Audiohobby.pl

Magnetofon

aulait

  • 1389 / 5557
  • Ekspert
02-06-2014, 21:39
Tak jak Radmar piszę, to bardzo przyzwoite magnetofony z napędem bezpośrednim i całkiem dobrym regulowanym wyjściem słuchawkowym. Jedno na co warto zwrócić uwagę w tych dekach to stan głowicy nagrywająco/odtwarzającej. Były tam montowane Hard Permalloy. Całkiem przyzwoite głowice, ale dość miękkie mimo szumnej nazwy Hard.

aulait

  • 1389 / 5557
  • Ekspert
02-06-2014, 21:41
Jakiś czas temu widziałem RS-B665 za 39 zł na A...., ale zaraz go ktoś zgarnął. On ma już taki fajny, wypasiony wyświetlacz i podświetlane diodami play i rec.

user

  • 53 / 4276
  • Użytkownik
03-06-2014, 00:14
Na Twoim miejscu nie ograniczałbym się do jednego modelu, szkoda życia, żeby czekać na ten właśnie model, skoro o nim nie marzysz, tylko ma być "coś" na początek i tanio. Właściwie, to największe Twoje wymaganie to regulacja "output level". Druga sprawa, to główną zaletą kasety jest to, że można ją nagrać i odtworzyć w walkmanie/samochodzie i ogólnie jest miła w dotyku/przewijaniu ołówkiem ;) Winyl z dobraną wkładką i pre też będzie grał miękko i przyjemnie. Nie widzę za bardzo sensu kupowania "tłoczonych" kaset, skoro wydali już to pewnie na CD/Winylu.

mbk84

  • 16 / 5073
  • Nowy użytkownik
03-06-2014, 09:43
Z gramofonem cały czas eksperymentuję. Jeszcze nie udało mi się uzyskać satysfakcjonującego dźwięku.
CD właśnie sprzedałem - Sony CDP-X222ES, zupełnie nie trafiony zakup. Teraz jestem bez odtwarzacza CD.
A Kaseciaka chciałem kupić bardziej jako ciekawostkę, kaset słuchałem ostatnio w podstawówce.

mbk84

  • 16 / 5073
  • Nowy użytkownik
03-06-2014, 09:46
Myślę że jednak zapoluję na Technicsa, to nie aż tak pilna sprawa, więc spokojnie mogę poczekać.

user

  • 53 / 4276
  • Użytkownik
03-06-2014, 10:27
Ponowie jeszcze pytanie z poprzedniej strony, nagrywa ktoś "lewe" taśmy testowe, na dość pewnie ustawionym wysokim modelu magnetofonu? Regulował ktoś szybkość, PB/Rec level używając karty dźwiękowej?

sk-victor

  • 13 / 5447
  • Nowy użytkownik
06-06-2014, 21:23
Witam wszystkich serdecznie. Ja tu po raz pierwszy tak że serdecznie witam wszystkich. Może tytułem wstępu coś o mojej składnicy. Otóż co mam...: Kenwood KX5050 i KX9050, Aiwa AD-F910, Pioneer CT-757 i CT-S620, Sony TC-K590 i TC711S, Technics RS-B705, RS-BX701, AZ6, Denon DRM-710 poza tym różne Kasprzaki i Diory w asortymencie ;) Mam jeszcze kilka różnych szpulowców, kilkanaście różnych CD i trochę tunerków. Tyle tytułem opowieści o moich skarbach. Mam natomiast do kolegów pytanie - prośbę. Otóż całe moje towarzystwo magnetofonowe jest w stanie prawie idealnym ale marzy mi się jednak w miarę 99% kompatybilność skosów głowic. Problem mam tego typu że nie umiem jednoznacznie ustalić który deck u mnie ma być tym wzorcem - więc potrzebowałbym jakąś kasetkę testową lub przynajmniej nagraną na jakimś w miarę wzorcowym decku. Oprócz skosu chciałbym również mieć pewne 0dB (japońskie ;)) Czy któryś z kolegów będący w miarę pewny swojej maszynki zechciałby nagrać 333Hz 0dB oraz 6kHz. Oczywiście podeślę kasetę i odwdzięczę się za stracony czas. Pisałem również w tej sprawie na AS - ale tam wątek zamiera.
Witek

