Audiohobby.pl

Magnetofon

aulait

  • 1387 / 5553
  • Ekspert
14-06-2014, 00:49
W tych Soniakach też są piękne, ale mi bardziej się podobają te z Technicsa i Kenwooda ;)

Kenwood miał więcej pięknych wyświetlaczy, chyba najbardziej efektowny w KX1100.

aulait

  • 1387 / 5553
  • Ekspert
14-06-2014, 19:39
Pisałem jakiś czas temu, że zamierzam przerobić swojego decka Technicsa RS-B965, zgodnie z opisanymi na TapeHeads modyfikacjami. Tutaj:
http://www.tapeheads.net/showthread.php?t=6018
Już dawno otrzymałem z UK zestaw modyfikacyjny, ale dopiero niedawno miałem okazje przeprowadzić przeróbki z moim dobrym kolegą elektronikiem i pasjonatem audio. Oczywiście oprócz wymiany elementów elektronicznych została dokonana dokładna regulacja elektroniczna, wymieniłem pasek kabestanu.
Test przeprowadziłem na Luxmanie L-530, Castle Howard S1, Jamo Concert 8, słuchawkach Sennheiser HD 540 Reference, Sennheiser HD 560 Ovation a jako źródła użyłem Marantza CD 60 Skorpion. Użyłem z marszu zwykłej Sony UX-S z ostatnich wypustów wyprodukowanych w Meksyku a więc nic specjalnego. Do tego garść różnych kaset nagranych przez ostatnie 30 lat na różnym sprzęcie. Płyta testowa to "Audio Physic" głównie "Maimba Foot" ale i inne kawałki, czyli znakomicie zapisana różnorodna muzyka akustyczna.
Pierwsze wrażenie? Znikło zbicie, zamulenie na średnicy, wysokie tony bardziej naturalne. Jakieś stare nagrania z audycji Pana Kydryńskiego z bossanovą i tym podobnymi klimacikami to było bardzo przyjemne doznanie. Jakieś dzwoneczki, triangle bardzo dźwięczne, naturalne wokale. Przestrzeń się uporządkowała i jest duża.
Nagrywanie zdecydowanie było niespodzianką. Spodziewałem się fajnego grania, ale nie tego rodzaju. Po wstępnych próbach zapisu ze względu na dużą dynamikę płyty pojawiło się sporo szumów w cichych partiach, bo nagrywałem bez dolby, żeby uzyskać maksymalnie naturalny dźwięk. Tak ze zniecierpliwienia włączyłem DBX i tu nastąpiło wielkie zdziwienie. Znikły szumy, nie pojawiło się "pompowanie" a pojawił się bardzo dynamiczny, sprężysty naturalny dźwięk. Szybki atak werbla, energetyczna stopka, piękny fortepian. W bezpośrednim porównani ze źródłem występują minimalne różnice, czasami trudne do wychwycenia. Co ciekawe różnice działają raz na korzyść CDecka a raz magnetofonu. Piękniej na magnetofonie potrafią zabrzmieć górne rejestry fortepianu, z większą ekspresją, dramatyzmem ale bez męczącego wyostrzenia, z kolei dolny zakres średnich rejestrów względem CD  czasami leciutko zgaszony, ale to minimalna różnica. Kopii i oryginału słucha się bardzo przyjemnie, są wciągające,  występujące różnice są znikome. Tutaj jeszcze tylko przypomnę, że nagrywałem na zwykłej meksykańskiej Sony UX-S.
Magnetofon ze zwykłego japońskiego przeciętniaka stał się bardzo pięknie grającym klocuszkiem
Wydanie około tysiąca złotych za kilkadziesiąt drobnych części elektronicznych (kondensatorów, op-ampów i chipów) może wydawać się sporą kwotą. Dla większości rozsądnych osób w dobie cyfrowej będzie raczej niedorzeczne, ale co tam  To mniejszość ma zawsze racje :)))

MAG

  • 2393 / 5880
  • Ekspert
14-06-2014, 21:44
>> aulait, 2014-06-14 19:39:13
Pisałem jakiś czas temu, że zamierzam przerobić swojego decka Technicsa RS-B965.....

Gratulacje
Fajnie by było okrasić opis zdjęciami z przed przeróbki jak i po dokonanych zmianach , czekam na zdjęcia:)







aulait

  • 1387 / 5553
  • Ekspert
15-06-2014, 17:44
W sumie nie za bardzo jest co pokazywać. Fotek podczas przeróbki nie robiliśmy, bo miałem te oryginalne od modyfikatora z TapeHeads a samych części jest niewiele. Pewnie jakbym wiedział, co to za części, szczególnie chodzi  mi o zamiennik MN4066B, to cała modyfiakcja wyniosłaby ułamek tej kwoty. Tak czy inaczej po wyniku modyfikacji nie żałuje wydanych pieniążków.
 To co najbardziej mnie zadziwia to zapis w DBXie. Koncert fortepianowy zapisany na UX-S w DBX brzmi pięknie!
Taka kaseta wrzucona do zwykłego RS-TR555 też gra bardzo ładnie.

