Audiohobby.pl

Muzykalne głośniki

lancaster

  • Gość
31-08-2016, 19:24
Z budowaniem glosnikow jest troche jak z gotowaniem. Same wyborne skladniki nie wystarcza do osiagniecia doskonalego smaku.

dokladnie. to samo jest ze sprzetem. zakup najdrozszych urzadzen nie daje żadnej gwarancji ponadprzecietnego dxwieku.

lancaster

  • Gość
31-08-2016, 19:43
"Ludzi elubia na pewno zestawy wielodrozne, ale chyba jest ku temu jakis powód. Bo inaczej polubiliby zestawy jednodrożne."

wiem ze lubią i nie zamierzam nikogo z osob ktore lubia nawracać. Pisze o swoich udczuciach majac świadomosc ze jestemw  mniejszosci.

cadam

  • 4401 / 5894
  • Ekspert
31-08-2016, 20:57
Jak wygładała odpowiedż impulsowa w obudowie? Mierzyłeś albo miałes jakis program do symulacji?
Jak wykonałes strojenie - to zanczy jak duzy port b-r?

Symulacja odpowiedzi skokowej w załączniku. Na osi poziomej czas w sekundach.

Obudowa 6 litrów strojona do 47Hz rurką stożkową 13cm o średniej średnicy ok 3cm.
« Ostatnia zmiana: 01-09-2016, 00:04 wysłana przez cadam »

tetejro

  • 2745 / 2983
  • Ekspert
31-08-2016, 21:49
To nie wygłada żle. Ale nie mam jak porównac odpowiedzi na skok, tylko uwazam ze przerzuty moga być mniejsze. Natomiast zrobiłem symulację w winISD - tylko to mam dla tego głosnika.

Probowałeś go w innych obudowach i z innym strojeniem?

Wnioskuję że jest jakis problem dla głosnika w tej małej obudowe. SPL ma górkę przy 150 Hz -3db leży od tej górki przy około 68-70hz. To jest bardzo wysoko. spl opada "płasko" i stromo, to wskazuje na słabą odpowiedź impulsową. Szeroko rozsunięte są szczyty impedancji od częstotliwości rezonansu.
Dziwnie też wygląda opóźnienie grupowe (ale tego nie zinterpretuję) ma jakby dwa garby pierwszy przy ok. 60-70 Hz a potem rośnie aż do 15 Hz.
i teraz uwaga - to może być błąd symulacji, ale jeżeli nie jest to mam pewien wniosek (mozliwe ze nie trafny)
Szczyt prędkości dzwieku przypada na 28Hz i jest jakieś 9m/s z jednego Wata.  Ta rurka po prostu dusi głosnik a obudowa jest za mała i nie rozwija rezonansu.

Patrząc na opóznienie grupowe i wykres impedancji widac ze dołek impedancji od pracy rezonatora jest przy około 50 Hz. Pierwszy mały szczyt wykreu opóznienia grupowego przy 70 Hz. Jeżeli trafiłem z tymi dwoma ostatnimi wnioskami to możemy uznać że lancaster prawidłowo wnioskował, że rytm basu nie nadąża za resztą pasma.
Zazwyczaj szczyt opónienia grupowego w symulacjach winISD znajduje się znacznie bliżej dołka impedancji, czyli blizej częstotliwości strojenia obudowy i jest przy nim silniej zaznaczony.

Proponuję żebyś spróbował tak:
Obudowa 9-10 litrów,  otwór 4,7-5cm średnicy i strojenie na 48-50Hz. czyli rurka około 23-25cm wytłumienie średnie objetosciowe lużno rozłożone za głosnikiem. rezystancja cewki do 0,3om

Wg tej symulacji podniesienie spl będzie mniejsze i przypadnie poniżej 100Hz. opadanie spl bardziej zaokraglone (powinna poprawic się odpowiedź impulsowa), a -3db przypadnie przy 55 Hz. Szczyty impedancji wokół rezonansu bardziej przysunięte do siebie i wzniesienie na wykresie opóznienia grupowego przysunięte bliżej do częstotliwości strojenia.
Rurka nie dusi juz tak bardzo głosnika, prędzkość powietrza jest trzy razy niższa.

Mozesz oczywiscie pisać że to rozważania Wujka Dobra Rada. Mozliwe że sie mylę, nie znam się, zarobiony jestem.
Ale jeżeli masz ochotę to moższe sie przekonać czy te zmiany poprawią rytmike i obecność basu, czy moze będą nieistotne dla realtywnego odbioru muzyki.

ps. moim zdaniem ten głosnik nadal nie nadaje sie do dobrego oddania stopy perkusji i ataku. To bardziej taki głosnik do pitu, pitu, pitulenia. Ale moze uda sie choc troche porawic brzmienie basu.

