sa one znane z zasialczy raczej.
W kazdym razie na stronie macie suwak glosnosci generowanej czestotliwosci recznie wpisujecie wartosc. Muzyka puszczona z foobara i lecimy :-)


w ślepym tescie zero szans na stwierdzenie kiedy generator chodzi, chyba ze zamiast sluchac bedziemy patrzec na membrane (wychylenia), jak sie skupic na zmianach to są, pytanie czy nie wywolane dzialaniem 2 programow audio naraz, mam tak ze jak wepne foobara i YT naraz to brzmi troche slabiej, ale to sa wlasnie tego typu roznice, troche slabiej, wokal nie faluje jak bylo proponowane, mam wrazenie ze siada nieco dynamika zeby bylo smiesznie na skrajach pasma a wokal jakby nieco mneij bezposredni.
Ale zaraz zaraz slucham fulla, muzyka to blues z meskim wokalem basem z perki i dopiero zapodanie takiego cyrku robi ewentualny problem. Jesli ktos zapyta czy bede nagrania dopalal generatorem to na pewno nie. Nad przyczynami nieco slabszego dxwieku nie bede sie zastanawial(dynamika) nie sa to roznice duze i tak jak pisalem w slepym tescie nie jestem w stanie zgadnąc. Falowania wokalu jak pisałem brak.
Teraz kolej na Was :-)
« Ostatnia zmiana: 25-09-2016, 18:25 wysłana przez lancaster »

cadam

  • 4401 / 5888
  • Ekspert
25-09-2016, 18:23
Zrobiłem test na dwudrożnej kolumnie z dodaniem sinusa 10Hz a potem 20Hz i wpływ na odbiór muzyki jest ledwie zauważalny.

leonpk

  • 90 / 4580
  • Użytkownik
25-09-2016, 18:29
I o to chodziło zero szans , mój typ :
Quadro Nuevo - LUNNA ROSSA - 2 utwór , kontrabas struna E ( nie wiem precyzyjnie ile powinno być , ale analizator pokazuje 47 Hz , oscyloskop podobnie) podkład kontrabasu cały czas , a na nim reszta .Modulacja jak H... i problemów nie widzę żadnych
leonpk

lancaster

  • Gość
25-09-2016, 18:31
cadam wplyw zawsze jakis bedzie, jakbys podlaczyl wzbudnik do desek obudowy i zapodał te 20Hz to tez bys mial roznice. To sa tego typu rzeczy, sztuczne problemy sztucznie generowane. Dosłownie.

Mariusz_

  • 104 / 3169
  • Aktywny użytkownik
26-09-2016, 14:22
A nie prościej puścić testowe tony z głośnością jaką słuchacie i zobaczyć ile modulacji jest naokoło wyższej częstotliwości?

Dla przykładu porównanie: ton 450Hz i 4000Hz w tubie z driverem i w normalnej kolumnie z głośnikiem dynamicznym (nie podaję jakich, żeby dyskusja nie zboczyła na producentów).

-----
Ponieważ nie wszystko jest czytelne to dla przykładu:
3550Hz na tubie to -65dB, na kolumnie -55dB.
4450Hz na tubie to -55 dB, na kolumnie -60db

3100Hz na tubie - znikło w szumie, na kolumnie -45db
4900Hz na tubie - znikło w szumie, na kolumnie -55 db

Pozostałego rzędu zniekształcenie modulacyjne widoczne są w sumie tylko na kolumnie.


« Ostatnia zmiana: 26-09-2016, 14:38 wysłana przez Mariusz_ »

lancaster

  • Gość
27-09-2016, 08:05
Mariusz, OK, tak jak zmierzyles mamy w  ukladzie 2 way jesli glosnik sredniowysokotonowy na to pozwala (a z reguły nie pozwala :-)).
Dla lepszego obrazowania ew. problemu przydaloby sie pomierzyc wysoko idący midwoofer i zapuscic przykladowe 40-50Hz + 1KHz i dodatkowo + 2KHz

Mariusz_

  • 104 / 3169
  • Aktywny użytkownik
27-09-2016, 11:56
Pomierzę coś w weekend na różne sposoby. Co do tonów, to te ostatnie akurat były wpisane przeze mnie, ale REW ma zdefiniowane standardowe SMPTE 60Hz+7000Hz i DIN 250Hz+8000Hz.
Ja używałem tych pomiarów do porównań różnych zwrotnic albo różnych wzmacniaczy na tym samym przetworniku (widać różnice) ale można potraktować również całe kolumny. Szkoda, że nie mam żadnego szerokopasmowca do przeczołgania :-)

cadam

  • 4401 / 5888
  • Ekspert
27-09-2016, 15:04
W ARTA można pomierzyć zniekształcenia intermodulacyjne dla dwóch tonów.

lancaster

  • Gość
27-09-2016, 17:07
Zrobilem test, ale uwazam ze sztuczny podklad z generatora w celu potencjalnego udowodnienia postawionej tezy wobec braku problemow podczas realnego odsluchu za nonsensowny.

w sluchawkach tez krąży demon modulator ?:-)