Druga rzecz, która mnie zaskoczyła to wypełnienie płytek w moim egzemplarzu elektroniką od zdalnego sterowania, jak w RS-B900 i Panasonic RS-B965. Nie ma tylko diody odbiorczej i okienka w panelu decka. W serwisówce tych elementów nie wyszczególniono, dziwna sprawa.

aulait

  • 1387 / 5553
  • Ekspert
15-06-2014, 17:48
Nie mogę wrzucić żadnej fotki z częściami chociaż, coś nie tak ze stroną się porobiło.

aulait

  • 1387 / 5553
  • Ekspert
16-06-2014, 07:59
Niestety dalej nie dają się wgrać zdjęcia. W magnetofonie było wymienionych 50 części. Czipy MN4066B, tranzystory mutingu, op-ampy, kondensatory.

gotyk1

  • 1310 / 5880
  • Ekspert
05-07-2014, 22:02
Mój brat dostał walkmana sony na komunię kiedyś, pamiętam go był bardzo dobrze zrobiony. Niestety po latach eksploatacji coś się sypło i powędrował na śmietnik. Ja chyba mam jeszcze mojego philipsa, ale nie wiem czy mogę go nazwać "walkman" bo to nie sony. Teraz taki walkman to byłby niezły czad słuchać z niego w tramwaju gdy wszyscy inni wkoło mają telefony i ajfony.

jmaciek

  • 389 / 4835
  • Zaawansowany użytkownik
06-07-2014, 09:58
No ja tak robię - zdejmujac słuchawki i wykładając sprzęt na biurko wzbudzam sensację w pracy.

Reaper

  • 521 / 5893
  • Ekspert
31-07-2014, 00:09
Przynajmniej teraz wyższe modele walkmanów można sobie kupić w dobrej cenie.

Chaos

  • 844 / 4985
  • Ekspert
24-08-2014, 23:59
witam wszystkich po dluzszej nieobecnosci w temacie!
nic nie pisalem bo nie mialem o czym. Pioneer CT-S830S od prawie roku zwiedza serwisy a Technics RS-DC8 ciagle jest sprawny w 70%. na szczescie Yamaha KX-580 nadal mnie nie zawodzi wiec przynajmniej mam na czym sluchac.

o awarii mojego Pioneera pisalem na forum tu:
http://audiohobby.pl/index.php?topic=115.9000
http://audiohobby.pl/index.php?topic=115.9180

rok temu wreszcie sie zmobilizowalem i oddalem go do pierwszego serwisu. majster w nim wydawal sie wiedziec o co chodzi, ba, nawet zostal mi polecony przez znajomego ktoremu bardzo dobrze naprawil wzmacniacz. na wszelki wypadek pytam jednak goscia czy naprawial 3-glowicowe dual capstany? mowi ze tak wiec ok. po dwoch miesiacach okazalo sie jednak ze majster nie ma pojecia co do niego przynioslem i zupelnie nie wie jak sie zabrac do roboty. jakby tego bylo jeszcze malo to decka odbieram... z porysowana obudowa. myslalem ze typa pobije. stan gabinetowy poszedl sie jeb... a majster jeszcze do mnie skacze ze tak bylo a w ogole to deck jest sprawny! koniec koncow tylko nie zaplacilem mu ani grosza. no dobra ale co dalej? zabralem (teraz juz) grata do nastepnego serwisu. uff... tutaj fachowiec wie przynajmniej z czym ma do czynienia. wydaje sie tez miec zaplecze i wiedze do tego typu napraw. ale... no wlasnie, znowu jest ale: komunikacja z serwisem fatalna. mysle sobie jednak, a co tam, jak maja zrobic to niech go sobie troche potrzymaja. pol roku czekam na znak zycia, wreszcie trace cierpliwosc i jade osobiscie. na miejscu slysze wyrok: glowica. jestem wiec teraz na etapie szukania glowicy do CT-S830S. serwis mowi ze jak znajdzie sie glowica to powinienem zamknac sie w 500 zl a ja sie zastanawiam czy po tych wszystkich przygodach jeszcze mi sie chce walczyc o tego decka...

P.S.
wszystkim osobom z wroclawia i okolic, chetnie udostepnie na prv namiar na anty-majstra od niszczenia sprzetu.

jmaciek

  • 389 / 4835
  • Zaawansowany użytkownik
25-08-2014, 22:34
Witaj Chaos - 'fajnie Cię znów czytać :-)' - tylko historie z serwisami przyprawiają o ciarki na plecach :-(
Ja natomiast zastanawiam się, czy warto poswiecać czas, energię i fundusze na reanimację decka Technics RS-TR515? Czy miał ktoś z nim dłuzej do czynienia i może coś więcej o nim powiedzieć? W obu napędach jest uszkodzone kółko zębate, które pośredniczy przy przeniesieniu napedu na prawą szpulkę podczas odtwarzania (w nomenklaturze nazw części zamiennych kółko to jest określane mianem 'sprzęgła') - stąd odtwarzanie w 'normalnym' kierunku jest niemożliwe, natomiast w funkcji rewersu działa poprawnie.
Pozdrawiam,
M.

Chaos

  • 844 / 4985
  • Ekspert
25-08-2014, 23:37
czesc jmaciek! troche mnie tu nie bylo i pogubilem sie juz w twojej kolekcji deckow. co ty tam masz teraz na stanie? moze jakies fotki?

jmaciek

  • 389 / 4835
  • Zaawansowany użytkownik
26-08-2014, 11:38
Chaos - jaka tam kolekcja, kilka marnych sztuk, które stoją na strychu i się kurzą... Po wyskoczeniu przed peleton życie mnie znów dogoniło i magnetofony poszły w odstawkę. ABC: Absolutny Brak Czasu - na słuchanie, nagrywanie, naprawę. Jedyny kontakt z tematem mam poprzez samochód i odtwarzacz w nim zamontowany - inaczej bym zapomniał, co to kaseta...
M.

gotyk1

  • 1310 / 5880
  • Ekspert
26-08-2014, 14:39
Za 500zł nie rób tego pionka, lepiej kup inny deck do zabawy. I na przyszłość porada - jak cos oddajesz do serwisu to pościągaj tyle ile się da - obudowa to podstawa, jak umiesz to i front panel przynajmniej one się nie porysują.