lancaster

  • Gość
31-08-2016, 22:11
cadam zrob prosze test glosnika solo bez zwrotnicy i przeprowadx test tupiącej nogi, jesli glosnik przejdzie pozytywnie nie ma sie co go czepiać :-)

meloV8

  • 1552 / 5861
  • Ekspert
31-08-2016, 22:45
cadam zrob prosze test glosnika solo bez zwrotnicy i przeprowadx test tupiącej nogi, jesli glosnik przejdzie pozytywnie nie ma sie co go czepiać :-)
Czyli mody membrany, znieksztalcenia i koszmarny dzwiek puszczonego solo midbasu, nie beda przeszkadzac w przytupywaniu noga? :) oj Marku.

lancaster

  • Gość
31-08-2016, 22:56
nie beda, za to fazowa kaszana wywolana zwrotką owszem.

lancaster

  • Gość
31-08-2016, 23:01
jk komus przeszkadza w ocenie zwartosci i rytmu brak audiofilskich cyknięc tudziez miodnej średnicy to oczywiscie wszystko o czym piszesz melo bedzie rpzeszkadzac.

Mam jednak wrazenie ze cadam ma w tej chwili tak dopieszczone pasmo a mimo to problem o jakim pisze. Stąd moja sugestia. Czy dxwiek bedzie lepszy, jesli juz Ci sie zaczął włos na glowie jeżyć to nie będzie :-) Ale w jednym konkretnym aspekcie (rytm) jest szansa że będzie. A jesli tak to znaczy ze problem lezy poza midbasem. Tylko tyle.

lancaster

  • Gość
31-08-2016, 23:08
SBA ze strony producenta, ja tam nie widze tych koszmarnych modow membrany o torych piszesz, impedancja bardzo ladna, pasmo do 5KHz zupelnie bezproblemowe czyli bas odtwarzany i środek mamy jak trzeba.
Jakby Cie cadam w ocenie rozpraszalo to co powyzej zapnij cewke powiedzmy 0,47mH. Troche zmuli ale duzo nie namiesza w ocenie.

A poxniej cadam podlacz zwrotke i znow ocen rytm.
ciekaw jestem subiektywnej oceny

meloV8

  • 1552 / 5861
  • Ekspert
31-08-2016, 23:15
Lan, prawidlowa zwrotnica nie psuje rytmu. Nie wiem skad takie wnioski, mozesz podac sensowne wytlumaczenie?

lancaster

  • Gość
31-08-2016, 23:40
a Ty mozesz jakikolwiek dlaczego mialaby tego nie robic ? psuje faze, poza tym masz z 2 lub więcej xrodel dxwieku odtwarzane to co w  naturze jest z jednego (poza coaxem).

widzisz problem w rozjazdach zwrotki zwiazanych z np. nagrzewaniem cewek i zmianami w rdc w zwiazku z tym plywaniem punktu podzialu i to niekoniecznie na perfekt dla danej volume ustawionej fazie w punkt podzialu ? , albo ze np. tweeter niemal stoi w miejscu podczas gdy woofer łopocze ? Wtedy nie ma co prawda intermodulacyjnych za to kazdy glośnik jest w innej bajce.

tetejro, pisales ze porownanie z makiem jest nietrafione, ze wiekszosc lubi multiway i pewnie jest tego powod.
Pomysl dlaczego wiekszosc podkręca góre i dól ? Powod obaj znamy mysle.
« Ostatnia zmiana: 31-08-2016, 23:53 wysłana przez lancaster »

cadam

  • 4401 / 5894
  • Ekspert
01-09-2016, 00:02
cadam zrob prosze test glosnika solo bez zwrotnicy i przeprowadx test tupiącej nogi, jesli glosnik przejdzie pozytywnie nie ma sie co go czepiać :-)

Zrobię takie porównanie.

lancaster

  • Gość
01-09-2016, 00:17
multiway nie oznacza ze sluchac sie nie da i jakies brrr. Potrafi brzmiec bardzo ladnie, do duzych pomieszczen praktycznie nie ma alternatywy, a ze niektore rzeczy o ktorych pisze uśrednia ? Pora sie pogodzic, kiedy jest świadmosc zjawisk na ktore nie mozna miec wplywu.  dla mnie nie problem. Że niektore fulle brzmia kartonem ? albo ze moga nie wyrabiac przy duzych poziomach glosnosci ? tez sie zgadza, Nie ma rozwiazan bez wad. Ale sa takie ktore maja ich wiecej i takie jednodrożne ;-)

a teraz cadam zrob ten test i daj znac jakie wrazenia ?

lancaster

  • Gość
01-09-2016, 00:17
cadam zrob prosze test glosnika solo bez zwrotnicy i przeprowadx test tupiącej nogi, jesli glosnik przejdzie pozytywnie nie ma sie co go czepiać :-)

Zrobię takie porównanie.

OK, akurat tekst pisalem :-) Czekamy na info

tetejro

  • 2745 / 2983
  • Ekspert
01-09-2016, 09:07
A potem zmień obudowe na taka która w ogole jest w stanie z tego plumkadełka wydobyc jakaś namiaskę basu.