user

  • 53 / 4276
  • Użytkownik
07-06-2014, 15:04
W tym cały problem, kolega ma tyle wysokich modeli magnetofonów i nie wie, który może mieć wzorowo ustawiony skos głowicy. Bez fabrycznej kasety testowej i oscyloskopu, lub wysłaniu do profesjonalnego serwisu, który te rzeczy posiada, raczej nie można mieć pewności.

Sam bym się trochę bał ruszać fabrycznie ustawioną głowicę, ale nie lepiej ustawić pod ten model na który najwięcej kaset nagraliśmy/gdzie najlepiej wychodzą nagrania?

sk-victor

  • 13 / 5447
  • Nowy użytkownik
07-06-2014, 21:38
No pewnie tak jest lepiej i w końcu tak zrobię - tylko na razie nie mogę się zdecydować który deck to ten najlepszy. Skos z Technicsa AZ6 z lakierem na śrubach jest zupełnie inny niż w Kenwoodzie KX-9050 też zalakierowanym. Ale najgorzej jest i tak z poziomami. 0dB Technicsa to -5dB Kenwooda. Zastanawiam się czy jako wzorzec poziomów nie obrać AZ6 lub RS-BX701. Te decki są już zrobione w naprawdę bardzo nowoczesny sposób (pomijam ich walory dźwiękowe) i mają elektronikę bez praktycznie żadnych PR-ków na płycie. Cała fabryczna kalibracja jest zapisana w epromie i możliwość jej zmiany istniej tylko poprzez tryb serwisowy. W AZ6 - część audio jest bardzo zminiaturyzowana i pozbawiona ogromnej ilości starzejących i "rozjeżdżających" się elementów więc może jemu wierzyć ?? Aiwa AD-F910 jest do nich bardzo zbliżona a tak naprawdę ta Aiwa to chyba najlepszy deck w mojej kolekcji. Sam nie wiem. Może ktoś mnie naprowadzi na właściwy trop. Boje się zmieniać Kenwoodowi, który jest najbardziej "odjechany", poziomów za mocno bo wtedy jeżeli taki był zamiar fabryczny to spierniczę kalibracje Dolby. Ehhhh z flac-ami przez DAC-a jest zdecydowanie łatwiej ;)
Witek

aulait

  • 1389 / 5557
  • Ekspert
07-06-2014, 23:04
Masz wszędzie świeże rolki? One mogą nie niszcząc taśmy troszkę po innym skosie ciągnąc, jak nie są w najlepszym stanie. Wydaje mi się, że faktycznie Twoja Aiwa może być najlepsza z Twoich decków. Kenwood też niczego sobie, tylko bas ma dość powściągliwy, ale wysokie i średnica, dokładne i gładkie. Fajne potrafią na nim u mnie zagrać dość zniszczone taśmy, potrafi z nich wykrzesać jeszcze fajne granie, z przestrzenią i smaczkami.
 
Ja kupiłem kilka sztuk oryginalnych zachodnich nagranych kaset i do nich ustawiłem skos swoich decków. One w przeciwieństwie do polskich wytwórni miały taki sam skoś, choć różnych producentów. Upolowałem nawet Sare K. Chesky Records :)

Tym poziomem decybeli bym się nie przejmował u mnie jest tak samo Technics - Kenwood, ale grają ok na tym samym skosie. U mnie nawet zanim zmieniłem skos pięknie grały kasety nagrane na RS-B965 w dolby C, odtwarzane w dolby C na KX-9050.

