To nie wygłada żle. Ale nie mam jak porównac odpowiedzi na skok, tylko uwazam ze przerzuty moga być mniejsze. Natomiast zrobiłem symulację w winISD - tylko to mam dla tego głosnika.
Probowałeś go w innych obudowach i z innym strojeniem?
Wnioskuję że jest jakis problem dla głosnika w tej małej obudowe. SPL ma górkę przy 150 Hz -3db leży od tej górki przy około 68-70hz. To jest bardzo wysoko. spl opada "płasko" i stromo, to wskazuje na słabą odpowiedź impulsową. Szeroko rozsunięte są szczyty impedancji od częstotliwości rezonansu.
Dziwnie też wygląda opóźnienie grupowe (ale tego nie zinterpretuję) ma jakby dwa garby pierwszy przy ok. 60-70 Hz a potem rośnie aż do 15 Hz.
i teraz uwaga - to może być błąd symulacji, ale jeżeli nie jest to mam pewien wniosek (mozliwe ze nie trafny)
Szczyt prędkości dzwieku przypada na 28Hz i jest jakieś 9m/s z jednego Wata. Ta rurka po prostu dusi głosnik a obudowa jest za mała i nie rozwija rezonansu.
Patrząc na opóznienie grupowe i wykres impedancji widac ze dołek impedancji od pracy rezonatora jest przy około 50 Hz. Pierwszy mały szczyt wykreu opóznienia grupowego przy 70 Hz. Jeżeli trafiłem z tymi dwoma ostatnimi wnioskami to możemy uznać że lancaster prawidłowo wnioskował, że rytm basu nie nadąża za resztą pasma.
Zazwyczaj szczyt opónienia grupowego w symulacjach winISD znajduje się znacznie bliżej dołka impedancji, czyli blizej częstotliwości strojenia obudowy i jest przy nim silniej zaznaczony.
Proponuję żebyś spróbował tak:
Obudowa 9-10 litrów, otwór 4,7-5cm średnicy i strojenie na 48-50Hz. czyli rurka około 23-25cm wytłumienie średnie objetosciowe lużno rozłożone za głosnikiem. rezystancja cewki do 0,3om
Wg tej symulacji podniesienie spl będzie mniejsze i przypadnie poniżej 100Hz. opadanie spl bardziej zaokraglone (powinna poprawic się odpowiedź impulsowa), a -3db przypadnie przy 55 Hz. Szczyty impedancji wokół rezonansu bardziej przysunięte do siebie i wzniesienie na wykresie opóznienia grupowego przysunięte bliżej do częstotliwości strojenia.
Rurka nie dusi juz tak bardzo głosnika, prędzkość powietrza jest trzy razy niższa.
Mozesz oczywiscie pisać że to rozważania Wujka Dobra Rada. Mozliwe że sie mylę, nie znam się, zarobiony jestem.
Ale jeżeli masz ochotę to moższe sie przekonać czy te zmiany poprawią rytmike i obecność basu, czy moze będą nieistotne dla realtywnego odbioru muzyki.
ps. moim zdaniem ten głosnik nadal nie nadaje sie do dobrego oddania stopy perkusji i ataku. To bardziej taki głosnik do pitu, pitu, pitulenia. Ale moze uda sie choc troche porawic brzmienie basu.