Z flacami jest łatwiej, ale nie tak klimatycznie ;)

sk-victor

  • 13 / 5447
  • Nowy użytkownik
08-06-2014, 00:21
No klimatycznie nie. Ale gdybym chciał mieć wszystko co mam we flaku na kasetach / płytach to by było nie do ogarnięcia. Jeżeli chodzi o solidność budowy to Kenwood KX-9050 naprawdę świetnie wygląda - natomiast ergonomia Kenwooda - tragedia. Co do kalibracji to u mnie jest marnie. Stare kasety mimo że niby kalibracje kończy z sukcesem - brzmią słabo. Bias do poprawki ręcznej a poziomy w ogóle się nie zgadzają. Może w takim razie mimo cudownego wyglądu - ktoś w nim kiedyś kręcił ?? Marzy mi się zestaw kaset testowych każdego producenta. Wtedy serwisówka i ogień.
Witek

aulait

  • 1389 / 5557
  • Ekspert
08-06-2014, 08:18
>> sk-victor, 2014-06-08 00:21:07
No klimatycznie nie. Ale gdybym chciał mieć wszystko co mam we flaku na kasetach / płytach to by było nie do ogarnięcia. Jeżeli chodzi o solidność budowy to Kenwood KX-9050 naprawdę świetnie wygląda - natomiast ergonomia Kenwooda - tragedia. Co do kalibracji to u mnie jest marnie. Stare kasety mimo że niby kalibracje kończy z sukcesem - brzmią słabo. Bias do poprawki ręcznej a poziomy w ogóle się nie zgadzają. Może w takim razie mimo cudownego wyglądu - ktoś w nim kiedyś kręcił ?? Marzy mi się zestaw kaset testowych każdego producenta. Wtedy serwisówka i ogień.<<

Trochę się źle wyraziłem, chodziło mi o to, że KX-9050 całkiem fajnie odtwarza kasety nagrane "fabrycznie". To taki jasny, gładki i szczegółowy dźwięk, choć z małą ilością basu.
No tak... te nagrywanie jednym przyciskiem jest irytujące, ale to bardzo "wypasiony" deck, nawet wyświetlacz ma gaszony i w dwóch krokach. Bardo fajna zabawka. Trudno dziś znaleźć urządzenia tak rozbudowane.
Dobrze pracują Ci czujniki rodzaju taśmy? Bo jeśli nie to dlatego mogą się pojawiać kłopoty przy zapisie właśnie.

sk-victor

  • 13 / 5447
  • Nowy użytkownik
08-06-2014, 12:47
Czujniki pracują poprawnie. Nagrywanie jednym przyciskiem to jest najgłupsze rozwiązanie któremu firma Kenwood była uparcie wierna do końca. Poza tym obsługowo to ten deck kompletnie mi nie leży. Drugim deckiem którego obsługa też mi nie pasuje to Pionner CT-S620. Starsze urządzenia - lewo kasetowe są zdecydowanie wygodniejsze, bez dwóch zdań.
Witek

aulait

  • 1389 / 5557
  • Ekspert
08-06-2014, 15:15
>> sk-victor, 2014-06-08 12:47:55
Czujniki pracują poprawnie. Nagrywanie jednym przyciskiem to jest najgłupsze rozwiązanie któremu firma Kenwood była uparcie wierna do końca. Poza tym obsługowo to ten deck kompletnie mi nie leży. Drugim deckiem którego obsługa też mi nie pasuje to Pionner CT-S620. Starsze urządzenia - lewo kasetowe są zdecydowanie wygodniejsze, bez dwóch zdań.
Witek <<

I te piękne, wypasione długie wyświetlacze, jak w RS-B965 czy KX-9010... bajka.

muda44

  • 209 / 4925
  • Aktywny użytkownik
13-06-2014, 23:09
Też myślałem że te wyświetlacze w Technicsach są najładniejsze . Do czasu aż kupiłem Sony 750ES a później 870ES ;)